Piątkowe, wyjazdowe posiedzenie klubu PiS z udziałem Anny Marii Anders było poświęcone przede wszystkim sprawom regionu i okręgu, z którego startuje kandydatka PiS. Przyjęto trzy uchwały – o infrastrukturze województwa podlaskiego, polityce historycznej i bezpieczeństwie wschodniej granicy Polski. Na spotkaniu wystąpił też wicepremier Morawiecki, który m.in. omawiał plan reform gospodarczych, którymi rząd ma zająć się w przyszłym tygodniu.
Jak czytamy w uchwale o infrastrukturze:
„Dotychczasowa władza ignorowała potrzeby komunikacyjne mieszkańców Podlasia. Mimo składanych deklaracji zadania te nie były dla rządu PO-PSL priorytetowe. Świadczy o tym m.in. fakt, że trasa kolejowa Białystok – Suwałki i dalej do granicy w Litwą znalazła się na jednym z ostatnich miejsc listy rezerwowej projektów do realizacji. Prawo i Sprawiedliwość traktuje rozwój infrastruktury komunikacyjnej w tzw. Polsce Wschodniej jako kluczowy dla jej przyszłości”.
Te trzy kwestie – bezpieczeństwo, infrastruktura i polityka historycznej – będą zapewne tematami kampanii Anders. Stratedzy PiS zdają sobie sprawę, że głównym argumentem opozycji wobec Anders jest to, że nie pochodzi z okręgu i nie zna jego spraw. Dlatego PiS bardzo mocno pokazuje, że kwestie województwa podlaskiego są istotne dla partii rządzącej, które nie będzie zaniedbywać Podlasia – w przeciwieństwie do PO-PSL. Tym trzem tematom były też poświęcone spotkania ministrów w okręgu. Jak czytamy w uchwale dot. bezpieczeństwa:
„Od wielu lat w Suwałkach zlokalizowany był pułk żołnierzy. Za rządów PO-PSL w 2010 roku pułk został przekształcony w mniejszy dywizjon. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość uważa, że wobec skali zagrożenia jest to jednostka zbyt mała i należy przywrócić tam większe, dobrze uzbrojone formacje wojskowe”.
Jak słyszymy, Anna Maria Anders miała zapewniać parlamentarzystów PiS, że jako senator poświęci się pracy na rzecz regionu i jego mieszkańców. Organizowanie wyjazdowych posiedzeń klubu w okręgach, gdzie toczyły się kampanie uzupełniające i regionalne to jedno ze standardowych kampanijnych zagrań z poprzedniej kadencji. PiS stawia na sprawdzone metody. Można spodziewać się zaangażowania Jarosława Kaczyńskiego, odbędzie się też drugi klub – w Łomży.
Wybory w okręgu 59 odbędą się 6 marca. Przeciwko Annie Marii Anders PSL wystawiło (z poparciem PO, Nowoczesnej i lewicy) Mieczysława Bagińskiego, wieloletniego samorządowca. O strategii PSL pisaliśmy wcześniej na 300POLITYKA. Ludowcy chcą podkreślać, że Bagiński to „swój” kandydat, który doskonale zna region, a Anna Maria Anders okazała się „zbyt słaba” na Warszawę.
fot. PiS