— TOMCZYK O TYM, ŻE DZIŚ MACIEREWICZEM JEST GLAPIŃSKI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/01/10/

— ANDRUSZKIEWICZ ŚCIĄGA NARODOWCÓW DO RESORTU? – SE: “Resort cyfryzacji wzbraniał się jak mógł, by nam ujawnić, z kim na obiedzie spotkał się Adam Andruszkiewicz (29 l.). Jak ustalił Super Express był to Krzysztof Tenerowicz (39 l.), działacz narodowy, redaktor naczelny kwartalnika narodowo – demokratycznego Myśl.pl. Czyżby świeżo upieczony wiceminister szykował dla Tenerowicza miejsce w swoim resorcie?”
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/wiemy-z-kim-nowy-wiceminister-cyfryzacji-poszedl-na-tajny-obiad-andruszkiewicz-sciaga-narodowcow-do-resortu-aa-51uT-xhRB-pdth.html

— SCHETYNA – ZDANIEM ANDRZEJA STANKIEWICZA – MIAŁ KOSNIAKOWI ZAPROPONOWAĆ START O PREZYDENTURĘ: “Jak się dowiedzieliśmy, tuż po publikacji sondażu zaproponował Kosiniakowi-Kamyszowi, by został wspólnym kandydatem antypisowskiej opozycji w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Chodzi nie tylko o dowartościowanie lidera PSL. Chodzi przede wszystkim o usunięcie konkurenta do premierostwa i poróżnienie Kosiniaka z Tuskiem, który też może mieć ochotę na prezydenturę. Ludowcy doskonale to rozumieją, dlatego nie palą się do takiego układu ze Schetyną. Ta oferta pokazuje jednocześnie, że Schetyna — wbrew publicznym deklaracjom — nie traktuje Tuska jako oczywistego kandydata PO na prezydenta. Prezydentura jest elementem rozgrywki Schetyny i z Tuskiem, i z pozostałymi ugrupowaniami opozycji”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/schetyna-szuka-prezydenta-innego-niz-tusk/hkjbh13

— JACEK SOKOŁOWSKI Z KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO ANALIZUJE SUKCESY PIS I WSKAZUJE PORAŻKI – BEZSENSOWNĄ WOJNĘ O SĄDY: “Przed nami podwójna kampania wyborcza, dlatego w polityce publicznej do końca kadencji nie wydarzy się już nic istotnego. Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości kluczowe w tym obszarze były podatki, polityka społeczna i wymiar sprawiedliwości. Do sukcesów należy niewątpliwie zaliczyć likwidację VAT-owskiej luki i program 500+. Do porażek zaś bezsensowną „wojnę o sądy”. Reszta to lista zaniechań i znaki zapytania”.

— RZĄD OPOZYCJI SKONCENTROWAŁBY SIĘ NA ODBIJANIU PAŃSTWA Z RĄK PIS, NIE NA ZMIANACH – DALEJ SOKOŁOWSKI: “Śmiem wątpić, czy ten stan rzeczy może ulec zmianie w następnej kadencji. Systemowy brak zasobów niezbędnych do skutecznego rządzenia będzie blokował każdą ekipę. Co więcej, jest mało prawdopodobne, aby rząd powstały po wyborach w 2019 roku, sprawował władzę w bardziej komfortowych warunkach. Jeśli druga strona wygra wybory, będziemy mieli rząd de facto niespójnej koalicji. Bowiem ewentualna zjednoczona opozycja ma – jak na razie – charakter pospolitego ruszenia i daleko jej do dzisiejszego PiS-u czy Platformy z czasów jej świetności. Musiałaby zresztą najprawdopodobniej zawrzeć formalną koalicję z PSL-em, a być może również z którymś z nowych graczy. Taki rząd skoncentruje się zapewne na „odbijaniu państwa” z rąk PiS-u, a nie na reformach systemowych”.

— NA PRAWICY TŁUMIONE KONFLIKTY WYBUCHŁYBY ZE ZDWOJONĄ SIŁĄ – SOKOŁOWSKI: “Jeżeli wybory wygra PiS, najprawdopodobniej sejmowa arytmetyka zmusi Jarosława Kaczyńskiego do zawarcia umowy koalicyjnej. Gdyby jednak obecnie rządzący powtórzyli sukces z 2015 roku, jego wewnętrzna równowaga będzie znacznie mniejsza niż w obecnej kadencji. Z coraz większym trudem tłumione konflikty frakcyjne wybuchną z pełna siłą, tym bardziej, że – jak sądzi wielu – będzie to okres walki o sukcesję po Kaczyńskim”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/01/08/krajobraz-po-dobrej-zmianie/

— KTOŚ W RZĄDZIE GRA NA WYMIANĘ MOSBACHER – MARCIN MAKOWSKI W WP: “Po kryzysie, który wzbudził list ambasador USA Georgette Mosbacher w obronie telewizji TVN wysłany m.in. do premiera Morawieckiego, do mediów przedostają się kolejne pisma dyplomatyczne. Tym razem chodzi o lobbing w sprawie leków i Ubera. – To forma presji na Waszyngton, aby zdyscyplinował albo wymienił swojego przedstawiciela – słyszymy”.
https://opinie.wp.pl/marcin-makowski-wyciekaja-kolejne-listy-mosbacher-ktos-w-rzadzie-gra-na-zmiane-ambasadora

— STEFAN SĘKOWSKI W NOWEJ KONFEDERACJI O BIEDRONIU – WARTO Z NIM ROZMAWIAĆ POZA JAŁOWĄ WOJENKĄ PO-PIS: “A jednak zgodzę się z zasadniczą tezą Matyi – z Biedroniem warto udeptać grunt pod poważną dyskusję poza jałową PO-PiSową wojenką, co wcale nie musi znaczyć kibicowania mu w wyborach. Przeciwnie: może to polegać także na krytycznym, ale rzeczowym odniesieniu się do już skonkretyzowanych postulatów wyborczych, gdy (o ile?) je przedstawi”.
https://nowakonfederacja.pl/czar-biedronia/

— PROF. WALDEMAR PARUCH POWTARZA TEZĘ O 10% – W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM OSIECKIM W DGP: “Pamięta pan słynne wybory prezydenckie w Stanach: George Walker Bush – Al Gore, które się rozstrzygnęły w pięciu hrabstwach. Dziś na podstawie wiedzy politologicznej jesteśmy w stanie w miarę dokładnie ustalić i zmierzyć te segmenty wyborców, które wskazują zwycięzcę i poziom tego zwycięstwa. W Polsce jest tak, że zwycięzcę wskaże ok. 10 proc. aktywnych wyborczo Polaków. Bój się toczy o 10 proc.”.

— PARUCH MÓWI OSIECKIEMU O FREKWENCJI W WYBORACH EUROPEJSKICH: “Za wcześnie o tym mówić, ponieważ wybory europejskie mają pewien złożony imperatyw. Jeżeli będą rozstrzygane przy bardzo niskiej frekwencji na poziomie 20–23 proc., to nie wskażą zwycięzcy w wyborach parlamentarnych”.

— PARUCH O TYM, ŻE ORDYNACJA ZACHĘCA OPOZYCJĘ DO SAMODZIELNEGO STARTU DO PE – MÓWI OSIECKIEMU: “Oczywiście. Natomiast frekwencja może być niespodzianką. Wybory samorządowe przyniosły zaskoczenie. Sytuacja jest znacznie bardziej złożona, jeśli chodzi o wnioskowanie z wyników wyborów europejskich. Proszę pamiętać, że mamy ciekawą ordynację wyborczą do PE, która zachęca PSL i SLD do wystawienia własnych list, bo przy poparciu 5–6 proc. ta ordynacja gwarantuje obu partiom uzyskanie trzech–czterech mandatów. Jeśli te partie weszłyby na jedną listę zjednoczonej opozycji przy 12 okręgach i 12 jedynkach, wydaje się, że żaden ludowiec ani socjaldemokrata nie zostanie europosłem. Ponieważ potencjał uzyskiwania głosów przez posłów tych ugrupowań, które gwarantowały im mandaty, to było ok. 25 tys. głosów. A na wielkiej liście te 25 tys. głosów nie da mandatu”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/588845,prof-wojciech-paruch-rozmowa-wybory-pis-wygrana.html

— PROF. PARUCH MÓWI JACKOWI GĄDKOWI W GAZETA.PL O NOWYM PROGRAMIE PIS NA PRZEŁOMIE STYCZNIA I LUTEGO: “Najpewniej gdy będzie prezentowany nowy program wyborczy PiS: na przełomie lutego i marca. Pewnie odbędzie się partyjna konwencja. Z pewnością prezes Jarosław Kaczyński wielokrotnie będzie mówił o wizji Europy. Nigdy nie było ani niechęci, ani miłości PiS do UE. PiS to partia eurorealistyczna. Polsce nie opłaca się wychodzić z Unii, co jest jasne. PiS jest partią europejską i stoi konsekwentnie na gruncie obecności Polski w Unii”.

— PARUCH MÓWI GĄDKOWI, ŻE PIS MA Z KIM PRZEGRAĆ I OPOZYCJA JEST NIEBEZPIECZNA: “PiS ma z kim przegrać. W czasie wyborów samorządowych Grzegorz Schetyna utwierdził swoje przywództwo w Platformie Obywatelskiej – wchłonął aktywistów Nowoczesnej i część jej wyborców. PO ma olbrzymie zasoby: od poparcia celebrytów po wsparcie z zagranicy. Jeśli Schetyna i inni liderzy opozycji będą z nich umiejętnie korzystać, to staną się dla PiS bardzo niebezpieczni”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24343036,prof-waldemar-paruch-dla-gazeta-pl.html

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI O TYM, ŻE BENEFICJENTEM WIZYTY W POLSCE JEST SALVINI: “Kto więc będzie beneficjentem dzisiejszego spotkania na szczycie liderów Ligi Północnej i Prawa i Sprawiedliwości? Salvini zapunktuje na swoim krajowym podwórku, Kaczyński na krajowym polskim straci albo nie będzie miał z tego nic. Zyskają chadecy i socjaliści, liberałowie i Zieloni, bo będą mieli kim straszyć wyborców”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sierakowski-po-co-naprawde-odwiedza-kaczynskiego-salvini-opinia/

— KACZYŃSKIEMU BLIŻEJ DO EUROPY SALVINIEGO NIŻ MACRONA– tytuł na jedynce RZ.

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O ZYSKACH PIS Z WIZYTY SALVINIEGO: “Przede wszystkim Kaczyński może powiedzieć: patrzcie, kiedyś sadzano nas w oślej ławce Unii, a dziś europejscy liderzy przyjeżdżają i chcą z nami nawiązywać partnerstwo. Jest też czymś oczywistym, że to dobrze dla roli Polski w UE, że de facto najważniejszy polityk w Polsce spotyka się z de facto najważniejszym politykiem we Włoszech. Dodajmy, że poprzedni włoski rząd nie chciał się z PiS spotykać. Włochy są jednym z najważniejszych państw w UE i Polska powinna mieć z nimi stałe i bogate relacje”.

— KACZYŃSKI POKAZAŁ, ŻE NIE CHCE BYĆ W ANTYEUROPEJSKIM SOJUSZU – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Mimo krytyki opozycji, że oto w Warszawie zawiązuje się antyeuropejski sojusz, Kaczyński pokazał, że nie chce być częścią eurosceptycznego sojuszu z patronatem na Kremlu. I to jest najważniejsza wiadomość po środowym spotkaniu, która powinna trafić nie tylko do polskiej opozycji, ale również do polityków unijnego mainstreamu”.
https://www.rp.pl/Komentarze/301099911-Szuldrzynski-Do-rozbioru-UE-nie-doszlo.html&cid=44&template=restricted

— WEJDŹMY PRZYNAJMNIEJ DO POCZEKALNI EUROZONY – LUDWIK DORN W GW: “Domaganie się przyjęcia przez Polskę waluty euro jest dla opozycji samobójcze, bo większość opinii publicznej jest temu zdecydowanie przeciwna. Warto się jednak domagać wejścia do europejskiego „węża walutowego” ERM II. (…) Dla Polski oznacza to tyle, że w ramach całościowego budżetu Unii – przyjmijmy porównanie z kompleksem gastronomicznym – zostanie wydzielona eurozonalna lodziarnia, a my będziemy mogli obserwować, jak inni lody konsumują, a jeśli zechcemy – to poliżemy loda przez szybę”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24346452,jesli-nawet-nie-wchodzimy-teraz-do-strefy-euro-to-wejdzmy-chociaz.html

— NARODOWY FOLWARK PREZESA GLAPIŃSKIEGO – Dominika Wielowieyska w GW: “Prezes Adam Glapiński uważa, że Narodowy Bank Polski to jego prywatne księstwo, w którym jako władca rozdaje swoje łaski w postaci sowitych premii i posad. I nikt nie ma prawa sprawdzać, jak gospodaruje publicznymi pieniędzmi. Bo że są to pieniądze publiczne, uznał w 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24346304,narodowy-bank-prezesa-glapinskiego-tak-rujnuje-sie-autorytet.html

— BAŃKI GRA O TRON – Michał Szadkowski na stronach sportowych GW: “Prezesa w maju wybierze Rada Założycielska WADA. Wtedy będzie już się liczyło nie tylko poparcie rządów, ale także sportowców i MKOl. Jeśli politycy postawią na Bańkę, Helleland może i tak spróbować wystartować dzięki wsparciu zawodników. A jeśli Rada Europy wskaże Norweżkę, MKOl pewnie znajdzie jej rywala. Helleland jako szefowa WADA to wizja z koszmarów olimpijskich władz”.
http://wyborcza.pl/7,154903,24346256,banki-gra-o-tron.html

— REFERENDUM O KOŚCIELE PILNIE POTRZEBNE – MICHAŁ WILGOCKI W GW: “Przekształcenie Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy obywateli byłoby rozwiązaniem zachowawczym. Jedno źródło dotowania Kościoła z publicznych pieniędzy zostałoby zamienione w inne. Spytajmy obywateli, jak chcą rozwiązać ten problem”.

— URODZINY: Jan Polkowski, Maryjka Szurowska, Jarosław Pucek, Jan Ordyński, Michał Owczarczak.