— PIS PRZEGRYWA GŁOSOWANIE, 46 POSŁÓW NIEOBECNYCH, DWORCZYK O ZMIANIE NA BIAŁORUSI, MULLER O NEGOCJACJACH WOKÓŁ ZMIAN W RZĄDZIE – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/08/14/

— PREMIER W SEJMIE PRZEDSTAWI PLAN SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ, KTÓREGO ELEMENTY OPISALIŚMY NA 300POLITYCE: Duża część rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu, premier poświęci sytuacji na Białorusi – dowiaduje się 300POLITYKA. Mateusz Morawiecki wystąpi też z zupełnie nową propozycją polityczną wobec partnerów w UE. Premier ogłosi też wprowadzenie znaczących ułatwień dla represjonowanym Białorusinów przy wjeździe na teren Polski, zwalnianie z opłat wizowych, ułatwienia w podejmowaniu pracy – słyszymy.
http://300polityka.pl/news/2020/08/13/premier-morawiecki-przedstawi-w-sejmie-kompleksowy-projekt-solidarnosci-z-bialorusia-o-ktorym-bedzie-rozmawial-m-in-z-pompeo-wyjdzie-tez-z-nowa-propozycja-polityczna-dla-unii-europejskiej/

— BIAŁORUSINI OKAZUJĄ WIELE INWENCJI – JAGIENKA WILCZAK W POLITYCE O PROTESTACH: “Ludzie okazują wiele inwencji, o jaką ich nie podejrzewałam (za co przepraszam). Na ulice wychodzą kobiety ubrane na biało, z kwiatami, pokojowe na 100 proc. Trudno je zaatakować. Bić? Strzelać? Wyłapywać i wciskać do kibitek? A one piszą na transparentach: „Sasza, przestaniemy cię kochać, jeśli będziesz nas bić”. Milicja nie znajduje odpowiedzi”.

— NIE MA CO LICZYĆ NA OKRĄGŁY STÓŁ – DALEJ WILCZAK: “Łukaszenka jest typem dyktatora, który nie odejdzie sam, na żaden okrągły stół też bym nie liczyła. Nie ten format polityka. On nie chce ani nie potrafi podzielić się władzą czy oddać ją w eleganckim stylu. Czuje się właścicielem kraju i ludzi, ich umysłów. Przez 26 lat swoich rządów brał jej więcej i więcej, depcząc po drodze wszelkie demokratyczne zasady. Poniżał i manipulował. Budził strach”.

— NAWET JEŚLI NIE ODDA WŁADZY TO NIE BĘDZIE JUŻ RZĄDZIĆ ULEGŁYM SPOŁECZEŃSTWEM – KONKLUZJA WILCZAK: “Może, skoro front protestu się poszerza, wyłoni się lider, który przejmie kierowanie opozycją. Swiatłana Cichanouska chciała doprowadzić do zmiany, do wolnych, niezależnych wyborów. Tego, co zrobiła dla Białorusi, nie da się przecenić. Bo jeśli nawet Łukaszenka nie odda tym razem władzy, to nie będzie już rządzić uległym społeczeństwem”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1967540,1,bialorusini-sie-nie-poddaja-zbiera-sie-masa-krytyczna.read?src=mt

— KANAŁ NEXTA NA TELEGRAMIE ADMINISTROWANY PRZEZ BIAŁORUSINÓW W WARSZAWIE JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH NARZĘDZI PROTESTÓW – WOJCIECH KONOŃCZUK W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “W obliczu braku politycznego ośrodka koordynacyjnego, taką rolę nieformalnie próbuje odgrywać… NEXTA, czyli najpopularniejszy białoruski kanał w komunikatorze Telegram. Spośród 9,5 mln obywateli Białorusi obserwuje go aż 1,7 mln osób, co czyni go potężnym narzędziem. Ciekawe, że jest on administrowany przez białoruską diasporę w Warszawie. Znaczenie i popularność kanału NEXTA okazały się tym ważniejsze w sytuacji, gdy od niedzieli władze białoruskie niemal nieustająco wyłączały w kraju internet – aby utrudnić koordynowanie protestów poprzez portale społecznościowe (Facebook czy rosyjskojęzyczny portal VKontakte) albo komunikatory (jak Messenger). Tymczasem Telegram okazuje się wyjątkowo odporny na takie próby blokowania”.

— ŁUKASZENKA CAŁKOWICIE ZDELEGITYMIZOWANY – DALEJ KONOŃCZUK: “Na tym etapie nie ma na nie jasnej odpowiedzi. Z pewnością Łukaszenka jest w oczach większości Białorusinów całkowicie zdeligitymizowany i – cokolwiek by teraz nie zrobił – nie odzyska już poparcia. Zresztą od niedzieli on sam konsekwentnie pogarsza tylko swoje położenie, robiąc kolejne błędy. Dalsze rządzenie społeczeństwem, którego poczucie sprawiedliwości zostało tak głęboko naruszone, i które wypowiedziało mu posłuszeństwo w tak otwarty sposób, byłoby niezwykle trudne. Wydaje się zatem, że możliwość zmiany politycznej na Białorusi nigdy nie była większa niż teraz.”

— TO TRWALE ZMIENI SPOŁECZEŃSTWO BIUAŁORUSKIE – KONOŃCZUK W TP: “Niezależnie od tego, co się wydarzy w najbliższej przyszłości, białoruskie protesty – pod historycznymi flagami biało-czerwono-białymi i godłem Pogoni – trwale zmieniają to społeczeństwo. Walnie przyczyniają się do budowy jego podmiotowości, umacniają tożsamość narodową. To swego rodzaju przyspieszona rekonstytucja narodu – mimo wszystkich różnic, mająca cechy wspólne (także gdy mówimy o emocjach zbiorowych) z tą, która rozpoczęła się w Polsce 40 lat temu, w pamiętnym sierpniu 1980 r.”
https://www.tygodnikpowszechny.pl/dni-ktore-wstrzasaja-bialorusia-164492

— PARTNERSTWO Z USA NIE ZAWSZE ŁATWE I POZBAWIONE NAPIĘĆ – JACEK CZAPUTOWICZ W TEKŚCIE DLA RZ: “Budując polsko-amerykańskie partnerstwo, polska dyplomacja dostrzega, że Stany Zjednoczone, z racji wyjątkowego potencjału i rozległości interesów, są realnie zaangażowane w każdym poważniejszym konflikcie na świecie i uczestniczą w większości międzynarodowych inicjatyw. W złożonej, globalnej sieci wzajemnych zależności amerykańska administracja niejednokrotnie poszukuje wsparcia dla prezentowanego stanowiska i podejmowanych działań. Z drugiej strony może także zaoferować pomoc w sytuacjach i miejscach, gdzie inne państwa mają swoje interesy, ale nie dysponują własnymi możliwościami oddziaływania. Sprawia to, że partnerstwo z USA ma unikalną wartość, chociaż nie zawsze jest ono łatwe i pozbawione napięć, czego przykładem była chłodna reakcja strony amerykańskiej na niektóre zapisy w nowelizacji ustawy o IPN w styczniu 2018 r.”.

— ZGODZILIŚMY SIĘ CO DO KONIECZNOŚCI PRZECIWDZIAŁANIA DOMINACJI ENERGETYCZNEJ ROSJI W EUROPIE – JESZCZE CZAPUTOWICZ W RZ: “Dwustronne rozmowy z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo potwierdziły potrzebę kontynuacji procesu wzmocnienia wschodniej flanki NATO m.in. poprzez rozszerzoną obecność sił amerykańskich w Polsce oraz realizację przedsięwzięć objętych amerykańską inicjatywą budowy zdolności odstraszania w Europie. Zgodziliśmy się też co do konieczności przeciwdziałania dominacji energetycznej Rosji w Europie i potrzeby dywersyfikacji dostaw gazu m.in. w drodze importu LNG z USA, rozbudowy infrastruktury uniezależniającej od jednego kierunku dostaw, a także poprzez rozwój energetyki jądrowej i nowoczesnych technologii alternatywnych. Symboliczne znaczenie miało spotkanie sekretarza Pompeo z żołnierzami w Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Bemowie Piskim, w której Amerykanie pełnią rolę tzw. państwa ramowego, koordynującego jej aktywność operacyjną”.
https://www.rp.pl/Publicystyka/308139921-Jacek-Czaputowicz-Klucz-do-bezpieczenstwa.html

— ZIOBRO PRZEGRZEWA, EFEKT MOŻE BYĆ ODWROTNY, CO WIDZI TERLIKOWSKI – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Każdy, najbardziej służący partii temat, można jednak przegrzać. Czy Zbigniew Ziobro nie robi właśnie tego? Liderzy konserwatywnej opinii publicznej, jak Tomasz Terlikowski, przestrzegają Zjednoczoną Prawicę przed zaostrzaniem wojen kulturowych. Procesy cywilizacyjne, globalna popkultura, sekularyzacja widoczna w Polsce zwłaszcza w młodym pokoleniu, wreszcie otoczenie międzynarodowe – wszystko to sprzyja postępom tego, co prawica nazywa „ideologią LGBT”. Administracyjnym ukazem trudno jest zatrzymać takie procesy, a próba ich powstrzymania przy pomocy prokuratora i policyjnej pałki może chwilowo zachwycić własny aktyw i skrajnie prawicowy elektorat, ale w dłuższej perspektywie może wywołać wręcz odwrotną reakcję i uruchomić w Polsce gwałtowny sekularyzacyjno-emancypacyjny scenariusz na wzór Malty i Irlandii – czego konserwatyści tacy, jak wspomniany Terlikowski wydają się wyraźnie obawiać”.

— ESKALOWANIE KULTUROWEJ WOJNY ODSTRASZA UMIARKOWANY ELEKTORAT – DALEJ MAJMUREK: “Umiarkowany, zachowawczy elektorat, który na co dzień nie myśli w perspektywie długotrwałych procesów cywilizacyjnych, od działań Ziobry odstraszyć może to, że państwo, zamiast zapewniać światopoglądowy pokój wydaje się eskalować w Polsce kulturową wojnę. Tak jak problemem dla bardziej konserwatywnej części opozycji może być sklejenie z postulatami LGBT, tak dla obozu władzy może być jego utożsamienie ze skrajnymi, fundamentalistycznymi grupami, w typie autorów akcji z homofobiczną ciężarówką, czy aktywistów Armii Boga, pilnujących z różańcem w dłoniach posągu Chrystusa Króla przed Bazyliką świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Państwo, które do pilnowania posągów – by nikt przypadkiem nie przepasał ich tęczową flagą – wysyła ochronę właściwą raczej dla członka rządu w państwie o wysokim stopniu zagrożenia terroryzmem, zwyczajnie ośmiesza się w oczach obywateli. Podobnie, jak – przy zachowaniu wszelkich proporcji – ośmieszała się autorytarna władza PRL aresztując za Gomułki kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a za Jaruzelskiego walcząc z krasnalami z Pomarańczowej Alternatywy”.

— MAJMUREK O MOMENCIE AWS W KTÓRYM MOŻE ZNALEŹĆ SIĘ PIS GDY OBÓZ POCHŁANIA ENERGIĘ NA WOJNY WE WŁASNYCH SZEREGACH: “W rządzie będzie kołysał łódką Zjednoczonej Prawicy, tym bardziej, im bliżej rozstrzygnięcia będzie kwestia następcy Jarosława Kaczyńskiego na czele obecnego obozu władzy. W to kołysanie włączana będzie najpewniej prokuratura, wojny kulturowe, w tym kwestia LGBT, spór z Unią Europejską. Nawet biorąc pod uwagę, jak paniki moralne rozniecane wokół tego tematu do tej pory działały, Ziobro może się przeliczyć. Polacy mają słabą tolerancję dla rządów, które osiągają to, co można nazwać punktem nie-rządności – moment, gdy rząd nie jest w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji, gdyż tworzący go obóz polityczny całą swoją energię pochłania na wojny we własnych szeregach. Ten punkt osiągnął AWS najpóźniej po klęsce Krzaklewskiego w wyborach prezydenckich w 2000 roku, SLD w swojej drugiej kadencji po aferze Rywina, PiS w ubiegłej dekadzie od początku stał na jego krawędzi. Teraz pod tę krawędź pchają go ziobryści. Nawet jeśli dziś ich działania nie szkodzą sondażowym słupkom, w perspektywie kilku lat mogą okazać się dla obozu władzy kluczowym problemem”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/zbigniew-ziobro-i-punkt-nie-rzadnosci/

— KOBIETY SOLIDARNOŚCI – W TYM EWA MILEWICZ, HELENA ŁUCZYWO, GRAŻYNA STANISZEWSKA, BARBARA LABUDA WE WSPÓLNYM WYSTĄPIENIU PISZĄ O BRUTALNOŚCI POLICJI: “Jesteśmy oburzone brutalnością, z jaką policja traktuje dziś demonstrujących w obronie gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i niebinarnych. Potępiamy poniżające praktyki, jakich „stróże prawa” dopuszczają się wobec zatrzymywanych osób nieheteronormatywnych, i stosowanie niezgodnych z prawem i nieuzasadnionych zachowaniem osób manifestujących środków bezpośredniego przymusu. Przedstawiciele policji bez odpowiedniego przygotowania psychologicznego i bez wiedzy medycznej naruszają godność osób zatrzymanych, zmuszając je na komisariatach do rozbierania się do naga i wykonywania przysiadów w obecności osób innej płci. „Ustalanie płci”, obmacywanie, łapanie za krocze, obnażanie, wulgarne drwiące i poniżające komentarze są przemocą seksualną – czynem zabronionym i karalnym”.

— WEZWANIE O POWSTRZYMANIE SIĘ OD TOLEROWANIA PONIŻAJĄCYCH PRAKTYK KIERUJEMY SZCZEGÓLNIE DO KOLEŻANEK I KOLEGÓW Z CZASÓW OPOZYCJI, KTÓRZY ZNALEŹLI SIĘ W STRUKTURACH OBECNEJ WŁADZY, W TYM TAKŻE W RESORTACH SIŁOWYCH – DALEJ W APELU KOBIET SOLIDARNOŚCI: “Wzywamy osoby odpowiadające za eskalację protestów, za przyzwolenie i zachęcenie sił porządkowych do stosowania środków przymusu, za tolerowanie poniżających praktyk policji podczas zatrzymań, do powstrzymania aktów przemocy fizycznej i psychicznej wobec naszych współobywatelek i współobywateli. Wezwanie to kierujemy szczególnie do naszych koleżanek i kolegów z czasów opozycji, którzy znaleźli się w strukturach obecnej władzy, w tym także w resortach siłowych. Koledzy! Czy Wam nie wstyd, że rówieśnicy Waszych dzieci czy wnuków traktowani są dziś z Waszego rozkazu i za Waszym poduszczeniem w sposób, w jaki kiedyś stosowała wobec nas totalitarna władza? Czy tak chcecie być zapamiętani przez to pokolenie? Władza, która używa siły wobec najsłabszych, nie zasługuje na to, żeby być władzą”.
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2020/08/14/jak-wam-nie-wstyd/

— FOT. Praca Sanji Iveković – „Zapomniane kobiety Solidarności”
. Jest wyrazistym komentarzem do męskiej perspektywy w pisaniu historii i głosem za tym, by przywrócić działającym w „Solidarności” kobietom należne miejsce. Robiła to też amerykańska historyczka Shana Penn w książce „Podziemie kobiet”, a ostatnio Marta Dzido w książce „Kobiety Solidarności” i filmie „Solidarność według kobiet”.

— TOMASZ SAKIEWICZ O REWOLUCJI KTÓRA UPADNIE JAK MARKSISTOWSKIE RUCHAWKI: “Mamy do czynienia z rewolucją, która umożliwia bicie i poniżanie katolików i zakazuje wyciągania jakichkolwiek konsekwencji, jeżeli prawo łamią ludzie spod znaku LGBT. I nie chodzi tu o żadne prawa dla homoseksualistów, bo oni mogą się czuć ofiarami tej rewolucji. Chodzi o zniszczenie norm społecznych, doprowadzenie do upadku naszej cywilizacji i zastąpienie jej mglistymi pomysłami na rekonstrukcję społeczeństwa. Czy jest to groźne? Jest. Czy wygrają? Moim zdaniem nie. Połamią sobie na Polsce zęby, tak jak bolszewicy sto lat temu. Polacy są bardzo cierpliwi, ale widzieli już niejedno. A na pewno nie lubią, gdy coś robi się na siłę. Ta rewolucja upadnie jak wszystkie inne marksistowskie ruchawki. Zostanie po niej jedynie wstyd wśród tych, którzy dali się nią omamić”.
https://niezalezna.pl/346060-polamia-sobie-na-nas-zeby

— BODNAR TO OSTATNI RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH? – JAKUB BODZIONY W KULTURZE LIBERALNEJ: “Chociaż poziom życia Polaków w ciągu ostatnich 5 lat uległ poprawie, destrukcyjne zmiany w obszarze demokracji i rządów prawa to realny dramat ustrojowy. Adam Bodnar zwrócił uwagę, że jednymi barierami dla nadużyć rządu są obecnie sądy powszechne oraz niezależne media. Jednak PiS w ostatnim czasie sygnalizowało, że jesienią zamierza dokonać w tych kwestiach kolejnych zmian, co oznaczać będzie próbę dalszej centralizacji władzy. W dodatku następny RPO – jeśli w ogóle zostanie wybrany – prawdopodobnie nie będzie już aktywnie kontrolował działań podejmowanych przez rząd i policję. Wówczas władza PiS-u stanie się jeszcze bardziej nieskrępowana”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/08/14/adam-bodnar-ostatni-rzecznik-praw-obywatelskich/

— ROBIENIE PODWYŻEK JEST NIE TYLKO POLITYCZNIE GLUPIE ALE I NIEETYCZNE – BARTOSZ KOCEJKO W OKO.press: “Tymczasem posłowie chcą głosować projekt, który pokazuje, że kompletnie nie czują tego, co dzieje się właśnie w Polsce. OKO.press przypomina posłom: mamy kryzys, ludzie masowo tracą pracę i środki do życia. W związku z nasilającą się epidemią nie wiadomo, czy nie czekają nas kolejne lockdowny, które uderzą w społeczeństwo. Robienie teraz podwyżek jest nie tylko politycznie głupie – jest nieetyczne”.
https://oko.press/nocny-projekt-ogromnych-podwyzek-dla-poslow-ministrow-prezydenta/

— RAFAŁ WOŚ O ŻYCIU Z PANDEMIĄ – pisze w Tygodniku Powszechnym: “Co zatem robić? Giannitsarou i Toxvaerd rekomendują drobne działania na najniższym szczeblu: utrzymywanie optymalnego dystansu społecznego, preferowania rozwiązań lokalnych tam, gdzie to tylko możliwe, a także punktowych ograniczeń, o ile to niezbędne. Krótko mówiąc: czeka nas jakiś czas funkcjonowania wedle nowej zasady „tak normalnie, jak to tylko możliwe”. Może to nie jest szalenie pocieszające. Ale z drugiej strony, czy nie lepsza jest świadomość, że z wirusem trzeba będzie się jakoś ułożyć, niż kompletny brak pewności, co przyniesie jutro i miotanie się od ściany do ściany?”
https://www.tygodnikpowszechny.pl/a-jesli-wirus-z-nami-zostanie-164490

— MARTOSZ WĘGLARCZYK O SUKCESIE TRUMPA NA BLISKIM WSCHODZIE: “Kolejnym wielkim wygranym tego wydarzenia jest Donald Trump. Amerykanie zapobiegli dyplomatycznej katastrofie, jaką byłoby przyłączenie części Zachodniego Brzegu do Izraela, ale jednocześnie zwiększyli bezpieczeństwo Izraela przekonując do normalizacji stosunków z Jerozolimą kolejne państwo arabskie. Największym przegranym są oczywiście Palestyńczycy, którzy tracą kolejnego sojusznika w świecie arabskim. Tyle, że przywódcy państw arabskich od wielu dekad traktowali Palestyńczyków w najlepszym razie jako kartę przetargową w relacjach z Izraelem, a w najgorszym – jako siłę zastępującą ich samych w kolejnych konfliktach z Izraelem. Dużo łatwiej wysyła się przecież do walki z izraelską armią Palestyńczyków niż własnych żołnierzy”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/to-wielki-sukces-amerykanskiej-dyplomacji-i-samego-donalda-trumpa-opinia/myfxx28,79cfc278

— URODZINY: Marek Matuszewski.