Live

Jadwiga Staniszkis z mocnym wsparciem dla KOD. Odsłoniła kartkę z kalendarza przed KPRM

Jadwiga Staniszkis z mocnym wsparciem dla KOD. Odsłoniła kartkę z kalendarza przed KPRM

Profesor Jadwiga Staniszkis, w towarzystwie córki Joanny, działaczki .Nowoczesnej pojawiła się dziś przed KPRM na miejscu stałej pikiety KOD-u, gdzie trwa odliczanie jak długo Kancelaria premiera zwleka z opublikowaniem wyroku TK.

13631392_10206756812988663_2857324435071507249_n

Staniszkis: PiS zdaje sobie sprawę z pułapki ws TK, ale nie chce pokazać swoim wyborcom, że robi krok do tyłu

Staniszkis: PiS zdaje sobie sprawę z pułapki ws TK, ale nie chce pokazać swoim wyborcom, że robi krok do tyłu

Jak mówiła w FpF prof. Staniszkis:

„Ta nowa ustawa zawiera elementy kompromisu, ale tak, by nikt ich nie zauważył z wyborców. Trzeba się wczytywać. Tam jest uwzględnienie postulatów Komisji Weneckiej, ale na przyszłość. Tam jest możliwość założenia niekonstytucyjności ustawy,TK już nie proceduje [wg starej ustawy], co zostało uznane za nielegalne. To jest problem, że PiS zdaje sobie sprawę z pułapki, ale nie chce pokazać swoim wyborcom, że robi krok do tyłu. Ale gdyby opozycja to zaakceptowała, to by zaakceptowała ewidentne łamanie prawa w przeszłości. Ja sama przed KPRM przewracałam dziś tą kartkę z kalendarza. To jest pułapka, w której wszyscy się uwikłali”.

Staniszkis o Platformie: Partia władzy polega na rozdawaniu stanowisk. Im się trudno przegrupować

Staniszkis o Platformie: Partia władzy polega na rozdawaniu stanowisk. Im się trudno przegrupować

Jak mówiła w „Faktach po Faktach” prof. Jadwiga Staniszkis:

„Znam go [Schetynę] jeszcze jako studenta. Wydawało się, że ma wybitny talent organizacyjny. Ale trudno z partii władzy stać się partią ideową. Wielu ludzi przyszło do niej, bo mogli tworzyć klasę polityczną. PO ma stać się partią programową na jesieni. Partia władzy polega na rozdawaniu stanowisk. Tak jak to teraz robi PiS. I Platformie się trudno przegrupować”

Schetyna o współpracy opozycji: To kwestia dojrzałości. Najpierw zaufanie, relacje, program, później wspólne listy

Schetyna o współpracy opozycji: To kwestia dojrzałości. Najpierw zaufanie, relacje, program, później wspólne listy

Jak odpowiedział Grzegorz Schetyna na pytanie Grzegorza Kajdanowicza o to, czy jest mu bliżej do Kaczyńskiego

„Prawdą jest to, że konkurujemy z Ryszardem Petru. Wiadomo, że zawsze będziemy po stronie opozycji. Jeżeli z Nowoczesną, z KOD, z PSL to coś naturalnego się tworzy, co spowoduje wspólną reprezentację w następnym wyborach. Po tym mierzy się odpowiedzialność polityczną, że partie opozycyjne są w stanie zbudować coś wspólnego, aby stanąć wspólną linią i wspólnym frontem. To jest kwestia dojrzałości i doświadczenia. Do tego trzeba dojrzeć: zaufanie, wspólne relacje, wspólny program i wspólne listy. To będzie najtrudniejsze. Ale przykład węgierski pokazuje, że na tym przegrywa opozycja. I jest pytanie, czy będziemy na tel otwarci i rozumni, czy będziemy w stanie znaleźć porozumienie czy też nie”

Schetyna: W Platformie wszyscy muszą wiosłować w jedną stronę

Schetyna: W Platformie wszyscy muszą wiosłować w jedną stronę

Jak mówił w „Faktach po Faktach” Grzegorz Schetyna o dalszym wyrzucaniu posłów z PO:

„Zarząd nie będzie się takimi przypadkami zajmował, jeśli ich nie będzie. To trochę tak jak w łodzi wioślarskiej: wszyscy muszą wiosłować w jedną stronę. W jednym tempie, dobrze prowadzeni przez sternika. I przekonani, że nie ma alternatywy. I każdy z nas daje z siebie wszystko”

Schetyna o wyrzuceniu posłów z PO: Było mi przykro. Oni są w innym projekcie politycznym

Schetyna: PO nie może być targana wewnętrznymi konfliktami. Wszyscy musimy wiosłować w jednym kierunku

Było mi przykro – mówił w „Faktach po faktach” Grzegorz Schetyna o wyrzuceniu posłów w PO. Jak mówił o Jacku Protasiewiczu i Stanisławie Huskowskim:

„Są w innym projekcie politycznym niż w PO. To są inne przypadki: Bliski współpracownik Protasiewicza tworzy dziś Nowoczesną. Może to robić, mogą to robić ludzie którzy są poza PO. Ja nie stawiam zarzutów, rozmawialiśmy o tym. Mówiliśmy o oddaniu władzy sejmiku przez Protasiewicza, Jarosie, o pośle Nowoczesnej, był sekretarzem regionu, bliskim współpracownikiem Huskowskiego i Protasiewicza. To są moi polityczni przyjaciele. Znam ich 30 lat. Było mi bardzo przykro. To jest koniec pewnej epoki, jeśli rozchodzą się polityczne drogi z najbliższymi współpracownikami, to zawsze jest przykre. My musimy zawsze wiosłować w tym samym kierunku. PO nie może być targana wewnętrznymi konfliktami – ani na poziomie krajowym, ani regionalnym”

Schetyna: To co mówi Kamiński pokazuje, że nie powinien był się znaleźć na listach PO

Schetyna: To co mówi Kamiński pokazuje, że nie powinien był się znaleźć na listach PO

Jak mówił w FpF Grzegorz Schetyna:


„To co mówi, to jest coś niesłychanego. To bardzo smutny obraz tego człowieka. Jak można mieć politycznych partnerów, jeżeli ma się takie przekonania. Czy opinie zmienił z dnia na dzień? To go dyskwalifikuje, politycznie i moralnie. Zmienił zdanie w ciągu kilku godzin. Nie powinien znaleźć się na listach PO. To jest poważna, ostateczna lekcja dla nas wszystkich: nie powinniśmy zapraszać takich ludzi na listy”.

Jak dodał:

„Nie jestem po to, by prowadzić śledztwo i szukać ludzi, którzy zaufali Kamińskiemu”.

Szydło: Czas na to, ażeby politycy w Europie spotkali się i podjęli decyzje ws. przeciwstawienia się terroryzmowi

Szydło: Czas na to, ażeby politycy w Europie spotkali się i podjęli decyzje ws. przeciwstawienia się terroryzmowi

Jak mówiła premier Szydło na konferencji w KPRM:

„Czas na to, ażeby politycy w Europie spotkali się i podjęli decyzje co do skutecznych kroków przeciwstawiających się terroryzmowi. Jeżeli się poddamy terroryzmowi, to ta fala zaleje niedługo całą Europę”

Szydło o TK: Dziwię się, że KE chce się zajmować ustawą, która nie została podpisana i nie weszła w życie

Szydło o TK: Dziwię się, że KE chce się zajmować ustawą, która nie została podpisana i nie weszła w życie

KE powinna jutro zacząć się zastanawiać się nad tym najważniejszym problemem europejskim, czyli terroryzmem. Politycy i ważni urzędnicy europejscy powinni zastanawiać się nad skutecznymi rozwiązaniami, a nie zajmować się sprawami, które ani nie powinny być przedmiotem posiedzeń KE, ani nie są zakończone. Ustawa o TK, która została przyjęta przez parlament, czeka na podpis prezydenta. Proces nie jest zakończony i dziwię się, że KE chce zajmować się ustawą, która nie została podpisana i nie weszła w życie – mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM.

Szydło: Polityka polskiego rządu, jeżeli chodzi o politykę migracyjną, potwierdza się

Szydło: Polityka polskiego rządu, jeżeli chodzi o politykę migracyjną, potwierdza się

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM:

„Od kilku tygodni każdego dnia dowiadujemy się o kolejnym akcie terroryzmu i trzeba powiedzieć temu wreszcie stop. Europa musi zacząć skutecznie przeciwstawiać się terrorystom. To ten najważniejszy temat, który powinien zaprzątać uwagę polityków europejskich i światowych. Musimy wszyscy nie tylko mówić, wydawać kolejne oświadczenia, podejmować kolejne gesty, które są zawsze ważne w takich sytuacjach, ale po prostu zacząć skutecznie działać. To dzisiaj obowiązek polityków europejskich: skutecznie przeciwstawiać się terroryzmowi. Myślę, że po raz kolejny mamy potwierdzenie, że polityka polskiego rządu, jeżeli chodzi o politykę migracyjną, diagnozę sytuacji jest polityką, która się potwierdza i dla nas w tej chwili jest bezpieczeństwo polskich obywateli”

Szydło: Bezpieczeństwo uczestników ŚDM jest dla nas sprawą priorytetową. To w tej chwili największa troska polskiego rządu

Szydło: Bezpieczeństwo uczestników ŚDM jest dla nas sprawą priorytetową. To w tej chwili największa troska polskiego rządu

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM:

„Bezpieczeństwo Polek i Polaków, wszystkich obywateli jest sprawą nadrzędną. Powtarzamy to nieustannie. Wszyscy ministrowie mojego rządu – przede wszystkim minister Błaszczak, jest tą osobą, która jest skoncentrowana na zabezpieczeniu tej ważnej imprezy. To sprawa dla nas priorytetowa, bezpieczeństwo uczestników ŚDM jest dla nas sprawą priorytetową. Mogę zapewnić, że wszystkie służby działają, czuwają. To w tej chwili największa troska polskiego rządu, żeby przebieg ŚDM był bezpieczny, spokojny, żeby młodzież mogła cieszyć się tym, że jest razem”

Radziwiłł prezentuje reformę służby zdrowia, zapowiada zwiększenie finansowania i dostęp do leczenia dla każdego

Radziwiłł prezentuje reformę służby zdrowia, zapowiada zwiększenie finansowania i dostęp do leczenia dla każdego

Miałem okazję przedstawić rządowi dokument pod nazwą „Strategia zmian systemu ochrony zdrowia” – poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu Konstanty Radziwiłł. Jak mówił:

„Ten dokument będzie realizowany w postaci całego szeregu ustaw. To dokument programowy. Wychodzi on z założenia, że jeśli chodzi o system ochrony zdrowia, jeden dot. zdrowia publicznego oraz drugi – największy, budzący najwięcej emocji, system udzielania świadczeń zdrowotnych. Reforma zakłada, że doprowadzimy do tego, że dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie służby zdrowia będzie uprawnieniem obywatelskim, albo rezydenckim. Każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, otrzyma ją. Nie będzie tego, co dzisiaj – sprawdzania kwestii uprawnień. Wszyscy potrzebujący będą mieli dostęp do opieki”

– Pieniądze na zdrowie w państwowym funduszu celowym – zakładce budżetowej – zastąpią to, co dzisiaj nazywamy powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym – mówił dalej minister zdrowia. Przychodami funduszu będzie określona część wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych – taka, jak dzisiaj wpływa do NFZ, ale będzie uzupełniany w kolejnych latach, które w 2025 roku doprowadziłyby do sytuacji, gdzie będziemy mogli porównywać się z naszymi sąsiadami, którzy przeznaczają na służbę zdrowia ok. 6% PKB.

Część zadań NFZ ma przejąć minister zdrowia, natomiast zadania dot. kontraktowania przejdą do wojewódzkich urzędów zdrowia. – Zabezpieczeniem dla działania systemu ma być systematyczne zwiększenie finansowania służby zdrowia. Dzisiaj jesteśmy na poziomie 4,8% PKB, a takie kraje jak Węgry czy Słowacja przekraczają 5% albo dochodzą do 6%. W ciągu 10 lat sytuacja powinna się diametralnie zmienić, będzie się jednak zmieniać w sposób stopniowy – dodał.

Radziwiłł zapowiedział też zmianę sposobu kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Szpitale zostaną podzielone na kilka kategorii i tym kategoriom będą odpowiadać określone zakresy świadczeń, które zostaną zagwarantowane tym szpitalom w postaci budżetowego powierzenia określonych kwot.

Jednym z elementów reformy ma być utworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego w miejsce NFZ – od 1 stycznia 2018 roku. Z kolei zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej wejdą w życie w lipcu 2017 roku.