Brexit, kryzys migracyjny, rolnictwo, Białoruś i bezpieczeństwo energetyczne – tydzień w Brukseli zapowiada się niezwykle ciekawie, jeśli chodzi o ważne dla polskiej polityki tematy. Brukselę – poza premier Szydło – odwiedzą też ministrowie Jurgiel i Waszczykowski. Oto kluczowe wydarzenia najbliższych dni.

Szczyt unijny i porozumienie z Cameronem. Pierwsze w tym roku posiedzenie RE (czwartek-piątek) poświęcone będzie poświęcone przede wszystkim Brexit, poszukiwaniem rozwiązania akceptowalnego dla wszystkich krajów UE na podstawie propozycji złożonej Cameronowi przez Tuska. Dla Wielkiej Brytanii kluczowe będzie zachowanie „w nienaruszonym kształcie” mechanizmu tzw. „emergency brake”, czyli systemu ograniczającego dostęp do świadczeń socjalnych dla imigrantów.

Już w poniedziałek premier Szydło poleci do Pragi na szczyt V4, który będzie poświęcony m.in. budowaniu wspólnego stanowiska Grupy. Jak powiedział o tym spotkaniu Konrad Szymański: „Naszym zasadniczym celem jest ochrona praw nabytych osób, które już są na Wyspach. (…) Prawa nabyte osób już pracujących na rynku brytyjskim wydaje się, że są sprawą załatwioną, natomiast to nie oznacza, że to porozumienie jest doskonałe, i że nie są konieczne dalsze negocjacje”. V4 ma mieć wspólne stanowisko w tej sprawie.

Szczyt będzie dotyczyć też migracji – o tym też ma rozmawiać Szydło na spotkaniu V4. W Brukseli ma pojawić się premier Turcji Ahmet Davutoglu. Spotka się m.in. z liderami grupy 9 państw, które chcą dobrowolnie – poza mechanizmem, które zaakceptowała Polska w 2015 roku – przyjąć imigrantów z Turcji. Davutoglu będzie też rozmawiać z liderami UE o realizacji projektów finansowanych z pakietu wsparcia UE dla Turcji (3 miliardy euro).

FAC z Waszczykowskim. W poniedziałek szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski weźmie udział w spotkaniu FAC (Foreign Affairs Council). Tematy to m.in. dalsze kroki UE po porozumieniu COP21 w Paryżu, kryzys w Syrii (do Brukseli przylatuje szef MSZ Libanu), Mołdawia, a także sytuacja na Białorusi i częściowe zniesienie sankcji.

Jurgiel na Radzie ds. Rolnictwa o Afrykańskim pomorze świń w Polsce. W poniedziałek odbędzie się też posiedzenie Rady ds. Rolnictwa. Dla Polski najważniejsza będzie prezentacja naszego stanowiska i opis sytuacji związanej z ASF (Afrykańskim pomorze świń) i rynku wieprzowiny. Minister Jurgiel ma mówić też o polskim sektorze mleka. Jurgiel zwróci się też z propozycją wsparcia dla Ukrainy w zwalczaniu ASF na jej terytorium.

KE o bezpieczeństwie energetycznym. We wtorek 16 lutego Komisja Europejska przedstawi pakiet propozycji rynku gazu ziemnego, które mają zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne krajów UE. W ramach strategii KE chce mieć możliwość m.in. weryfikacji umów gazowych przed ich podpisaniem.

fot. UE