Live

Trzaskowski: Wybory do PE będą w pewnym sensie drugim referendum

Zbliżamy się do kolejnych wyborów europejskich, które będą w pewnym sensie drugim referendum, bo my się opowiemy albo za Polską otwartą i tolerancyjną, albo za spychaniem Polski na margines, co robi PiS – stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w „Faktach po faktach” TVN24.

Trzaskowski: PiS szykuje politykę regionalną, która ma zabrać pieniądze dużym metropoliom i miastom, żeby ukarać ludzi, którzy nie głosują na PiS. To ma być równość?

Dzisiaj PiS szykuje taką politykę regionalną, która ma zabrać pieniądze dużym metropoliom i miastom, żeby ukarać ludzi, którzy nie głosują na PiS. To ma być równość? Jeżeli dzisiaj PiS próbuje straszyć UE, to chyba nie zdaje sobie nawet sprawy z tych prerogatyw, które UE przysługują, dlatego że unia się prawie w ogóle nie zajmuje sprawami światopoglądowymi. Na koniec jest najważniejsze pytanie, bo przecież PiS opowiada o tym, że wstali z kolan. Co rząd PiS-u przez te ostatnie 3,5 roku załatwił dla Polski? Bo nie załatwił niczego. Przegrywa każdą ważną dla Polski batalię. Miały być niewielkie cięcia w budżecie, a zapowiadają się prawie 40%. Miały być prawa dla polskich pracowników, a PiS przegrał pracowników delegowanych. I tak naprawdę każda kwestia, której się dotkniemy, miały być takie same dopłaty, nie ma. I PiS nie był w stanie niczego w tej sprawie zrobić – stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w „Faktach po faktach” TVN24.

Gowin o propozycji PSL-u wpisania członkostwa Polski w UE do konstytucji: Idzie zbyt mało śmiało. 3 maja w Krakowie przedstawię propozycję, która idzie znacznie dalej niż to, co dzisiaj zaproponował WKK

Nie odrzucam z góry takiej propozycji [wpisania członkostwa Polski w UE do konstytucji], ale wydaje mi się, że propozycja Władysława Kosiniaka-Kamysza idzie zbyt mało śmiało. Przypomnę, że w polskiej konstytucji w ogóle nieuregulowane są relacje między Polską a UE. Konstytucja została uchwalona w 1997 roku, kiedy do unii nie należeliśmy. Pojutrze, podczas uroczystości święta 3 Maja w Krakowie przedstawię propozycję, która idzie znacznie dalej niż to, co dzisiaj zaproponował Władysław Kosiniak-Kamysz” – mówił w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin: Nie ma zagrożenia jakimkolwiek polexitem, jakimkolwiek wyjściem Polski z Unii Europejskiej

Nie ma zagrożenia jakimkolwiek polexitem, jakimkolwiek wyjściem Polski z Unii Europejskiej” – mówił w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin – „Polska jest jednym z najważniejszych krajów unijnych, chociażby ze względu na wielkość, na dynamikę rozwoju polskiej gospodarki, prężność ciągle młodego na tle Europy Zachodniej społeczeństwa. Zarówno Polska, jak i nowe kraje unijne, tyleż z procesu integracji skorzystały, co do tego skarbca unijnego wniosły”. 

„Pomóż umacniać Polskę w Europie”. Nowy spot Koalicji Europejskiej

Przez 15 lat w UE Polska się nie do poznania. Nowoczesna infrastruktura, rozwój technologii, nowe miejsca pracy. Pomóż umacniać Polskę w Europie. Głosuj na Koalicję Europejską – mówi lektor w nowym spocie Koalicji Europejskiej, opublikowanym w social media. Nasi rozmówcy podkreślają pozytywny przekaz na 15 lat obecności Polski w UE – podobny spot został już opublikowany na początku kwietnia, przed konwencją KE, ale wtedy był tam negatywny przekaz o państwie PiS i Krystynie Pawłowicz.

PAD: Ela Kruk zadzwoniła do mnie, a jest to moja koleżanka, z którą siedziałem razem w jednej ławie sejmowej i mówi: słuchaj Andrzej, strasznie mi zależy, żebyś przyjechał do Puław

Zaproszeń z małżonką mieliśmy sporo, ale poseł Ela Kruk zadzwoniła do mnie, a jest to moja koleżanka, z którą siedziałem razem w jednej ławie sejmowej i mówi: słuchaj Andrzej, strasznie mi zależy na tym, żebyś przyjechał do Puław, bo tam robimy taki pilnik europejski i chciałabym, żebyście razem z Agatą przyjechali i byli z nami tego 1 maja. Jeżeli mógłbyś, to przyjedź i właśnie dlatego tutaj z państwem jesteśmy. Bardzo, bardzo ci dziękuję Elu za to, za tę namowę – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Puławach, w trakcie Pikniku Europejskiego.

PAD: To, co jest nam najbardziej potrzebne, to rozwój infrastruktury. Tej infrastruktury w Polsce cały czas jeszcze brakuje

To, co jest nam najbardziej potrzebne, to rozwój infrastruktury. Tej infrastruktury w Polsce cały czas jeszcze brakuje. Brakuje nam dobrych dróg, dobrych linii kolejowych, jest ich oczywiście coraz więcej. Ale tutaj, w tej części Polski jest realizowany wielki projekt via Carpatia. On ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego kraju, tej części Polski. Ta droga, która ma połączyć poprzez Polskę państwa bałtyckiego z południem Europy ma wielkie znaczenie dla całej tej właśnie środkowej części naszego kontynentu, Europy Środkowej, Polski i jestem przekonany, że ma także ogromne znaczenie dla UE. To m.in. właśnie dlatego w ramach UE zainicjowaliśmy współpracę państw Trójmorza – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Puławach, w trakcie Pikniku Europejskiego.

PAD: Potrzebna jest wysoka frekwencja w wyborach do PE. Proszę, żebyście państwo do tych wyborów poszli

Wybory do PE tuż przed nami. Jest bardzo ważne to, żeby jak najwięcej spośród nas, jak największa liczba Polaków uprawnionych do glosowania wzięła udział w tych wyborach. Potrzebna nam jest wysoka frekwencja. Także dlatego, aby pokazać Europie, że my jeżeli chodzi o wybory do instytucji europejskich, bierzemy decyzje w swoje ręce i traktujemy ją poważnie. Że to dla nas, Polaków, europejczyków należących dzisiaj do UE jest sprawa istotna, kto nas dzisiaj reprezentuje właśnie w tej niezwykle ważnej instytucji europejskiej. Bardzo proszę, żebyście państwo wzięli w tych wyborach udział, żebyście namawiali do tego swoje rodziny, swoich przyjaciół, sąsiadów. To niezwykle ważne, żebyśmy pokazali, że bierzemy tę odpowiedzialność w swoje ręce – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Puławach, w trakcie Pikniku Europejskiego. – Proszę, żebyście państwo do tych wyborów poszli – dodał PAD.

PAD: Europie potrzebne jest więcej demokracji. Potrzebna jest większa rola w Europie parlamentów narodowych, potrzebna jest także większa rola Parlamentu Europejskiego

Musimy czynić wszystko, żeby UE trwała i aby Polska trwała w UE. Dlatego dzisiaj to przede wszystkim w instytucjach europejskich powinni sobie zadać pytanie, dlaczego wielkie społeczeństwo brytyjskie powiedziało UE „nie” w ich referendum. Dlaczego dzisiaj jednym z największych zmartwień UE jest Brexit. Mam zresztą nadzieję, że finalnie do niego nie dojdzie. Ale to problem tego, że z jakichś przyczyn Brytyjczycy powiedzieli Europie „nie”. Co zrobić, żeby ten wielki projekt europejski, jedna z najpiękniejszych rzeczy w historii Europy, jaka w ogóle się zdarzyła, zyskał z powrotem na atrakcyjności. Żeby stał się atrakcyjny dla społeczeństw na zachodzie Europy. My się cieszymy UE, ale pytanie dlaczego tam są wątpliwości. To właśnie Bruksela powinna na to pytanie odpowiedzieć. Sądzę, że Europie potrzebne jest więcej demokracji. Że potrzebna jest większa rola w Europie parlamentów narodowych, że potrzebna jest większa także i rola Parlamentu Europejskiego jako tej instytucji, do której w całej Europie ludzie wybierają swoich przedstawicieli w zwykłych, demokratycznych wyborach. Jestem przekonany, że PE powinien znaczyć więcej, że jego rola decyzyjna powinna być jeszcze silniejsza – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Puławach, w trakcie Pikniku Europejskiego.

PAD: Dobrze wykorzystujemy środki unijne i możemy śmiało mówić: Europa to my, UE to my. Jesteśmy jej częścią

Te dwa elementy, 1989 rok i decyzja podjęta w referendum europejskim to były decyzje, które podjęło polskie społeczeństwo. To my naszym zbiorowym wysiłkiem o tym zdecydowaliśmy. To my dzisiaj naszym zbiorowym wysiłkiem, mądrością władz samorządowych, ale także ciężką pracą polskiego społeczeństwa dobrze wykorzystujemy środki unijne i możemy śmiało mówić: Europa to my, UE to my. Jesteśmy jej częścią. Zawsze bardzo mocno to podkreślam. My jesteśmy w sensie tożsamościowym, kulturowym, tradycji częścią Europy Zachodniej od czasów Mieszka I. Wtedy, kiedy polski książę podjął decyzję o przyjęciu chrztu i w ten sposób wpisał się w chrześcijańską Europę. To od wtedy jesteśmy rzeczywiście europejczykami i zawsze nimi byliśmy, nawet w czasach, kiedy byliśmy za żelazną kurtyną, tymi granicami, murami odcięci od Europy Zachodniej. Ta tradycja cały czas u nas trwała i najlepszym dowodem na to było to, że w tamtym właśnie czasie to Polak właśnie został głową Kościoła katolickiego, wybrany papieżem  To był dowód na naszą przynależność do tamtej tradycji, do tej części świata. To także dzięki niemu, jego niezłomnej postawie udało nam się zwyciężyć, wyjść z powrotem na wolność. Dzisiaj znów cieszymy się suwerenną, niepodległą ojczyzną, w której to my podejmujemy świadomie decyzje. Dziś już znów jesteśmy demokracją, wolnym krajem, należymy do najważniejszych na świecie sojuszy – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Puławach, w trakcie Pikniku Europejskiego.

PAD: Nikomu w Polsce nie trzeba tłumaczyć, czym jest UE. Jako Polacy jesteśmy jej zdecydowanymi zwolennikami

Nikomu w Polsce nie trzeba tłumaczyć, czym jest UE. Jako Polacy jesteśmy jej zdecydowanymi zwolennikami. Kiedyś, co niezwykle ważne, w referendum podjęliśmy decyzję że chcemy należeć do UE. Mnie cały czas brzmią w uszach słowa największego dla Polaków autorytetu chyba w całej naszej historii, czyli naszego Ojca Świętego Jana Pawła II, który wtedy tak wyraźnie na temat naszego przyszłego członkostwa w UE się wypowiedział. Jego wypowiedź z 2003 roku miała dla decyzji Polaków podejmowanej co do przynależności w UE w moim przekonaniu ogromne znaczenie. Powiedział wtedy jasno i wyraźnie, krótko: idźcie do Europy, bo powiedział: Polska potrzebuje Europy, a Europa potrzebuje Polski. To było jedno z najważniejszych zdań w tamtym czasie, kiedy zastanawialiśmy się, jak oddać głos w wyborach europejskich. W tamtym wyborze, za UE podjęliśmy w moim przekonaniu dziejową dla nas decyzję, która determinuje w sensie pozytywnym rozwój Polski mam nadzieję nie tylko na najbliższe dziesięciolecia, ale mam nadzieję, że na najbliższe stulecia – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Puławach, w trakcie Pikniku Europejskiego.

PAD: To, co dzieje się w Polsce w związku z funduszami unijnymi, to że inwestujemy te fundusze, które przychodzą do nas w ramach polityki spójności, to coś w rodzaju planu Marshalla

Dzisiaj tutaj spotykamy się właśnie w związku z 15-leciem wejścia Polski do UE. Wejścia, które miało dla nas i ma nadal, jestem przekonany, rewolucyjny charakter. Przed chwilą udzielałem wywiadu dla lubelskiej telewizji i powiedziałem, że to, co dzieje się w Polsce w związku z funduszami unijnymi, to że inwestujemy te fundusze, które przychodzą do nas w ramach polityki spójności, to coś w rodzaju planu Marshalla. Po latach planu Marshalla, z którego kiedyś, dawno temu władze komunistyczne nie pozwoliły nam skorzystać, bo zabronił ich wielki patron ze wschodu. Dzisiaj symbolicznie obchodzimy w tym roku 30-lecie tamtych wyborów 1989 roku, 20-lecie naszej obecności w NATO i 15-lecie naszej obecności w UE. Tych najważniejszych wydarzeń, bez wątpienia najważniejszych dla Polski ostatniego półwiecza – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Puławach, w trakcie Pikniku Europejskiego.