Live

Grodzki pytany dlaczego z urlopu we Włoszech wracał samolotem: Żeby zdążyć na posiedzenie Senatu

Byłem we Włoszech, tylko jako człowiek roztropny sprawdziłem w służbach sanitarnych, że w promieniu 30 km od miejsca, w którym byłem, nie było w momencie mojego przyjazdu ani jednego przypadku koronawirusa, a jak przerwałem swój urlop aby prowadzić posiedzenie Senatu i wyjeżdżałem, w promieniu tych 30 km był jeden przypadek – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Wracał pan samolotem z różnymi ludźmi – zauważyła dziennikarka.

Dlatego, żeby się spieszyć, żeby zdążyć na posiedzenie Senatu – odparł marszałek.

Grodzki: Jeżeli ruszamy z inicjatywą nowelizacji ustawy wirusowej, natychmiast rząd ustami Emilewicz mówi, że oni przygotowują specustawę. Cieszę się, że Senat mobilizuje rząd do szybkiego działania

Jeżeli dzisiaj ruszamy z inicjatywą nowelizacji ustawy wirusowej, która mocno ogranicza prawa obywatelskie, natychmiast rząd ustami pani Emilewicz mówi, że oni przygotowują specustawę. Cieszę się, że Senat mobilizuje rząd do szybkiego działania – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Grodzki: Dwoje naszych senatorów przyleciało z Paryża, gdzie byli obsługiwani przez kelnerów w Assemblee Nationale, którzy okazali się zarażeni. Poleciłem udać się na kwarantannę

W trakcie jak ja przyleciałem z Monachium, dwoje naszych senatorów przyleciało z Paryża, gdzie byli obsługiwani przez kelnerów w Assemblee Nationale, którzy okazali się zarażeni. Pies z kulawą nogą się tym nie zainteresował. To ja im poleciłem udać się na kwarantannę – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Dworczyk: PMM zwołał na 9:00 posiedzenie RZZK. Na konferencji będą ogłoszone kolejne decyzje

Jutro na godzinę 9:00 premier znowu zwołał posiedzenie rządowego zespołu zarządzenia kryzysowego. O 10:00 będzie konferencja. Myślę że tam będą ogłoszone kolejne decyzje – stwierdził Michał Dworczyk w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24

Grodzki o specustawie dot. koronawirusa: Podpisaliśmy i zaraz ogłosiliśmy, że będziemy przystępować do jej nowelizacji. Zgłaszają się laboratoria wykonujące testy na koronawirusa, ale w tej chwili są jakby poza ustawą. Chcemy to szybko zmienić

Ustawę podpisaliśmy i jak pani pamięta, zaraz ogłosiliśmy, że będziemy przystępować do jej nowelizacji, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii gospodarczych, ale i zdrowotnych, bo zgłaszają się np. laboratoria wykonujące testy na koronawirusa, ale są to laboratoria prywatne, które w tej chwili są jakby poza ustawą. Chcemy to szybko zmienić – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Grodzki o spotkaniu w ramach RBN: To była rzeczywiście merytoryczna dyskusja i w otwartym dialogu wskazaliśmy to, co jest najpilniejsze

To była rzeczywiście merytoryczna dyskusja i w otwartym dialogu wskazaliśmy to, co jest najpilniejsze, jak również pewne wąskie gardła walki z zagrażającą nam epidemią. Np. braki w podstawowym wyposażeniu w szpitalach – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Dworczyk: Wygląda na to, że wchodzimy w tej chwili w fazę szybkiego przyrostu zachorowań

Dzisiaj to problem światowy, więc zachorowania u nas są i na pewno ich liczba będzie wzrastać – stwierdził Michał Dworczyk w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Faktach po faktach” TVN24.

Jest to choroba znana od bardzo niedawna, bo nieco ponad dwa miesiące jest koronawirus znany. Natomiast też jak on będzie się rozwijał, trudno powiedzieć, bo w każdym kraju wygląda to trochę inaczej, ale wygląda na to, że my wchodzimy w tej chwili, tak jak zresztą mówił dzisiaj minister Szumowski, w fazę szybkiego przyrostu zachowań. My oczywiście podejmujemy działania takie, które mają na celu ograniczenie tych zachorowań i spowolnienie liczby zachorowań – mówił dalej szef KPRM.

Kamiński w kontekście ewentualnej zmiany terminu wyborów: Od strony konstytucyjnej państwo polskie jest przygotowane na sytuacje nadzwyczajne

Jeżeli sytuacja osiągnie stan w jakimś sensie krytyczny, w którym wszyscy uczestnicy kampanii wyborczej, która wobec takie wyzwania zejdzie w oczywisty sposób na plan dużo dalszy, uznają, że wybory się nie mogą odbyć, choćby dlatego, że nie można na przykład formułować obwodowych komisji, itd., od strony konstytucyjnej państwo polskie jest przygotowane na sytuacje nadzwyczajne” – mówił w rozmowie z Wojciechem Dąbrowskim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z PSL-Koalicji Polskiej.

Szumowski: Wypłaszczyła się krzywa wzrostu zakażeń, ale to są Chiny. W Europie ilość zakażeń rośnie

Wypłaszczyła się krzywa wzrostu zakażeń, ale to są Chiny. W Europie ta ilość zakażeń rośnie. Stąd WHO mówi, że robić nawet działania nadmiarowe. To co my robimy w Polsce. Mając 20 osób chorych, robimy więcej niż niejedne kraje europejskie – mówił Łukasz Szumowski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Szumowski o zamknięciu szkół: Poważnie to rozważamy. Trzeba wyważyć parę rzeczy. To jest kilka milionów ludzi, które będą nagle w domu

To jest bardzo poważna decyzja. Oczywiście część samorządów już zamyka szkoły, ale z jednej strony mamy sytuację, kiedy nadal w Polsce mamy 21 przypadków, więc jesteśmy w zupełnie innej sytuacji epidemiologicznej, niż reszta krajów Europy – mówił Łukasz Szumowski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

My poważnie to rozważamy. Trzeba wyważyć parę rzeczy. To jest kilka milionów ludzi, które będą nagle w domu. To jest milion czy dwa miliony, które będą się opiekowały dziećmi. Niech to będzie nawet kilkaset tysięcy. Z punktu widzenia funkcjonowania państwa, to jest naprawdę poważne zaburzenie – dodał minister zdrowia.

Szumowski: Na pewno będziemy mieli wzrost zachorowań. Należy po prostu tego oczekiwać i się przygotować

Na pewno będziemy mieli wzrost zachorowań. Należy po prostu tego oczekiwać i przygotować się do tych działań. Rozmawiamy ze szpitalami, odprawy z wojewodami, plany na rozszerzenie łóżek szpitali zakaźnych. Mamy plany, które będziemy wdrażali sukcesywnie – mówił Łukasz Szumowski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Emilewicz: Przygotowaliśmy pakiet, który chcielibyśmy ująć w specustawie „koronawirus gospodarka”, którą przedstawimy jako zamknięty projekt na początku przyszłego tygodnia

Patrzymy, przyglądamy się, mówimy o tym, że wzrost może być niższy od 0,5 do 1,3 proc. PKB. O tyle może spowolnić dynamika wzrostu. Co jednakowoż pozostawia nas w nie bardzo pesymistycznym stanie. To oznacza, że polska gospodarka ciągle rozwija się szybko. Z całą pewnością nie możemy dzisiaj mówić o kryzysie – mówiła Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej w KPRM.

Największe straty, tak jak szacujemy, będą ponosiły szeroko rozumiana branża turystyczna. Z nią rozmawialiśmy już wczoraj. Wiemy, że są firmy, które rejestrują nawet 80 proc. imprez, w których mieli wziąć udział turyści. Drugą niemniej ważną branżą jest szeroko rozumiana branża transportowa – dodała minister.

Przygotowaliśmy takie pierwszy pakiet, który chcielibyśmy ująć w ustawie „koronawirus gospodarka”, specustawie, którą przedstawimy państwu jako zamknięty projekt na początku przyszłego tygodnia – mówiła dalej.

Są to propozycje, w tym pierwszym obszarze dot. ułatwienia w zakresie należności, dotyczą one w pierwszej kolejności płatności składek na ubezpieczenia społeczne. Przypomnijmy wszystkim przedsiębiorcom, że na mocy już dziś obowiązującego prawa, każdy przedsiębiorca, który znajduje się w kłopotach, może aplikować do ZUS o odroczenie, rozłożenie na raty, a jeśli jest przedsiębiorcą w kłopotach, także o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne. Zachęcamy, ponieważ ZUS już dziś wzmocnił całą komunikację do przedsiębiorców. Otwarte są specjalne infolinie. To, co będzie nowością w ustawie, to zniesienie opłaty prolongacyjnej, czyli tej dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia należności na raty. Podobny mechanizm już dziś proponujemy we wszystkiego rodzaju obciążeniach podatkowych: VAT, CIT, PIT. Płatnicy tych podatków mogą także ubiegać się o odroczenie, przesunięcie w czasie, rozłożenie na raty tych obciążeń.

Dodatkowo, w zakresie obciążeń, które miałyby wejść w życie od 1 kwietnia, np. nowe pliki JPK w ustawie o VAT, przeniesiemy czas wejścia w życie na 1 lipca. Podobnie konsekwencje, które są wynikiem ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, kwestie zapisu do rejestru, ona także zostaje przesunięta na lipiec.

Będziemy także wprowadzać nowy sposób rozliczenia straty, w taki sposób, aby strata jaką przedsiębiorcy poniosą w roku 2020, można było odliczyć, kiedy pojawi się obowiązek już w przyszłym roku, od podatku, który był zależny za rok 2019.

Kolejny elementy w pakiecie, to elementy poprawiające płynność finansową. To przede wszystkim tanie pożyczki i gwarancje. Przede wszystkim źródłem ich finansowania będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozszerzamy zakres pomocy de minimis, to jest ta pomoc w najprostszych regułach udzielana przez sektor bankowy małym i średnim firmom. Dzisiaj wartość pożyczki udzielanej przez BGK nie przekracza 60 proc. wartości udzielanej pożyczki. Chcemy zwiększyć tę kwotę do 80 proc., a całkowitą wartość z 200 tys. euro podnieść do 500 tys. 

Trzeci element dotyczy bezpieczeństwa pracowników na rynku pracy. Zdajemy sobie sprawę, że branże takie jak hotelarska, turystyczna, transportowa, które w najbliższych tygodniach, miesiącach nie będą miały zleceń, a jednocześnie są zainteresowane aby przetrwać ten czas i aby utrzymać swoich pracowników. Dzisiaj pewien rodzaj gwarancji dla tych pracowników wydaje się niezbędny. Mamy ustawę z 2011 roku, która takie bezpieczeństwo pracy w czasie trudnym przewiduje. Chcemy zmienić, usprawnić te reguły – zapewniła Emilewicz.