Rejestracja kandydatów, bezpłatne spoty w TV i ostatni dzień kampanii. To 3 najważniejsze daty kalendarza wyborczego, który wraz z rozporządzeniem o zarządzeniu wyborów prezydenckich lada moment pojawi się w Dzienniku Ustaw. Wtedy też rozpocznie się oficjalna kampania wyborcza.

O tym, ilu kandydatów będzie ubiegać się o najważniejszy urząd w kraju, dowiemy się dopiero w marcu. Do 16 marca pełnomocnicy mają czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Ważniejszą datą będzie jednak 26 marca. Najpóźniej tego dnia muszą zostać zarejestrowani kandydaci, co w praktyce oznacza, że do 26 marca mają czas na zebranie 100 tys. podpisów.

Od 25 kwietnia rozpocznie się nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych – TVP i Polskie Radio – przygotowanych przez komitety, których kandydaci zostali zarejestrowani. Mówiąc krócej: emisja spotów wyborczych w darmowym czasie antenowym. Z kolei odpłatna kampania telewizyjna wystartuje z dniem przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

8 maja to ostatni dzień kampanii. O północy, z piątku na sobotę, rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do niedzieli, do 21:00. Wtedy też, 10 maja, poznamy pierwsze sondażowe wyniki.

Ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, 24 maja.

Fot. Kancelaria Prezydenta