„Bardzo bym chciał, żeby to Polska zaburzała bilans handlowy Stanów Zjednoczonych. Naprawdę byłbym z tego bardzo zadowolony, bo moje rozumowanie, jeżeli chodzi o politykę, i dbanie o sprawy kraju jest podobne do tego, które reprezentuje pan prezydent [Trump]. Prezydent mówi „America first”, ja mówię „Poland first”. Więc rozumiemy się doskonale. Trudno mi wyrazić zdziwienie tym, że pan prezydent jako niezwykle doświadczony człowiek sukcesu, jeśli chodzi o biznes, umie liczyć. Po prostu umie i chyba tego nikt ani w Stanach Zjednoczonych, ani w żadnym innym miejscu nie kwestionuje i dba o interesy Stanów Zjednoczonych. W interesie kraju jest to, żeby bilans handlowy był zrównoważony i trzeba o to dbać. Oczywiście, że zawsze zderzają się ze sobą interesy, ale patrząc obiektywnie trudno tego nie zrozumieć. To zawsze jest starcie interesów. Każdy biznes jest starciem interesów. Ja reprezentuję polskie interesy, pan prezydent reprezentuje amerykańskie interesy. Cała rzecz polega na tym, żeby w sprawach ważnych umówić się tak, żeby oba kraje zyskiwały i traciły jak najmniej. I wtedy mamy porozumienie i wtedy można mówić, że współpracujemy ze sobą na równych i sprawiedliwych zasadach. Ja rozumiem, że takiej współpracy z Unią Europejską oczekuje pan prezydent i trudno się dziwić, że taka jest jego postawa. Więc słucham tego spokojnie. Ja za to bym chciał, żeby Polska była takim krajem, taką potęgą gospodarczą, żeby rzeczywiście była dla Stanów Zjednoczonych bardzo liczącym się partnerem” – mówił w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda.
– Zapraszam pana prezydenta do tego, żeby skierować do Polski więcej oddziałów amerykańskich. Uważamy, że obecność Stanów Zjednoczonych gwarantuje bezpieczeństwo w naszej części Europy. Sami chcemy czynić kolejne inwestycje, jeżeli chodzi o modernizację polskiej armii. Pan prezydent wspominał o realizacji systemu obrony powietrznej Wisła, czyli zakupie systemu Patriot. Realizujemy tę największą inwestycję militarną Polski, w ciągu ostatnich 30 lat. Chcemy realizować kolejne zakupy sprzętu. Chcemy współpracować w zakresie badań i rozwoju, jeżeli chodzi o technikę wojskową. Jestem przekonany, że ta współpraca między Polską, a USA będzie się dobrze układała. Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych jednostek amerykańskich wraz z wyposażeniem. Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym, żeby wspólnie udało nam się stworzyć bazę amerykańską, stałą, którą nazwiemy „Fort Trump”. Wierzę głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie Stanów Zjednoczonych – mówił Andrzej Duda na konferencji prasowej w Białym Domu.
„Niestety, Chiny i Unia Europejska, do której Polska należy, działały na naszą szkodę. Traciliśmy w narracjach z wieloma, a chciałbym chronić Amerykanów, farmerów, przedsiębiorców i przedsiębiorstwa. Tak dalej po prostu nie będzie. Doszliśmy do porozumienia z Meksykiem, zawarliśmy porozumienie zadowalające dla obu stron. Wszyscy są szczęśliwi [tłumaczenie symultaniczne TVN24]” – mówił na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Polski prezydent Donald Trump.
„Unia Europejska nie chciała z nami rozmawiać. Nie chciała rozmawiać z prezydentem Obamą. Dobrze, nie musicie ze mną rozmawiać” – dodawał.
– Mówiliśmy również o zagrożeniach dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Dla możliwości dywersyfikacji dostaw. Niewątpliwie takim największym w tej chwili zagrożeniem jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Dużo mówiliśmy o tym z panem prezydentem, przedstawiałem sytuację taką, jaka jest. Niestety, trzeba jasno powiedzieć, że zarówno od strony niemieckiej, jak i rosyjskiej, ta budowa już się rozpoczęła. Trwają jeszcze formalności z kładzeniem rurociągu na dnie Bałtyku, ale jest to inwestycja, która zagraża stabilności energetycznej Europy. Bez wątpienia zagraża także polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo grozi dominacją rosyjską – mówił Andrzej Duda na konferencji prasowej w Białym Domu.
– Cieszę się ogromnie, że mogę jako polski prezydent, stanąć tutaj w Waszyngtonie. Mogę usiąść przy jednym stole z prezydentem Stanów Zjednoczonych i podpisać porozumienie pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne i odnawiające to partnerstwo strategiczne – mówił Andrzej Duda na konferencji prasowej w Białym Domu.
– To porozumienie wskazuje najważniejsze aspekty naszej współpracy i naszej przyjaźni i wytycza nowe ścieżki na przyszłość. Zacieśniania współpracy w dziedzinie współpracy obronności, współpracy militarnej, zacieśniania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, zacieśniania współpracy w dziedzinie szeroko pojętego biznesu, także w ramach wspomnianego przez pana prezydenta Trumpa Trójmorza – dodał Duda.
„Ta cała sytuacja nie jest bardzo komfortowa, ale naszym obowiązkiem dzisiaj jest bronić suwerennego prawa polskiego parlamentu, państwa do przeprowadzania reform, które w naszym przekonaniu są zgodne ze standardami europejskimi czy polską konstytucją. To była okazja do tego, żeby sprostować też niektóre przeinaczenia czy też błędy, czasami jak sądzę związane z tym, że opinie formułowane są czasami kształtowane przez zainteresowane strony, co nie pomaga w porządnej ocenie. Tego typu hearingi, wysłuchania, spotkania są na pewno bardzo dobrą okazją, żeby wszystkie takie przeinaczenia prostować. Mam nadzieję, że wszyscy się zgodzą, że dobrze ten czas wykorzystaliśmy” – mówił w Brukseli wiceminister Konrad Szymański.
„Jestem przeciwnikiem dramatyzowania tej sytuacji. Nie czuję się przypalony. W Radzie ds. Ogólnych z różnych powodów panuje rzeczowa atmosfera, nie zawsze przyjazna, bo czasami są różnice zdań. W tej sprawie na pewno mamy różnicę zdań, natomiast grillowanie to jest ostatnia rzecz, którą bym o tym powiedział. To jest cywilizowany proces wymiany opinii nt. spraw jednego z państw członkowskich” – dodawał.
„W Radzie nie ma żadnej wiekszosci wokół żadnego ze stanowisk”. Wiceminister Konrad Szymański po wysłuchaniu Polski w Radzie Unii Europejskiej pytany o to czy sprawa idzie w kierunku zaostrzenia czy wygaszenia sporu. @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/LmOABkNedm
— Łukasz Konarski (@lukonarski) September 18, 2018
– Ten rząd tyle razy zawiódł, tyle razy oszukiwał i tyle razy mówił nieprawdę na tematy tzw. uszczęśliwiania ludzi, że ja dzisiaj chciałabym mieć takie poczucie, że dzisiaj to, co oni mówią o tych drogach jest prawdą. Póki co – kłamią o tym, że my poprzednich kadencjach nie zbudowaliśmy dróg, mostów. Ponad trzy tysiące mostów zostało wybudowanych. Pan Morawiecki tego nie widzi? Pan Morawiecki nie jeździ po tych drogach? Po tych autostradach? Nie widzi tego? A przecież nie żyje tylko od trzech lat w Polsce i świat się nie zaczął od trzech lat. I dokładnie wie, że dzisiaj mówiąc o tym, że poprzednicy nie zrobili nic, wprowadza opinię publiczną w błąd – nie nazywając tego oczywiście kłamstwem. Bo ja nazywam rzeczy po imieniu – uważam, że kłamie – stwierdziła Ewa Kopacz w rozmowie z Marcinem Zaborskim w RMF FM.
Tak prezentują się wyniki najnowszego sejmowego sondażu Kantar Public:
PiS – 42% (+6)
PO – 20% (-6)
Kukiz ’15 – 6% (-1)
SLD – 6% (bz)
PSL – 4% (bz)
Nowoczesna – 4% (-1)
Wolność – 2% (bz)
Razem – 1% (-2)
Badanie przeprowadzono 7-12 września na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.
– Dziękuję za to spotkanie, mamy wspaniałe relacje z Polską – mówił prezydent Donald Trump. – Rozważamy coś takiego [stałe bazy w Polsce], chcemy o tym rozmawiać – dodał.
Pres. Trump and first lady Melania Trump greet Polish Pres. Andrzej Duda and first lady Agata Kornhauser-Duda at the White House. https://t.co/NkJuIoh4fP pic.twitter.com/WaTeChPWJq
— ABC News (@ABC) September 18, 2018
President @andrzejduda and First Lady Agata Kornhauser – Duda are being greeted at the White House by President @realdonaldtrump and @flotus pic.twitter.com/qyxxRdma44
— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) September 18, 2018
– Zacznę od budowy linii tramwajowej w kierunku do Wilanowa. Ona będzie przebiegać przez ul. Rakowiecką, będzie specjalny węzeł przesiadkowy, gdzie będzie można się z metra przesiąść na tramwaj i dojechać do samego Wilanowa – mówił Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej.
– Kolejną kwestią jest rozbudowa infrastruktury szkolnej, przedszkolnej, to jest sprawa bardzo ważna. O tym rozmawiałem z nauczycielkami z mokotowskich szkół. Budowa dwóch przedszkoli, przy ul. Bernardyńskiej i w al. Niepodległości. Również duży kompleks na Siekierkach, gdzie będzie realizowana szkoła i przedszkole – dodał Trzaskowski.
– Budowa parku miejskiego wokół Kopca Powstania Warszawskiego. To też jest sprawa, o które wiele rozmawialiśmy z mieszkańcami i mieszkankami Mokotowa, o tym, żeby taki park w tym miejscu stworzyć. Dokładnie to zrobimy, zagospodarujemy te terenu, oczywiście z szacunkiem dla miejsca, które ma swoją, niesłychanie istotną, historyczną wymowę – mówił dalej kandydat na prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
– Publikujemy podziękowanie skierowane przez Prof. Małgorzatę Gersdorf do Prezesów Stowarzyszeń Sędziowskich Państw Nordyckich za uchwałę w sprawie sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości z 31 sierpnia br., w którym zaapelowała również o zorganizowanie ogólnoeuropejskiej debaty na temat praworządności – poinformował SN.
„Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf, składając podziękowania za podjętą uchwałę, wyraziła swoje głębokie poruszenie, że obecna sytuacja sądownictwa w Polsce jest przedmiotem zainteresowania i zaangażowania środowisk prawniczych w innych krajach europejskich.
Prof. Małgorzata Gersdorf zwróciła uwagę na personalne ataki, których doświadczają sędziowie w naszym kraju, zarówno ze strony polityków partii rządzącej jak i mediów, pozostających pod wpływem obecnego rządu. Zabiegi te, nie tylko zaprzeczają idei przeprowadzania reform w demokratycznym państwie prawa, lecz również godzą w podstawowe wartości, takie jak godność osobista oraz prawo do swobodnej wypowiedzi.
W podziękowaniu zawarty został również apel o wsparcie w zapoczątkowaniu szerokiej debaty na arenie ogólnoeuropejskiej, której tematem przewodnim miałyby być rozważania na temat praworządności. Prof. Gersdorf zwróciła uwagę na potrzebę zaproszenia do dyskusji zwykłych obywateli, nie związanych z elitami politycznymi oraz środowiskiem prawniczym.
W ocenie Pierwszego Prezesa SN szeroka akcja edukacyjna tłumacząca rzeczywisty sens trójpodziału władz i niezależności władzy sądowniczej od świata polityki jest konieczna. Służyć temu miałoby budowanie ogólnopolskiej sieci edukatorów prawnych, wspieranie polskich organizacji pozarządowych działających na rzecz praworządności oraz zorganizowanie paneuropejskiego kongresu prawniczego”
Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) nie może stanowić prawa, nie jest organem w żadnym stopniu decyzyjnym, więc zawieszenie Polski nie ma żadnego znaczenia w praktyce. To tylko symboliczny gest Rady. Szkoda, że nie merytoryczny, tylko czysto polityczny.
— Beata Mazurek (@beatamk) September 18, 2018