Live

PEK: Ktokolwiek odda głos na któregokolwiek z polityków PiS, tak naprawdę oddaje głos na jedną osobę. Na Kaczyńskiego

Mam wrażenie, że co przychodzą nowe wybory, czy do PE, czy do naszego parlamentu, to PiS i przedstawiciele, którzy dzisiaj reprezentują to środowisko polityczne, zmieniają twarz. Nagle widzimy nową twarz PiS-u. To nie jest ta sama twarz, która mówi o fladze UE jako o szmacie. To nie są ci, którzy byli przeciwnikami, głosowali przeciwko wejściu Polski do UE. To nadal ci sami politycy i nie tylko, bo z tego co wiem, takim również twardym przeciwnikiem wejścia był rownież Ojciec Dyrektor – stwierdziła Ewa Kopacz w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w „Faktach po faktach” TVN24.

Zmieniają twarz pod potrzeby. Dzisiaj chciałabym powiedzieć tylko jedno, że za każdym razem, kiedy będziemy głosować, kiedy ktokolwiek odda głos na któregokolwiek z polityków tejże prawicy, czyli PiS, które będzie szło do wyborów europejskich czy następnie parlamentarnych, tak naprawdę oddaje głos na jedną osobę. Na Jarosława Kaczyńskiego – dodał.

Marciniak do PEK: Chciałem do kamery pokazać wasz program, ale go zgubiłem gdzieś po drodze. Bo to była taka jedna kartka

Mam teraz taki drobny problem, bo chciałem do kamery pokazać wasz program, ale go zgubiłem gdzieś po drodze. A wie pani dlaczego zgubiłem? Bo to była taka jedna, jedyna kartka. Czyli wasz program wyborczy mieści się na jednej stronie, nie nazywa się programem, nazywa się deklaracją programową – mówił Piotr Marciniak w „Faktach po faktach” TVN24, zwracając się do Ewy Kopacz.

Była premier odpowiedziała: – Jeśli pan zarzuca, że my nie mamy programu i zapisanego na jednej kartce, na której hasłowo są zwarte wszystkie naprawdę najważniejsze rzeczy, które chcemy walczyć w UE, m.in. to, o czym mówiłam, czyli skuteczna walka z rakiem w ramach tego programu i pieniędzy, że chcemy większych pieniędzy dla Polski w ramach nowej perspektywy, a jak pan wie, pieniądze w UE będą wyższe, budżet UE będzie wyższy, pieniądze do Polski trafią zdecydowanie niższe, jeśli my chcemy budować silniejszą pozycji Polski w UE, mogłabym wymieniać każdy z tych punktów, to dzisiaj proszę mi powiedzieć, który z tych punktów piątki Kaczyńskiego jest programem europejskim? Ja tam nie słyszałam w ogóle programu europejskiego.

Dzisiaj mówię, że to tylko wstęp do tego, co będzie działo się w październiku – mówiła dalej, sugerując, że koalicja przedstawi osobny program na wybory parlamentarne. – Gwarantuję panu, że będzie bardzo szczegółowy [program] – dodała.

Karczewski: Unia była tworzona w oparciu o dwa cele: bezpieczeństwo i nigdy więcej wojny i dostatek europejczyków

– Dziś powinniśmy nawiązywać do tej Konstytucji. Była przecież wynikiem dążeń Polaków do wolności i demokracji. Powinniśmy pamiętać o tych wartościach. Nasze członkostwo w Unii. Unia była tworzona w oparciu o dwa cele: bezpieczeństwo i nigdy więcej wojny i dostatek europejczyków. Tak bardzo nam zależy na naszym bezpieczeństwie, to dbałość o nasz byt narodowy a nie chęć zbrojenia się. Mówił o tym prezydent, żeby nasza armia odstraszyła, wszystkich, którzy nam chcieliby zagrozić i nawet jeśli wygrają to nie będzie się im to opłacać – mówił Stanisław Karczewski w Gościu Wiadomości.

Karczewski: Łączy ich PiS, PiS, PiS i drugi element: Polexit. Jeśli 90% popiera Unię to myślą, że to hasło będzie niosło ich do zwycięstwa a nikt rozsądny przecież ani nie myślał ani nie będzie myślał o wyjściu z Unii

– Totalna opozycja nie ma żadnego spoiwa, nie am niczego, co by ich łączyło. Przecież te partie powstawały w kontrze do siebie nawzajem. PO wobec SLD. Łączy ich PiS, PiS, PiS i drugi element: Polexit. Jeśli 90% popiera Unię to myślą, że to hasło będzie niosło ich do zwycięstwa a nikt rozsądny przecież ani nie myślał ani nie będzie myślał o wyjściu z Unii. Oni nie mają programu, my co tydzień mamy konwencje programowe – mówił Stanisław Karczewski w Gościu Wiadomości.

Karczewski: Polacy są zadowoleni z naszego członkostwa w Unii i naszego sukcesu. Kiedy będziemy obchodzić 20 rocznicę członkostwa to będziemy świętować jeszcze większe sukcesy

– Polacy są zadowoleni z naszego członkostwa w Unii i naszego sukcesu. (…) Kiedy będziemy obchodzić 20 rocznicę członkostwa to będziemy świętować jeszcze większe sukcesy – mówił Stanisław Karczewski w Gościu Wiadomości.

Mucha: Prezydent i premier umówili się na kolejne spotkanie ws. oświatowego okrągłego stołu

Panowie [prezydent i premier] rozmawiali na dniach i umówili się na kolejne spotkanie. Sam byłem świadkiem rozmów i kolejnych ustaleń, także w kontekście związanym z oświatowym [okrągłym stołem]. Prezydent zawsze patronuje wszelkim rozmowom, które mogą prowadzić do porozumienia i na pewno w sprawie oświatowej jest bardzo aktywny od samego początku” – mówił w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News prezydencki minister Paweł Mucha.

PAD o wystąpieniu Tuska: Akurat w tym czasie jest planowana defilada. Na pewno będzie możliwość wysłuchania tego wystąpienia jeszcze wielokrotnie. Nie wiem, zobaczymy. Każdy sam decyduje, co mówi

Zdaje się, że akurat w tym czasie [wystąpienia Donalda Tuska na UW] jest planowana defilada, która zresztą wcześniej była zaplanowana, natomiast tu mogę powiedzieć tak. Na pewno będzie możliwość wysłuchania tego wystąpienia jeszcze wielokrotnie. Nie wiem, zobaczymy. Każdy sam decyduje, co mówi. Kiedyś przez lata prowadziłem zajęcia ze studentami, więc przemówienie do studentów nie jest mi obce. Nie wiem, jaką formułę będzie tutaj przyjąć przewodniczący Tusk. Pamiętajmy o tym, że jest politykiem, który dzisiaj działa w bardzo ważnej instytucji europejskiej jaką jest Rada Europejska i zajmuje się sprawami europejskimi – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim w „Tak jest” TVN24.

Pytany, czy spodziewa się, że to Tusk będzie jego kontrkandydatem w przyszłorocznych wyborach, PAD odpowiedział: – Zobaczymy. Pewnie różnych kandydatów w wyborach będzie, jak zawsze, bardzo wielu, a kto się zgłosi? Zwykle do wyborów stawał pan Korwin-Mikke. Przedstawiciele wszystkich ugrupowań stawali do wyborów prezydenckich, więc pewnie i tym razem tak będzie.

PAD: Wystosowałem zaproszenie do prezydenta Trumpa i liczę na to, że jakieś spotkanie między nami do końca września nastąpi

Jeżeli chodzi o ewentualną obecność pana prezydenta Donalda Trumpa w Polsce, to zaproszenie do pana prezydenta wystosowałem i liczę na to, że jakieś spotkanie między nami do końca września nastąpi” – mówił w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim w „Tak jest” w TVN24 prezydent Andrzej Duda.

PAD: Nigdy nie odmówiłem ślubowania sędziom TK. Byłem związany uchyleniem przez Sejm uchwał o wyborze pięciu sędziów i nowymi uchwałami. Wątpliwości ws. wyboru dot. nie dwóch, a pięciu sędziów z poprzedniej kadencji

Nigdy nie odmówiłem ślubowania [sędziom Trybunału Konstytucyjnego], zwłaszcza w czasie, kiedy jeszcze przyjęcie tego ślubowanie było możliwe, czyli wtedy, kiedy były uchwały Sejmu, które zostały przez Sejm uchylone. W momencie, w którym zostały przez Sejm uchylone i zostały podjęte nowe uchwały [o wyborze kolejnych sędziów na już obsadzone miejsce – przyp. red.], to w tym momencie ja byłem już związany tymi uchwałami” – mówił w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim w „Tak jest” w TVN24 prezydent Andrzej Duda.

Uważam, że [wątpliwości ws. wyboru dotyczyły nie dwóch, a] pięciu sędziów [wybranych przez Sejm kadencji 2011-2015]. Uważam, że było to w sposób bardzo kontrowersyjny zrobione. Uważam, że zostały tam naruszone standardy” – dodawał.

PAD: Spokojnie czekam na opinię TSUE ws. KRS i SN. Jestem przygotowany na każdą. Wierzę, że będzie uczciwa i sprawiedliwa

Skąd pan wie, co powie rzecznik [TSUE]? Ja też nie wiem, co powie rzecznik. Jestem przygotowany de facto na każdą opinię. Spokojnie czekam na opinię. Wierzę, że ona będzie uczciwa, sprawiedliwa, że będzie uwzględniała różne argumenty, które zostały wskazane i zostały przesłane. Postępowanie się toczyło i nadal jest prowadzone” – mówił w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim w „Tak jest” w TVN24 prezydent Andrzej Duda.

PAD pytany czy 4 czerwca powinien być świętem państwowym: Nie wiem. Sprawa jest do rozważenia. Jeżeli większość posłów, senatorów chciałaby, żeby to było święto państwowe, to byłbym gotów podjąć taką inicjatywę

Nie zastanawiałem się nad tym [czy 4 czerwca powinien być świętem państwowym]. Ale to z całą pewnością bardzo ważny dzień w naszej historii, ten 4 czerwca. Przede wszystkim uważam, że to powinien być taki dzień naszej narodowej dumy. Chociaż te wybory, które miały miejsce 4 czerwca 1989 roku, nie były wyborami w pełni wolnymi, bo one były zupełnie wolne do Senatu, ale do Sejmu one jednak nie miały takiego charakteru, to przede wszystkim Polacy poszli do urn i zdecydowanie powiedzieli komunistom, a więc tamtemu ustrojowi, nie – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim w „Tak jest” TVN24.

Dopytywany, czy 4 czerwca powinien być świętem państwowym, PAD odpowiedział: – Nie wiem. Sprawa jest do rozważenia. Jeżeli większość posłów, senatorów chciałaby, żeby to było święto państwowe, to byłbym gotów podjąć taką inicjatywę. Nie widzę problemu. Uważam, że to był rzeczywiście bardzo ważny dzień.

PAD odpowiada na apel PMM o patronat nad edukacyjnym okrągłym stołem: Jeżeli ma to być mój fizyczny udział, to nie wyobrażam sobie innej formuły niż taki stół, przy którym usiądą wszystkie strony

Powiedziałem, że nie jestem przekonany, czy ludzie sobie zdają sprawę z tego, że na Stadionie Narodowym jest też możliwość prowadzenia obrad w formie kongresów, dużych spotkań, że to nie jest stadion, po prostu boisko i to nie będą żadne igrzyska i że tam można prowadzić merytoryczną debatę” – mówił w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim w „Tak jest” w TVN24 prezydent Andrzej Duda.

Jestem cały czas otwarty. Miałem wstępną rozmowę z premierem, bo pan premier zaapelował, żebym patronował okrągłemu stołowi. Mówię „dobrze”. Jestem skłonny rozmawiać, bo trzeba rozmawiać, tylko jeżeli to ma być patronat prezydenta, jeżeli to ma być mój fizyczny udział, to ja sobie nie wyobrażam innej formuły niż taki stół, przy którym usiądą wszystkie strony. A dzisiaj mamy dwie duże organizacje związkowe, które powiedziały „nie” propozycji pana premiera. Tę sytuację trzeba jakoś rozwiązać i trzeba stworzyć warunki, żeby wszyscy mogli usiąść razem” – dodawał.