— WITOLD WASZCZYKOWSKI: CAŁY PROGRAM DYPLOMACJI ZOSTAŁ ZREALIZOWANY. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/witold-waszczykowski-caly-program-dyplomacji-zostal-zrealizowany/24379gy

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Jaki: Dzisiaj runął świat Platformy, który zbudowali w Warszawie

Gliński: Dyrektor Sroka została odwołana, ponieważ złamała pewne przepisy prawa
Jutro senacka komisja zdrowia o proteście lekarzy rezydentów
Beata Mazurek o Jarosławie Kaczyńskim i witaniu przez PAD [pełna wypowiedź]
Joanna Wronecka oficjalną kandydatką na ambasadora
Będą mogły powstać regionalne komisje weryfikacyjne. Jaki zapowiada nowelizację
http://300polityka.pl/live/2017/10/18/

*****

FAKTY TVN

— 17 DZIEŃ GŁODÓWKI, KOLEJNY DZIEŃ UNIKÓW – To już siedemnasty dzień głodówki rezydentów i walki o wyższe nakłady na służbę zdrowia. Nawet wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że pensje lekarzy są „żenująco niskie”. Tymczasem gotowe są już przepisy, które ułatwią zatrudnianie lekarzy z Ukrainy czy Białorusi.

— PRZYKŁAD LEKARZA – ANESTEZJOLOGA, KTÓRY PRACUJE KILKANAŚCIE GODZIN DZIENNIE.

— KOLEJNE SZPITALE DOŁĄCZAJĄ  DO GŁODÓWKI W OCZEKIWANIU NA JASNY SYGNAŁ RZĄDU O GOTOWOŚCI DO ROZMÓW – Skórzyński.

— ELEMENTEM WYWIERANIA PRESJI I OBNIŻANIA ICH MORALE JEST POMYSŁ ŚCIĄGANIA LEKARZY ZE WSCHODU – Skórzyński.

— Musimy otworzyć się na uchodźców – mówi prymas Polski i ma jasną wiadomość nie tylko dla chrześcijan, ale także dla swoich księży. – Każdy, kto pójdzie na demonstracje przeciwko imigrantom, będzie suspendowany – dodaje arcybiskup Wojciech Polak. Jak te słowa komentują politycy rządzącej partii i inni duchowni?

— Politycy PiS-u niechętnie jednak komentują te słowa – Maciej Knapik.

— KNAPIK O WYPOWIEDZIACH POLITYKÓW PRAWICY W KONTRZE DO SŁÓW PRYMASA: Politycy PiS jednak wielokrotnie jasno mówili, co sądzą o przybyszach z Bliskiego Wschodu. W październiku 2015 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński straszył, że uchodźcy przenoszą groźne dla Europejczyków „różnego rodzaju pasożyty pierwotniaki”, a szef MSWiA Mariusz Błaszczak twierdził w czerwcu, że uchodźcy „tworzą zamknięte enklawy, które są naturalnym zapleczem terroryzmu”. Swego czasu nawet na oficjalnym profilu partii w internecie apelowano, by „nie dać sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego”. Wpis szybko zniknął.

— RYSZARD PETRU: Grają emocjonalnie specjalnie, żeby ludzi obcokrajowcami straszyć.

— BORYS BUDKA: Sączona od dwóch lat propaganda.

— DWA STANOWISKA KOŚCIOŁA: Ale i w kościele są różne stanowiska. Uchodźcami straszył między innymi ks. Tadeusz Rydzyk, a także ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz, który w środę w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl stwierdził, że „inwazja Arabów (…) ma na celu wprowadzenie w Europie prawa szariatu”. To wyraźna kontra także do papieża, który  podarował ONZ pomnik anioła plączącego nad małym uchodźcą, który utonął w morzu.

— BP. PIERONEK: To nie kościół zawładnął władzą, tylko władza chce zawładnąć kościołem

— KNAPIK O ISAKOWICZU-ZALEWSKIM: ” Nie ma ‚mojego kościoła’ i ‚moich księży”‚- pisze ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, a „Tygodnik Powszechny” nazywa „homo tygodnikiem”.

— DWUGŁOS WS TURCJI: Turcji w Unii Europejskiej – tak czy nie? W NATO jest gwarancją równowagi, ale w Schengen może być gwarancją problemów. Prezydent Duda jest za Turcją w UE, a wicepremier Gowin przeciw. Czemu Warszawa dodaje Turcji skrzydeł, skoro Unia je podcina?

— Jakub Sobieniowski o różnych stanowiskach w PiS nt Turcji.

— Wypowiedzi J.Gowina, S. Pięty przeciw akcesji Turcji.

— Zestawienie słów P. Jakiego o Sobieskim, który “zatrzymał marsz tej dziczy na Europę” ze słowami PAD o członkostwie w UE.

— HWG JAK NIE BYŁO TAK NIE MA: „Czuję się upodlona”. Lokatorzy z Nowogrodzkiej 6A przed komisją weryfikacyjną Kamienica, komisja, kara i łzy. Jest kolejny reprywatyzacyjny adres i są historie kolejnych ludzkich dramatów. Jednak przed komisją weryfikacyjną pani prezydent jak nie było, tak nie ma.

— TAKICH EMOCJI JESZCZE NIE BYŁO – Dariusz Prosiecki.

— Poruszające wypowiedzi lokatorów. „CZUJĘ SIĘ UPODLONA”,

— HGW I WŁAŚCICIELE KAMIENICY UKARANI GRZYWNĄ.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— Złodziejska reprywatyzacja obciąża Platformę – belka.

— Dzika reprywatyzacja to problem nie tylko Warszawy, także innych dużych polskich miast. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce powołania regionalnych komisji, które mają zbadać kulisy działań czyścicieli kamienic między innymi w Krakowie, Łodzi czy Poznaniu. Projekt ustawy zakłada także podwyższenie kar za niestawienie się na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej. Dziś ponownie została ukarana grzywną prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Hanna Gronkiewicz Waltz, która zignorowała wezwanie na posiedzenie dotyczące kamienicy przy Nowogrodzkiej 6a w Warszawie.— BIORĄ PRZYKŁAD Z HGW, KTÓRA LEKCEWAŻY OBOWIĄZKI WOBEC PAŃSTWA, INNI PATRZĄ ŻE SKORO ONA MOŻE, WICEPRZEWODNICZĄCA PO TO DLACZEGO ONI NIE MOGĄ? – Patryk Jaki.

— NOWELIZACJA ZAKŁADA PODWYŻSZANIE KAR I TWORZENIE KOMISJI REGIONALNYCH.

— WKRÓTCE Z BIERNOŚCI BĘDĄ SIĘ MUSIELI TŁUMACZYĆ WARSZAWSCY RADNI.

— WARSZAWA MA PÓŁ TYSIĄCA RADNYCH, PO CO ONI SĄ SKORO NIE BYLI W STANIE ZAPOBIEC TEJ WIELKIEJ KATASTROFIE – Jaki.

— DRAMAT OFIAR CZYŚCICIELI KAMIENIC – belka.

— Drastyczne podwyżki czynszu, przedłużany w nieskończoność remont, wreszcie naciski by się wyprowadzić – tak o swojej sytuacji mówili przed komisją weryfikacyjną mieszkańcy kamienicy przy ulicy Nowogrodzkiej 6a, która w ramach złodziejskiej reprywatyzacji została przejęta przez handlarzy nieruchomościami.

— ZAŁATWILI NAS JAK NIEWOLNIKÓW – jedna z lokatorek.

— DZIĘKUJE MINISTROM ZIOBRZE I JAKIEMU I PREZESOWI KACZYŃSKIEMU, ŻE TAKICH DOBRYCH MINISTRÓW DAŁ – jedna z lokatorek.

— POLACY ZADOWOLENI Z POLITYKI RZĄDU – belka.

— Rośnie sondażowe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Ostatnie badania różnych ośrodków badawczych dają PiS ponad czterdzieści procent głosów i coraz większą przewagę nad główną partią opozycyjną – Platformą Obywatelską. Badania pokazują też, że nigdy wcześniej partia rządząca – po dwóch latach – nie cieszyła się aż tak dużym poparciem.

— PIS SYSTEMATYCZNIE REALIZUJE OBIETNICE – Marcin Szypszak.

— PLATFORMIE SYSTEMATYCZNIE PRZYBYWA PRZECIWNIKÓW – Szypszak.

— TOTALNA KRYTYKA PRZYNIOSŁA SKUTEK ODWROTNY NIŻ ZAKŁADALI PRZYWÓDCY TOTALNEJ OPOZYCJI – Szypszak.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— GŁODUJĄCY REZYDENCI SCHODZĄ DO PODZIEMIA – zapowiedź.

— NIE TOCZĄ SIĘ ŻADNE ROZMOWY – Anna Hałas-Michalska.

— POLSKA JEST W OGONIE KRAJÓW, JEŚLI CHODZI O LICZBĘ LEKARZY – Hałas-Michalska dalej.

— TO JUŻ 17. DZIEŃ GŁODÓWKI – Hałas-Michalska.

— CORAZ CZĘŚCIEJ SPEKULUJE SIĘ O DYMISJI MINISTRA ZDROWIA – zapowiedź.

— W NIEOFICJALNYCH ROZMOWACH POLITYCY MÓWIĄ, ŻE PROTEST W TAKIM KSZTAŁCIE NIE JEST DLA NICH POLITYCZNYM ZAGROŻENIEM – Dariusz Ociepa: A to jeden z dowodów, że w obozie władzy nie ma zbytniej nerwowości.

— PREMIER SZYDŁO, NIE ZMIENIAJĄC WCZEŚNIEJSZYCH PLANÓW, WYJECHAŁA NA UNIJNY SZCZYT – Ociepa dalej: Wróci w piątek, nie będzie jej więc na piątkowym posiedzeniu zespołu, który do 15 grudnia ma przygotować propozycje rozwiązań dla służby zdrowia. Na posiedzeniu nie będzie też protestujących lekarzy.

— DO TEJ PORY OBÓZ DOBREJ ZMIANY USTĘPOWAŁ TYLKO WTEDY, GDY PROTEST STAWAŁ SIĘ MASOWY, A DETERMINACJA PROTESTUJĄCYCH ZAGRAŻAŁA NOTOWANIOM PIS – Ociepa: Tak było w przypadku Czarnego marszu, ustawy metropolitalnej i protestu przeciwko ograniczeniom dla dziennikarzy w Sejmie.

— W INNYCH PRZYPADKACH PIS GRAŁO NA CZAS I CZEKAŁO AŻ PROTEST SIĘ ROZMYJE – Ociepa dalej.

— GDYBY JEDNAK SYTUACJA JESZCZE SIĘ SKOMPLIKOWAŁA, W PIS SPEKULUJE SIĘ NA TEMAT WARIANTU B – Ociepa.

— KONSTANTY RADZIWIŁŁ JEST W PIS POLITYCZNYM SINGLEM – Ociepa dalej.

— NAZWISKO RADZIWIŁŁA PADAŁO W KONTEKŚCIE DYMISJI JUŻ KILKAKROTNIE – Ociepa.

— ZA MIESIĄC BĘDZIE OKAZJA – Ociepa dalej: Jeśli minister nie wyciszy protestu, PiS może go poświęcić.

— W PIS PLOTKUJE SIĘ JUŻ NAWET O MOŻLIWYM NASTĘPCY – Ociepa: I wskazuje na Jarosława Pinkasa.

— MOCNE SŁOWA PRYMASA POLSKI.