Live

Schetyna: Ludzie, którzy głosowali na Nowoczesną, to elektorat PO

Schetyna: Ludzie, którzy głosowali na Nowoczesną, to elektorat PO

Elektorat Nowoczesnej – ludzie, którzy głosowali na na Nowoczesną, to elektorat Platformy Obywatelskiej. To są w 100% ludzie, którzy głosowali na PO, których zawiedliśmy, którzy od nas odeszli. Mówiłem, że zrobię wszystko, żeby ci Polacy, którzy na nich głosowali, żeby wrócili do PO. To jest oczywiste. Uważam, że do tego czasu trzeba współpracować koło siebie. Nie może być tak, że wyborcy chcą jednej oferty, a przez ambicję lidera, czy liderów, nie dochodzi do współpracy – mówił Grzegorz Schetyna w Poznaniu.

Kaczyński: Bardzo dobrze oceniam Macierewicza, choć zaszkodziły mu incydenty z Misiewiczem rozdmuchane przez media

Kaczyński: Bardzo dobrze oceniam Macierewicza, choć zaszkodziły mu incydenty z Misiewiczem rozdmuchane przez media

Jestem pełen uznania dla pani premier. Wiem, co to oznacza nacisk całej Rady Europejskiej. A pani premier była w tych dniach w ciężkim stanie po wypadku samochodowym. Jestem z niej dumny i bardzo jej wdzięczny za postawę podczas tych rozmów – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z Salon24.pl. Jak dodaje:

„Generalnie bardzo wysoko oceniam działalności wicepremiera Morawieckiego. W ministerstwie rozwoju pracuje też Jerzy Kwieciński, którego praca w pozyskiwaniu funduszy unijnych przynosi znakomite efekty, jak niegdyś praca Grażyny Gęsickiej. Dobrze oceniam panią minister Zalewską – reforma edukacji idzie dobrze. Bardzo dobrze oceniam ministra Macierewicza, choć zaszkodziły mu incydenty rozdmuchane przez media z jego młodym współpracownikiem Bartłomiejem Misiewiczem. Świetnie radzi sobie Mariusz Błaszczak. Ciężko i efektywnie pracuje nad zmianami w wymiarze sprawiedliwości Zbigniew Ziobro”

– Mamy w wielu sprawach różne poglądy [z Jarosławem Gowinem], na przykład dotyczące reformy szkolnictwa wyższego. Ale współpracuje nam się dobrze. Niedawno przez siedem godzin, do trzeciej rano rozmawialiśmy z posłami, senatorami i ministrami z partii Jarosława Gowina i nim samym oczywiście. Było to bardzo ciekawe spotkanie, padało tam wiele ciekawych pomysłów. Zdajemy sobie sprawę z różnic, ale tworzymy szeroki obóz. Nasze osobiste stosunki są bardzo dobre, jesteśmy w stanie rozmawiać, nie ma żadnej wrogości, wręcz przeciwnie. Naszej koalicji nic nie zagraża – dodaje prezes PiS.

Kaczyński: Dopuszczam myśl, by Saryusz-Wolski zajął jakieś ważne stanowiska. Ale żadnych decyzji nie ma

Kaczyński: Dopuszczam myśl, by Saryusz-Wolski zajął jakieś ważne stanowiska. Ale żadnych decyzji nie ma

To pytanie do pana Saryusz-Wolskiego. My jesteśmy do niego ciepło nastawieni. Żeby było jasne – nie było żadnych naszych zobowiązań wobec niego. Jego działanie było pro bono. Natomiast jeśli będzie chciał z nami współpracować, będziemy usatysfakcjonowani. Dziś jednak  jest on wolnym elektronem – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z Salon24.pl, pytany, na ile zamierza on i polski rząd wykorzystać doświadczenie i umiejętności Jacka Saryusz-Wolskiego.

Dopytywany, czy dopuszcza myśl, by Saryusz-Wolski zajął jakieś ważne stanowiska, odpowiada:

„Dopuszczam, jak najbardziej. Ale żadnych decyzji w tej sprawie nie ma. Proszę pamiętać, że to jest polityk o innej wrażliwości niż PiS. Na pewno bardzo poważny, ale inny niż my. Ma inny sposób działania. Sądzę, że są nasi politycy, którzy gdyby otrzymali taką propozycję jak Saryusz-Wolski byliby niezwykle aktywni medialnie i sami prowadziliby bardzo energiczny lobbing. No ale cóż pan Saryusz-Wolski to człowiek zupełnie innego typu. I my to szanujemy. Jego ogromne kompetencje i przywiązanie do idei jedności Europy ale także szczery patriotyzm mogą się Europie i Polsce przydać”

Suski: Sądzę, że Tusk ma powody, by uchylać się przed pojawieniem się na posiedzeniu komisji ds. Amber Gold

Suski: Sądzę, że Tusk ma powody, by uchylać się przed pojawieniem się na posiedzeniu komisji ds. Amber Gold

– Sądzę, że ma [Donald Tusk] powody by się uchylać. Podejrzewam, że jednak uczestniczył w tej aferze, przynajmniej w charakterze osoby, która ostrzegła syna. A druga rzecz, to jednak Tusk mijał się z prawda mówiąc, że nic nie wiedział na temat tej afery. Świadkowie mówili, że jednak wiedział i znał szczegóły tej sprawy – powiedział w „Popołudniowej rozmowie” RMF Marek Suski.

Suski o szkoleniach medialnych Kuchcińskiego: On nie ma zbyt wiele konferencji prasowych. Może postanowił się przygotować

Suski o szkoleniach medialnych Kuchcińskiego: On nie ma zbyt wiele konferencji prasowych. Może postanowił się przygotować

– Konferencji prasowych marszałka nie ma rzeczywiście zbyt wiele. Może dlatego marszałek postanowił się przygotować. Ale mówiąc poważnie: to Platforma wprowadziła taki zwyczaj, konferencji prasowych przed każdym posiedzeniem. Ale w przypadku Ewy Kopacz to nie było zbyt szczęśliwe. Możliwe, że marszałek nie chce iść w jej ślady i się przygotowuje do wielkiego wejścia medialno-dziennikarskiego. Ja nie mówię, że ma niedociągnięcia. Widocznie sam czuje, że chciałby być lepszy, ale to nie znaczy, że jest zły – powiedział Marek Suski w „Popołudniowej rozmowie RMF”.

Petru: Rozpoczynamy cykl debat „Lepsza Polska”. W poniedziałek dyskusja o gospodarce i rozwoju

Petru: Rozpoczynamy cykl debat „Lepsza Polska”

– Trzeba mieć propozycje na przyszłość. Obowiązkiem merytorycznej opozycji jest przedstawienie wizji naprawy Polski. My tę wizję mamy i po największych po ‘89 r. konsultacjach z obywatelami przedstawialiśmy ją w programie #LepszaPolska. Nowoczesną wizję Polski po rządach PO i PiS chcemy omówić z najlepszymi ekspertami – ludźmi dla których ważne jest dobro Polaków. Chcemy słuchać ich głosu, tak jak wysłuchaliśmy głosu ponad 20 tys. Polaków, tworząc nasz program – powiedział na konferencji prasowej w Lublinie Ryszard Petru. Jak dodał: Rozpoczynamy cykl debat pod hasłem Lepsza Polska

20 marca w Sejmie odbędzie się debata o gospodarce – zapowiedział lider Nowoczesnej. 3 kwietnia tematem ma być edukacja, 8 maja – dyplomacja.

Wśród uczestników debaty o gospodarce są m.in: Witold Orłowski, Stanisław Gomułka, Andrzej Blikle, Witold Gadomski oraz posłowie w tym: Mirosława Nykiel (PO), Mieczysław Kasprzak (PSL), Jarosław Porwich (Kukiz’15), Wojciech Zubowski (PiS).

Kosiniak-Kamysz: Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy domagać się informacji na temat działań rządu podjętych wobec Brexitu

Kosiniak-Kamysz: Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy domagać się informacji na temat działań rządu podjętych wobec Brexitu

– Wczoraj przeprowadzaliśmy konsultacje na temat ustawy dot. krótszego o godzinę czasu pracy dla rodzica do 10 roku życia dziecka, pojawiły się sugestie by wzmocnić ochronę rodziców w sprawie niemożliwości zwolnienia podobnie jak na urlopie wychowawczym. Przekazaliśmy te uwagi prawnikom. Liczymy że PiS deklarując, że będzie dbać o polską politykę rodzinną poprze ten projekt – mówił w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: Chcemy dowiedzieć się, co robi rząd ws. Brexitu

Na najbliższym posiedzeniu sejmu będziemy domagać się informacji na temat działań podjętych wobec Brexitu, jakie kroki podjęli premier, szef MSZ żeby utrzymać uprawnienia dla Polaków mieszkających na Wyspach żeby zadbać o ich interes. Tendncje ograniczania takich praw pojawiały się takze w Niemczech – tu nas broni Komisja Europejska, chcemy dowiedzieć się co robi w tej sprawie polski rząd

Waszczykowski: Wzywamy Rosję do zaprzestania agresji przeciwko Ukrainie, do zwrotu zagarniętych ziem

Waszczykowski: Wzywamy Rosję do zaprzestania agresji przeciwko Ukrainie, do zwrotu zagarniętych ziem

Polska popiera europejskie aspiracje Ukrainy i popiera pokojowe rozwiazanie konfliktu, który jakiś czas temu przeciwko Ukraina wszczęła Rosja. Dzisiaj mieliśmy też okazję otworzyć nowy instrument naszej współpracy – to Forum Polsko-Ukraińskie (…) Rozmawialiśmy o wielu bilateralnych kwestiach, politycznych, gospodarczych, historycznych, o ostatnich wypadkach, jakie miały miejsce na Ukrainie i uznaliśmy, że wspólnie będziemy próbowali zaradzić tym kwestiom. Tam, gdzie się da, być może będziemy wspólnie tworzyć jakiś system monitoringu – mówił Witold Waszczykowski na wspólnie konferencji z szefem MSZ Ukrainy. Jak dodał:

„Miałem okazję kilka tygodni temu razem z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii odwiedzić Ukrainę, gdzie wspólnie wyraziliśmy poparcie dla ukraińskich zarówno aspiracji europejskich, gdzie wspólnie wyraziliśmy nasze uznanie dla walki Ukrainy o suwerenność, niepodległość i utrzymanie własnego państwa. Wyrażaliśmy poparcie dla reform, transformacji, której chcemy pomagać. Nasze przesłanie, które wtedy wspólnie wyraziliśmy, było jasne: Ukraina nie jest sama, nie pozostaje sama w świetle tego konfliktu, jaki wytoczyła przeciwko Ukrainie Rosja. Zarówno tam, w Kijowie, jak i tu w Warszawie, jeszcze raz wzywamy Rosję do zaprzestania agresji przeciwko Ukrainie, do zwrotu zagarniętych ziem i do powrotu do współpracy zarówno z Ukrainą, jak i całą Europą na zasadach prawa międzynarodowego i wszystkich kwestii międzynarodowych, które do tej pory, po zakończeniu zimnej wojny chcieliśmy z Rosją wspólnie wypracować”

Schetyna: Jest ciężkim grzechem, że PAD pozwala Macierewiczowi na rujnowanie polskiej armii

Schetyna: Jest ciężkim grzechem, że PAD pozwala Macierewiczowi na rujnowanie polskiej armii

Jak mówił Grzegorz Schetyna na briefingu w Poznaniu:

„Też na pewno będziemy o tym mówić, bo jesteśmy często pytani, to kwestia sytuacji w Polskich Siłach Zbrojnych. To, co się dzieje, kolejna dymisja – gen. Jerzego Guta, który jest dowódcą Komponentu Sił Specjalnych, to duma naszych ostatnich kilku lat. Siły specjalne, ich skuteczność, sposób wyszkolenia, doświadczenie na misjach w najważniejszych i najbardziej poważnych akcjach pokazuje, że te doświadczenia i osiągnięcia nie są akceptowane przez ministra Macierewicza, być może przez dyrektora Misiewicza. Kompromitujące i haniebne postępowanie z generalicją, z generałami powoduje kolejną dymisję, kolejną rezygnację i odejście. Chcę powiedzieć, że nie można tego zostawić i nie zostawimy tego bez odpowiedzi. Nie może tak być, że w momencie, kiedy rujnowane jest dobre imię polskiej armii, pozwala się na odchodzenie najlepszych dowódców, co wprost uderza w poziom bezpieczeństwa naszego kraju, w możliwości szkoleniowe i organizowania ćwiczeń i inwestycji w następne pokolenia oficerów, w momencie, kiedy to się dzieje, słyszymy, że Zwierzchnik Sił Zbrojnych po raz kolejny – teraz już siódmy – wyjeżdża na narty i tylko tym się zajmuje. Rozumiemy relacje czy chcemy rozumieć relacje tego środowiska, chociaż trudno to zrozumieć i wytłumaczyć, ale milczenie prezydenta Dudy w tej kwestii jest nie do wytłumaczenia i jest ciężkim grzechem, że pozwala Macierewiczowi na rujnowanie polskiej armii. Za to płaci się polityczna cenę i o tym chciałbym, żeby prezydent pamiętał, bo zaniechanie w tym momencie jest przyzwoleniem i przyznaniem się do własnej niemocy i do braku aktywności”

Schetyna: Polska będzie angażować się w to, żeby Europa nie miała kilku prędkości

Schetyna: Polska będzie angażować się w to, żeby Europa nie miała kilku prędkości

Jak mówił Grzegorz Schetyna na briefingu w Poznaniu:

„Jesteśmy w Poznaniu. To rzeczywiście któreś z rzędu spotkanie w ważnym dla Platformy regionie. Ważnym na tej trasie, którą przebywamy w czasie ostatnich miesięcy, spotkań w powiatach, otwartych spotkań gdzie konsultujemy, mówimy o naszym programie, o wyzwaniach tych miesięcy, lat, tego roku, o tym, co trzeba zrobić, czego Polacy od nas oczekują, co wynika z wydarzeń ostatnich dni i tygodni. To, co ważne i o czym będziemy dzisiaj na pewno rozmawiać, to kwestie dot. [spraw] europejskich. To, co zdarzyło się w czwartek w Europie, w Brukseli, symboliczne, ale bardzo ważne dla Polski zwycięstwo Donalda Tuska przegłosowanego z jednym głosem przeciw, głosem polskiego premiera, ale z pełną akceptacją wszystkich krajów europejskich. Nawet akceptacją ze strony Brytyjczyków, którzy UE opuszczają. To ważny sygnał dla Polski. My jako Platforma przyjmujemy ten sygnał bardzo pozytywnie i chcemy zapewnić Polaków i mówimy to codziennie, będziemy mówić na wszystkich spotkaniach: Polska jest w UE, będzie tworzyć i angażować się w to, żeby Europa nie miała kilku prędkości, kilku kręgów wtajemniczenia. Będziemy robić wszystko, żeby Polska też w UE miała twarz otwartą, uśmiechniętą, z sensownym programem, ale też z takim nastawieniem na szukanie porozumienia, współpracy, przyjaciół, sojuszników a nie wojny, konfliktu, przeciwników – tak, jak robi to polityka rządu PiS”

To bardzo poważny sygnał – to, co zdarzyło się w czwartek. Mamy nadzieję, ciagle mamy nadzieję, że wyciągnie z tego wniosku i premier i prezes partii rządzącej, chociaż tej nadziei – przyznaję – jest coraz mniej – mówił przewodniczący PO, dodając, że drugim poruszanym tematem ma być kwestia relacji między rządem a samorządem.

Magierowski dla 300 i RDC: Prezydent gotów na nowe otwarcie w relacjach z Tuskiem, jest gotów rozmawiać

Magierowski dla 300 i RDC: Prezydent gotów na nowe otwarcie w relacjach z Tuskiem, jest gotów rozmawiać

Prezydent jest gotów na takie [nowe] otwarcie. W depeszy gratulacyjnej pisze, że chciałby razem odbudowywać jedność UE europejską. nie ma przeszkód, by się spotkali – pewnie nie w najbliższym czasie, ale pewnie za jakiś czas do takiego spotkania dojdzie. By sobie spokojnie porozmawiali o przyszłości Europy, o roli Polski. Prezydent jest gotów rozmawiać z przewodniczącym Tuskiem, nie ma przeszkód politycznych ani osobistych, by rozmawiać – powiedział w audycji „Polityka w samo południe” w RDC Marek Magierowski.

Karczewski: Udaję się do Rzymu na szczyt szefów parlamentów UE

Karczewski: Udaję się do Rzymu na szczyt szefów parlamentów UE

Jutro nie będę mógł uczestniczyć w posiedzeniu [Senatu]. Wyjeżdżam, udaje się do Rzymu na spotkanie, na szczyt szefów parlamentów UE. Będziemy mówili o przyszłości o parlamentów w UE, w ogóle o przyszłości UE. Tu przedstawię nasze stanowisko, które tak dzielnie broniła premier Szydło. Będziemy mówili o Europie dwóch prędkości – mówił Stanisław Karczewski na briefingu w Senacie, dodając, że w ramach tego szczytu spotka się z przewodniczącymi Senatów Niemiec i Francji.