Oprócz oficjalnego przedstawienia zmian personalnych w otoczeniu szefowej rządu, Ewa Kopacz na wtorkowej konferencji prasowej – której znaczna część poświęcona była sprawom zagranicznym – złożyła kilka istotnych deklaracji i zapowiedzi. Oto kluczowe z nich:

— O POMOCY DLA UKRAINY: Pomoc w wysokości 100 mln euro dla Ukrainy będzie działać na bardzo określonych zasadach. To będzie kredyt wiązany. Jeśli Ukraińcy wskażą konkretny obszar zniszczony wskutek działań wojennych, wyślemy tam naszych przedsiębiorców. Oni na tym skorzystają. Unia Europejska zintensyfikowała pomoc humanitarną dla naszego sąsiada. Kolejne konwoje pojadą tam niebawem.

— O NOWYM PEŁNOMOCNIKU DS. UKRAINY: Powoła go minister finansów i przedstawi w tym tygodniu.

— O POSTAWIE WOBEC ROSJI: Moim priorytetem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków, ale nie konfrontacją z Rosją. Nie możemy jednak akceptować agresji i łamania prawa międzynarodowego. Nie będziemy konfrontować się z Rosją w jakikolwiek sposób, ale jednocześnie będziemy domagać się od Rosji zakończenia tego konfliktu.

— O POLITYCE ZAGRANICZNEJ I EXPOSE SCHETYNY: [Na Radzie Ministrów] Dyskutowaliśmy o tym, jak będzie wyglądała polska polityka zagraniczna w 2015 r. Dlaczego nie ma tutaj ministra Grzegorza Schetyny? Bo materiał procedowany na RM miał klauzulę “zastrzeżony”. Pan minister Schetyna będzie w najbliższych tygodniach prezentował te założenia w całości.

— O GRZEGORZU SCHETYNIE I JEGO OSTATNICH WYPOWIEDZIACH: Wszyscy na świecie wiedzą, że zakończenie II wojny św. miało miejsce 8 maja. Szef MSZ tego rządu prezentuje postawę, nie tylko w mediach, wspierającą Ukrainę we wszystkich możliwych aspektach. Wspieramy Ukrainę wiedząc, że tylko jeśli będziemy mówić jednym głosem z UE, ta pomoc będzie skuteczna.

— O ROLNIKACH: Mieliśmy już w historii blokowanie dróg. Drugiej Samoobrony nie będzie.

— O KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: PO będzie głosowała za przyjęciem konwencji antyprzemocowej. Konwencja przejdzie głosami PO.

— O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH: Dopiero po spotkaniu klubu PO zdecydujemy, czy w tej kadencji [Sejm zajmie się projektem].

— O DONIESIENIACH “FAKTU”, JAKOBY PEK ‘ZAŁATWIŁA’ PRACĘ MĘŻOWI IWONY SULIK: Może raz widziałam męża mojej byłej pani rzecznik.

— O NOWYM GIODO: Nie będzie to Beata Szydłowska.

— O JANIE TOMASZEWSKIM: O jego chęci wstąpienia do klubu PO będziemy rozmawiać jutro na posiedzeniu.

Towarzysząca Ewie Kopacz na konferencji minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak zapewniła też, że za kilka dni podana zostanie informacja o pełnomocniku rządu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w ciągu 2 tygodni będzie wiadomo, na kogo w MIR zostanie scedowana odpowiedzialność za kolej.

Fot. 300POLITYKA