Live

Senat rozpoczyna prace nad ustawą o statusie sędziów TK

Senat rozpoczyna prace nad ustawą o statusie sędziów TK

Na jutro, na 10:00 zaplanowano posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która rozpatrzy ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Następnie ustawę będzie musiał rozpatrzyć Senat. Najbliższe, dwudniowe posiedzenie izby wyższej rozpoczyna się akurat we wtorek.

Wassermann o przesłuchaniu Tuska: To raczej oczywiste. Myślę, że na samym końcu prac komisji

Wassermann o przesłuchaniu Tuska: To raczej oczywiste. Myślę, że na samym końcu prac komisji

– To jest raczej przesądzone, to jest raczej oczywiste. Pytanie tylko na kiedy. Myślę, że na samym końcu prac komisji, bo to w naturalny sposób wynika z harmonogramu prac. Pan premier Donald Tusk podobnie o odpowiedzialności mówił w przypadku Smoleńska. Też mówił, że bierze za wszystko odpowiedzialność i teraz rzeczywiście będziemy go pytań o konsekwencje i o to, co zrobił w jednej i drugiej [Amber Gold] sprawie – mówiła w TVP Info Małgorzata Wassermann, pyta o przesłuchanie Donalda Tuska.

Wassermann: Brejzie chodzi o dwie rzeczy: żeby rozbijać prace tej komisji i powodować nieustanny ferment

Wassermann: Brejzie chodzi o dwie rzeczy: żeby rozbijać prace tej komisji i powodować nieustanny ferment

Jak mówiła w programie „Minęła 20” w TVP Info Małgorzata Wassermann:

„Wszystkich dziewięciu członków komisji traktowałam do tej pory jednakowo. Ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że posiadam nad nimi pewną przewagę z uwagi na mój zawód i wykształcenie, traktowałam ich w taki sposób, że omawiałam z nimi to, co chcieli, bardzo często kontaktowałam się z nimi telefonicznie, uprzedzałam o pewnych rzeczach. Pan poseł Brejza w żaden sposób tego nie docenia. Nastawiony jest nieustannie na to, żeby złapać mnie lub pozostałych członków komisji na tym, czego żeśmy nie zrobili lub kompletnie manipuluje faktami”

„Poseł Brejza nie chciał czytać żadnych akt, chciał słuchać prokuratora Wesołowskiego”

„Na jednym z pierwszych posiedzeń, gdy głosowaliśmy akta, które będziemy ściągać, pan poseł Brejza zawnioskował o przesłuchania pana prokuratora Wesołowskiego. On nie chciał wtedy żadnych akt czytać, on chciał słuchać prokuratora Wesołowskiego bez czytania jakichkolwiek akt, więc wszyscy członkowie komisji, również opozycja, zaczęliśmy go prosić, że to jest oczywiste, że pan Wesołowski stanie przed komisją, ale chcieliśmy zapoznać się z aktami i iść jakąś chronologią. Pan Brejza nie dał się przekonać, musieliśmy go wtedy z ciężkim sercem przegłosować negatywnie”

„Panu posłowi Brejzie chodzi o dwie rzeczy: żeby rozbijać prace tej komisji i powodować nieustanny ferment”

„Panu posłowie Brejzie chodzi o dwie rzeczy: żeby rozbijać prace tej komisji, po drugie, żeby powodować nieustanny ferment. Dzisiaj zamiast rozmawiać o kolejnych tomach akt, ja w sobotę i w niedzielę odpowiadałam na te paskudne zarzuty, powielane przez jeden z portali internetowych. Co osiąga poseł Brejza? Odciąga mnie od pracy merytorycznej. Do tej pory traktowałam posła Brejzę jak partnera. Dzisiaj, widząc jakimi on się posługuje metodami, ja po prostu nie będę więcej pomagała mu, więcej żadnych informacji czysto koleżeńskich nie dostanie, bo on na to nie zasługuje. Będę go traktowała z pełną stanowczością, zgodnie z ustawą, Regulaminem Sejmu i wszystkimi przepisami, które nas obowiązują”

Szydło o zmianach w służbie zdrowia: Min. Radziwiłł zobowiązał się, że ustawy do końca roku zostaną przyjęte przez rząd

Szydło o zmianach w służbie zdrowia: Radziwiłł zobowiązał się, że ustawy do końca roku zostaną przyjęte przez rząd

– To jest wielkie wyzwanie, przed którym stoi rząd PiS. W przyszłym roku te zmiany zostaną wprowadzone. W tej chwili w konsultacjach społecznych są ustawy zdrowotne. My już pewne zmiany wprowadziliśmy. Ten największe zmiany przed nami: sieć szpitali, POZ, likwidacja NFZ. Minister Radziwiłł zobowiązał się, że do końca tego roku te ustawy [o sieci szpitali, POZ] zostaną przyjęte przez rząd i skierowane do Sejmu – mówiła w TVP Info premier Szydło.

Szydło: Pracujemy nad takim systemem podatkowym, który będzie prosty i sprawiedliwy

Szydło: Pracujemy nad takim systemem podatkowym, który będzie prosty i sprawiedliwy

– Wypełnimy to zobowiązanie dotyczące kwoty wolnej. Ale pomyśleliśmy, że można spróbować poszukać innego rozwiązania, przy tej okazji wprowadzić podatki proste i sprawiedliwe. Żeby to były podatki, które będą [takie] aby progresywny podatek rozwiązywał fakt, który jest w Polsce: że ci którzy mają niskie dochody płacą wyższe podatki niż ludzie, którzy mają wysokie dochody. Pracujemy nad takim systemem podatkowym, który będzie prosty i sprawiedliwy. Ale w naszym założeniu nie jest podwyższanie podatków. Ale mówimy o takim rozwiązaniu, aby te różnice zniwelować. Do końca roku będzie decyzja, czy wprowadzimy ten jednolity podatek czy też nie. Tu jest kilka warunków, które muszą być spełnione – mówiła premier Szydło w TVP Info.

Szydło: Nie będzie podwyżki podatków dla przedsiębiorców

Jak mówiłam: jeszcze nad tym pracujemy. Nie będzie zwyżki podatków dla przedsiębiorców. My słuchamy ludzi. Zobowiązaliśmy się do tego w kampanii.

Szydło: Nie uniknęliśmy błędów. Różnimy się od naszych poprzedników tym, że z błędów wyciągamy wnioski

Szydło: Nie uniknęliśmy błędów. Różnimy się od naszych poprzedników tym, że z błędów wyciągamy wnioski

„Nie uniknęliśmy błędów. Różnimy się od naszych poprzedników tym, że z błędów wyciągamy wnioski. I naprawiamy to co nam nie wyszło. Nie udało nam się pewnych zmian wprowadzić. Jak np. podatek handlowy. Ale z drugiej strony wysłuchaliśmy głosu ludzi” – mówiła w TVP Info premier Beata Szydło.

Szydło: Naszym największym osiągnięciem jest to, że potrafiliśmy się zwrócić do zwykłych ludzi

Szydło: Naszym największym osiągnięciem jest to, że potrafiliśmy się zwrócić do zwykłych ludzi

„My zrobiliśmy więcej w rok niż przez 8 lat PO-PSL. Te rozwiązania były skierowane do zwykłych ludzi. My wysłuchaliśmy prezesa Kaczyńskiego, który zainicjował objazd Polski. Jeździliśmy intensywnie, później premier Kaczyński polecił nam napisać program. Teraz ten program realizujemy. To jest program zwykłych Polaków, my go realizujemy. O nim powiedzieli nam ludzie w kampanii. Największym osiągnięciem nie tylko rządu, ale i klubu, jest to, że potrafiliśmy zwrócić się do zwykłych ludzi. Oczywiście jest projekt Rodzina 500+, ale też to, że ludzie mają poczucie bezpieczeństwa. To pokazały obchody 11 listopada” – mówiła w TVP Info premier Beata Szydło.

Jutro wieczorem głosowanie ws. TK

Jutro wieczorem głosowanie ws. TK

We wtorek, między 19:30 a 20:00, odbędzie się głosowanie ws. projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym – wynika z harmonogramu obrad, jeszcze przed Prezydium Sejmu i Konwentem Seniorów. Pierwsze czytanie odbyło się na ostatnim posiedzeniu, teraz ma dojść do głosowania nad wnioskami o odrzucenie projektu.

Decyzja Rady Miasta Lublina: Prezydent Żuk pozostaje na stanowisku

Decyzja Rady Miasta Lublina: Prezydent Żuk pozostaje na stanowisku

Rada Miasta Lublina podjęła w poniedziałkowym głosowaniu decyzję o niewygaszeniu mandatu prezydenta Żuka – informuje „Dziennik Wschodni”. Przeciwko było 16 radnych (koalicja PO i Wspólny Lublin), za było 15 radnych PiS. CBA złożyło wniosek o wygaszenie mandatu prezydentowi w związku z zarzutem łamania ustawy antykorupcyjnej. Chodzi o zasiadanie prezydenta w radzie nadzorczej PZU Życie.

Przed budynkiem, gdzie odbywały się obrady odbyła się demonstracja w obronie prezydenta.

To nie kończy jednak sprawy, która trafi teraz do wojewody.

Scheuring-Wielgus o rządach PiS: To był fatalny rok dla Polski, fatalny dla obywateli

Scheuring-Wielgus o rządach PiS: To był fatalny rok dla Polski, fatalny dla obywateli

Jak mówiła w programie „4 strony” w TVP Info Joanna Scheuring-Wielgus:

„Fatalny rok dla Polski pod każdym względem. Fatalny też dla obywateli. Jesteśmy w takiej sytuacji, że mamy tak podzielone społeczeństwo, że mocniej nie można nas rozdzielić. I PiS w sposób bardzo cyniczny wykorzystuje tę sytuację. Jestem przerażona tym, w którą stronę zmierza PiS, w zasadzie w którą stronę zmierza Jarosław Kaczyński. Trzeba sobie powiedzieć, że PiS jako partia nie istnieje bez Jarosława Kaczyńskiego. To on jest dyrygentem”

Scheuring-Wielgus: Dochodzenie ws. katastrofy smoleńskiej można było przeprowadzić lepiej

Scheuring-Wielgus: Dochodzenie ws. katastrofy smoleńskiej można było przeprowadzić lepiej

Jak mówiła w programie „4 strony” w TVP Info Joanna Scheuring-Wielgus:

„W przypadku katastrofy smoleńskiej jest trochę rzeczy niewyjaśnionych. Nie uważam, że śledztwo było prowadzone źle. Można było jednak przeprowadzić całe dochodzenie ws. katastrofy smoleńskiej lepiej. Ale mamy raport Millera, który bardzo dużo powiedział i myślę, że to śledztwo mogło się w tym momencie zakończyć”

„Do wczoraj miałam nadzieję, że ekshumacje się nie wydarzą”

Jak dodawała, pytana o ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej:

„Do wczoraj myślałam, że to się nie wydarzy, że ktoś w Prawie i Sprawiedliwości ma chociaż odrobinę empatii w tej sprawie i do tego nie doprowadzi. Mamy ten fakt, że to się dzieje. Ja bym chciała zadać podstawowe pytanie tym osobom, które zajmują się przeciąganiem tej tragedii rodzin, które straciły swoich bliskich, chciałabym zadać pytanie panu prokuratorowi Pasionkowi i prokuratorowi Kopczykowi, którzy byli na miejscu katastrofy, badali wtedy sprawę: dlaczego znowu zajmują się tą sprawą? Badają swoje błędy? Dlaczego to robią po raz drugi?”

„Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość są jak awers i rewers tej samej monety”

„Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość są jak awers i rewers tej samej monety. Oni bez siebie nie potrafią żyć, więc będą wykonywać takie działania, żeby móc się wyżywić wspólnie pewnymi sytuacjami, które ich łączą. Ja bym chciała, żeby w przypadku katastrofy smoleńskiej przestać nakręcać atmosferę strachu, smutku, szczególnie dla tych osób, które chciałyby w spokoju i normalnie żyć”

Terlecki o niezrealizowanych obietnicach PiS: My też do końca nie znaliśmy stanu państwa

Terlecki o niezrealizowanych obietnicach PiS: My też do końca nie znaliśmy stanu państwa

Jak mówił w „Popołudniowej rozmowie w RMF FM” wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:

„Zawsze można zrobić więcej i czasem w szczegółach lepiej. Przez ten rok zrobiliśmy i tak więcej niż poprzednicy przez 8 lat. Powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy, wydawało nam się jak walczyliśmy w kampanii, że będzie można zrobić szybciej. Sto dni minęło i okazało się, że to nie jest pierwsza rzecz, którą uda nam się zrobić. Pojawił się spór ze związkami zawodowymi, które próbowały swoje pomysły przeprowadzić, a nam zależało na dobrych kontaktach ze związkami”

„My też do końca nie znaliśmy stanu państwa”

„I tak się udało bardzo dużo. Ten najważniejszy projekt 500+ się powiódł. My też do końca nie znaliśmy stanu państwa, szczególnie w kampanii, dopiero w pierwszy miesiącach po objęciu władzy, można było się zorientować jak wyglądają finanse”