#PLAN DLA ŚLĄSKA

— BEATA SZYDŁO U MAŁGORZATY SERAFIN W POLITYCE PRZY KAWIE TVP1 O RZĄDOWYM PROGRAMIE DLA ŚLĄSKA: To są dobre i potrzebne rozwiązania. Tylko problemem jest to, że ten rząd jest niewiarygodny, jeśli chodzi o wprowadzanie tych rozwiązań. To się dzieje za późno. Dziś są to tylko i wyłącznie założenia.

— O SPOCIE: Myśmy w tym spocie pokazali prawdę, jak Platforma traktuje Śląsk. Żaden polityk PiS w tym spocie głosu nie zabiera.

— SZYDŁO DALEJ: Platforma nie interesowała się problemami Śląska. Wczoraj premier szumnie ogłasza Program dla Śląska, a w tym samym czasie 400 ludzi dostaje wypowiedzenia w kopalni Budryk.

— JESZCZE SZYDŁO: My jako PiS mówimy, że Śląsk to jest przemysłowe serce Polski, które przez nieudolne rządy PO i PSL doprowadzono do stanu przedzawałowego. Górnictwo musi być doinwestowane, muszą być wdrażane nowoczesne technologie. Ja nie odrzucam tego programu Ewy Kopacz, bo jest przygotowany przez samorządowców, którzy wiedzą co jest potrzebne.

#FRANKOWICZE

— BEATA SZYDŁO W TVP1: Trzeba wyjść w stronę frankowiczów. Na stole są trzy projekty, jednym z nich jest pomysł przewalutowania kredytów, o którym mówił Andrzej Duda, swoją koncepcję ma Stowarzyszenie Frankowiczów. Myśmy już w 2011 roku składali projekt ustawy, by przewalutować z podziałem ryzyka między klienta a bank. Jasnym jest, że nie mogą być dołożone pieniądze z budżetu państwa. Rozwiązanie ustawowe musi zakładać, że banki nie stracą, tylko osiągną mniejszy zysk aby nie odbiło się to na klientach. Pole manewru jest duże.

#REFERENDUM

— STANISŁAW KARCZEWSKI W PR1: Było wiele takich sytuacji, kiedy prawnicy inaczej interpretowali niektóre przepisy, nawet konstytucyjne, i to jest możliwe. My wracamy do inicjatyw obywatelskich, pod którymi podpisało się prawie 6 mln ludzi. To jest bardzo logiczne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw tak dużej liczbie obywateli.

— O JOW-ACH: To nie jest recepta dla Polski. W Senacie mamy JOW-y i na 100 senatorów jest tylko jeden, który nie ma powiązań politycznych. Inny przykład. Moja gmina. 10 tys. mieszkańców. Na 15 radnych – 10 radnych PiS, 5 – z PSL. Gdyby pytanie było inaczej sformułowane, np. dotyczyłoby mieszanej ordynacji, sytuacja byłaby inna.

— O FINANSOWANIU PARTII Z BUDŻETU: Finansowanie jest transparentne, jasne. Dlatego powinno być utrzymane. Można zastanowić się, jak zapewnić finansowanie z budżetu państwa tych małych partii.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W PR3: Nie da się tego już poszerzyć. Referendum zostało zamknięte, nie można ani dodać nowych pytań, ani odjąć.

— KIDAWA DALEJ O EW. DOPISANIU PYTAŃ: Sprawdzaliśmy ekspertyzy, nie ma takiej możliwości. Wszyscy konstytucjonaliści twierdzą, że to referendum jest już zamknięte. Wszyscy mówią jednoznacznie.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI W POLSAT NEWS O REFERENDUM: A może jeszcze ze 100 pytań dodajmy do tego nieszczęsnego referendum, które będzie kosztowało ponad 100 mln zł. Prosiłem prezydenta, żeby wycofał się z tej inicjatywy, szkoda, że akurat w tej sprawie Bronisław Komorowski jest tak konsekwentny.

— O OFENSYWIE KOPACZ I SZYDŁO: Sprowadziliśmy politykę do ciągłych kampanii. To jest bardzo niebezpieczne. Bo nie zajmujemy się tym, czym powinniśmy się zajmować.

#PLATFORMA #RZĄD

— MAŁGORZATA KIDAWA BŁOŃSKA W PR3 O WYJAZDOWYCH POSIEDZENIACH RZĄDU: Jedno z kolejnych posiedzeń będzie w Łodzi. Dla Łodzi także jest przygotowywany specjalny program dla regionu, myślę, że za 2 tygodnie poznamy jego założenia.

— ANDRZEJ BIERNAT W JNJ TVN24: Polityka to taki obszar, że raz się dostaje nagrodę, raz karę. I trzeba ustąpić, by było lepiej. Polityka to dynamiczne miejsce, raz się jest na wozie, raz pod. Przyjmuję dary losu, jakie przynosi każdy dzień i wyciągam wnioski. Oglądanie się za siebie nie ma sensu.

— “NIE MAM SOBIE NIC DO ZARZUCENIA”: Jeśli jest ta taśma, to ja ją natychmiast sam opublikuję. Dowię się pan np., jak się przygotowuję do rajdów. To nie były rozmowy przy ośmiorniczkach i winie, ale przy herbacie, kawie.

— BIERNAT NA PYTANIE, CZY WYSTARTUJE: Tego jeszcze nie wiem. Poza tym to nie tylko moja decyzja. Czasem mam dość [i nie chcę], a czasem myślę, że nie mam sobie nic do zarzucenia. Na końcu będzie decyzja premier i Rady Krajowej.

— O LISTACH WYBORCZYCH: Listy będą w połowie sierpnia.

— O SCHETYNIE: Żyję z nim w dobrej przyjaźni i komitywie. Dzwonimy do siebie co jakiś czas.

#BRONISŁAW KOMOROWSKI

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W PR3 O BRONISŁAWIE KOMOROWSKIM: Jest bardzo doświadczonym politykiem i zawsze będzie wartością dodaną. Natomiast nie było jeszcze takiej sytuacji, że prezydent po zakończeniu kadencji – zwłaszcza tak szybko – startuje w wyborach do parlamentu.

— LESZEK MILLER W TOK FM NA PYTANIE, DLACZEGO PBK PRZEGRAŁ: Jednym z czynników było specyficzne rozumienie wolności, o której Bronisław Komorowski mówił bardzo często. Dla niego wolność kojarzy się z wolnościami politycznymi: głosowania, możliwość tworzenia partii. To jest ważne, ale dla sporej części ludzi, wolność to jest wolność od strachu – przed bezrobociem, biedą, umowami śmieciowymi. Czy wolny jest młody człowiek, który na umowie śmieciowej zarabia grosze? Który nie ma perspektyw, żeby założyć i utrzymać rodzinę?

— MILLER DALEJ O PBK: Został ofiarą własnej retoryki. On i jego obóz mówili, że w 1989 r. Polska była w ruinie. Nie była. My do dziś korzystamy z tamtego majątku (…) To nie jest tak, że Polska jest w ruinie, ale budżety wielu rodzin są w ruinie.