Pisaliśmy o dwugodzinnej rozmowie Rudy’ego Giulianiego z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ale bezpośrednio po tej rozmowie – którą nasi informatorzy określają jako „strategicznie ważną” – odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział m.in.: wicepremier Mateusz Morawiecki, minister cyfryzacji Anna Streżyńska, prezes PZU Michał Krupiński oraz szef NBP Adam Glapiński.

Oficjalnym powodem wizyty republikańskiego polityka była 25. rocznica kancelarii Greenberg Traurig Grzesiak, z którą współpracuje Giuliani. Ale przy okazji tej uroczystości bliski współpracownik prezydenta elekta Donalda Trumpa odbył kilka ważnych spotkań z przedstawicielami polskiego rządu, parlamentu i biznesu.

Według naszych rozmówców tematem, który na początku zdominował spotkanie było cyberbezpieczeństwo. Giuliani zajmuje się tym zawodowo od wielu lat. To jego konik. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która nadzoruje kwestie cyberbezpieczeństwa, przedstawiła sposób funkcjonowania Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa. Powołane 4 lipca br. NC Cyber korzysta z rozwiązań i praktyk wypracowanych m.in. w USA.

Współpraca z sektorem prywatnym czy korzystanie z wiedzy i doświadczenia emerytowanych wojskowych według Giulianiego były z sukcesem wprowadzane w Stanach. Podobne rozwiązania stosuje Ministerstwo Cyfryzacji, które z mocy ustawy koordynuje kwestie cyberbezpieczeństwa w Polsce. Jak się okazało podczas dyskusji, współpraca Polaków i Amerykanów w zakresie cyberbezpieczeństwa ma także wymiar praktyczny – jak np. podczas Światowych Dni Młodzieży. Służby działające w ramach NCCyber odebrały kilkadziesiąt zgłoszeń, ale dzięki sprawnej współpracy udało się zapobiec wszystkim potencjalnym zagrożeniom. Minister Streżyńska wspominała w tym kontekście o dobrej współpracy z FBI i ambasadą USA w Polsce.

Wicepremier Morawiecki podkreślał znaczenie wzmacniania wzajemnych relacji handlowych oraz wagę, jaką polski rząd przykłada do innowacyjnej gospodarki i wyzwań, jakie stawia przed nami industry 4.0. Giuliani jednoznacznie dał do zrozumienia, że relacje gospodarcze między Polską i Stanami Zjednoczonymi determinują rozstrzygnięcia polityczne w kluczowych dla nas sprawach. Dlatego tak ważne jest, aby wokół amerykańskich inwestycji w Polsce panował dobry klimat, a amerykańscy inwestorzy mogli liczyć na pewne prawo, dobre otoczenie regulacyjne i otwarty na dialog rząd.

Jak wynika z naszych informacji, Jarosław Kaczyński omawiał z Giulianim m.in. kwestie relacji z USA w zakresie bezpieczeństwa w związku z ustaleniami ostatniego szczytu NATO w Warszawie.

Według naszych informacji, spotkania Giulianiego z polskimi politykami aranżował Lejb Fogelman, partner w kancelarii Greenberg Traurig Grzesiak, który  zna Jarosława Kaczyńskiego jeszcze z czasów podstawówki.

Czu0nm-XAAE2TbJ.jpg-large