Gowin o strategii dla nauki: Przez ostatnie ćwierćwiecze dreptaliśmy do przodu. Teraz proponuję dekadę szybkiego marszu

„Polska nauka jest dramatycznie niedofinansowana. Jesteśmy na 37 miejscu jeśli chodzi o nakłady na naukę. Polska nauka w rankingach światowych usytuowała się na miejscu 20. Czy podobnie wygląda sytuacja z polskimi uczelniami? One znajdują się pod koniec czwartej setki na świecie? Co z tego wynika? Po pierwsze mamy zdecydowanie za mało środków na naukę. Po drugie, mamy duży potencjał, który może być rozwijany. Po trzecie mamy kłopoty z polskimi uczelniami, które muszą przejść duże reformy” – podkreślał Jarosław Gowin prezentując strategię dotyczącą nauki. Gowin mówił też: „Przez ostatnie ćwierćwiecze dreptaliśmy do przodu. Teraz proponuję dekadę szybkiego marszu”

Jak powiedział o Filarze I strategii: „Po pierwsze, systemowe zmiany w szkolnictwie wyższym. Potrzebna jest nowa ustawa. Po drugie, musimy zbudować prawdziwe twórcze partnerstwo między nauką a biznesem. Po trzeci, nauka nie może zamykać się w wieży z kości słoniowej. Nauka jest dla każdego z nas – musi wyjść spoza murów uniwersytetów. Od 1 października będzie już zdecydowanie mniej biurokracji. Ustawa wchodzi już w życie. Ograniczenie biurokracji to tylko oczyszczenie przedpola. Potrzebne są systemowe zmiany. Chcę je ogłosić na kongresie nauki polskiej, który będzie we wrześniu przyszłego roku. Mamy rok na przygotowanie systemowych zmian i dyskusji o nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, nowej konstytucji dla nauki. Od początku października rozpocznie się szeroka oddolna debata [w nauce]. Mam nadzieję, że doprowadzi ona [też] do powstania nowego typu uczelni – uczelni badawczych, które nie będą nastawione na masowe kształcenie”

Gowin zapowiedział też, że powoła Narodową Agencję Współpracy Akademickiej. „To będzie spełnienie oczekiwań środowiska. Ta nowa agencja będzie realizować m.in. strategię programu stypendialnego, będzie też realizować akcję powrotów polskich naukowców z uczelni na całym świecie”.

Filarem II to „innowacje dla gospodarki”. Gowin zapowiedział, że od przyszłego tygodnia Sejm zajmie się ustawą o innowacyjności. „Liczymy na to, że wejdzie w życie od 1 stycznia 2017. To będzie pierwsza rzetelna zachęta do współpracy między nauką a biznesem”. Jak dodał: „Powołujemy dwa instrumenty finansowe, które będą transferować pieniądze do startupów dla biznesu. Wkrótce przedstawimy ustawę, która powoła Narodowy Instytut Technologiczny. Plan Odpowiedzialnego Rozwoju musi mieć swoje zaplecze badawcze”.

Filar III – nauka musi wyjść poza uczelnię. „Stąd cały szereg projektów. Przedstawię trzy z nich: Uniwersytet Młodego Odkrywcy, w Polską w przyszłym roku ruszą nauko-busy – mobilne laboratoria. W październiku uruchamiamy wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku” – mówił Gowin.