— LIVEBLOG 300POLITYKI:
PEK w Namysłowie: Przyjechałam do was przede wszystkim słuchać. Jesteście wyjątkowi
Szydło w Kielcach: Wielu polityków zapomniało o tym, po co są w polityce
PEK rozmawia z mieszkańcami Namysłowa
Szydło spotkała się z prezydentem Kielc
PEK zaprasza Szydło do współpracy: Pokażmy naszym panom w polityce, że potrafimy się pięknie różnić
PEK o ludziach “Solidarności”: Chcę walczyć o wolność tak, jak oni walczyli wtedy
PEK: Jeśli spotkanie z rządem jest dla PAD zbyt traumatycznym przeżyciem, to po prostu się nie spotkamy
PEK: Najbliższe wyjazdowe posiedzenie rządu w Gdańsku
Szydło: PEK nawołuje ciągle do spotkania z PAD, a nie ma odwagi przyjechać na Śląsk
Jutro posiedzenie Komitetu Politycznego PiS
Szydło na Śląsku: Dziś PEK ma obowiązek tu przyjechać i wyjaśnić jaki jest plan dla górnictwa
PEK o sondażach: Platforma nie gwarantuje szaleństwa
PEK: Rada Krajowa PO 2 września. W piątek zarząd
PEK w kontekście spotkania z PAD: Co może więcej kobieta, od powiedzenia słowa “proszę”?
Szydło złożyła kwiaty pod pomnikiem tragedii w kopalni “Makoszowy”
PEK ogłasza program budowy dróg krajowych i autostrad za 107 mld: Te inwestycje to wizytówka ostatnich 8 lat
https://300polityka.pl/live/2015/08/26/

— ANNA KRUPKA JEDYNKĄ PIS W KIELCACH. BĘDZIE RYWALIZOWAĆ Z GRZEGORZEM SCHETYNĄ – piszemy na 300POLITYCE: “Jak dowiaduje się 300POLITYKA ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS, jedynką w Kielcach będzie Anna Krupka, kiedyś jeden z “aniołków Kaczyńskiego”. Układanie list PiS wchodzi w ostateczną fazę, a wystawienie Krupki ma być pomysłem na podkreślenie kontrastu między strategiami wyborczymi PiS i PO. To ma sprawić, że PiS będzie mógł budować przekaz – zarówno lokalny jak i ogólnokrajowy – o zmianie pokoleniowej w polityce. Krupka będzie rywalizować m.in. z Grzegorzem Schetyną”. https://300polityka.pl/news/2015/08/26/anna-krupka-jedynka-pis-w-kielcach-wystartuje-przeciwko-schetynie/

*****

#DZIŚ WIECZOREM – TVP INFO:

— ANDRZEJ DUDA O SŁOWACH PETRA POROSZENKI: Nie będę komentował słów prezydenta sąsiedniego kraju, który jest moim partnerem. Komentarz został wczoraj przedstawiony przez jednego z bliskich współpracowników prezydenta Poroszenki, który wyjaśniał, że te kwestie będą przedmiotem naszych rozmów, już zaplanowanych (…) We wrześniu mają spotkać się nasi przedstawiciele. One mają prowadzić do tego, że my z prezydentem Poroszenko się spotkamy.

— DUDA DALEJ: To była taka wypowiedź, która została wycięta z szerszego kontekstu. Bardziej ubolewam nad tym, że w kraju mnóstwo ludzi wzięło się do komentowania tego – przede wszystkim polityków. Trochę niestety jest to temat kampanii. Boleję nad tym, bo polityka zagraniczna wymaga profesjonalizmu i spokoju.

— O GRZEGORZU SCHETYNIE: Mówię do polskich polityków, przede wszystkim do polityków obozu rządzącego, który ostatnio bardzo ochoczo wypowiadali się na ten temat w mediach. Zgadzam się z ministrem Schetyną, ale myślę, że jednak zwracał się do swoich kolegów, a nie do mnie.

— NA PYTANIE, CZY RZĄD I PREZYDENT GRAJĄ WS. POLITYKI ZAGRANICZNEJ DO JEDNEJ BRAMKI: Jestem przekonany, że tak. Miałem przecież spotkanie z ministrem Schetyną. Omawialiśmy plan moich wizyt, pewne koncepcje w polityce zagranicznej. Sam minister Schetyna miał swego czasu wypowiedź przypomnianą ostatnio na ten temat, gdzie też mówił, że tutaj powinno być większe zaangażowanie ze strony polskiej. Właśnie nad tym zaangażowaniem w tej chwili pracuję. Jestem przekonany, że osiągniemy tutaj pozytywne efekty.

— JESZCZE O WSPÓŁPRACY MIĘDZY PREZYDENTEM A RZĄDEM: Rząd w tej chwili uczestniczy w kampanii wyborcze. Jestem prezydentem od niedawna, z ugrupowania, które konkuruje dzisiaj z partią rządzącą. Widocznie niektórzy politycy, także którzy są w rządzie, traktują to jako element kampanii wyborczej.

— O PIĄTKOWEJ WIZYCIE W BERLINIE: Na pewno będziemy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie, o tym, jak skutecznie doprowadzić do tego, żeby tam został uzyskany trwały pokój (…) Będę też rozmawiał, jak zwiększyć gwarancje bezpieczeństwa dla Polski, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będę chciał tę sprawę omówić z kanclerz Merkel.

— DUDA DALEJ: Od samego początku mówiłem, że potrzebujemy tzw. krytycznej infrastruktury, czyli właśnie sprzętu wojskowego NATO na naszym terenie i od początku mówiłem, że uważam, że należy dążyć do tego, aby tu znalazły się bazy, np. polsko-amerykańskie. To cele, które można osiągać stopniowo i o tym trzeba rozmawiać.

— O SPOTKANIU Z PEK i RBN: RBN zwołam wtedy, kiedy uznam to za stosowne jako prezydent (…) Z mojej strony, jeśli chodzi o współpracę z rządem, jest otwartość. Pani premier prowadzi kampanię wyborczą, ja prowadzę polskie sprawy.

— O PUBLIKACJI NEWSWEEKA: W Poznaniu zajmowałem się działalnością poselską. Nie prowadziłem tam zajęć dydaktycznych. Nie miałem tam zajęć ze studentami. Nie jest to zgodne z prawdą [co napisał “Newsweek”]. Jestem w tym przypadku oczerniany. No ale cóż. Powiedziałem jeszcze raz: mamy kampanię wyborczą i niektórzy na siłę usiłują mnie w tę kampanię wciągnąć, w sensie negatywnym.

*****

#TO BYŁ DZIEŃ – POLSAT NEWS:

— GRZEGORZ SCHETYNA O KONTAKTACH PAD Z RZĄDEM: Kontakt z rządem zawsze jest potrzebny. Szanuję te spotkania prezydenta z ministrem obrony narodowej, z ministrem spraw zagranicznych. Te rzeczy, które są wspólne, mają sens realizacji na takich spotkaniach.

— SPOTKANIA NIE TYLKO W RAMACH RBN: To nie jest tak, że w Polsce spotkania między rządem a prezydentem muszą odbywać się wyłącznie w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tak nie jest. Tych form spotkań, formatów rozmów, jest naprawdę wiele. Inicjatywa – zgodzi się pan – powinna należeć do prezydenta. On jest głową państwa.

— O WYPOWIEDZI PAD O FORMACIE NORMANDZKIM: Pewna niezręczność, która nastąpiła. Nie atakując, należy ją wskazać, ale nie robiąc z tego politycznej awantury. Polityka zagraniczna musi być wspólna, i jestem przekonany, że możemy taką politykę realizować (…) Opisałem ten problem publicznie, żeby ta polityka była lepiej skoordynowana. Lepiej zorganizowana, wspólna. My jesteśmy jako MSZ, jako polski rząd. Proszę mnie dobrze posłuchać: jestem zwolennikiem współpracy. Uważam, że ona jest możliwa. Tylko zasady muszą być wspólnie być określone i egzekwowane. Konstytucja wyraźnie mówi, kto powinien prowadzić politykę zagraniczną.

— NA PYTANIE O KONTAKTY Z PAD W KONTEKŚCIE WYPOWIEDZI WASZCZYKOWSKIEGO: Nie mam przyjaciół w Prawie i Sprawiedliwości. Jestem ministrem spraw zagranicznych. Prezydenta szanuję, jest głową państwa, wygrał wybory. Zdaję sobie z tego sprawę, rozumiem porządek konstytucyjny. Szanuję głowę państwa i jego pozycję.

— DARIUSZ OCIEPA CYTUJE ARCHIWALNE WYPOWIEDZI SCHETYNY NT. FORMATU NORMANDZKIEGO.

— SCHETYNA: To są wypowiedzi z końca zeszłego roku. I z początku tego roku. Tam trwała wojna, proszę pamiętać, jaka była sytuacja (…) Format normandzki wtedy nie działał, był nieskuteczny. Ale udało mu się doprowadzić w lutym do porozumienia Mińsk 2, kiedy zaprzestano walk wszędzie, oprócz Debalcewa. I wtedy okazało się, że format normandzki – głównie w wyniku wielkiego zaangażowania Francji i Niemiec – zaczyna osiągać pewne tempo. W polityce jest tak, że trzeba znać tempo i umieć trafić w punkt. Inna sytuacja była sytuacja w styczniu/lutym, a inna – pod koniec sierpnia 2015 r.

— SCHETYNA DALEJ: Nie ma konfliktu między rządem i prezydentem. Jest problem o pewną zapowiedź, która jest dzisiaj pewną niezręcznością. Bo dzisiaj formatu normandzkiego zamienić nie można. O tym powiedział prezydent Poroszenko. To samo prezydent Duda usłyszy w Berlinie.

— NA PYTANIE DARIUSZA OCIEPY, CZY “NADAJĄ Z PAD NA TYCH SAMYCH CZĘSTOTLIWOŚCIACH”: Myślę, że tak. To jest kwestia odpowiedzialności (…) Byłem pozytywnie zaskoczony zaangażowaniem [prezydenta] w sprawy międzynarodowe (…) Nie wpisujmy pewnej niezręczności w kampanię wyborczą, nie wytaczajmy ciężkich dział, bo nie ma to sensu.

— SCHETYNA O DACIE RADY KRAJOWEJ: 2 września, przyszły tydzień.

— NA STWIERDZENIE DARIUSZA OCIEPY, ŻE OKRĘGIEM SCHETYNY BĘDĄ KIELCE: No, jeszcze zobaczymy. Rozmawiałem z panią premier, jesteśmy w trakcie rozmów. Jest macierzysty Dolny Śląsk, Wrocław, Legnica, z której kandydowałem. Jest Opole, gdzie się urodziłem. Jest wiele miejsc. Rozmawiałem też z działaczami ze świętokrzyskiego.. To jest wielkie wyzwanie. Ale zawsze do końca wszystko jest otwarte. Rada Krajowa to zwieńczenie tego wszystkiego. To jest trudne miejsce i trudna pozycja, żeby jako szef MSZ angażować się w kampanię w trudnym regionie, z którego nie jestem. To nie jest miejsce, gdzie jestem na stałe. Więc to jest wyzwanie, ale lubię wyzwania. Będę się angażował niezależnie, czy to będą Kielce, czy Wrocław i Legnica. Zobaczymy.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU O RELACJACH PEK-PAD: Szefowa rządu znów prosi Andrzeja Dudę o rozmowę, ale już nie o zwołanie Rady Gabinetowej, a Rady Bezpieczeństwa Narodowego o pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. Kancelaria prezydenta oczekuje konkretnego uzasadnienia. Ewa Kopacz zapowiada, że prosić będzie do skutku.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Publicznie premier apeluje pokojowe nastawienie do prezydenta. Rząd próbuje przekonać opinię publiczną, że brak spotkania na najwyższym szczeblu powoduje groźne zamieszanie i kończy się tym, że na forum międzynarodowym Poroszenko mówi nie propozycjom PAD.

— KATARZYNA ADAMIAK-SROCZYŃSKA: PAD oczekuje szczegółowych informacji ze strony rządu na temat ewentualnych powodów podjęcia takiej decyzji.

— DOBROSZ-ORACZ: Od zaprzysiężenia prezydenta nie doszło do spotkania oko w oko z PEK. Nie ma wojny do krzesło, ale widać zaostrzenie relacji. W PO panuje przekonanie, że to świadoma taktyka, obliczona na pokazania, że kohabitacja będzie trudna.

— LESZEK MILLER: Można odnieść takie wrażenie, ale najważniejszy jest interes państwa.

— JOANNA MUCHA: Rozmawiałam ze Schetyną. Mówił, że temat formatu normandzkiego nie był poruszany [na spotkaniu z PAD].

— DOBROSZ-ORACZ: Kolejny test relacji po wizycie w Berlinie.

— W WIADOMOŚCIACH TEŻ MARCIN ANTOSIEWICZ Z BERLINA O REAKCJACH NA WYWIAD PAD DLA BILD.

— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU O GÓRNICTWIE: Górnicze związki pytają – co z planami wyciągania polskich kopalń z problemów ekonomicznych? Premier zapewnia, że Nowa Kompania Węglowa powstanie do końca września. Ma pomóc w wyprowadzaniu zakładów z długów między innymi dzięki pieniądzom od firm energetycznych. Straty branży się pogłębiają. Temat wraca do kampanii wyborczej.

— KAMIL DZIUBKA: Działacze SLD rozpoczęli dzień od kopalni Bobrek w Bytomiu, do kopani Makoszowy przyjechała Beata Szydło.

— W MATERIALE BEATA SZYDŁO I EWA KOPACZ O GÓRNICTWIE.

— DZIUBKA O NOWEJ KOMPANII WĘGLOWEJ: Pomysł był taki, że zrzucą się spółki skarbu państwa, przede wszystkim te energetyczne.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— NICZEGO NIE ŻĄDAM. PO PROSTU PROSZĘ – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— JEŻELI PREZYDENT UZNA, ŻE NALEŻY ZWOŁAĆ RADĘ GABINETOWĄ, TO JĄ ZWOŁA – wypowiedź Katarzyny Adamiak-Sroczyńskiej na czołówce.

— SZTUKA DYPLOMACJI – zapowiedź Jarosława Gugały: Pierwsze tygodnie kohabitacji nowego prezydenta z rządem są trudne. Brakuje koordynacji w polityce zagranicznej, co już doprowadziło do nieporozumienia w strategicznej kwestii ukraińskiej. W piątek prezydent Duda jedzie do Berlina, gdzie ma się spotkać z kanclerz Angelą Merkel. Zgodnie z Konstytucją, i prezydent i rząd odpowiadają za politykę międzynarodową. Wspólne stanowisko jest podstawowym warunkiem jej skuteczności.

— JAN MIKRUTA: Po podróży prezydenta do Estonii i słowach, że Polska powinna uczestniczyć w rozmowach o przyszłości Ukrainy – ostro przez rząd skrytykowanych – oba ośrodki władzy zarzucają sobie torpedowanie współpracy, a premier powtarza prośbę o zwołanie ws. Ukrainy RBN.

— MIKRUTA DALEJ: Według Kancelarii Prezydenta, premier apeluje jednak wyłącznie za pośrednictwem mediów, a to za mało. Prezydent rozmawiał dotąd tylko z ministrami obrony i spraw zagranicznych. Z premier – nie. We wczorajszej krytyce prezydenta przez szefa MSZ otoczenie Andrzeja Dudy widzi właśnie rękę prowadzącej kampanię wyborczą premier.

— WITOLD WASZCZYKOWSKI: Minister Schetyna został zdyscyplinowany, aby nie przyjaźnił się w dalszym ciągu z prezydentem. Jest to niebezpieczne, bo jest to oczywiście kosztem realizacji polskiej racji stanu. Mówię w cudzysłowiu oczywiście [o przyjaźni].

— MIKRUTA: Według Kancelarii Prezydenta, wizyta w Niemczech została we współpracy z rządem. Na razie ta współpraca wygląda jednak – mówiąc łagodnie – źle.

— TEMATY KAMPANII – zapowiedź Gugały: A w kraju trwa walka o władzę. Wyborczych głosów politycy opozycji szukają chętnie na Śląsku, obiecując górnikom rozwiązanie ich problemów. Z kolei premier Ewa Kopacz była dziś na Opolszczyźnie. Rząd pochwalił się sukcesami w budowie dróg.

— PAWEŁ GADOMSKI: Beata Szydło – zresztą jak prawie każdy przyjeżdżający tu polityk – mówiła, jak ważne jest górnictwo i że potrzebuje wsparcia. Polityczna konkurencja w osobie obecnej premier też dziś gościła na południu Polski. PEK spotkała się z mieszkańcami Namysłowa na Opolszczyźnie, a wcześniej w Opolu chwaliła się wielkim rządowym programem budowy dróg.

— KAUCJA I ARESZT – zapowiedź Gugały: Adwokat Marcin Dubieniecki złożył kaucję w wysokości 600 tys. zł. Pozostaje jednak w areszcie, bo prokuratura złożyła zażalenie. Ostatecznej decyzji sądu należy oczekiwać w ciągu 7 dni. Na wniosek prokuratury zatrzymano 5 osób oskarżonych o wyłudzenie z PFRON-u 13 mln złotych.

*****

FAKTY TVN

— WĄTPLIWOŚCI WS. ZWOLNIENIA MARCINA DUBIENIECKIEGO Z ARESZTU – zapowiedź: Sprawa podejrzanego Marcina Dubienieckiego robi się coraz gorętsza – zwłaszcza gdy sąd wyznacza kaucję. Chce puścić wolno znanego mecenasa, mimo że jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i może zniknąć albo mataczyć. Protest prokuratury jest tak głośny, że sąd zaczyna się wahać.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: To mały sukces prokuratury, ale zła wiadomość dla Marcina Dubienieckiego. Nie wyjdzie za kaucją 600 tys. zł. Sąd zderzył się z bezprecendensową krytyką prokuratorów i CBA. Sąd kompletnie swojej decyzji nie uzasadnił. To też skrytykowała prokuratura. Dubienieckiemu marzyła się kariera polityczna, ale nie spotkało się to z aprobatą prezesa PiS.

— NOWA BITWA W POLSKO-POLSKIEJ WOJNIE – zapowiedź: Pilna prośba o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Czy to znaczy, że jesteśmy w niebezpieczeństwie? Nie – to kolejne polityczne starcie w ramach wojny polsko-polskiej. We wtorek emocjonalny minister Schetyna, w środę gorączkujący się poseł Kuźmiuk. To dobrze w relacjach rząd-prezydent nie wróży.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Nikt nie spodziewał się sielanki, ale i tak szybkiego wybuchu konfliktu. Od 6 sierpnia PAD nie spotkał się z PEK, bo prezydent nie widzi takiej potrzeby. Spotkał się z szefami MSZ i MON.

— MAREK JUREK: Ci ludzie powinni wykazać więcej umiaru w mówieniu, co prezydent ma robić. 20 dni i nieprzerwane ataki na PAD.

— ZBIGNIEW KUŹMIUK: Rozdzielanie wizyt skończyło się Smoleńskiem. Ostrzegam PO, żeby nie godziła w polską rację stanu.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI: Posłowie PiS szukają pretekstu do zwady.

— JOANNA MUCHA: Cel jest taki, żeby pokazać, że w październiku trzeba wybrać tych, którzy współpracują z prezydentem.

— KOLENDA-ZALESKA: Relacje prezydenta z premierem jeszcze nie przypominają tych czasów (migawki z prezydentury Lecha Kaczyńskiego), ale niebezpiecznie ku temu zmierzają.

— LESZEK MILLER: Apeluję do pani premier i pana prezydenta, żeby nie brali złych przykładów ze mnie i prezydenta Kwaśniewskiego.

— LECH WAŁĘSA: Konstytucja jest źle ustawiona.

— KOMENTARZ KOLENDY-ZALESKIEJ: Gorączka kampanii nie służy współpracy, ale to co zdemoluje się dziś, z trudnością odbuduje się w przyszłości.

— PRZED WIZYTĄ PAD W BERLINIE – zapowiedź: Przed nowym prezydentem jedna z najważniejszych zagranicznych wizyt. W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedzi Berlin. “Mam duży szacunek dla Niemców. Chcę, by nasze stosunki były bardzo, bardzo dobre” – mówi prezydent.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: To będzie trudniejsza wizyta niż w Estonii. W Berlinie jeszcze raz będzie musiał się zmierzyć z tym, jak prezydent Ukrainy odrzucił jego apel. Niemiecka opinia publiczna pamięta, jak złe mogą być relacje polsko-niemieckie (archiwalne zdjęcia z Lechem Kaczyńskim). Niemcom do dziś trudno zrozumieć, dlaczego Lech Kaczyński odwołał kiedyś szczyt po publikacjach satyrycznej gazety i to, co Jarosław Kaczyński sugerował dziwne i tajemnicze okoliczności wyboru Angeli Merkel.

— SOBIENIOWSKI DALEJ: To, co o Angeli Merkel mówi środowisko PiS, z pewnością zostanie pani kanclerz przed wizytą PAD przekazane.

— PROKURATURA BADA POŁĄCZENIA LOTNICZE EWY KOPACZ. Bez materiału, wypowiedź rzecznika prokuratury o doniesieniu na prywatne podróże rozliczane sejmowymi lotami – zapowiedź: Najwyższy czas zaostrzyć regulamin Sejmu, bo prokuratura z poselskimi lotami ma zbyt dużo pracy. Ledwo zaczęła badać finansowane przez Sejm podróże posła Dudy, zanim ten został prezydentem, a już do zbadania są loty poseł Ewy Kopacz – zanim ta została premierem.

— WIATR W ŻAGLE LEWICY – zapowiedź: Wiatr w żagle lewicy. 11% dla Zjednoczonej Lewicy w naszym sondażu zrobiło po lewej stronie sceny politycznej spory szum. Wzbudziło i zachwyt, i zazdrość. Bo lewice są dwie. I obie zjednoczone.

— MACIEJ KNAPIK: Wiatru w żagle daje optymistyczny sondaż z 11%. W najbliższy weekend prezentacja logo, potem konwencja. Dla drugiej lewicy zjednoczenie byłoby atrakcyjne, gdyby byli jedynkami na listach. Ale nawet marginalna konkurencja odbiera atut zjednoczenia.

— DARIUSZ JOŃSKI: Na kartach będzie tylko jedna Zjednoczona Lewica.

— KOMENTARZ KNAPIKA: Lewica rozdawała drożdżówki, jutro konferencja na wiślanej wyspie, w okolicach której przechadzał się zaginiony łoś.