Najbliższe dni w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii samorządowej. W środę upływa rejestracji kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów, a swoje aktywności planują m.in. Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski czy Jacek Wojciechowicz. Prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą do USA, a rząd zajmie się budżetem na 2019 rok. Senat z kolei zbierze się po wakacyjnej przerwie.

*****

Jaki z inwestorami z Dubaju. Nadchodzący tydzień to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii samorządowej. Patryk Jaki ma w poniedziałek spotkanie z inwestorami z Dubaju – konferencja odbędzie się o 13:20. Na wtorek zaplanowano prezentację nowego spotu, a na czwartek – otwarty event na Targówku. Ponadto w nadchodzącym tygodniu Jaki zaprezentuje program dla warszawskiej kultury.

Kampania samorządowa c.d. Objazd kraju ma kontynuować premier Mateusz Morawiecki – w poniedziałek będzie na Mazowszu. Jacek Wojciechowicz we wtorek rozpocznie akcję ”18 dzielnic w 18 dni”. Rafał Trzaskowski ma na czwartek zaplanowane spotkanie na Targówku – w ramach akcji “18 dzielnic – jedna Warszawa”. Jego sztab ma kontaktować się z innymi kandydatami ws. debaty. W poniedziałek o 11:00 w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbędzie się rozprawa w sprawie – jak twierdzi Platforma – kłamstwa drogowego Mateusza Morawieckiego, a Grzegorz Schetyna, o czym napisał na Twitterze, spotka się z Angelą Merkel.

Możliwy wniosek KE do TSUE. Komisja Europejska zdecydowała się skierować sprawę zmian w Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podało w ubiegłym tygodniu Reuters, powołując się na wysoko postawionego urzędnika UE. Zdaniem agencji, decyzja została podjęta, ale KE ogłosi ją w najbliższy poniedziałek, żeby nie zakłócić szczytu UE w Salzburgu. Temat zmian w SN będzie więc zapewne jednym z tematów nadchodzącego tygodnia.

PAD w USA. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w nadchodzący poniedziałek rozpoczyna wizytę w USA, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W planie jest także m.in. spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ czy udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ pod przewodnictwem prezydenta USA.

Rząd o budżecie na 2019 rok. W nadchodzącym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Zgodnie z prawem, powinno to nastąpić do końca tego miesiąca, ale termin 25 września podawała w Radiu Zet minister finansów Teresa Czerwińska.

Senat po przerwie. W środę zbiera się Senat na trzydniowym posiedzeniu – pierwszy raz po wakacyjnej przerwie. W porządku obrad jest m.in. nowelizacja specustawy o ASF, ustawa o spółdzielniach rolników, a także sprawozdanie z działalności KRRiT i RMN za 2017 rok.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP