Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjmie projekt zwiększający wydatki na obronność z 1,95 do 2% PKB. Ustawowy limit 2% PKB ma obowiązywać od 2016 roku, w pierwszym roku zapewni dodatkowe 800 mln złotych.

Zapowiedź podniesienia limitu – choć nie nowa – wzmacnia w kampanii Bronisława Komorowskiego, który jako pierwszy – w trakcie ubiegłorocznej wizyty Baracka Obamy w Polsce – zapowiedział konieczność zwiększenia wydatków na obronność.

W tej sprawie na 14:35 zaplanowano konferencję Ewy Kopacz i Tomasza Siemoniaka. Spotkanie z dziennikarzami odbędzie się w Nowym Glinniku, na terenie jednostki wojskowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej [AKTUALIZACJA: Zmiana miejsca konferencji na KPRM].

Temat 2% PKB wykorzysta dzisiaj także SLD. O 12:45 w Sejmie kolejny raz zaproponuje przeznaczenie 2 proc. na naukę i nowe technologie. To konsekwentna linia Sojuszu – Leszek Miller od dawna mówi, że Polska jest bezpieczna. Już kilka miesięcy temu stwierdził, że obecnie w Polsce występuje „zagrożenie bezpieczeństwa socjalnego, a nie militarnego”.

Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Piotr Molęcki/Prezydent.pl