— ZDANIEM KUKIZA WS SĄDÓW SKOŃCZY SIĘ JAK WS USTAWY O IPN – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/09/24/

— POLITYCZNY PLAN TYGODNIA: PAD w USA, rząd o budżecie na 2019, spotkanie Jakiego z inwestorami z Dubaju i nowy spot, możliwy wniosek do TSUE, Senat po przerwie
http://300polityka.pl/news/2018/09/23/polityczny-plan-tygodnia-pad-w-usa-rzad-o-budzecie-na-2019-spotkanie-jakiego-z-inwestorami-z-dubaju-i-nowy-spot-mozliwy-wniosek-do-tsue-senat-po-przerwie/

— TUSK WYWOŁAŁ ARMAGEDON – Jędrzej Bielecki w RZ: “Po utrąceniu przez szefa Rady Europejskiej planu May rośnie ryzyko zerwania rozmów z Brukselą, a nawet rozpadu Zjednoczonego Królestwa”.

— BIELECKI O SPEKULACJACH, ŻE TUSK SZUKA WSPARCIA PARYŻA DLA ZDOBYCIA NOWEGO STANOWISKA W INSTYTUCJACH MIĘDZYNARODOWYCH: “Brytyjskie media ujawniają z kolei, że May o deklaracji, jaką zamierza złożyć Tusk, dowiedziała się w ostatniej chwili. Spośród przywódców Unii tylko Emmanuel Macron przyjął równie ostry ton wobec Londynu, nazywając nawet zwolenników twardego brexitu na Wyspach „kłamcami”. Stąd spekulacje, że Tusk, którego kariera w Brukseli kończy się za dziewięć miesięcy, szuka poparcia Paryża dla zdobycia nowego stanowiska w instytucjach międzynarodowych”.

— POLSKA STRACI NA TWARDYM BREXICIE – DALEJ BIELECKI: “Po deklaracji Tuska zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest wyjście Brytyjczyków z Unii bez porozumienia. W takim przypadku Polacy żyjący na Wyspach straciliby swoje prawa, Londyn przestałby od 29 marca 2019 r. wpłacać składkę do budżetu Wspólnoty, a współpraca gospodarcza z Wielką Brytanią, naszym trzecim partnerem handlowym, zasadniczo by zamarła. Umowa musi być uzgodniona najpóźniej do listopada”.
https://www.rp.pl/Brexit/309239961-Brexit-Tusk-wywolal-armagedon.html

— MAMY DOŚĆ NISKICH PŁAC – POLACY DO RZĄDU – jedynka Faktu.

— MAMY DOŚĆ ŻYCIA ZA GROSZE – dalej w Fakcie.

— BUDŻETÓWKA PROTESTUJE, NIKOGO TO NIE OBCHODZI –Adriana Rozwadowska w GW.

— MARCIN ANTOSIEWICZ O KULISACH BUDOWY STRUKTUR PARTII BIEDRONIA: “Według informacji „Newsweeka” na razie wyznaczył dwie osoby, które dostały zadanie budowania struktur. Obie są związane z Inicjatywą Polską, stowarzyszeniem Barbary Nowackiej, która zamiast współpracy z Biedroniem wybrała sojusz z PO i Nowoczesną. Za budowę struktur w północno-wschodniej Polsce odpowiada warszawska radna, Paulina Piechna-Więckiewicz. Za centralną Polskę Grzegorz Pietruczuk, zastępca burmistrza warszawskich Bielan. Nasze informacje potwierdził w rozmowie z „Newsweekiem” dr Marcin Anaszewicz, szef sztabu i think tanku Roberta Biedronia – Instytutu Myśli Demokratycznej”.

— W TEKŚCIE ANTOSIEWICZA O STRATEGII BIEDRONIA WYPOWIADA SIĘ MARCIN ANASZEWICZ: “Jesteśmy w trakcie budowania nowego projektu politycznego, więc mamy szansę budować coś od początku, od podstaw budować naszą polityczną i programową wiarygodność. Mamy czas na przygotowanie wyborców do nowego sposobu debaty politycznej – mówi nam Anaszewicz, który podkreśla, że przygotowują „ofertę polityczną ponad podziałami na płcie, która ma włączać a nie wykluczać, ofertę dla każdego i każdej, która podziela nasze wartości”, a poprzez dialog i „autentyczną rozmowę” z wyborcami chcą tłumaczyć swoje stanowisko. Dodaje, że ich „projekt ma deeskalować wewnętrzną polaryzację, sztuczne podziały, które od lat tworzą i podsycają PiS i PO”.

— MICHAŁ SYSKA W TEKŚCIE ANTOSIEWICZA, ŻE PROGRESYWNA PARTIA NIE MOŻE ANTAGONIZOWAĆ MĘSKIEGO ELEKTORATU: “To nie jest kwestia tylko samych postulatów. Lewica nie musi rezygnować z promowania transportu publicznego na rzecz odchodzenia od ruchu samochodowego w miastach. Dziś głównym problemem lewicy jest język, jakim komunikuje się z różnymi grupami społecznymi. Ważne, żeby ci „biali faceci” nie czuli się atakowani, wykluczani i pouczani, żeby np. kierowców nie przedstawiać jako wrogów postępu – uważa Michał Syska, który zwraca uwagę na to, że wiele organizacji lewicowo-feministycznych używa konfrontacyjnego języka i posługuje się prowokacją, co zamyka im kanały komunikacji z wieloma grupami społecznymi, a przez to nie mają szansy ich do siebie przekonać”.
http://m.newsweek.pl/polska/polityka/lewica-w-polsce-stawia-na-kobiety-i-zapomina-o-mezczyznach-zmieni-to-biedron-,artykuly,433239,1.html

— WŁADZE WARSZAWY ŁAMIĄ KONSTYTUCJĘ A POTEM BIEGAJĄ PO MIEŚCIE I WKŁADAJĄ KOSZULKI NA POMNIKI – PIOTR IKONOWICZ – W ROZMOWIE Z JAKUBEM MAJMURKIEM: “Władze nie tylko nie przeciwdziałają bezdomności, ale wręcz ją powodują – łamią więc ustawę zasadniczą. Jak na ludzi, którzy potem biegają po mieście i wkładają na pomniki koszulki z napisem „konstytucja”, to trochę wstyd.

— ZNISZCZONO KUPCÓW, BO ROBILI KONKURENCJĘ DOMOM CENTRUM – DALEJ IKONOWICZ W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Chcemy, by w każdej dzielnicy były hale targowe, gdzie kupcy mogą wynająć stanowiska za symboliczną opłatą, a ludzie tanio kupić żywność. Takie hale to wielki zasób miasta – trzeba je tylko uporządkować, może trochę odrestaurować. Władze PO robiły coś przeciwnego – zniszczono Kupieckie Domy Towarowe na Placu Defilad, rzekomo po to, by tam postawić Muzeum Sztuki Nowoczesnej. MSN do dziś tam nie ma, za to kupcy z KDT nie robią już konkurencji Domom Towarowym Centrum. Choć mało kogo stać, żeby tam kupować”.

— SĄ NA PRADZE DZIECI, KTÓRE NIGDY NIE PRZEKROCZYŁY LINII WISŁY – DALEJ IKONOWICZ: “Ale w moim mieszkaniu mieszkała też eksmitowana rodzina, która wysyłała dziecko do szkoły na Jagiellońskiej na Pradze. Wiesz, że 20 tysięcy mieszkań w Warszawie nie ma toalet? Czy wiesz, że są na Pradze dzieci, które nigdy nie przekroczyły linii Wisły? Nie widziały Zamku Królewskiego? Wiesz, że według badań Hanny Gronkiewicz-Waltz mieszkaniec Pragi Północ ma szansę pożyć 16 lat krócej niż mieszkaniec Wilanowa? Ja chcę spiąć podzieloną Wisłą stolicę. Człowiek, który z Pragi jedzie na lewy brzeg, nie może się tam czuć jak nielegalny emigrant”.

— CO CZWARTY RADNY JEST MILIONEREM, CZY CO CZWARTY WARSZAWIAK TEŻ? – JESZCZE IKONOWICZ U MAJMURKA W KP: “Apeluję do mieszkańców i mieszkanek stolicy, by w pierwszej turze dali sygnał, że nie zgadzają się na obecną politykę i zagłosowali na mnie. Dziś w radzie Warszawy co czwarty radny jest milionerem. Czy co czwarty warszawiak też?”
http://krytykapolityczna.pl/kraj/miasto/warszawa-ikonowicz-majmurek-wywiad-wybory/

— PIS MYŚLI JAK MOCNO UGIĄĆ KARK – Grzegorz Osiecki i Magdalena Kryszkiewicz w DGP: “W zeszłym tygodniu wydawało się, że po rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z dotychczasową I prezes SN Małgorzatą Gersdorf widmo skargi się oddaliło. Spotkanie miało wysondować, czy możliwe jest obniżenie napięcia wokół zmian w SN oraz nowelizacja ustawy o SN. Chodziło m.in. o przywrócenie do orzekania sędziów przeniesionych niedawno w stan spoczynku i o status Gersdorf. Dla prezydenta i rządu jest byłą I prezes, ale ona sama i wielu sędziów SN oraz znaczna część opozycji uważa ją za urzędującego prezesa. Tu był możliwy jakiś manewr, ale po tym, co zrobiła, stał się niemożliwy. Zwłaszcza gdyby Komisja wystąpiła ze skargą do TSUE – mówi jeden z polityków obozu rządowego”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/581729,pis-sn-ustawa-komisja-europejska-skarga-tsue.html

— JEŻELI SĘDZIOWIE PODEJMĄ NEGOCJACJE Z PIS, ZOSTANĄ OGRANI – Dominika Wielowieyska w GW: “W tym politycznym i prawnym chaosie stanowisko sędziów i Sądu Najwyższego powinno być jak najbardziej klarowne. A jakiekolwiek negocjacje z PiS podważyłyby autorytet tego środowiska”.

— WIELOWIEYSKA UWAŻA, ŻE MORAWIECKI ZYSKAŁ WIZERUNKOWO: “Jakkolwiek by na to spojrzeć, politycznym beneficjentem tej sytuacji jest Mateusz Morawiecki. W czasie kampanii wyborczej strategia PiS polega na tym, że premier – jako jej twarz – ma zabiegać o wyborców umiarkowanych, którzy mogą mieć wątpliwości, czy wojna o sądownictwo służy Polsce. Szef rządu, składając wizytę prof. Gersdorf, zaprezentował się jako osoba gotowa do dialogu i kompromisu. I o to chodziło. Niezależnie od tego, jak się to dalej potoczy, Morawiecki zyskał wizerunkowo”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23958531,przedwyborcze-kuszenie-sedziego-sedziowie-nie-dajcie-sie-na.html

— EWA SIEDLECKA W OKU O “SĘDZIACH PATRIOTACH”: “Za PRL byli „księża patrioci”, za RP PiS mamy sędziów patriotów. Na razie, na szczęście, nielicznych”.
https://oko.press/sedziowie-nienawistni-i-sedziowie-patrioci-nowa-wykladnia-prawa-prezesa-kaczynskiego/

— TOMASZ PIETRYGA O BŁĘDZIE PMM SPOTKANIA Z GERSDORF – pisze w RZ: “Spotkanie z Gersdorf było zatem błędem premiera, który szybko wyprostował Jarosław Kaczyński, dając jasno w sobotę do zrozumienia, że zmiany kursu nie będzie”.
https://www.rp.pl/Opinie/309249976-Prezes-mowi-ani-kroku-w-tyl—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— KACZYŃSKI DAŁ AMUNICJĘ – Michał Szułdrzyński: “Wprowadzając do politycznego przemówienia podczas konwencji samorządowej w Olsztynie pojęcie ojkofobii, znów dał amunicję tym, którzy oskarżają go o dzielenie sędziów na dobrych Polaków i na tych, którzy rzekomo Polski nienawidzą”.
https://www.rp.pl/Komentarze/309239973-Kaczynski-i-ojkofobia-czyli-wiec-to-nie-seminarium.html&template=restricted

— ANDRZEJ PARAFIANOWICZ I GRZEGORZ OSIECKI W DGP O BRAKU DOBREJ WOLI Z OBU STRON SPORU: “Szkoda, że z całej wizyty Andrzeja Dudy w USA najbardziej przebiło się zdjęcie znad biurka i reakcja polskiego prezydenta, który źródeł internetowej burzy dopatrywał się w „szyderstwach i napadzie lewackich mediów”. Szkoda również, że obecna ekipa rządząca nie paliła się do tego, by przyznać, że przyjęta deklaracja jest twórczym rozwinięciem tego, co w 2008 r. zapoczątkował znienawidzony w PiS Radosław Sikorski, a czemu patronował nieżyjący prezydent Lech Kaczyński. Wystarczyłaby odrobina dobrej woli po obu stronach, by dać dowód ciągłości i powagi polskiej polityki. Wystarczyłby moment namysłu i powściągliwości, by choć przez chwilę nie funkcjonować jako niedopaństwo”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/581740,radoslaw-sikorski-andrzej-duda-usa.html

— URODZINY: Marek Opioła, Andrzej Blikle, Janusz Steinhoff, Wiktor Bater.