Paweł Szefernaker, twórca strategii internetowych zwycięskich obu kampanii – Andrzeja Dudy i PiS oraz poseł z Koszalina został nowym sekretarzem stanu odpowiedzialnym za komunikację rządu w sieci. Poinformowała o tym premier Beata Szydło na Twitterze.

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, z CIR, podlegającego minister Elżbiecie Witek zostanie wydzielona komórka, która ma się zajmować wyłącznie komunikacją rządu w internecie. Ma za to odpowiadać, jak i za koordynację pracy odpowiednich działów w ministerstwach Paweł Szefernaker. Za Centrum Informacyjne Rządu odpowiedzialni będą Anna Plakwicz i Piotr Matczuk.

Wydział internetowy KPRM, który stworzy Szefernaker ma być wzorowany na analogicznej komórce, jaka powstała w Białym Domu Baracka Obamy. Na jej czele stanął Jason Goldman, 39-letni menedżer Twittera, Bloggera oraz Medium.

Mocne postawienie na technologię ma być znakiem rozpoznawczym rządu Szydło, tak jak to było w obu zwycięskich kampaniach. Po raz pierwszy bezpośrednia komunikacja z wyborcami, z pominięciem tradycyjnych mediów zyskuje w Polsce aż taką rangę. Twórcy analogicznego zespołu w Białym Domu mówili w rozmowie z New York Timesem, że coraz więcej komunikatów kierowanych jest bezpośrednio do wyborców – jak na przykład reakcja Obamy za pośrednictwem Twittera na decyzję Sądu Najwyższego USA.