Szydło: Polski rząd zaproponował rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez Sejm, aby spór wokół TK został zażegnany


Odbyliśmy dobrą, konstruktywną rozmowę. Bardzo cieszę się, że mogliśmy porozmawiać z panem przewodniczącym. Rozmawialiśmy o rozwiązaniu sporu wokół TK – poinformowała premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z Fransem Timmermansem. Jak mówiła:

„W tej chwili polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, które wypełniają te wszystkie warunki, ażeby spór wokół TK został zażegnany i spełnić to, o czym od początku przy zmianach w ustawach o TK mówiliśmy. Tzn. żeby TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie, żeby mógł odzwierciedlać bardziej w sposób transparentny to, co dzieje się w Polsce i by rzeczywiście jego praca nie była w żaden sposób zaburzana. Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takich zmian, rozmawialiśmy o tych propozycjach. Poinformowałam pana przewodniczącego, jakie zmiany będziemy proponowali. Zgodziliśmy się oboje, że to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama, wewnętrznie. Ta sprawa, o której rozmawialiśmy, to sprawa Polski, ale my jako członek UE jesteśmy zawsze gotowi na dialog i informowanie o tym, jakie podejmujemy również kroki”

„Jest wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej”

„Jesteśmy w dialogu z KE od dłuższego czasu. To dobry, konstruktywny dialog. Wymieniamy się informacjami, spostrzeżeniami. Ten dialog będzie utrzymany. Dla nas, dla mnie osobiście rozwiązanie sporu wokół TK jest istotne i priorytetowe ze względu na dobro funkcjonowania polskiego państwa. To ta kwestia, która dla mnie jest najistotniejsza. Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które zostaną przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, ażeby doprowadzić do tego, by TK mógł spokojnie funkcjonować, żeby pracował transparentnie i – jeszcze raz podkreślę – aby to wszystko służyło polskiemu państwu. To nasza wspólna odpowiedzialność, wszystkich instytucji, które w Polsce są wokół tego tematu zaangażowane. To odpowiedzialność sił politycznych w Polsce, abyśmy szli w jednym i tym samym kierunku. Jest w tej chwili wola porozumienia z naszej strony, ze strony większości parlamentarnej, rządu. Jesteśmy w dialogu z KE”

„Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół TK”

„Informowałam pana przewodniczącego, jakie kroki mamy zamiar podjąć. Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół TK, ale przede wszystkim mają nie tylko wypełnić zasady demokratycznego państwa prawa, ale również uznajemy, że chcemy, aby były jak najbliżej i jak najbardziej wypełniały zasady praworządności. Stąd nasza troska o to, żeby wszystkie strony, które wokół TK w Polsce są zaangażowane, które w tym sporze uczestniczą, żeby przyjęły takie rozumowanie i żeby to poszukiwanie kompromisu objęło nas wszystkich. To jest w interesie polskiego państwa, polskich obywateli”