— WSPÓŁPRACOWNICY KOPACZ WYCIĘCI PRZEZ BARONÓW – piszemy na 300POLITYCE: “Przymierzany do wyborczej jedynki minister sportu Adam Korol znalazł się jednak dopiero na 6. miejscu po rekomendacjach władz pomorskiej PO, a minister środowiska Maciej Grabowski otrzymał ostatnie miejsce na tej samej liście. W Krakowie, wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski, mimo sugestii w ogóle nie znalazł się na liście”. https://300polityka.pl/news/2015/07/31/wspolpracownicy-kopacz-wycieci-przez-baronow-na-listach-trzaskowski-bez-rekomendacji-korol-szosty-grabowski-ostatni-radziszewska-trzecia-nitras-dziewiaty/
— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Po upokorzeniu przez Grabarczyka, Iwona Śledzińska-Katarasińska rezygnuje z kandydowania
Lubnauer jedynką Petru w Łodzi
Szef małopolskiej PO: Zadziwia mnie zestaw nazwisk, który pojawia się na listach Platformy
Schetyna o współpracy z Kukizem: Jest dobry początek do rozmowy
Wycięta z list lubuskiej PO posłanka komentuje: “Wszyscy znamy podtekst tych decyzji. Osłabiono całą listę”
Szydło o listach PiS: “Trwa ich przygotowywanie”
Szydło o pamięci Powstania Warszawskiego: “Trzeba budować sztafetę pokoleń”
Polityk PO chwali wybór Solocha na szefa BBN: Doskonały wybór!
Syn prezydenta Truskolaskiego jedynką Petru w Białymstoku
GW: Soloch szefem BBN
https://300polityka.pl/live/2015/07/31/
*****
#FPF:
— TOMASZ CIMOSZEWICZ: Jestem dumny z mojego nazwiska. Każdy musi jakoś karierę polityczną zacząć. Jeśli chodzi o nazwisko, to bym nie przesadzał. Pierwsze odczucie – to wyraz troski rodzicielskiej. Drugi – to sygnał, Tomaszu, zobacz, co Cię może czekać. To był sprawdzian, jaką mam grubą skórę. Ojciec zawsze wyrażał swoje niepopularne zdanie. Mam nadzieję, że doceni moje.
— O OSTATNIM MIEJSCU: Jeden z przejawów mojego odizolowania się od sugestii, że wykorzystuje swoje nazwisko. Ostatnie miejsce spowoduje, że wyborcy zagłosują świadomie.
— O 8 LATACH PO: Ogólny bilans jest na plus.
— O TYM, NA JAKIM SKRZYDLE PLATFORMY BĘDZIE: Pośrodku.
— ANDRZEJ HALICKI O ROMANIE GIERTYCHU: Jestem wyborcą w tym okręgu. Jeżeli nie będzie żadnego kandydata PO, a będę miał alternatywę w postaci osoby otwartej, demokratycznej, przestrzegającej przed PiS, przed państwem odwróconym tyłem do Europy, to jestem gotowy tej osoby wysłuchać. My jesteśmy w procesie [który trwa], w środę Zarząd będzie zastanawiał się też na listami do Senatu.
— O TYM, CZY ODDA SWOJE MIEJSCE MAŁGORZACIE KIDAWIE-BŁOŃSKIEJ: Dostosuje się do tego, co rekomenduje zarząd krajowy.
*****
FAKTY TVN
— WYROK TRYBUNAŁU – zapowiedź Piotra Marciniaka: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o SKOK-ach. Za niezgodny z konstytucją sędziowie uznali nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad kasami, ale tylko małymi.
— DARIUSZ PROSIECKI SPRZED TK: Ten wyrok pozostawia bardzo dużą dowolność ustawodawcy. Trybunał nie określił, które kasy są małe, a które duże. Ilu członków np. muszą mieć te SKOK-i, wobec których powinien zmienić się nadzór KNF. Ogólnie ten wyrok można odczytywać w ten sposób, że bardzo duża część ustawy o SKOK-ach jest zgodna z Konstytucją.
— PROSIECKI DALEJ: Trybunał też nie podzielił zastrzeżeń PBK, który sugerował, że KNF ma dosyć dużą dowolność, jeśli chodzi o nadzór nad SKOK-ami. To uznano za bezzasadne. Nie podzielił też zastrzeżeń członków PiS-u, który praktycznie w ogóle kwestionowali nadzór KNF nad SKOK-ami. KNF tylko zasugerował, że trzeba zmienić nadzór i przepisy wobec tych najmniejszych kas. Tych, które nie działają jak banki. To mogą być np. kasy osiedlowe, przyzakładowe, parafialne. Tam trzeba dopasować nadzór KNF do zasięgu działalności tychże kas.
— ANDRZEJ JAWORSKI: To, że TK powiedział jednoznacznie i mocno, że duże i małe firmy nie mogą być tak samo kontrolowane i podlegać takim samym rygorom, jest dobre dla tych podmiotów, które są mniejsze i które dopiero chcą się rozwijać.
— MARCIN ŚWIĘCICKI: W ogóle nadzór KNF-u nad SKOK-ami i cała masa tych instrumentów, to zostało uznane przez TK za konstytucyjne, zgodne z interesem SKOK-owiczów. Że dla ochrony ich wkładów musi być zewnętrzny nadzór, nawet nad spółdzielniami. W takiego typu spółdzielni, która gromadzi cudze pieniądze, nadzór zewnętrzny jest absolutnie konieczny.
— PROSIECKI: Co konkretnie trzeba zmienić, tego Trybunał też nie zasugerował. Dał tylko Sejmowi czas na zmiany półtora roku. Ogólny wniosek jest taki: SKOK-i powinny być kontrolowane przez KNF. Muszą tam raportować swoje wyniki. 3 sędziów w tej sprawie miało odrębne zdanie.
— LISTY POLECONE – zapowiedź Marciniaka: Włodzimierz Cimoszewicz odchodzi z Senatu, ale do Sejmu wystartuje jego syn – Tomasz Cimoszewicz. Nie będzie on jednak reprezentował lewicy, a Platformę Obywatelską. Partia ustala swe listy wyborcze. Szykują się roszady i niespodzianki. Gorąco jest także wokół nazwiska Romana Giertycha.
— MICHAŁ TRACZ: To była propozycja nie do odrzucenia. Łukasz Abgarowicz będzie jednak kandydatem na posła. W ten sposób – przynajmniej na razie – PO nie będzie miała kandydata do Senatu w okręgu podwarszawskim, a to tam startuje Roman Giertych. To wyrażone nie wprost, ale jednak poparcie.
— ŁUKASZ ABGAROWICZ: To rzeczywiście była propozycja nie do odrzucenia. Ale nie dlatego, że nie miałem wyboru, tylko nie można takiej propozycji odrzucić.
— TRACZ: Kandydata PO nie wystawi też w tym warszawskim okręgu, z którego kandydować będzie Marek Borowski. Tyle, że on nie wzbudza takich kontrowersji, co Roman Giertych.
— RÓŻA THUN: On dla mnie jest symbolem najgorszego rządu, jaki kiedykolwiek Polską rządził. Ze względu na dobro Polski i odpowiedzialność, jaką nosze w sobie jako członek PO, Giertych na to stanowisko bym nie popierała.
— TRACZ: W tym tygodniu regionalne struktury PO albo już zaproponowały, albo niebawem zaproponują swoich kandydatów do Sejmu. Jedynką w Gorzowie ma być Stefan Niesiołowski. W Szczecinie – Bartosz Arłukowicz. Listę w Płocku otworzy Michał Kamiński. Pod Warszawą Andrzej Halicki, a w Białymstoku – Robert Tyszkiewicz. Tomasz Siemoniak prawdopodobnie będzie jedynką w Wałbrzychu. Wciąż ważą się losy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Rafała Trzaskowskiego. Oboje są wymieniani jako lokomotywy listy krakowskiej, ale akurat te kandydatury budzą sprzeciw lokalnych struktur, bo i obecna marszałek, i minister ds. europejskich są warszawiakami.
— IRENEUSZ RAŚ: Cały czas musimy wszyscy pamiętać, że to jazda drużynowa – mówiąc językiem sportowym – a nie indywidualna.
— TRACZ: Nieoficjalnie znamy też czołówki list w kilku innych regionach. W Warszawie listę otworzy PEK, w Poznaniu – Rafał Grupiński. W Gdańsku – Sławomir Neumann, w Gdyni – Marek Biernacki.
— WALDY DZIKOWSKI: Potrzeba nam optymalizacji list. One powinny być najlepsze z najlepszych, bo czekają nas być może jedne z najważniejszych i najtrudniejszych wyborów w historii PO.
— TRACZ: Na Podlasiu wystartuje Tomasz Cimoszewicz. Będzie ostatni na liście, choć nie jest tajemnicą, że startuje wbrew ojcu. PO wciąga na swoje listy znane postacie, lecz zdaniem byłego prezydenta [Aleksandra Kwaśniewskiego], starania PO o utrzymanie władzy i tak będą nieskuteczne.
— TRACZ DALEJ: Ostatecznie Platforma swoje listy zatwierdzi 6 sierpnia na Radzie Krajowej, tuż po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy.
*****
WIADOMOŚCI TVP
— LUDZIE NA LISTACH – zapowiedź Beaty Tadli: Wielkie emocje i wewnętrzne tarcia wokół list Platformy. Wiadomo, że marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska ma otwierać listę, ale nie warszawską. W stolicy jedynką będzie Ewa Kopacz. Platforma stawia też na Cimoszewicza – Tomasza Cimoszewicza. Burza wokół Romana Giertycha, były wicepremier w rządzie PiS chce się dostać do senatu jako kandydat niezależny. O wsparcie dla niego Platforma się kłóci.
— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Ta sztafeta pokoleń jest obliczona na to, by zadziałała magia nazwiska. Były premier odchodzi z polityki. Chce do niej wejść jego syn. Tomasz Cimoszewicz startuje z ostatniego miejsca na Podlasiu – pod hasłem “Zatrzymać PiS”.
— TOMASZ CIMOSZEWICZ O PIS: Ta partia chce ograniczyć nasze prawa obywatelskie, nie potrafię się nie sprzeciwić temu.
— ROBERT TYSZKIEWICZ: Jestem przekonany, znając Tomasza Cimoszewicza, że on stawia na własny wysiłek.
— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: To ruch wbrew ojcu. Wlodzimierz Cimoszewicz z był przeciwnikiem startu syna, chyba, że zmieni nazwisko. Na przykład na Nowak.
— PALIKOT: To jest coś, co robi wielką krzywdę temu młodemu Cimoszewiczowi.
— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ O KIDAWIE: W roli spadochroniarki nie chciała wystąpić marszałek Sejmu, ale wiele wskazuje na to, że będzie musiała. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej nie ma jej na liście warszawskiej. Jedynką będzie Ewa Kopacz, która chce się zmierzyć z Jarosławem Kaczyńskim.
— HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ: Jako marszałek Sejmu już należy do całej Polski. Kiedyś była tutaj radną Warszawy, potem posłem z Warszawy, a dzisiaj już jest dla całej Polski.
— TOMASZ LENZ: Nie sadzę. Po prostu trzeba wziąć pod uwagę to, aby nie było zbyt dużo grzybów w jednym barszczu. Trzeba pomyśleć o sytuacji, w której wykorzystujemy perły w koronie i dajemy na listy tam, gdzie podnoszą nasz wynik.
— DOBROSZ-ORACZ: MKB ma być lokomotywą, tylko jeszcze nie wiadomo z jakiej stacji wyruszy. Nie chciała dziś rozmawiać, być może wystartuje z Krakowa, choć regionalne władze zamknęły już wstępnie listy. Nie ma nich też współpracownika PEK Rafała Trzaskowskiego.
— DOBROSZ-ORACZ DALEJ: Zmienić zdanie zdecydował się Łukasz Abgarowicz. Planował start do Senatu, będzie kandydował do Sejmu. Schodzi z drogi Romanowi Giertychowi.
— ROMAN GIERTYCH: To bardzo dobrze dlatego, że gdyby Platforma wystawiła kandydata w tym okręgu, gdzie startuję, to z pewnością ułatwiłaby PiS-owi kampanię.
— IWONA ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Na pewno nie będzie kandydował z poparciem PO, co do tego nie mam wątpliwości. Wiec tyle tylko, że może w grę wchodzić co najwyżej ciche poparcie.
— DOBROSZ-ORACZ: Były wicepremier w rządzie PiS od lat ostro krytykuje PiS, ale nawet jego ewentualne miękkie poparcie budzi kontrowersje w PO. Euroentuzjaści, jak Różą Thun, nie mogą mu zapomnieć, że na sprzeciwie wobec UE zbudował swój kapitał polityczny. Jest ferment.
— ROBERT MACIASZEK: PO nie wspiera Giertycha. [Ale nie wystawia kandydata, czy wystawi?] To też poczekajmy.
— DOBROSZ-ORACZ: Z Płocka ma wystartować Mariusz Kamiński, buły spin doctor PiS, ostatnio współpracownik PEK [dokładny cytat]. Jeszcze dziś łódzka PO ma zdecydować, czy zaproponuje, by na czele jej list stanął Cezary Grabarczyk.
— TRYBUNAŁ ORZEKŁ – zapowiedź Tadli: Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SKOK-ów. Po niemal trzech dniach rozpatrywania skarg sędziowie uznali generalnie, że nadzór KNF nad kasami jest zgodny z konstytucją, ale inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o te najmniejsze.
*****
WYDARZENIA POLSATU
— WARSZAWA MA SILNEGO LIDERA. MARSZAŁEK KIDAWA-BŁOŃSKA BĘDZIE LIDEREM LISTY W INNYM OKRĘGU – wypowiedź Michała Szczerby na czołówce.
— TRUDNO SPECJALNIE WPADAĆ W JAKIEŚ DYGOTKI PRZED POLITYKIEM, KTÓRY OBAWIA SIĘ WŁASNEJ KOLEŻANKI NA LIŚCIE – wypowiedź Joachima Brudzińskiego na czołówce.
— PARTIE LISTY PISZĄ… – zapowiedź Magdy Sakowskiej: Praca wre. Partia rządząca układa listy wyborcze i zaskakuje. Okazuje się, że rodowita warszawianka ma być lokomotywą wyborczą w Krakowie. PO gotowa jest także po cichu wspierać w walce o Senat wicepremiera w rządzie PiS-u. Na listach PO pojawić się mają także synowie znanych ojców.
— GRZEGORZ KĘPKA: Na przyjazną komunikację z premier [dzisiaj] nie było szans, choć skład i układ warszawskiej listy PO są sporym zaskoczeniem.
— KĘPKA DALEJ: Tak skonstruowana lista bez rodowitej warszawianki, trzykrotnej posłanki ze stolicy otrzymującej wiele głosów prowokuje jednak zupełnie inne komentarze. Marszałek Sejmu ma być jedynkę w Krakowie, choć regionalne władze PO mają innego kandydata. Zaskoczeniem jest start z podlaskiej listy PO Tomasza Cimoszewicza. I to wbrew swemu ojcu.
— KĘPKA: Kandydatura Tomasza Leppera budzi opór w zachodniopomorskiej PO. Zwłaszcza, że ewentualny kandydat na posła próbował być radnym z ramienia SLD. Bezskutecznie.
— KĘPKA DALEJ: Łukasz Abgarowicz był murowanym kandydatem na senatora okręgu podwarszawskiego. PO nie wystawi nikogo do Senatu w miejsce Abgarowicza. Skorzystać na tym może Roman Giertych, który kandyduje z tego samego okręgu. Od dłuższego czasu były wicepremier jest zdecydowanie bardziej krytyczny wobec PiS.
— KĘPKA: Proces układania list zapewne bardziej emocjonuje polityków, niż wyborców. Sporo jednak mówi o sytuacji w partii i o jej strategii.