W ostatnim tygodniu przed świętami Senat zajmie się ustawą dot. prawa wyborczego – w tej sprawie odbędzie się także spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim. Można przypuszczać, że w tym tygodniu etap prac parlamentarnych nie zostanie zakończony, bo PiS ma wprowadzić kolejne poprawki.

Już na początku tygodnia możliwa jest rekonstrukcja w Kancelarii Premiera – tak w weekend donosił “Fakt”. Z kolei we wtorek odbędzie się pierwsze posiedzenie rządu premiera Mateusza Morawieckiego. W porządku obrad są dwa projekty przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W środę KE może podjąć decyzję o uruchomieniu art. 7 wobec Polski, a dzień później w Warszawie odbędą się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Ten tydzień to także rozpatrzenie przez Senat ustawy o Służbie Ochrony Państwa, a także ogłoszenie przez komisję weryfikacyjną decyzji ws. m.in. Noakowskiego 16.

*****

Możliwa rekonstrukcja KPRM. W poniedziałek dojdzie do dymisji trzech ministrów z Kancelarii Premiera, a w ich miejsce zostaną powołani nowi – taką informację podał “Fakt” w wydaniu internetowym. Według tabloidu, prezydent przyjmie dymisje Beaty Kempy, Elżbiety Witek oraz Henryka Kowalczyka. Nominacje mają otrzymać Paweł Szrot, Marek Suski i Michał Dworczyk.

Senat o ordynacji. W poniedziałek o 16:30 zbiorą się trzy senackie komisje by rozpatrzyć nowelizację niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Senat ma zająć się ustawą na 3-dniowym posiedzeniu rozpoczynającym się we wtorek o 11:00.

Senat o następcy BOR. Senat w tym tygodniu zajmie się także ustawą o Służbie Ochrony Państwa, która – po uchwaleniu – zastąpi Biuro Ochrony Rządu. Senatorowie zajmą się także zmianami w regulaminie izby wyższej.

Komisja weryfikacyjna. We wtorek o 13:00 odbędzie się konferencja Patryka Jakiego ws. wyników badań biegłych na temat teczki z aktami Noakowskiego 16. W środę około 12:00 komisja weryfikacyjna ogłosi decyzję ws. Schroegera 72, a w piątek – także około 12:00 – decyzję ws. Noakowskiego 16.

Pierwsze posiedzenie rządu Morawieckiego. We wtorek o 12:00 odbędzie się posiedzenie rządu – pierwszy pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego. W porządku obrad dwa projekty ustaw: nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej oraz nowelizacja Kodeksu karnego a także tradycyjnie sprawy bieżące.

Spotkanie PAD-Hermeliński. We wtorek po południu ma odbyć się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE. Wtorkowy termin potwierdził sędzia w TVN24. Tematem będzie procedowany w parlamencie projekt ustawy dot. Prawa wyborczego.

Artykuł 7. Według nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska będzie w środę analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS i podejmie decyzje czy aktywować wobec Polski art. 7 unijnego traktatu. Unijny komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger stwierdził iż “wiele przemawia za tym, że po raz pierwszy artykuł 7 zastosowany zostanie w sprawie Polski”.

Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. W czwartek w Warszawie odbędą się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Wielkiej Brytanii Theresy May.

Fot. KPRM