— PIERWSZY STAN GRY W 2015!  Jeżeli natrafiłeś/łaś na coś ciekawego, co powinno się znaleźć w Stanie Gry – napisz do nas redakcja@300polityka.pl

— W 2015 FAKTY JEDNOCZEŚNIE W TRZECH ANTENACH – jak piszą wirtualne media: “Od 1 stycznia „Fakty” TVN oglądać można równolegle także na antenie TVN24. Kierujący programem Kamil Durczok zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że w tym roku mogą pojawić się kolejne zmiany w formule „Faktów”, ale rewolucji w nich nie będzie”. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/fakty-od-stycznia-takze-w-tvn24-poszerzamy-oferte

— 2015 GESSLER Z BIEDRONIEM na jedynce Głosu Pomorza: http://jedynki.press.pl/2015-01-02/glospomorza.jpg

— FAKT O BIEDRONIU: NAWARZYŁ LUDZIOM BIGOSU. Zdjęcia z Gessler.

— SENATOROWIE PO PRZECIW KOLARSKIEJ-BOBIŃSKIEJ I RZĄDOWI – jak pisze w GW Ewa Siedlecka: “Senatorowie nie poprawią losu zwierząt doświadczalnych. Chcą powrotu do dzisiejszej sytuacji, gdy to doświadczalnicy kontrolują wydawanie zgód na doświadczenia.
We wtorek senackie komisje rolnictwa i nauki przyjęły – każda z osobna – poprawki do uchwalonej przez Sejm rządowej ustawy o doświadczeniach na zwierzętach. Poprawki zgłoszone przez senatorów PO i zaakceptowane przez komisję niweczą kompromis osiągnięty pod patronatem szefowej resortu nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej: że połowę członków komisji etycznych wydających zgodę na eksperymenty mają stanowić humaniści i osoby delegowane przez organizacje ochrony zwierząt”.

— PSL ATAKUJE W MIASTACH I PROMUJE MŁODYCH- pisze w GW Agata Nowakowska: “Cel PSL: dobry wynik w wyborach do Sejmu, by koalicja PO-PSL nie potrzebowała trzeciego koalicjanta. To pozwoli objąć więcej stanowisk w rządzie, a te stanowiska są potrzebne dla PSL-owskiej młodej gwardii. Ona dziś realizuje się w samorządach, nie pali się, by grzać sejmowe ławy w roli maszynki do głosowania. Taki Adam Jarubas nie porzuci marszałkowania w Świętokrzyskiem, by zostać szeregowym posłem. Wypromowanie tego młodego pokolenia w PSL to kolejny wielki sukces Stronnictwa”.

— NOWAKOWSKA O DOBRYM ROKU PSL: “PSL odnalazło swoją drogę między PO a PiS. Lider Stronnictwa Janusz Piechociński dystansuje się od awantur i podchodów między partiami, nie używa radykalnego języka. O ludowcach nie słychać też w żadnych głośnych historiach: nie dali się podsłuchać w restauracji Sowa & Przyjaciele, nie latali tanimi liniami, by zaoszczędzić na ekwiwalencie samochodowym. (…) Taki wizerunek – partii nieagresywnej, blisko zwykłych ludzi – przyniósł premię: udało się podebrać głosy wyborców rozczarowanych PO, ale ciągle mocno bojących się recydywy IV RP. Głosując na PSL, ci wyborcy pokazali żółtą kartkę PO, ale wciąż nie pomagają PiS. To zjawisko może, choć nie musi powtórzyć się w wyborach do Sejmu w 2015 r.”.

— PSL POMOGŁA DELIKATNA NUTA PROROSYJSKA – pisze Nowakowska: “Ludowcy stoczyli na wsi ciężki bój z PiS i wyszli z niego z tarczą. Odzyskali zaufanie rolników, swojego podstawowego elektoratu. Pomogła im delikatna nuta prorosyjska: wygrali np. na Warmii i Mazurach, bo to region graniczący z Kaliningradem, ludzie żyją tam z Rosjan przyjeżdżających na zakupy”.

— NOWAKOWSKA O PLANIE PSL pisze dalej w GW: “Dlatego PSL ma plan: chętnie poparłoby Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze, pod warunkiem że będzie on kandydatem nie jednej partii – PO – ale całej rządzącej koalicji. W zamian niektórzy ludowcy liczą na fotel marszałka Sejmu dla Józefa Zycha. Mówił o tym publicznie Jan Bury, ale Marek Sawicki, inny prominentny działacz, szybko to zdementował”.

— JANUSZ LEWANDOWSKI O PERSPEKTYWIE 2015 mówi RZ: “Nawet Leszek Balcerowicz, zagorzały krytyk nieśmiałości reformatorskiej rządu, jest świadomy, że przez 11 miesięcy, w sezonie wyborczym, niespecjalnie można zreformować Polskę. Ale i tak jest mnóstwo poważnych wyzwań, który trzeba szybko stawić czoło”.

— LEWANDOWSKI O GÓRNICTWIE: “Już w styczniu poznamy program restrukturyzacji tego sektora. Jego realizacja nie będzie łatwym przedsięwzięciem w konfrontacji z siłą związków zawodowych”.

— LEWANDOWSKI O UTRACONYM JĘZYKU ROZMOWY Z MŁODYM POKOLENIEM: “Największym krajowym wyzwaniem jest utracony język rozmowy z młodym pokoleniem, które słucha fałszywych proroków. Żeby głównym przejawem zaradności nie była emigracja, ale pomysł na życie w kraju, z czym musi się wiązać droga prób i błędów – pierwsza porażka biznesowa nie musi być katastrofą, może być nowym początkiem, czemu powinny sprzyjać procedury upadłościowe”.

— 10 ZADAŃ DLA PANI PREMIER na jedynce RZ – jak pisze Bartosz Marczuk: “ Ewa Kopacz powinna zerwać ze strategią ciepłej wody w kranie. Wyzwania stojące przed Polską każą ją porzucić”.

— JAK DALEJ PISZE MARCZUK: “Narracje są dwie. Jedna uspokaja: mówi o zielonej wyspie, pewnej pogoni za Zachodem, o mannie z Brukseli, która rozwiąże nasze problemy. Do takiej wizji przekonują rządzący. Druga narracja nie ukrywa zagrożeń i przedstawia ambitniejsze sposoby ich przezwyciężenia. Jej symbolem jest prof. Leszek Balcerowicz oraz coraz większa grupa ekspertów i ekonomistów. Mówią o wyczerpywaniu się prostych motorów rozwoju. Wskazują nowe wyzwania: brak zaufania obywateli do państwa, demografię, politykę zagraniczną wobec rosyjskiej agresji”.

— NACZELNY RZ O GNUŚNEJ EPOCE TUSKA: “Czas skończyć z „małą stabilizacją” gnuśnej epoki późnego Donalda Tuska”. – pisze Bogusław Chrabota w komentarzu.

— ANDRZEJ STANKIEWICZ: KOPACZ POWINNA PRZESTAĆ UMAWIAĆ SIĘ NA IDIOTYCZNE SESJE I SŁODZIUTKIE WYWIADY – jak pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: “ premier Ewa Kopacz powinna przestać się umawiać na idiotyczne sesje i słodziutkie wywiady w przychylnych telewizjach i kolorowych magazynach. Gra wizerunkiem dobrej matki i babci nie zastąpi realnej polityki. A z konkretnymi działaniami pani premier ma kłopoty – ostatnio dostała po głowie od Pałacu Prezydenckiego za opóźnienia w repatriacji Polaków z Donbasu”.

— STANKIEWICZ O 100 DNIACH: “To dobry czas na zrewidowanie nierealnych zapowiedzi i zajęcie się realną polityką”.

— STANKIEWICZ O PRZETARGACH ZBROJENIOWYCH: “Wszystko wskazuje na to, że rząd chce podzielić przetargi tak, aby nasi sojusznicy zarówno z USA, jak i z Europy byli zadowoleni. Na razie jednak ekipa Kopacz nie ma sukcesów – przetarg na śmigłowce jest opóźniony, a jedyny konkret to zakup pocisków do F-16, który trudno uznać za sukces (kupiliśmy ich mało i zapłaciliśmy drogo). W obecnej sytuacji międzynarodowej rząd musi jednak robić tak wiele, jak to możliwe, aby przetargi nie były opóźniane, a kupiony sprzęt rzeczywiście wzmacniał armię”.

— 15 PYTAŃ NA 2015 WG 300POLITYKA: “Czy Schetyna okaże się zbawicielem PO? Seria wpadek odpowiedzialnej za wizerunek Kopacz Iwony Sulik, niezręczne tłumaczone nominacje, uznane za “desant koleżanek”, popisy niekompetencji związanej z PEK szefowej MSW, brak pomysłu na poważną komunikację Kopacz jako premiera, a nie jak dotąd to robiła Sulik – celebrytki. To, i powolne alienowanie się od dołów PO, składa się na to, że coraz większa grupa posłów z dalszych rzędów w Grzegorzu Schetynie upatruje “ostatnią szansę” PO”.

— INNE Z PYTAŃ NA 2015: “Czy Platforma dobiła targu z Episkopatem, czy jednak zdecyduje się konwencję antyprzemocową, in vitro i projekt Dunina? Czołowe dziennikarki – Monika Olejnik, Renata Grochal – zarzucają PO uległość wobec Kościoła. Ma się to przejawiać zablokowaniem procedowania ustawy o związkach, zamrażarką dla konwencji antyprzemocowej, czy blokowanym przez frakcję katolicką w KPRM (Cichocki) projekcie ustawy o in vitro. Cezary Michalski sugerował w ostatnim przed Nowym Rokiem 7 dniu tygodnia Radia Zet możliwy układ PO z hierarchami. Już wkrótce okaże się, czy miał on miejsce”. http://300polityka.pl/news/2015/01/01/15-politycznych-pytan-na-2015-rok/

— SUPER EXPRESS: KOPACZ GRILLUJE SCHETYNĘ – pisze “DP”: “Grzegorz Schetyna na pewno nie jest ulubieńcem w rządzie Ewy Kopacz. Na początku tygodnia, premier przerwała urlop szefowi dyplomacji. Kazała mu wracać z Austrii do Polski, by tłumaczył się w sprawie problemów z ewakuacją Polaków z Ukrainy”.

— DALEJ SE O SCHETYNIE: “Schetyna był na urlopie. W tym czasie jeździł na nartach w Austrii. Wystarczył jeden telefon od Ewy Kopacz i już w poniedziałek wieczorem, Schetyna szukał transportu do Polski. W KPRM był we wtorek rano – mówi nam jeden z posłow PO”.

— KONKLUZJA AUTORA DP W SE: “Kopacz wie, że Schetynę trzeba trzymać krótko. I z pewnością jeszcze nieraz będzie on grillowany- podsumowuje nasz rozmówca. Schetyna nie odbierał od ans wczoraj telefonu. Pewnie szusował po stokach”.

— MONIKA OLEJNIK W GW: W PLATFORMIE NIE WIDAĆ WOLI WALKI: “Platforma Obywatelska bez Donalda Tuska jest pogubiona i nie widać w niej chęci do walki, przeciwnie niż u Jarosława Kaczyńskiego, który w każdym wywiadzie dla prasy prawicowej podkreśla, że zwycięstwo jest tuż-tuż, tylko trzeba patrzeć władzy na ręce, bo może sfałszować wybory. Wojsko Kaczyńskiego jest uszczuplone o słynnych madryckich posłów, przez co jest mniej pitne, ale cały czas bitne”.

— OLEJNIK O PIS: TRZEBA BYŁO WYSTAWIĆ GOWINA: ‘Zamiast rozpaczać nad nierównymi szansami, trzeba było wystawić w wyborach prezydenckich Jarosława Gowina, a nie postać, której nikt nie rozpoznaje. Jarosław Kaczyński za to ma szanse w wyborach parlamentarnych i może wreszcie zrzuci ten worek kamieni, którym jest obecna koalicja”.

— MINISTER ŁAMIE OPÓR LEKARZY – tytuł w GW (Judyta Watoła).

— STANKIEWICZ W RZ O ARŁUKOWICZU: MINISTER OTWIERA FRONTY: “Choć związkowcy z PZ co roku przeciągają strunę, żeby wyrwać parę dodatkowych groszy z budżetu NFZ, to Arłukowicz zdaje się nie rozumieć, że nie będzie w stanie naprawić służby zdrowia, działając w całkowitej kontrze do środowisk lekarskich”.

— POTRZEBNE NOWE OTWARCIE W POLITYCE ZAGRANICZNEJ – pisze w RZ Jędrzej Bielecki: “Na grudniowym szczycie przywódców UE okazało się, że nowy przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie ma większego wpływu na politykę wschodnią zjednoczonej Europy. Jak zawsze w kryzysowych okolicznościach realna władza przesuwa się do Berlina, Paryża i innych, najważniejszych stolic narodowych kosztem Brukseli. W tej sytuacji polski rząd powinien na nowo określić strategię dyplomatyczną kraju. Szansą na to było odejście z MSZ Radosława Sikorskiego. Choć od tego momentu Polska zrezygnowała z większej aktywności na Ukrainie, nie decydując się ani na przekazanie sąsiadowi broni, ani pomocy finansowej, to na razie pomysłu na alternatywny całościowy plan nie ma”.

— WYMIENIAJĄC W GW BUBLE 2014 ANTONI DUDEK WSPOMINA SIKORSKIEGO: ‘Bublem było też z pewnością nagrodzenie Radosława Sikorskiego, kolejnego z bohaterów afery podsłuchowej, stanowiskiem marszałka Sejmu, na którym w zdumiewająco szybki sposób zamienił się w kulę u nogi PO, ciągnącą w dół notowania tej partii”.

— ANTONI DUDEK W GW O INNYCH BUBLACH – LEWICA NA SKRAJU PRZEPAŚCI: “Buble produkowali też politycy opozycji, jednak o ile afera madrycka w wydaniu trzech posłów PiS nie zachwiała znacząco notowaniami tej partii, o tyle już cała seria nieudanych posunięć Leszka Millera, a zwłaszcza Janusza Palikota zepchnęła lewicę na skraj przepaści”.

— DR DUDEK O DZIENNIKARSTWIE POLITYCZNYM JAKO O BUBLU: “Bublem wykraczającym ramami czasowymi poza mijający rok pozostaje też dla mnie jakość polskiego dziennikarstwa politycznego, w którym zbyt często zamiast dążyć do podania informacji próbuje się indoktrynować odbiorcę w duchu zgodnym z wytycznymi tej czy innej partii bądź środowiska”.

— GPC: CIEPŁA POSADKA DLA CZŁONKA ZESPOŁU LASKA (zdjęcie Pionokia na jedynce): “Wiceprzewodniczący rządowego „zespołu do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem” Wiesław Jedynak do niedawna był pilotem LOT‐u. Teraz objął prestiżowe stanowisko dyrektora Biura Lotniczo-Operacyjnego w PLL LOT SA”.

— WITOLD GADOMSKI O POWRACAJĄCYM MOTYWIE USTAWY WILCZKA pisze w GW: “Do 12 stycznia trwają konsultacje publiczne, podczas których przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi. W mocno przegadanym tekście jest wiele słusznych myśli i pięknych haseł takich jak „Wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja”. Problem w tym, że jest niewielka szansa, by rząd przed wyborami zdążył przygotować projekt ustawy, a tym bardziej, by przeprowadził go w Sejmie. A po wyborach o projekcie wszyscy zapomną i kolejny minister weźmie się do dalszego doskonalenia wolności gospodarczej”.

— POLICZYĆ GŁOSY RAZ JESZCZE – pisze w RZ Paweł Majewski: “Szykuje się długa walka o głosy nieważne z wyborów samorządowych. Może się skończyć nawet w sądzie”.

— WYRÓB KOŚCIOŁOPODOBNY – pisze w RZ Tomasz Terlikowski: “Jeśli Kościół zmieni swoje duszpasterskie spojrzenie na rozwodników w ponownych związkach, to nie ma powodów, by nie dopuszczał też do komunii poligamistów”.

— PUTIN NARZUCA UNIĘ – na jedynce GW: “1 stycznia wystartowała Eurazjatycka Unia Gospodarcza – sztandarowy projekt Putina. Rosja marzy o powrocie do ZSRR, a jej sojusznicy o korzyściach gospodarczych. – To kolos na glinianych nogach – mówią analitycy”.

— TYTUŁ W FAKCIE: Tusk wziął 105 tys. pensji. A ty ile zarabiasz?

— 58 LAT TEMU Sekretariat KC PZPR podjął decyzję o utworzeniu tygodnika Polityka.

— 75. URODZINY DZIŚ obchodziliby Gajka Kuroń i Zbigniew Romaszewski.

— DWA LATA TEMU odeszła Teresa Torańska.

— URODZINY: Mirosław Pietrewicz, Roman Jagieliński, Janusz Pałubicki.