Polityczny plan czwartku: sejmowa informacja nt. stowarzyszeń, które mogą propagować totalitaryzmy, PAD i PMM dalej w Davos

57. posiedzenie Sejmu rozpocznie się o 10:00 od krótkiego bloku głosowań, w czasie którego zostaną rozstrzygnięte punkty sporne. O 11:45 szef MSWiA przedstawi informację na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

O 13:45 odbędą się II czytania kilku projektów, które często nazywane są Konstytucją dla biznesu, a o 17:45 – II czytania projektów zmian w regulaminie Sejmu. To cały pakiet, który znacząco zmieni organizację pracy parlamentu – więcej o zmianach pisaliśmy na 300POLITYCE. Rano zbierze się sejmowa komisja regulaminowa, by rozpatrzyć projekt dot. wyboru KRS.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki kontynuują udział w forum ekonomicznym w Davos. Szef rządu o 8:45 spotka się z premier Norwegii Erną Solberg, o 9:30 – z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem, a o 10:45 – premierem Holandii Markiem Rutte.

O 12:00 Morawiecki weźmie udział w nieformalnym lunchu World Economic Leaders (IGWEL): Creating a Shared Future in a Fractured World, na którym będzie też m.in. premier Portugalii Antonio Costa, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claud Juncker, prezes IMF Christine Lagarde czy prezes Bank of England Mark Carney.

O 14:00 odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, który następnie, o 14:30 weźmie udział w nieformalnym spotkaniu World Economic Leaders (IGWEL): A Window of Opportunity for Europe, razem z m.in. premierami Norwegii oraz Czech czy prezydentem Ukrainy. Ostatni zaplanowany punkt to udział panelu “Europe between Vision and Dilemma.

Prezydent Duda o 10:00 spotka się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem, a o 11:00 – z królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego JKM Abdullahem II Ibn Al Husseinem. O 12:00 weźmie udział w Informal Gathering of World Economic Leaders (IGWEL): „Creating a Shared Future in a Fractured World“, a o 14:45 spotka się z założycielem Światowego Forum Ekonomicznego Klausem Schwabem.

O 10:15 oraz 13:30 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – drugie posiedzenie będzie zamknięte dla mediów. Z kolei o 13:00 sejmowa komisja sprawiedliwości i prawe człowieka zaopiniuje wniosek sprawie wyboru na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jedyny kandydat to Jarosław Wyrembak zgłoszony przez PiS.

Do dziś grupy obywateli oraz sędziów mają czas na zgłaszanie kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dzisiaj bowiem mija 21 dni od ogłoszenia przez marszałka Sejmu rozpoczęcia procedury – wynika to z nowelizacji ustawy o KRS i przepisów przejściowych.

8:15 – I czytanie zgłoszonego przez PiS projektu zmian w regulaminie Sejmu na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej

10:00 – rozpoczęcie 57. posiedzenia Sejmu

10:15 – posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold

11:00 – I czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej

11:45 – sejmowa informacja szefa MSWiA nt. stowarzyszeń, które mogą propagować totalitaryzmy

13:00 – sejmowa komisja sprawiedliwości ws. kandydata na sędziego TK

13:30 – zamknięte posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold

13:45 – II czytania projektów dot. Konstytucji dla biznesu

14:00 – konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego w Davos

17:45 – II czytania projektów zmian w regulaminie Sejmu