Live

Duda: Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach. To obowiązek mój i każdego prezydenta, by zawsze o tym głośno mówić

Duda: Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach. To obowiązek mój i każdego prezydenta, by o tym głośno mówić

Jak mówił prezydent Duda w trakcie uroczystości na Cmentarzu Wolskim:

„To bardzo przejmujące miejsce, gdzie na tym cmentarzu zgromadzono popioły Warszawy. Powstańcy – słyszałem to sam dwa dni temu – przepraszają warszawiaków za cierpienie. To niezwykły gest, świadczący o wielkiej empatii tych pięknych ludzi. Wtedy młodych, dziś już w jesieni życia. Oni czas pamiętają o tym wielkim cierpieniu miasta i jego mieszkańców. Ale jestem przekonany, ze warszawiacy nie maja żadnego żalu do swoich powstańców, za to co stało się wtedy, w sierpniu, wrześniu i październiku 44 roku”

Jak dodał:

„Warszawa poszła do powstania, bo miała dość strachu, bo chciała bezpiecznej Polski. Ich polski, która była niszczona przez 5 lat. Polski, która była okupowana, gdzie Niemcy realizowali przemysł zagłady. Codzienne zatrzymania, strach, codzienny każdy mógł być torturowany, mógł trafić do obozu koncentracyjnego. Młodzi mieli tego dość, licząc na to, ze uda się wyzwolić Warszawę, a później przyjdzie armia czerwona i jakoś to będzie. Robili to dla Polski, dla Warszawy, dla ludzi którzy mieszkali na tej samej ulicy. Niemcy mordowali ludzi kamienica na kamienicy. To było absolutne bestialstwo. Takie, które nikt wcześniej nikt nie robił i chyba którego nikt się nie spodziewał. Dopiero Niemcy robili to w obozach koncentracyjnych i w powstańczej Warszawie. I to jest własnie historyczna prawda. Większość, ze 180 tysięcy cywilnych ofiar została wymordowana”.

Jak podkreślił:

„Ale mimo tej ofiary ja głęboko wierzę, ze Warszawa nie ma do po powstańców pretensji. Aby była wolność cierpieli i po wojnie. Bo władzom z oczywistych historycznych przyczyn nie pasowało, by był kult powstania. Warszawa jest dumna ze swojej historii, bo Polska jest dumna z Warszawy, z tego że młodzi ludzie potrafili pójść walczyć o wolność. Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach, którzy oddali życie za pragnienie wolności i za swoje miasto. To wielki obowiązek mój i każdego prezydenta, który będzie po mnie: by zawsze głośno o tym mówić.

Nowa ustawa o TK opublikowana w Dzienniku Ustaw

Nowa ustawa o TK opublikowana w Dzienniku Ustaw

W poniedziałek po południu w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. To otwiera drogę m.in. do jej zaskarżenia przez opozycję. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Kuchciński: Można powiedzieć, że powstanie uchroniło Niemcy i Francję przed komunizmem

Kuchciński: Można powiedzieć, że powstanie uchroniło Niemcy i Francję przed komunizmem

Jak mówił Marek Kuchciński przy Pomniku Polskiego Państwa i Armii Krajowej w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego:

„Powstanie przyniosło wspaniale skutki po latach. Stało się – wespół z Powstaniem Styczniowym – czynem legionowym, rewolucją solidarności, fundamentem naszej polskości. Fundamentem osadzonym w dorobku historycznym pierwszej RP. Pokazało współczesny wymiar polskiego republikanizmu, naszego sposobu myślenia o polityce, w którym wolność sąsiaduje z tragizmem i odwagą przekraczającą wszelkie granice. Powstanie nie tylko stało się znakiem odróżniającym nas, Polaków innych, ale również wydarzeniem pokazującym światu nasz sposób istnienia w tej części Europy. Powstanie udowodniło rodakom, że wszelkie formy kompromisu z okupantami są nieskuteczne, zagrażają bytowi narodu i szkodą polskiej racji stanu. Były jeszcze skutki Powstania Warszawskiego bardzo ważne w warunkach II wojny światowej. Plan „Burza”, którego częścią stały się walki w stolicy, zaangażował Niemców na wschodzie oraz jednocześnie spowodował spowolnienie ofensywy sowieckiej. Z tych powodów ZSRR nie zagarnął całej Europy Środkowej i można powiedzieć, że powstanie uchroniło Niemcy, a może i Francję przed komunizmem”

Nowoczesna zapowiada wniosek do TK o zbadanie nowej ustawy o Trybunale. „Prezydent wpisał się w politykę PiS”

Nowoczesna zapowiada wniosek do TK o zbadanie nowej ustawy. „Prezydent wpisał się w politykę PiS”

Nowoczesna zapowiada wniosek do TK o kontrolę nowej ustawy o Trybunale. Jak mówiła na konferencji prasowej w Sejmie wicemarszałek Barbary Dolniak:

„Mimo, że występowaliśmy do prezydenta z apelem o prewencyjną kontrolę ustawy z 22 lipca, to prezydent tych apeli nie posłuchał. Ta ustawa ponownie zawiera przepisy, które są z konstytucją sprzeczne. Prezydent wpisuje się w politykę PiS, którą to ugrupowanie kreuje wokół TK. Politykę nie tylko obniżenia autorytetu [TK], ale przede wszystkim sparaliżowania jego pracy. Wszystkie kolejne orzeczenia ogłaszane przez TK nie są publikowane. O to chodziło PiS”.

Jak podkreśliła:

„W związku z tym, że ta ustawa zawiera przepisy niekonstytucyjne, jak ten który sprawia, że wyrok marcowy nie będzie publikowany, czy zapisanie w przepisie, że sędziowie wybrani większością PiS w liczbie – czyli ponad 15 – mają być dopuszczeni do orzekania. To sprawia, że Nowoczesna będzie składać wniosek do TK o zbadanie zgodności tej ustawy z konstytucją. Ta ustawa nie tylko zawiera te niekonstytucyjne, ale też szereg drobiazgów, które może praktycznie sparaliżować prace TK. Np. udział Prokuratora Generalnego”

Raport zespołu ekspertów ws. TK przekazany Kuchcińskiemu

Raport ekspertów ws. TK przekazany Kuchcińskiemu

Zespół ekspertów powołany przez marszałka Kuchcińskiego przekazał na jego ręce raport dotyczący problematyki działania TK – czytamy w komunikacie na stronach Sejmu. Kuchciński zdecydował o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Raport składa się z trzech głównych części.

„Pierwsza odnosi się przede wszystkim do Opinii Komisji Weneckiej i analizuje jej stanowisko, a zarazem wskazuje na zbieżności i rozbieżności między rozumieniem przez Komisję Wenecką i Zespół Ekspertów poszczególnych fundamentalnych kwestii o charakterze ustrojowym.

Druga część jest poświęcona analizie wydarzeń, jakie wpisały się w powstanie i ewolucję konfliktu polityczno-prawnego powstałego wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, co – zdaniem Zespołu Ekspertów – pozwala zrozumieć lepiej jego istotę i rzutuje na ocenę prawną zaistniałych zdarzeń i podjętych przez poszczególne organy państwa działań prawnych oraz faktycznych.

Część trzecia zawiera dziesięć tez, wraz z ich uzasadnieniem, które stanowią propozycję Zespołu Ekspertów dla władzy ustawodawczej. Tezy te odnoszą się przede wszystkim do propozycji rozwiązań na poziomie ustawowym, jakkolwiek są w niej poruszone także zagadnienia dotyczące Konstytucji”

Jak czytamy w komunikacie: Marszałek Sejmu zdecydował o przekazaniu treści Raportu Zespołu Ekspertów w pierwszej kolejności Prezydentowi RP. Następnie Raport zostanie opublikowany, tak by mógł dotrzeć do wiadomości wszystkich zainteresowanych.

Dolniak: Czekamy na publikację ustawy i zostanie złożony wniosek do TK o zbadanie ustawy o TK z Konstytucją

Dolniak: Czekamy na publikację ustawy i zostanie złożony wniosek do TK o zbadanie ustawy o TK z Konstytucją

Ta ustawa jest po prostu niekonstytucyjna, o czym wszyscy wiemy, bo powtarza błędy, które znajdowały się w poprzedniej ustawie. To oznacza konieczność jej zaskarżenia do TK, co Nowoczesna zapowiadała. Czekamy na publikację tej ustawy w Dzienniku Ustaw i zostanie złożony wniosek do TK o zbadanie ustawy o TK z Konstytucją – mówiła w TOK FM wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Czabański przewodniczącym Rady Mediów Narodowych

Czabański przewodniczącym Rady Mediów Narodowych

Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Mediów Narodowych – powołanej w lipcu przez Sejm – na którym Krzysztof Czabański został wybrany na przewodniczącego.

Waszczykowski: Gdyby Franciszek poruszył sprawę Smoleńska, to byłby olbrzymi sukces

Waszczykowski: Gdyby Franciszek poruszył sprawę Smoleńska, to byłby olbrzymi sukces

Witold Waszczykowski w rozmowie z Wirtualną Polską na pytanie, czy z uznaniem przyjąłby teraz jakąś wypowiedź Franciszka na temat katastrofy smoleńskiej, stwierdził:

„Nie oczekujemy tego, bo nie jest rolą papieża, aby publicznie wypowiadać się na temat katastrofy smoleńskiej. Natomiast Ojciec Święty ma olbrzymi autorytet w świecie, przede wszystkim w świecie chrześcijańskim, w Europie, w tej części świata, w której katastrofa miała miejsce, więc jeśliby w czasie jego rozmów i spotkań – nawet kuluarowych, bo przecież nie oczekujemy jego apeli – pojawił się sygnał, że należy tę kwestię doprowadzić do pozytywnego końca, wyjaśnić przyczyny, to byłby olbrzymi sukces”

Waszczykowski: Katastrofa smoleńska ważnym elementem rozmowy papieża z min. Macierewiczem

Waszczykowski: Katastrofa smoleńska ważnym elementem rozmowy papieża z min. Macierewiczem

Jak mówił na antenie RMF minister Witold Waszczykowski:

„Papież nie jest aktywny na płaszczyźnie międzynarodowej, tak jak na przykład był świętej pamięci Jan Paweł II. Jest mniej zaangażowanym dyplomatą. Zostawmy to ministrowi Macierewiczowi, żeby o szczegółach poinformował. Na pewno się pochwali, ja też chętnie posłucham. Z tego, co wiem, ważnym elementem rozmowy była kwestia katastrofy smoleńskiej”

Jak dodał:

„Zostawmy to ministrowi Macierewiczowi, a na pewno o tym opowie. Natomiast my już jako rząd, od dawna przyrzekaliśmy, że będziemy podnosić to we wszystkich rozmowach z parterami zagranicznymi i sprawa smoleńska jest niezakończona. Katastrofa nie miała takiego przebiegu jaki miała, i będziemy tą świadomość przekazywać”

Cała rozmowa jest dostępna na serwisie RMF24.pl

Zandberg: Środowiska skrajnej prawicy chcą wykorzystać datę powstania do swojego marszu

Zandberg: Środowiska skrajnej prawicy chcą wykorzystać datę powstania do swojego marszu

Jak mówił Adrian Zandberg w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Politycznym Graffiti” Polsat News:

„Bardzo nie podoba mi się to, że w ostatnich latach obchody powstania, które były trochę takim warszawskim świętem zmarłych, przerodziły się w polityczną demonstrację. To nie jest dobre. A w szczególności oburzające jest to, o czym alarmowaliśmy kilka dni temu. Tzn to, że środowiska skrajnej prawicy chcą wykorzystać datę powstania, żeby przemaszerować przez ulice Warszawy. To skandaliczne, bo to ludzie, jak jeden z tych organizatorów, którzy uprawiają kult hitlerowców”

Zalewski: Dyskusja o apelu poległych pokazuje, że PiS chce przejąć pamięć o Powstaniu

Zalewski: Dyskusja o apelu poległych pokazuje, że PiS chce przejąć pamięć o Powstaniu

Jak mówił w TOK FM Paweł Zalewski:

„Trwa odbieranie Powstania Warszawskiego powstańcom. Gen. Ścibor-Rylski stal się tego symbolem. Ten atak to właśnie taka symboliczna próba i przekazania [Powstania] tym, którzy sobie tę pamieć uzurpują. To nie ma wymiaru wyłącznie politycznego, chociaż uważam, że PiS jest wśród tych, którzy chcą przejąć p o powstaniu. Ta dyskusja o apelu poległych pokazuje ten proces. Celem tej operacji jest uczynienie z katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w pamięci Polaków wydarzenie tego rzędu i na tym samy poziomie co Katyń i Powstanie Warszawskie. Tu chodzi też o język”

Dera: Nowa ustawa o TK nie zakończy sporu, bo nie jest to w interesie opozycji

Dera: Nowa ustawa o TK nie zakończy sporu, bo nie jest to w interesie opozycji


Jak mówił Andrzej Dera w TV Republika:

„Myślę, że [nowa ustawa o TK] nie skończy [sporu], z tego względu, że opozycja postawiła sobie Trybunał Konstytucyjny jako główny cel i ewidentnie rozgrywa ten temat od długiego czasu. Nie jest w interesie opozycji zakończenie tego sporu. Ta ustawa rozwiązuje wiele spraw – które zostały zawarte chociażby w zaleceniach Komisji Weneckiej – która jest przez osoby niezaangażowane politycznie odbierana pozytywnie, natomiast istotne jest to, że dla środowisk opozycyjnych TK jest taką elementem walki politycznej i wokół tego będzie toczyła się narracja. Cały czas będą podejmowane próby dzielenia”

Jak dodał prezydencki minister, temat Trybunału wymiera i późną jesienią się zakończy.