Morawiecki o planach na 2018 rok, uchodźcach, służbie zdrowia i rekonstrukcji [5 CYTATÓW Z TVP INFO]

Nie ulega wątpliwości że znam bardzo dobrze posła Kornela Morawieckiego i może on mieć takie poglądy jakie chce. Często tak jest że ojcowie nie opowiadają o swoich poglądach i tym co zamierzają powiedzieć swoim synom w tym przypadku, a potem synowie muszą tłumaczyć się za swoich ojców. To tak pół żartem pół serio. Cóż mogę powiedzieć. Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglądy w niektórych sprawach, radykalne w innych. Nie zmienia to ani na jotę stanowiska naszego rządu co do tego jak będziemy podchodzić do uchodźców. Jesteśmy tutaj bardzo konsekwentni i będziemy nadal na pewno w kolejnych latach – mówił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info. Poniżej 5 wybranych cytatów.

*****

O PLANIE NA 2018 ROK: „Taki podstawowy plan to oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin, dbałość o to żeby było jak najwięcej dobrze płatnych miejsc pracy, czyli bezpieczeństwo wewnętrzne, tak bym określił, zarówno gospodarcze i finansowe, jak i to fizyczne, rzeczywiste bezpieczeństwo dla naszych obywateli, ale także zewnętrzne, zawiązane z naszym położeniem geograficznym, bezpieczeństwem naszych granic i też bezpieczeństwem wobec różnych pomysłów i inicjatyw które wokół nas UE czy inni nasi sąsiedzi proponują. To dla mnie takie cele w pigułce najważniejsze dla państwa i naszego rządu”.

O SŁUŻBIE ZDROWIA: „Na pewno nie ma co chować głowy w piasek, wielkim wyzwaniem będzie chociażby służba zdrowia, bo tutaj okres zaniedbań przez poprzednie 25 lat doprowadził nas do tego że mamy protestujących, często w bardzo ważnych sprawach lekarzy, młodych lekarzy. Mamy niedobory personelu służby zdrowia, pielęgniarek, jest za mało w wielu miejscach i trzeba to wszystko nadrobić. Ale mamy też ten system służby zdrowia dalece niedoskonały, który trzeba poprawiać, spojrzeć na niego troszkę inaczej (…) Nie może być tak że jest np. leczenie na państwowym sprzęcie, a środki idą do prywatnych kieszeni”.

O UCHODŹCACH: „Nie ulega wątpliwości że znam bardzo dobrze posła Kornela Morawieckiego i może on mieć takie poglądy jakie chce. Często tak jest że ojcowie nie opowiadają o swoich poglądach i tym co zamierzają powiedzieć swoim synom w tym przypadku, a potem synowie muszą tłumaczyć się za swoich ojców. To tak pół żartem pół serio. Cóż mogę powiedzieć. Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglądy w niektórych sprawach, radykalne w innych. Nie zmienia to ani na jotę stanowiska naszego rządu co do tego jak będziemy podchodzić do uchodźców. Jesteśmy tutaj bardzo konsekwentni i będziemy nadal na pewno w kolejnych latach”.

O REKONSTRUKCJI: „Trzech Króli i potem jest czas na rekonstrukcję. Na pewno wraz  kierownictwem politycznym będziemy rozmawiać, oczywiście z prezydentem w najbliższych – myślę – paru tygodniach po to żeby rzeczywiście ten temat zamknąć i bardzo ostro ruszyć do roboty w wielu obszarach”.

O REFORMIE SĄDOWNICTWA: „Mamy prawo jako suwerenny kraj naprawiać swój wymiar sprawiedliwości (…) Wymiar sprawiedliwości chcemy reformować, chcemy, żeby on był sprawiedliwy, bo jest za wiele przykładów tego, że przez ostatnie lata tak nie było (…) Bez zmiany tej części ustroju naszego [państwa nie będzie] normalności, nie będzie sprawiedliwości. Prawu musi towarzyszyć sprawiedliwość”.

Fot. TVP Info