W Brukseli zakończył się ostatni szczy liderów UE. Na konferencji prasowej premier Szydło podkreśliła sceptycyzm Polski wobec pomysłu powołania Europejskiej Straży Granicznej o szerokich kompetencjach. Mówiła też o rezultatach szczytu w odniesieniu do migracji, unii energetycznej i Brexit. Pełne konkluzje szczytu znajdują się tutaj: Oto kluczowe cytaty z tej konferencji:

O Europejskiej Straży Granicznej: „To jest efekt rozmowy dotyczącej wzmacniania granic. Jesteśmy otwarci na dyskusje, jeśli chodzi o szczegóły, to prace dopiero ruszają, najbliższe miesiące to czas by wypracować kompromis. Jesteśmy otwarci na dyskusję na ten temat, bo wszystkie działania, które prowadzą do wzmacniania bezpieczeństwa, Polska będzie wspierać. Ale o szczegółach będziemy mówić, gdy zostaną opracowane. To budzi wiele pytań, ja nie będę odnosić się do szczegółów, bo ich jeszcze nie ma. To jest pewna oferta, pewna koncepcja. Wszyscy zgodziliśmy się, że trzeba o tym rozmawiać i pracować. Dziś nie ma konkretów nie ma. Dziś Polska jest bardzo sceptyczna, aby [ta Straż] miała jakieś szczególne kompetencje”

O rezultatach szczytu: „Jestem usatysfakcjonowana tymi rozstrzygnięciami, które dotyczą spraw migracji. Ponieważ stanowisko Polski, które prezentowaliśmy od początku problemu, który pojawił się w Europie, zostało w tej chwili potwierdzona prze zdziałania różnych, nie tylko państw członkowskich, ale również w samej UE, przez dostrzeżenie tego, żę problem migracji powinien być rozwiązany przede wszystkim poza granicami UE. Porozumienie w sprawie kryzysu migracyjnego jest dobrym porozumieniem”.

O Brexit: „Na pewno wszyscy podkreślaliśmy, że ważne jest to, by Wielka Brytania pozostała w UE. To jest cel, który wyznacza ścieżkę poszukiwania kompromisu. My rozumiemy skomplikowaną sytuację, natomiast na pewno najtrudniejszą kwestią do przyjęcia przez wszystkich jest kwestia wolnego przepływu osób i pomocy socjalnej. Tu nasze stanowisko jest jasne i klarowne: te propozycje przedstawione przez premiera Camerona dla nas są nie do przyjęcia. Nie ma problemu, jeśli chodzi o pozostałe kwestie, jak konkurencyjność czy większa rola parlamentów narodowych. Dziś Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii budują PKB tego kraju, nie zapominajmy o tym”.

O Nordstream 2: „W dyskusji ten temat pojawiał się, jest jednoznaczne stanowisko z naszej strony. Zapis w konkluzji – że każda nowa inwestycja [energetyczna] musi być zgodna z III pakietem energetycznym – jest wypełniającym nasze oczekiwania”.

O kwestii Centrum Kontrwywiadu NATO: „Jest komunikat MON w tej sprawie. Myślę że wszystko zostało jasno i klarownie wyjaśnione. To nie jest nic nadzwyczajnego. Przychylam się do opinii NATO, które wydawało taki komunikat, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Nie widzę powodu do tego, żebyśmy robili z tej sprawy sensację”.

fot. P.Tracz/KPRM