Z inicjatywy Angeli Merkel dziś po południu odbędzie się rozmowa telefoniczna premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec – dowiaduje się 300POLITYKA. Zdaniem naszych rozmówców szefowie rządów będą rozmawiać o obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk. – Wobec narastających sporów politycznych w Europie pod znakiem zapytania staje możliwość wyboru kandydatów wskazywanych dotąd przez największe partie w Parlamencie Europejskim. To okazja, aby przywrócić zasadę, że o stanowisku szefa Komisji Europejskiej decydować będą państwa członkowskie – słyszymy z otoczenia szefa rządu.

– Polska będzie dążyła także do tego, aby przy obsadzie najważniejszych funkcji uwzględnione zostało kryterium geograficzne oraz by należycie reprezentowane były interesy Europy Środkowej – mówi jeden z najważniejszych polskich dyplomatów.

Polscy dyplomaci zwracają uwagę na wczorajszą wypowiedź szefa resortu gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire, który na spotkaniu z dziennikarzami wprost powiedział, że „Paryż powinien zwracać większą uwagę na Polskę, która będzie wkrótce jednym z największych krajów UE.  „Francja lekceważyła Polskę i robiła błąd. Powinna od teraz zwracać na nią większą uwagę, szanować ją i budować z nią wspólne projekty ekonomiczne i finansowe” – oświadczył Le Maire podczas spotkania ze stowarzyszeniem francuskich dziennikarzy. Wypowiedź cytuje PAP. Minister przypomniał, że wzrost gospodarczy Polski należy do najlepszych w Europie.