To będzie bardzo polityczny tydzień – Sejm zbierze się na dodatkowym posiedzeniu, by przyjąć ustawę o Emeryturze plus oraz zająć się wnioskiem opozycji o odwołanie ministra rolnictwa i projektem tzw. ustawy antykorupcyjnej.

Na początku tygodnia odbędą się rozmowy o postulatach nauczycieli, a weekend odbędzie się konwencja Koalicji Europejskiej, tradycyjnie regionalna konwencja PiS, a w Warszawie Robert Biedroń spotka się z Fransem Timmermansem.

Także w tym tygodniu Platforma złoży wniosek o odwołanie Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji, a komisja śledcza ds. VAT przesłucha kolejnych świadków. Ponadto pod koniec tygodnia upływa termin na rejestrację komitetów wyborczych w wyborach do PE.

*****

Rozmowy o postulatach nauczycieli. W poniedziałek będą kontynuowane rozmowy o sytuacji w oświacie. – Zaczynamy skoro świt, oczywiście, nie o siódmej rano, żeby też partnerzy społeczni mogli dotrzeć do Warszawy, bo nie wszyscy przecież są też z Warszawy, więc o 9:00 rozpoczynamy te rozmowy. Premier Beata Szydło poprosiła, żeby różne organizacje związkowe, bo przecież tam jest ZNP reprezentowane przez prezesa Broniarza, tam jest Forum Związków Zawodowych, tam byli przedstawiciele Solidarności, choć warto podkreślić, że bez pełnomocnictwa też Piotra Dudy, ale byli, i była prośba o to, żeby związki przygotowały wspólną, jednolitą propozycję – mówiła Elżbieta Rafalska w Polskim Radiu.

PAD w Gorzowie Wielkopolskim. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie o 17:30 spotka się z mieszkańcami. W czwartek o 11:00 w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się międzynarodowa konferencja “Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy organizowana w 30. rocznicę obrad Okrągłego Stołu.

Rząd o handlu w niedziele. – Na najbliższym posiedzeniu rządu będę prezentować raport [dot. zakazu handlu w niedziele], który przygotowaliśmy w ministerstwie. Zbadaliśmy, co robią Polacy w wolne niedziele, czy środki które wydawali w sklepach zostają na kontach oszczędnościowych – stwierdziła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Łukaszem Kijkiem na Gazeta.pl. – To są bardzo ciekawe dane, które mocno polemizują z tymi, które są dzisiaj dostępne na rynku, a które zamawiane są przez sklepy wielkopowierzchniowe. Myślę, że rewolucji w zakresie legislacyjnym nie będzie – dodała.

Wniosek PO o odwołanie Zalewskiej. – My najpierw rozliczymy minister Zalewską ze zniszczenia polskiej szkoły. W przyszłym tygodniu Platforma zgłosi wobec niej w Sejmie wotum nieufności – zapowiedział Grzegorz Schetyna na konwencji we Wrocławiu.

Sejm o Emeryturze plus. We wtorek o 18:00 na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbędzie się I rządowego projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. II czytanie na posiedzeniu Sejmu zaplanowano na środę na 11:00. Wiele więc wskazuje na to, że w czwartek, w trakcie porannego bloku głosowań posłowie przyjmą ustawę o tzw. Emeryturze plus.

Sejm o ustawie antykorupcyjnej. Na środę na 14:30 w Sejmie zaplanowano I czytanie złożonego przez Kukiz’15 projektu tzw. ustawy antykorupcyjnej – wynika z wstępnego harmonogramu Sejmu, który widziała 300POLITYKA. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, propozycja posłów uzyskała szybką opinię BAS i w równie błyskawicznym tempie została skierowana do I czytania.

Sejm o odwołaniu Ardanowskiego. Na środę na 20:15 – zgodnie z wstępnym harmonogramem – zaplanowano rozpatrzenie przez Sejm wniosku pozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Debata w tej sprawie potrwa planowo do 21:45. Do głosowania dojdzie zapewne w trakcie czwartkowego porannego bloku.

Sejm o wyborze prezesa UODO. W czwartkowym porannym bloku Sejm wybierze także nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wcześniej, we wtorek o 18:00 wniosek zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Kandydatem PiS zgłoszonym na to stanowisko jest Jan Nowak.

Konwencja Wiosny. – Już w najbliższy czwartek ogłosimy program Wiosny dla Europy. Musimy wprowadzić europejskie standardy w naszym codziennym życiu: w służbie zdrowia, edukacji, pracy, polityce społecznej. Czas na Europę dla Ciebie – zapowiadają organizatorzy czwartkowej konwencji, która odbędzie się o 13:00 w Warszawie.

Przesłuchanie Pawlaka. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego dyrektora Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów Piotra Perkinsa. W środę o 10:00 komisja przesłucha byłego dyrektora departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów Tomasza Tratkiewicza, a w czwartek o 10:00 – byłego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz byłego stałego doradcę komisji nadzwyczajnej “Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji Karola Jenego.

Termin na rejestrację komitetów wyborczych. W sobotę upływa termin na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej przez organ partii politycznej o utworzeniu komitetu wyborczego lub przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego lub o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców. Termin na rejestrację upływa 16 kwietnia o północy.

Poprawka PSL do Konstytucji. – Powiemy wam “sprawdzam”. Bo wy mówicie, że dzisiaj wasza wiarygodność, rządzący mówią, że ich wiarygodność to najlepsza marka. To sprawdzimy waszą prawdomówność. Czy naprawdę chcecie trwałego dobrobytu dla Polski i bezpieczeństwa dla polskich rodzin? Zgłosimy projekt w najbliższym tygodniu i będziemy zbierać pod nim podpisy. To będzie dla was test waszej wiarygodności, prawdomówności i waszych intencji. Złożymy poprawkę o zmianę w Konstytucji i wpisanie członkostwa w UE do polskiej Konstytucji. To test wiarygodności, sprawdzian. Ci, którzy nie poprą tej poprawki, nie podpiszą się pod nią, będą chcieli wyprowadzenia Polski z UE tuż po wyborach 26 maja – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na konwencji PSL. Jak słyszymy, w piątek, przed konwencją KE, w Sejmie odbędzie się spotkanie z udziałem Władysława Kosiniaka-Kamysza, Jarosława Kalinowskiego i Władysława Bartoszewskiego.

Konwencja KE. W sobotę – o czym pisaliśmy na 300POLITYCE – odbędzie się konwencja Koalicji Europejskiej. – 6 kwietnia jesteśmy umówieni na dużą konwencję wyborczą, rozpoczynającą już taką faktyczną kampanię Koalicji Europejskiej. Tam będziemy wszyscy. A potem będziemy państwu odsłaniać następne rzeczy i następne kamienie milowe tej kampanii – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z dziennikarzami.

Konwencja PiS. W sobotę odbędzie się kolejna regionalna konwencja PiS z udziałem liderów tej partii. Jak słyszymy, miejsce eventu nie jest jeszcze w 100% potwierdzone, ale możliwe, że tym razem – po Gdańsku, Katowicach i Rzeszowie – będzie to Lublin.

Konwencja Konfederacji. Zgodnie z medialnymi zapowiedziami, w sobotę w Warszawie ma odbyć się konwencja wyborcza Konfederacji, czyli koalicji na wybory do PE firmowanej przez m.in. Janusza Korwina-Mikke, Roberta Winnickiego, Grzegorza Brauna, Piotra Liroya-Marca, Marka Jakubiaka, Jacka Wilka czy Jakuba Kuleszy.

Spotkanie Biedroń-Timmermans. W niedzielę o 16:30 w Warszawie odbędzie się europejska burza mózgów z udziałem wiceszefa KE Fransa Timmermansa i Roberta Biedronia. Spotkajmy się, aby porozmawiać o przyszłości UE – zachęcają organizatorzy. O kwietniowym spotkaniu Biedroń-Timmermans pisaliśmy już na 300POLITYCE.

Fot. Sejm