Rząd na najbliższym posiedzeniu, w środę 7 stycznia, ma zająć się programem naprawczym dla górnictwa. Dotyczy on – jak mówił Janusz Lewandowski w Polsat News, jednej, ale największej Kompanii Węglowej. Nowy szef Rady Gospodarczej daje do zrozumienia, że będzie to kompromisowe rozwiązanie, bo nie ma takiego programu, który wszystkim by się spodobał.

Według informacji 300polityki program ma jak najszybciej trafić do Sejmu. W ramach szybciej ścieżki legislacyjnej ma być rozpatrzony już na pierwszym po Nowym Roku posiedzeniu Sejmu 13-16 stycznia.

Ewa Kopacz, omawiając program na środowej konferencji, w końcu będzie mogła zaprezentować się jako merytoryczny polityk. Coraz częściej bowiem zarzuca się jej – pisze o tym Andrzej Stankiewicz w RZ – że umawia się na słodziutkie wywiady, mając jednocześnie kłopoty z realnymi działaniami.

Ostatnie wypowiedzi premier wskazują – na ostatniej konferencji przed Świętami, a później w programie Agaty Młynarskiej w TVP – że reforma górnictwa będzie jednym z priorytetów rządu w 2015 roku. Lewandowski widziałby w Radzie Janusza Steinhoffa – wypowiedź dla TVN24BiŚ – co też wiele mówi.

Nowy szef Rady Gospodarczej, tym razem w Rzeczpospolitej, zapowiada także, że Rada Gospodarcza na posiedzeniu 12 stycznia zacznie od „górnictwa węgla, które tak czy siak angażuje budżet”.

Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM