Polityczny plan tygodnia: wizyta Tillersona, Davos, przesłuchanie Wojtunika, Rada Polityczna PiS, spotkanie Nowackiej

Na początku tygodnia PSL ma ogłosić powiększenie klubu – to konieczność po tym jak poseł Baszko odchodził przejście do Porozumienia. Inaczej klub ludowców przestałby istnieć. Także w poniedziałek Ministerstwo Nauki przedstawi zmodyfikowany projekt Konstytucji dla nauki.

We wtorek w Davos rozpoczyna się światowe forum ekonomiczne, w którym udział wezmą prezydent Duda i premier Morawiecki. Z kolei w piątek do Polski z wizytą przybędzie sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Także w tym tygodniu zbiera się Sejm by rozpatrzyć m.in. zmiany w regulaminie Sejmu a także tzw. Konstytucję dla biznesu.

Inne polityczne tematy to przesłuchanie Pawła Wojtunika przez komisję śledczą ds. Amber Gold, Rada Polityczna PiS czy spotkanie Barbary Nowackiej.

*****

Powiększenie klubu PSL. – Myślę, że kłusownictwo polityczne zostało tutaj potępione i ukarane. Ludzi dobrej woli jest więcej. Klub PSL był, jest i będzie – stwierdził Piotr Zgorzelski w Polsat News. Jak poinformował, Władysław Kosiniak-Kamysz w poniedziałek na konferencji ogłosi decyzję o powiększeniu klubu.

Konstytucja dla Nauki. – W poniedziałek zaprezentujemy zmodyfikowany projekt Konstytucji dla nauki, który uwzględni szereg uwag z konsultacji społecznych i międzyresortowych. To będzie ważny pakiet zmian, który podkreśli istotę zrównoważonego rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce – zapowiedział na Twitterze wiceminister nauki Piotr Muller.

Rząd o programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Rząd na wtorkowym posiedzeniu, które rozpocznie się o 10:00, przyjmie program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. W porządku jest też m.in. projekt uchwały ws. przyjęcia Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej.

Forum w Davos. Od wtorku do piątku prezydent Andrzej Duda z małżonką weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Na forum pojawi się także Mateusz Morawiecki – według nieoficjalnych informacji weźmie tam białą księgę reformy wymiaru sprawiedliwości.

Przesłuchanie Wojtunika. W środę o 10:00 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego szefa CBA Pawła Wojtunika, a następnie byłego dyrektora delegatury CBA w Gdańsku Jerzego Stankiewicza. Dzień później, w czwartek komisja przesłucha dwóch funkcjonariuszy ABW – jedno posiedzenie będzie zamknięte dla mediów.

Komisja zdrowia. Na środę na 16:00 zwołano posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. Tematem jest “informacja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o kierunkach i strategii planowanych działań Ministerstwa Zdrowia”.

Sejm o Konstytucji dla biznesu. Na czwartek na 11:00 – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano II czytania kilku rządowych projektów, które powszechnie nazywane są Konstytucją dla biznesu.

Sejm o immunitetach Gasiuk-Pihowicz i Petru. W czwartek wieczorem – według wstępnego harmonogramu o 23:00 – Sejm wysłucha sprawozdań komisji w sprawie wniosków o uchylenie immunitetu Kamili Gasiuk-Pihowicz – chodzi o sprawę Dawida Jackiewicza – a następnie immunitetu Ryszarda Petru – chodzi o Macieja Wąsika. Do głosowania dojdzie zapewne w piątkowym porannym bloku głosowań.

Zmiany w regulaminie Sejmu. W czwartek o 8:15 na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej odbędzie się I czytanie projektu zmian w regulaminie Sejmu zaproponowanego przez PiS. Chodzi o dostosowanie regulaminu do nowego sposobu wyboru KRS. Tego samego dnia na sali plenarnej mają odbyć się II czytania całego pakietu projektów dot. zmiany regulaminu. Zapewne w piątek całość zostanie przyjęta – to, mówiąc w skrócie, kary dla posłów czy wprowadzenie posiedzeń Sejmu w cyklu trzytygodniowym.

Termin na zgłaszanie kandydatów do KRS. Do czwartku grupy obywateli oraz sędziów mają czas na zgłaszanie kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Tego dnia mija 21 dni od ogłoszenia przez marszałka Sejmu rozpoczęcia procedury – wynika to z nowelizacji ustawy o KRS i przepisów przejściowych.

Wizyta Tillersona. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson w najbliższym tygodniu uda się do Europy. W piątek będzie w Warszawie, wcześniej w Londynie i Paryżu, a także na forum w Davos. Według nieoficjalnych informacji, Tillerson ma rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Rada Polityczna PiS. W sobotę odbędzie się się posiedzenie Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z tematów obrad ma być wybór szefa Komitetu Wykonawczego partii – to konsekwencja rezygnacji Joachima Brudzińskiego, o której pisaliśmy na 300POLITYCE.

Spotkanie Nowackiej. – Zapraszam tych ludzi, dla których najważniejszymi wartościami są demokracja, godność, szacunek, prawa kobiet do wspólnej rozmowy o Polsce. Spotkajmy się 28 stycznia [w najbliższą niedzielę] – napisała Barbara Nowacka w specjalnie wystosowanym zaproszeniu, o którym pisaliśmy na 300POLITYCE. Jak podkreślają nasi rozmówcy, to zaproszenie nie tylko dla ludzi lewicy, a spotkanie będzie otwarte dla wszystkich. Później – w zależności od wyniku spotkania – będą podejmowane dalsze decyzje.

Fot. 300POLITYKA

Pozostałe z : 300Sejm

Modyfikacja skargi nadzwyczajnej oraz model sprzeciwu prezydenta zamiast wniosków sędziów SN – to rozważane w obozie rządzącym kolejne modyfikacje ustaw sądowych [ANALIZA]

Jak twierdzą ważni politycy PiS, z którymi rozmawiała 300POLITYKA, rozważane są kolejne zmiany – w ramach kompromisu z KE – w tzw. ustawach sądowych. Nowelizacji może zostać poddana m.in. ustawa o Sądzie Najwyższym. Chodzi przede wszystkim o modyfikację instytucji skargi nadzwyczajnej, a także o zmianę mechanizmu dot. przechodzenia sędziów SN Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Senat o sądach, rada ds. ogólnych o Polsce, wyniki ankiety konstytucyjnej, manifestacja nauczycieli, PAD w Szamotułach

Na początku tygodnia Senat powróci do rozpatrywania trzech ustaw dot. sądów. Nie wiadomo, czy PiS – po piątkowej decyzji Małgorzaty Gersdorf o zwołaniu KRS – zdecyduje się na modyfikację przepisów, czy uchwali je bez zmian, czyli bez poprawek. W takim wypadku ustawy trafią do prezydenta. Jeśli nie – proces legislacyjny Czytaj więcej →

Kantar dla 300: Trzaskowski zdecydowanym faworytem w Warszawie, Jaki najsilniejszym kandydatem PiS, lewica mocna, ale podzielona

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa w warszawskim sondażu KANTAR Millward Brown dla 300POLITYKI. Poparcie dla Trzaskowskiego w pierwszej turze wynosi wariantowo 37-38%. Kantar przeprowadził badanie w dwóch wariantach kandydatów PiS. Patryk Jaki otrzymał 23%, Michał Dworczyk 18%. Wyższe poparcie dla Jakiego w hipotetycznej pierwszej turze pochodzi głownie z Czytaj więcej →

PiS nowym projektem dot. SN zabezpiecza się przed ewentualną „obstrukcją” Gersdorf

W zgłoszonym przez PiS projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – oprócz m.in. zapisów dot. kwestii budżetu Izby Dyscyplinarnej – znalazł się swego rodzaju poprawiony mechanizm, którym partia rządząca chce zabezpieczyć się przed możliwą „obstrukcją” ze strony I prezes SN, czyli np. rezygnacją z urzędu, o czym w ostatnich dniach spekuluje Czytaj więcej →

10 politycznych tematów kwietnia

Kwiecień w polityce to przede wszystkim nieformalny początek kampanii PiS – w połowie miesiąca w Warszawie odbędzie się konwencja wyborcza, a następnie ugrupowanie ruszy w teren, wejście w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, a także wizyta w Polsce wiceszefa KE Fransa Timmermansa. W pierwszym tygodniu kwietnia PiS ma złożyć Czytaj więcej →