— PIERWSZY POLSKI RAPORT O BIG DATA W POLITYCE: Jak nowoczesne technologie wygrywają wybory w XXI wieku? 300POLITYKA jako pierwsza publikuje wyniki raportu opracowanego przez Łukasza Dąbrosia, Mateusza Sabata i Szymona Wcisło o big data w polityce.
http://300polityka.pl/news/2018/08/02/jak-nowoczesne-technologie-wygrywaja-wybory-w-xxi-wieku-pierwszy-polski-raport-o-wplywie-big-data-na-polityke/

— GOSPODARKA POMAGA FINANSOM PUBLICZNYM– DGP.

— ZADYSZKA W PRZEMYŚLE, ALE WZROST PKB NA 5%– tytuł w GW.

— MICHAŁ OLSZEWSKI Z TYGODNIKA POWSZECHNEGO NA WYBORCZA PL: NIE SZANTAŻUJCIE MNIE PIS-EM: “Nie pisać krytycznie o Rafale Trzaskowskim i broń Boże nie żartować sobie z jego kampanijnych wpadek, bo to wzmacnia Patryka Jakiego. Nie wspominać, że Platforma Obywatelska w wielu częściach kraju jest strukturą skostniałą i wypaloną, bo jacy są, tacy są, ale po nich przyjdą gorsi”.

— OLSZEWSKI OPISUJE PSYCHOLOGICZNY NACISK NA DZIENNIKARZY NIECHĘTNYCH PIS: “W ostatnich miesiącach nacisk na dziennikarzy mediów opozycyjnych wobec władzy przybrał rozmiar niesłychany. Dzwonią telefony, puchną skrzynki mailowe: opozycja ma żal, opozycja jest rozgoryczona, co wyraża czasem w słowach bardziej parlamentarnych, a czasem mniej, uciekając się do szantażu („Myślałem, że jesteśmy po tej samej stronie, panie redaktorze”). Wściekli są również wierni czytelnicy – jakaś ich część oczekuje innego niż krytyczny przekazu”.

— KATASTROFA PIS NIE OZNACZA, ŻE POWINIENEM MILCZEĆ WIDZĄC BIERNOŚĆ PLATFORMY CZY NIEMRAWĄ KAMPANIĘ TRZASKOWSKIEGO: “Owszem, mój kraj znajduje się w katastrofalnej sytuacji politycznej. Owszem, PiS w ciągu minionych trzech lat zniszczył tak dużo, że odbudowa będzie trwała bardzo długo. Owszem, rozpoczyna się bój o samorządy, kluczowy dla losów państwa, a ja w tej walce jestem jako dziennikarz w znacznie gorszej sytuacji niż Jacek Kurski czy Michał Karnowski, bo nie wolno mi uprawiać chamskiej propagandy. To wszystko nie oznacza jednak, że powinienem milczeć, widząc bierność Platformy czy niemrawą kampanię Rafała Trzaskowskiego. Troska o Polskę nie może bowiem skutkować przymykaniem oczu na błędy popełniane przez opozycję”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23744272,nie-szantazujcie-mnie-pis-em-bilans-ofiar.html

— PETRU W WP: OBAWIAM SIĘ, ŻE KOALICJA PO MA OGRANICZONE SZANSE NA WYGRANIE WYBORÓW – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/08/02/

— RYSZARD BUGAJ JAK RYSZARD PETRU W WP: NIE MA PODSTAW ŻEBY UZNAĆ PORAŻKĘ PIS ZA PRAWDOPODOBNĄ – pisze na opiniach RZ: “Kontynuacja rządów PiS-u musi w końcu skutkować erozją pobudzonych nadziei i społeczną frustracją. Zastąpienie przez PiS obiecywanej reformy „instytucjonalną przemocą” niesie też polityczną polaryzację. Opozycja jak dotąd żadnej alternatywy nie przedstawiła. Kto potrafi odpowiedzieć na pytania: jakich chce podatków; co zamierza zrobić z ubezpieczeniami społecznymi; jaki ma być Trybunał Konstytucyjny, czy Polska powinna wstąpić do strefy euro itd. Wyborcy w istocie otrzymują sygnał: będzie tak jak już było. Niektórzy – względnie nieliczni – przyjmują ten sygnał z aprobatą. Większość – sądząc po wynikach sondaży – chyba nie. Nie ma podstaw, by wyborczą porażkę PiS-u uznać za prawdopodobną”.

— BUGAJ O PRAKTYKACH SĄDÓW JAKO PALIWIE DLA PIS: “Praktyki niektórych sądów były skandaliczne – to się zdarza. Problem w tym, że w środowisku prawniczym nie pobudziło to sprzeciwu. Trzeba o tym pamiętać, by zrozumieć, dlaczego tak wielu ludzi daje dziś PiS-owi przyzwolenie na łamanie prawa”.

— BUGAJ O ZJAWISKU: “ZJEDNOCZENI LIBERAŁOWIE” :Kontestacja przez wyborców ustrojowego ładu ukształtowanego po przełomie demokratycznym zaznaczyła się już na początku lat 90. Jej przejawem była przede wszystkim niska frekwencja. Zniechęcenie przyniosły sukcesy ugrupowań antysystemowych – przede wszystkim Samoobrony. Ich wpływ na władzę wykonawczą okazywał się destruktywny. Jednocześnie postępowała rzeczywista konsolidacja liberalnych środowisk dawnej opozycji z postkomunistami. Choć nie przybrała ona formy organizacyjnej, to przecież grupa czołowych działaczy SLD zajęła eksponowane pozycje w PO. „Zjednoczeni liberałowie” zdominowali scenę polityczną. Już w latach 90. pojawiło się powiedzenie: niezależnie od tego, co wrzucimy do urn i tak wyjdzie z niej Balcerowicz”.

— BUGAJ ZASKAKUJĄCO O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH: “A także faktem jest to, że podporządkowanie krajowych decyzji regulacjom Unii nieraz bywało dla Polski niekorzystne. Wysoce kontrowersyjne jest uznawanie prawa do zawierania małżeństw jednopłciowych za „prawo człowieka”. I w końcu: pragnienie zachowania państwa jako kulturowo spójnej wspólnoty nie może być chyba uznane za aspirację niecywilizowaną”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1382487-Nadzieje-upadna.html

— MARTA LEMPART WYSTARTUJE WE WROCŁAWIU:Marta Lempart będzie kandydowała na prezydentkę Wrocławia. Zapowiedziała to na antenie radia TOK FM
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23744315,wybory-samorzadowe-2018-liderka-strajku-kobiet-marta-lempart.html

— DOBRZE, ŻE POLITYCY ZAMKNĘLI USTA – ANDRZEJ STANKIEWICZ w Onecie: “W poprzednich latach rocznice powstania były jednym z najgorętszych politycznych okresów. Ostre ataki na konkurentów wygłaszali w tym czasie m.in. Lech Kaczyński i Hanna Gronkiewicz-Waltz. W tym roku w roli premiera zadebiutował na obchodach Mateusz Morawiecki. Jak zwykle, obiecał swym słuchaczom pieniądze. Ale akurat w przypadku powstańców, miał całkowitą rację. W tym roku politycy PiS i Platformy zrobili dla powstania minimum tego, co powinni – nie wchodzili sobie w drogę i nie opluwali się nawzajem na odległość”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/74-rocznica-powstania44-andrzej-stankiewicz-dobrze-ze-politycy-zamkneli-usta/es2sdmq

— POLITYCY ZAMIAST POWSTAŃCÓW – pisze z kolei Tomasz Urzykowski w Stołecznej:“Podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego można było odnieść wrażenie, że teraz najważniejsi na uroczystości są politycy”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23744185,politycy-zamiast-powstancow-na-cmentarzu-wojskowym.html

— CZARZASTY SWÓJ SOJUSZ WIDZI OGROMNY – Iwona Szpala w GW: “Jeden z polityków SLD w wyobraźni widzi konwencję wyborczą, gdzie na scenę wychodzi drużyna Czarzastego, a tam same tuzy. – Posłowie, ludzie zasłużeni i znani. To będzie fantastyczny obrazek, który pokażą wszystkie telewizje. Mocne wejście w kampanię – uważa”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23743998,czarzasty-swoj-sojusz-widzi-ogromny-w-wyborach-samorzadowych.html

— KUKIZ ZABIEGA O WETO DLA ORDYNACJI – Paweł Wroński w GW: “- Nie zdziwię się, gdyby prezydent Andrzej Duda zawetował przygotowaną przez PiS ordynację do europarlamentu – mówi nam polityk z otoczenia prezydenta. Zabiega o to mocno Paweł Kukiz, bo nowe przepisy praktycznie odbierają jego ugrupowaniu szansę na zdobycie mandatu”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23743931,duda-gra-w-euroordynacje-czy-prezydent-zawetuje-zmienione-przez.html

— BISKUPI JUŻ NIE LUBIĄ PIS – TOMASZ KRZYŻAK w RZ: “Biskupi już nie lubią Prawa i Sprawiedliwości. I coraz łatwiej przychodzi im krytyka poczynań partii rządzącej. Taką tezę można byłoby postawić, analizując kilka wypowiedzi czy gestów (bo one też przecież wiele mówią) hierarchów z ostatniego roku, które w mniejszym lub większym stopniu odnosiły się do partii Jarosława Kaczyńskiego. I nie idzie tu wcale o wypowiedzi biskupa Tadeusza Pieronka, który jako emeryt, niepełniący żadnych funkcji w Episkopacie Polski, dosadnie krytykuje PiS. Coraz częściej na dość mocne, aczkolwiek subtelne słowa dezaprobaty zdobywają się hierarchowie urzędujący”.

— KRZYŻAK CYTUJE KRYTYKĘ ZE STRONY METROPOLITY GLIWICKIEGO: “Wreszcie wywiad bp. Jana Kopca, ordynariusza gliwickiego, sprzed kilku dni dla KAI, w którym hierarcha przyznał, że zaniedbaniem ze strony Kościoła „jest zbyt duże pobłażanie dla procesu »upartyjniania« państwa przez jedną opcję”. – To jest grzech, który popełniamy – stwierdził, i dodał, że choć Kościół nie staje po stronie jednej partii, to jednak „robią to niektórzy ludzie Kościoła, którzy sprawiają wrażenie, że wypowiadają się w jego imieniu”. – Tak być nie powinno – mówił”.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/308019931-Czy-biskupi-nie-lubia-juz-Prawa-i-Sprawiedliwosci.html

— PATRYK JAKI – NIEZNANY BOHATER POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Paweł Wroński w GW: “Nieszczęściem dla władzy PiS i polityków podobnych do jej kandydata na prezydenta Warszawy jest to, że jeszcze nieliczni powstańcy chodzą po świecie, dając świadectwo tego, co jest przyzwoitością, a co hucpą. Inaczej najważniejszym bohaterem Powstania Warszawskiego byłby Patryk Jaki lub może Mike Tyson”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23744035,patryk-jaki-nieznany-bohater-powstania-warszawskiego.html

— MUSZYŃSKI ZDYSCYPLINUJE SĘDZIÓW – jedynka GW: „Wyborcza” zdobyła kilkadziesiąt nazwisk prawników, którzy wyłamali się z oporu środowiska i kandydują do Sądu Najwyższego. Wśród chętnych na stanowiska w Sądzie Najwyższym są prokuratorzy „dobrej zmiany” Waldemar Puławski i Jarosław Duś oraz radczyni prawna Małgorzata Ułaszonek-Kubacka. A także Mariusz Muszyński, sędzia dubler i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23743945,nie-tylko-muszynski-znamy-nazwiska-kilkudziesieciu-kandydatow.html

— FAKT INTERPRETUJE ODWOŁANIE PREZESA ENERGI JAKO ZBLIŻENIE MACIEREWICZA DO KACZYŃSKIEGO: “Jak mówią nam politycy PiS, bywa na Nowogrodzkiej i długie godziny spędza na rozmowach z szefem partii. A odwołanie Siwko miało być potwierdzeniem dobrej woli prezesa. – Macierewicz z błogosławieństwem Kaczyńskiego bez problemu dogadał to z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim (68 l.) – mówi nasz informator. Twierdzi, że Tchórzewski był winien koledze „przysługę”. Co prezes PiS ma z tego kokietowania Macierewicza? Według naszych rozmówców, namawia go by kandydował wiosną do Parlamentu Europejskiego. – Chodzi o to, by w kampanii do parlamentu nie musieć już nikogo chować a pokazać, że Macierewicz i wielu innych „zużytych” działaczy nie kandydują do Sejmu ani Senatu – mówi nasz rozmówca w PiS”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/macierewicz-znow-zbliza-sie-do-prezesa-pis/d0zh555

— ANNA DĄBROWSKA O KONTROLOWANYM POŚLIZGU W OBNIŻCE UPOSAŻEŃ PARLAMENTARZYSTÓW: “Kiedy PiS na czymś zależy, to potrafi przeprowadzić przez Sejm ustawę w 48 godzin (jak ostatnio). To chyba ostateczny dowód na to, że to „skromniej” było ruchem „pod publiczkę”, który miał uratować spadające w związku z nagrodami dla ministrów sondaże. Po drugie, to od PiS, a konkretnie od premiera, zależy, kiedy ustawa jest opublikowana w Dzienniku Ustaw (a powinien zrobić to niezwłocznie po podpisie prezydenta) i od kiedy obowiązuje. Ostatecznie ustawa została ogłoszona 9 lipca, więc Kancelarie Sejmu i Senatu miałyby wystarczająco dużo czasu, aby przeliczyć, o ile któremu parlamentarzyście zmniejszyć przelew. Gdyby nie ta pozornie drobna poprawka, „skromniej” obowiązywałoby już od sierpnia, a w budżecie pozostałoby 1,064 mln zł”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1757488,1,co-z-obnizka-uposazen-parlamentarzystow-dopiero-od-wrzesnia.read

— LESZEK KOSTRZEWSKI O 500+ – pisze w GW: “Za bardzo nie rozumiem, czym tu się chwalić. Jeśli rząd daje pieniądze, to ludzie biorą. Proste. Chyba że wiceminister uważa, że gdyby nie brali pieniędzy, toby oznaczało, że nie popierają rządu. A skoro biorą, to popierają. Przestrzegam jednak, że jeśli następne dane GUS będą pokazywać, że liczba urodzeń spada, to w końcu i wniosków o „Dobry start” może być mniej. Na wszelki więc wypadek wiceminister już powinien szukać w statystykach innych danych, którymi mógłby się pochwalić”.
http://wyborcza.pl/7,155290,23743573,wiceminister-pracy-przez-rok-chwalil-sie-danymi-o-liczbie-urodzen.html

— W PODOBNYM TONIE O 500+ PISAŁ KILKA DNI TEMU RYSZARD PETRU W TEKŚCIE DLA 300POLITYKI:Miało być więcej urodzeń – a jest mniej. Taka jest prawda o efektach programu 500+ w zakresie demografii.
http://300polityka.pl/stan-gry/2018/07/27/ryszard-petru-dla-300polityki-mialo-byc-wiecej-urodzen-a-jest-mniej-taka-jest-prawda-o-efektach-programu-500-w-zakresie-demografii/

— PLAN DLA WSI SŁABY, ALE LEPSZY NIŻ NIC – Krystyna Naszkowska w GW: “W istocie żaden to plan. Raczej kilka pustych deklaracji, które nie wpłyną na rozwój rolnictwa i nie sprawią, że stanie się ono, jak zapewniał Morawiecki, „lokomotywą rozwoju gospodarczego kraju”. Plan Morawieckiego da jednak rolnikom przed wyborami złudną nadzieję, że ten rząd coś dla nich robi, a premier nie ukrywał wcale, że chodzi tu o wybory, bo przemówienie zakończył wezwaniem do rolników, by – jeśli podoba im się jego plan – odpowiednio zagłosowali w wyborach samorządowych”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23744258,propozycja-pis-dla-wsi-slaba-ale-lepsza-niz-nic-naszkowska.html

— POSEŁ KLUBU PIS OD GOWINA CHCE WPROWADZENIA OBOWIĄZKU LOKALNEGO ZAOPATRZENIA MARKETÓW – jak mówi Michał Cieślak w Echu Dnia:  “W moim przekonaniu to jedyna szansa na odbudowę lokalnego przetwórstwa i sprzedaż produktów rolnych bezpośrednio przez rolników. To szansa na dziesiątki miejsc pracy w każdym powiecie i ponowny rozwój rolnictwa. Mówiłem o tym w kampanii wyborczej, a odkąd objąłem mandat posła, z determinacją zabiegam o wdrożenie tych rozwiązań w życie”.
http://www.echodnia.eu/strefa-biznesu/wiadomosci/a/swietokrzyski-posel-z-partii-porozumienie-michal-cieslak-o-obowiazku-zaopatrzenia-lokalnego-przez-duze-markety,13382324/

— MAZUREK, TERLECKI I GLIŃSKI Z WIELKĄ PACZKĄ – FOTORELACJA Z WESELA KURSKIEGO W FAKCIE: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tak-joanna-i-jacek-kurscy-bawili-sie-na-weselu/ge2eynm

— 72 lata kończyłaby dziś Franciszka Cegielska, legendarna prezydent Gdyni, minister zdrowia w rządzie AWS-UW. Urodziny obchodziliby też: Maria Stolzman, twórczyni ruchu pozarządowego na wsi i wiceministra rolnictwa oraz zmarły niedawno Jerzy Ciemniewski, profesor prawa, sędzia TK i przyjaciel Tadeusza Mazowieckiego.

— URODZINY:Gołda Tencer, Michał Sufin, Terka Teleżyńska.