Bartłomiej Sienkiewicz przyjął propozycję premier Ewy Kopacz i obejmie funkcję szefa Instytutu Obywatelskiego – think tanku Platformy Obywatelskiej – dowiedziała się 300POLITYKA. Do pracy w charakterze szefa Instytutu przyjdzie prawdopodobnie od jutra.

Tym samym Ewa Kopacz do zespołu, który ma przygotować program PO na zbliżające się wybory parlamentarne dołączyła kolejną, kluczową osobę administracji Tuska. Wcześniej funkcję szefa zespołu doradców powierzyła Jackowi Rostowskiemu.

Nawet zdaniem krytyków, Bartłomiej Sienkiewicz pozostaje jednym z najciekawszych ideologów rządów PO i epoki Tuska.

W niedawnym tekście dla Przeglądu Politycznego, który przedrukowywaliśmy na 300 pisał m.in.: “Takiej polityki w Polsce do tej pory nie było. Pragmatyzm stał się nie narzędziem, ale celem. Bo istotą było przekonanie, że zapewnienie spokoju i trwałości wystarczy żeby potencjał jaki tkwi w Polakach zmienił kraj. Bez starczego opóźniania nowoczesności i bez dziecięcej niecierpliwości, że tak mało. Witajcie w dojrzałej Polsce”.

W rozmowie z 300POLITYKĄ mówił natomiast: “Uważam, że to zasadniczy sukces tej formacji politycznej. Polskie piekło polityczne jest wybrukowane wielkimi ideałami, tylko ich finał zawsze był co najmniej wątpliwy. Wreszcie mamy sytuację, w której nie potrzebujemy wielkiej idei, ani wielkiego sporu tożsamościowego, tylko potrzebujemy elementarnej pracy, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, który sprowadza się do tego, co panowie mówią – do drobnych remontów. Suma tych drobnych remontów tworzy proces, który będzie w Polsce wspominany jako absolutnie złoty czas”.

Jako szef MSW, Sienkiewicz stał się jedną z ofiar tzw. afery podsłuchowej, której finałem były publikacje WPROST. We wczorajszej Gazecie Wyborczej, Wojciech Czuchnowski pisał o postępach śledztwa: “Nie było spisku generałów tajnych służb, nie ma wątku rosyjskiego, zostaje były minister Sienkiewicz jako główny cel autorów afery podsłuchowej. Powód do odwetu mieliby oficerowie tajnych służb na etatach w spółkach państwowych, których interesom Sienkiewicz zagroził”.

Instytut Obywatelski, na czele którego, według informacji 300POLITYKI ma stanąć Sienkiewicz, to think tank polityczny. W swoim założeniu ma stanowić eksperckie zaplecze Platformy Obywatelskiej. Instytut jest ośrodkiem badawczo-analitycznym. Prowadzi działalność ekspercką, wydawniczą i edukacyjną. Działa od marca 2010 roku.

Fot. Jakub Szymczuk http://www.silaobrazu.pl/#!Minister-Sienkiewicz/ccly/3F66EB12-5119-47DB-8108-4F9A91998FAC