W związku z wygaśnięciem mandatu senatora Bohdana Paszkowskiego, 6 marca w okręgu wyborczym nr 59 odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. W tym tygodniu postanowienie prezydenta Dudy ukazało się w Dzienniku Ustaw. Wybory stały się konieczne po tym, jak Paszkowski został wojewodą podlaskim.

Jak pisaliśmy w grudniu na 300POLITYCE, będzie to pierwszy test dla PiS po dwóch zwycięskich kampaniach i po rozpoczęciu sporu o Trybunał Konstytucyjny. Partia będzie musiała udowodnić, że potrafi z dobrym rezultatem wygrać pierwsze wybory po przejęciu władzy. Region jest wyjątkowo sprzyjający dla partii Kaczyńskiego, co jeszcze wyżej ustawia poprzeczkę dla PiS.

Zgodnie z kalendarzem, do 16 stycznia PKW musi zostać zawiadomiona przez partię polityczną o utworzeniu komitetu wyborczego, albo przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego lub o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców.

Czas rejestracji kandydatów na senatora upływa o północy 26 stycznia. 20 lutego rozpocznie się nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w regionalnych programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych, przygotowanych przez komitety wyborcze i potrwa do północy 4 marca.

Kampania zakończy się o północy 4 marca. Głosowanie odbędzie się 6 marca między 7:00 a 21:00.

Fot. Senat