Live

Szczypińska szefową PiS w okręgu słupskim

Szczypińska szefową PiS w okręgu słupskim

Dogrywka wyborów w PiS. Jolanta Szczypińska prezesem zarządu okręgowego w okręgu słupskim.

Exit polls: Renzi przegrywa referendum we Włoszech

Exit polls: Renzi przegrywa referendum we Włoszech

W exit poll dla telewizji RAI przewagę mają przeciwnicy reformy konstytucyjnej zaproponowanej przez premiera Włoch Matteo Renzie’ego. Inne sondaże potwierdzają ten rezultat. Jeśli to się potwierdzi, to Renzi najprawdopodobniej już wkrótce ogłosi swoją rezygnację.

Eksperci znający włoski system wyborczy przestrzegają, że exit polls w tym kraju bywają zawodne. Ale jednocześnie zwracają uwagę, że w tym przypadku błąd musiałby być wyjątkowo duży nawet jak na włoskie warunki.

Szydło: Dzisiaj oni krzyczą i mówią, że nie zgadzają się na reformy. Mam proste pytanie: gdzie byliście państwo przez 8 lat?

Szydło: Dzisiaj oni krzyczą i mówią, że nie zgadzają się na reformy. Mam proste pytanie: gdzie byliście państwo przez 8 lat?

Przez 8 lat nikt nie zrobił niczego dla górnictwa. Dzisiaj oni krzyczą i mówią, że nie zgadzają się na zmiany i reformy. Mam proste pytanie: gdzie byliście państwo przez 8 lat? Gdyby w tym czasie przeprowadzono reformę, pewnie dzisiaj nasza sytuacja, polskiego górnictwa, byłaby dużo lepsza – mówiła premier Szydło w Jaworznie, w trakcie Akademii Barbórkowej.

Szydło: Polska gospodarka będzie opierała się na polskim węglu. To nasz cel

Szydło: Polska gospodarka będzie opierała się na polskim węglu. To nasz cel

KE zaakceptowała propozycję polskiego rządu przedłożoną przez ministra Tchórzewskiego. Będziemy mogli teraz ze spokojem inwestować w branżę górniczą, wiedząc, że jest na to właśnie akceptacja KE. To nie były łatwe negocjacje. Ale przekonaliśmy, że polski węgiel potrzebny jest nie tylko Polsce, ale Europie. Polska gospodarka będzie opierała się na węglu, na polskim węglu. To nasz cel. Wprowadzone zmiany, te reformy, które podjęliśmy, mają właśnie temu służyć – mówiła premier Szydło w Jaworznie, w trakcie Akademii Barbórkowej.

Szydło: My z drogi reform i zmian nie zejdziemy. One są potrzebne polskiej gospodarce, polskiemu górnictwu

Szydło: My z drogi reform i zmian nie zejdziemy. One są potrzebne polskiej gospodarce, polskiemu górnictwu

Jak mówiła premier Szydło w Jaworznie, w trakcie Akademii Barbórkowej:

„Za nami 12 miesięcy zmian w górnictwie. 12 miesięcy ciężkiej pracy, która bardzo często wymagała trudnych, niełatwych decyzji. To była praca, którą podjęli ministrowie energii – minister Tchórzewski, Tobiszowskim, razem ze stroną społeczną. Razem z przedstawicielami branży górniczej. Tymi wszystkimi osobami, którym leży na sercu dobro polskiego górnictwa. Chcę za te 12 miesięcy podziękować. Chcę podkreślić i powiedzieć to, co mówiłam wielokrotnie i będę powtarzać. Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego górnictwa. Te wszystkie zmiany, które wprowadzamy, właśnie temu mają służyć. Dzisiaj najgłośniej krytykują te zmiany i krzyczą ci, którzy przez ostatnie 8 lat niczego dla górnictwa nie zrobili. Którzy nie przeprowadzili zmian, nie wprowadzili inwestycji, którzy mieli w ręku wszystkie narzędzia, żeby polskie górnictwo uratować. Dzisiaj stojąc pod bramą kopalni mówią i krytykują rząd, który realnie broni polskich górników”

„My z drogi reform i zmian nie zejdziemy”

„Chcę tym politykom, którzy próbują dzisiaj zmiany w górnictwie do budowania własnego kapitału politycznego, chcę im powiedzieć, że my z drogi reform i zmian nie zejdziemy. Dlatego, że one są potrzebne polskiej gospodarce i polskiemu górnictwu. Jeżeli chcemy myśleć o nowoczesnym górnictwie, o tym, że to będzie branża przynosząca zyski polskiej gospodarce, ale gwarantująca przede wszystkim dobry rozwój regionowi śląskiemu, polskiej gospodarki, zabezpieczająca rodziny górnicze, to warto to zrobić. My te zmiany przeprowadzimy”

„Trudne, ale odpowiedzialne decyzje zaczynają przynosić owoce”

„Dzisiaj jesteśmy po 12 miesiącach pierwszych zmian, które zaczynają przynosić pozytywne efekty. Możemy z satysfakcją powiedzieć, że te trudne, ale odpowiedzialne decyzje zaczynają przynosić owoce. Ale jesteśmy zaledwie na początku drogi i będziemy musieli jeszcze przez kolejne miesiące bardzo intensywnie pracować po to właśnie, by polskie górnictwo było nowoczesne, rozwojowe i byśmy mogli powiedzieć wszyscy, że jest bezpieczne zarówno jeżeli chodzi o jego rozwój, przyszłość, jak i daje nowoczesne, bezpieczne miejsca pracy tym wszystkim, którzy w górnictwie, branży górniczej pracują. Mamy plan, harmonogram i tą stabilizację w górnictwie przeprowadzimy”

„Zachęcam wszystkich polityków, którzy dzisiaj próbują burzyć tę drogę reform, żeby się do nas przyłączyli”

„To nie są łatwe decyzje, ale zachęcam wszystkich polityków, którzy dzisiaj próbują burzyć tę drogę reform, a którzy przez ostatnie 8 lat nie dbali o polskie górnictwo, żeby się do nas przyłączyli. Żeby stanęli po stronie polskiego górnictwa i polskich górników, bo górnictwo potrzebuje dzisiaj spokoju i stabilizacji. I potrzebuje tych zmian, które są wprowadzane. Ten program łączenia górnictwa i energetyki zaczyna się doskonale sprawdzać. Widać to szczególnie tutaj w Tauronie. Podjęte decyzje o połączeniu zakładów górniczych Brzeszcze, Sobieski i Janina – dzisiaj możemy powiedzieć, że ten projekt jest już spełniony, bo 1 grudnia dołączyły właśnie zakład górniczy Brzeszcze”

Rzepliński: To Duda narusza Konstytucję. Powinien być partnerem TK, a nie widzę woli

Rzepliński: To Duda narusza Konstytucję. Powinien być partnerem TK, a nie widzę woli

Jak stwierdził prezes TK Andrzej Rzepliński w rozmowie z TVN24:

„Tak powiedział? No i co? To nieprawda. To on [prezydent Duda] narusza Konstytucję. Mówię to na pewno nie z satysfakcją, ale prezydent jest naturalnym partnerem TK i tego nie muszę podkreślać. Nie widzę woli tego partnerstwa. Wszystkich nas to będzie sporo kosztowało. Oczywiście niekonstytucyjne ustawy, już uchwalone, np. ta o zgromadzeniach, ale również ta o służbie cywilnej, o mediach, o ziemi. Ustawodawca, rząd ma prawo realizować swoją politykę społeczną i gospodarczą, ale jej realizacja poprzez prawo wymaga poszanowania procedur demokratycznych w stanowieniu prawa, a nie pokrzykiwania na posłów, że nie będą w żadnej mierze respektowane ich pytania do projektodawców i ich wnioski, że nie będzie wysłuchań publicznych. Tak się nie tworzy prawa w Europie, przynajmniej tej, w której jesteśmy od 12 lat i która byłą naszym marzeniem. Odwracamy się tyłem od Europy”

Duda: Tort od Dody był bardzo dobry

Duda: Tort od Dody był bardzo dobry

Tort od Dody był bardzo dobry – stwierdził prezydent Duda pod koniec rozmowy z Bogdanem Rymanowskim w „Kawie na ławę” TVN24.

Duda: Macierewicz miał w sprawie mistrali ten sam dostęp do wiedzy co ja. Nie wiem, czy korzystał

Duda: Macierewicz miał w sprawie mistrali ten sam dostęp do wiedzy co ja. Nie wiem, czy korzystał

Jest to współpraca dobra, bo jesteśmy w stałym kontakcie. Ale nigdzie nie ma zapisane, że musimy się ze sobą zgodzić. My dyskutujemy. Co do mistrali, to mam wiedzę ze źródła, które ma w tej sprawie autorytet. Macierewicz dostęp miał, nie wiem czy korzystał. – powiedział w „Kawie na ławę” Andrzej Duda.

Duda o relacjach z Kaczyńskim: One są specyficznymi relacjami, bo jestem prezydentem

Duda o relacjach z Kaczyńskim: One są specyficznymi relacjami, bo jestem prezydentem

Relacje są normalne. W ogóle nie widzę żadnego problemu. Ostatnio rozmawialiśmy nawet. Nie była to sprawa polityczna. To była rozmowa o uczestnictwie w powtórnym pochówku śp. Lecha Kaczyńskiego. One są specyficznymi relacjami, bo proszę pamiętać, że jestem prezydentem. Mam specyficzną funkcję, która jest samodzielną, jednoosobową funkcją, która wymaga jednoosobowych decyzji. Natomiast mam ogromny szacunek do prezesa Kaczyńskiego – mówił prezydent Andrzej Duda w „Kawie na ławę” TVN24, pytany przez Bogdana Rymanowskiego o jego relacje z Jarosławem Kaczyńskim.

Duda o reformie edukacji: Prosiłem premier Szydło, aby zwróciła na pewne kwestie uwagę

Duda o reformie edukacji: Prosiłem premier Szydło, aby zwróciła na pewne kwestie uwagę

Dużo rozmawiam o tym z żoną. Prosiłem premier, aby zwróciła na pewne kwestie uwagę. Dwie rzeczy mnie niepokoją – kwestia szkół artystycznych i sportowych. One maja specjalny status. A one muszą być wplecione w ten system. I to jest rzecz, która niepokoi wielu rodziców. Rozmawialiśmy z żoną na ten temat nawet z prof. Glińskim. Powiedział, że tej sprawy pilnuje. A druga kwestia to są szkoły dwujęzyczne. – powiedział prezydent Duda w „Kawie na ławę” TVN24.

Jak dodał: Docierają do mnie różne głosy, zaczekajmy, reforma nie leży jeszcze na biurku prezydenta.

Duda: Nie wszyscy frankowicze są w trudnej sytuacji. Niektórzy mają po osiem mieszkań

Duda: Nie wszyscy frankowicze są w trudnej sytuacji. Niektórzy mają po osiem mieszkań

Jak mówił Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Kawie na ławę” TVN24:

„Zgadzam się, żę osoby, które wzięły kredyty przeliczane na franki szwajcarskie są w trudnej sytuacji w wielu przypadkach. Nie wszyscy, bo są tacy, którzy mają po 8 mieszkań, ale są. Mnie zależy na tym, żeby im pomóc i działam w tym kierunku. MImo tego, że są zgłaszane wobec mnie pretensje, często językiem nieprzyjemnym, ale taka jest rola prezydenta, żeby przyjąć ze spokojem. Uważam, że jest [nadzieja]. Prowadziłem szerokie konsultacje, także ze środowiskiem osób, które wzięły kredyty we frankach. Szukałem różnych rozwiązań. Jest konieczność, aby prezydent prowadził odpowiedzialną politykę, także dla sektora finansowego, systemu finansów w państwie, także systemu bankowego. Z tego, co wiem od ekspertów, mogłoby dojść do krachu [po przewalutowaniu]”

PAD powtórzył, że projekt ustawy dot. spreadów jest pierwszym krokiem. Dalsze kroki – jak stwierdził – mogą podjąć NBP i KNF.

Duda o kwocie wolnej: W pewnej chwili Szydło powiedziała mi, że nie damy rady

Duda o kwocie wolnej: W pewnej chwili Szydło powiedziała mi, że nie damy rady

W pewnym momencie premier powiedziała mi tak: Nie damy rady podwyższyć kwoty wolnej jak obiecałeś. Ja powiedziałem: zależy mi, aby ten proces się rozpoczął. I ten proces się rozpoczął. Będę czynił wszystko, aby ta kwota [w następnej kampanii] taka była [8 tys złotych] – powiedział w TVN24 Andrzej Duda o tym, dlaczego kwota wolna nie objęła wszystkich.