— MICHAŁ KAMIŃSKI W RADIU ZET O ZEGARKU ZA 37 TYS. I KRYTYCE JACKA ŻAKOWSKIEGO: Nie ja go kupiłem, ale moja żona, nie będę tego komentował, pan Żakowski ma prawo do swojej opinii.

— NA PYTANIE, CZY LUBI TAKIE LUKSUSY: No jasne (…). Proszę pamiętać, że ja byłem wtedy eurodeputowanym. Raz zrezygnowałem z pracy w PE, żeby pracować dla Lecha Kaczyńskiego. Lubię wygodne życie, ale dla wyższych celów potrafię z niego zrezygnować. Udowadniałem to w swoim życiu wiele razy.

— O PIS, BIERECKIM I PODWÓJNYCH STANDARDACH: Jeśli za ideologię swojej partii uważa się patriotyzm ekonomiczny, to fakt wyprowadzania pieniędzy – ja abstrahuję od legalności tego, tym zajmują się inne organy  – transferowania z Polski pieniędzy, pokazuje, że Jarosław Kaczyński ma podwójne standardy. PiS usiłuje zmasowanym strzelaniem dookoła, robieniem hałasu, uciec od pytań, które zadaje choćby Gazeta Wyborcza [ws. SKOK-ÓW].

— O MILCZENIU DUDY: Milczenie Andrzeja Dudy rzuca cień na kancelarię i samego śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Bo ja jestem przekonany, że tego typu standardy, które pan Duda stosował wobec SKOK-ów, to nie były standardy Lecha Kaczyńskiego (…). Ja jestem pewien, że Lech Kaczyński nie wiedział o tym wszystkim, o czym pisze się dziś w gazetach.

— O 'ZAŻYŁYCH’ KONTAKTACH POLITYKÓW PIS ZE SKOKIEM WOŁOMIN: Z ludźmi z WSI i ze SKOK-u Wołomin – patrzymy na zdjęcia – zadziwiająco zażyłe stosunki mieli bardzo ważni politycy PiS. Pozostaje pytanie: o związki PiS ze strukturami WSI. Wiedza o “strasznych zbrodniach” WSI była dostępna nikomu innemu, jak Antoniemu Macierewiczowi. On na pewno miał pełną wiedzę o tym, że jeden z najważniejszych SKOK-ów jest powiązany z WSI. Dlaczego wtedy PiS nie był na alarm? Dlaczego ci ludzie – tacy świetni, tacy kumaci, tak świetnie widzący wszędzie macki WSI – nie zorientowali się, że na najbliższym zapleczu wielka struktura finansowa jest kontrolowana przez WSI? Mnie to zadziwia.

— O TEKŚCIE NEWSWEEKA: Jeżeli jednym z głównym kandydatów jest Andrzej Duda, i okazuje się, że on konsekwentnie, przez lata całe, bronił tej instytucji… NEWSWEEK podaje bardzo ciekawe motywy tej obrony. Bierecki, jak się okazuje, miał, co prawda umorzone, ale jednak, zarzuty w prokuraturze, dotyczące WBR. Pan Duda nie chciał, żeby dla szefów SKOK-ów były takie same standardy, jak dla szefów banków(…). W każdym kraju kandydat na prezydenta jest gruntownie prześwietlany.

— O PODOBIEŃSTWACH MIĘDZY KOPACZ A KACZYŃSKIM: Mogę powiedzieć o tym, co ich łączy. Ogromna pracowitość. Jarosław Kaczyński był bardzo pracowitym premierem. Podobnie jak pani premier Kopacz.

— O KSIĄŻCE IWONY SULIK: Nie drżę na myśl o tej książce. Nie dostałem tej książki i nie sądzę, żebym był na liście tych, którzy ją dostaną.

— O KAMPANIACH: Pani premier to fajnie powiedziała: sukces przed wysiłkiem jest tylko w słowniku. Najpierw trzeba włożyć wysiłek, później się cieszyć sukcesem. Przed panem prezydentem sporo wysiłku. Sukces w I turze tylko pomoże PO, to jest jeden obóz polityczny.

— O PIS: Kto ma wątpliwości co do tego, jaką partią jest PiS, niech posłucha Antoniego Macierewicza. I o. Rydzyka. To jest sól ziemi Prawa i Sprawiedliwości (…). Antoni Macierewicz jest oficjalnym kandydatem PiS na ministra obrony narodowej. Tak powiedział Jarosław Kaczyński i to nigdy nie zostało odwołane.

— O O. RYDZYKU: Kieruje dużą częścią PiS.

— O SMOLEŃSKU: Nie ma żadnych dowodów na zamach.

— MONIKA OLEJNIK: Dzięki głosowi PiS w Parlamencie Europejskim popędzono trochę Rosjan w sprawie zamachu…

— KAMIŃSKI: Jakiego zamachu, pani redaktor?

— OLEJNIK: Przepraszam, katastrofy smoleńskiej.

— O KAMPANII DUDY: Nie można powiedzieć, że jest zła, jest technicznie dobra. Problem polega nie na jakości, ale w treści, a treść już jest bardzo niefajna i zgoła niebezpieczna. Ale nawet w PiS nie wierzą, że on wygra wybory, jest jedynie kolejnym technicznym kandydatem. Nikt mi nie powie, że Jarosław Kaczyński nie chciałby być prezydentem.

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA W TOK FM DO JACKA KURSKIEGO: Właściwie zaprosiłam pana dlatego, żeby mógł pan sprostować wszystkie głupstwa i kłamstwa, które wygaduje pan w sposób niekontrolowany w sprawie SKOK-ów.

— JACEK KURSKI W TOK FM: Proszę grzeczniej z tymi kłamstwami.

— KURSKI DO WIELOWIEYSKIEJ: Wy [Gazeta Wyborcza] uwłaszczyliście się na majątku Solidarności.

— KURSKI DALEJ: Powtarzano kłamstwa, że Lech Kaczyński nie chciał nadzoru [nad SKOK-AMI], okazało się, w w 2008 r. wpłynęła ta ustawa.

jnj

— MARCIN KIERWIŃSKI W JNJ TVN24 O JUTRZEJSZEJ KONFERENCJI PEK: Udało się zrealizować 50 proc. zapowiedzi z expose, to się nieczęsto zdarza. Na konferencji prasowej podsumowującej ten okres będą także ministrowie. Ale sukcesami pierwszego półrocza rządu będzie chwalić się pani premier. Chcemy jutro to zaprezentować. Myślę, że nieczęsto zdarza się, aby rząd pracował tak efektywnie. Konferencję premier przygotuje CIR, dlatego udział w niej jej szefa Michała Kamińskiego będzie znaczny.

— O ARŁUKOWICZU: Nic mi o tym nie wiadomo. Rząd pracuje, minister Arłukowicz także pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które wkrótce trafią na Radę Ministrów.

— O EW. ZMIANACH PERSONALNYCH: Na pewno nie będzie żadnych zmian personalnych [na jutrzejszej konferencji prasowej].

— O GAZOPORCIE: Jest wykonany w 97 proc. Zapisy kontraktu są takie, że ta inwestycja zakończy się w czerwcu. [Na pytanie, czy jest pewny, iż gazoport faktycznie powstanie w czerwcu]. Nie, nie jestem.

— NA PYTANIE O OCENĘ KAMPANII BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO: Jest dobra, choć niewątpliwie ostatnie 1,5 miesiąca powinno być intensywniejsze. Jestem pewny, że sztab robi wszystko, by zakończyć tę rywalizację w I turze. Na ilość podpisów nie rywalizowaliśmy.

— O DEBATACH: Jeśli dojdzie do II tury, to debata będzie. Przed I turą? Ciężko debatować z 11 kontrkandydatami.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W KONTRWYWIADZIE RMF O EURO: Jeżeli jeden z kandydatów wygaduje takie rzeczy, to trudno rozmawiać na tym poziomie. Jeżeli chce merytorycznej dyskusji, jego parlamentarzyści siadają w Sejmie i rozmawiają na ten temat. Ale mówienie o tym, że wprowadzenie euro to będzie drożyzna, to będą drogie artykuły w sklepach, straszenie i te spoty – to jest niedorzeczność, takie oszukiwanie ludzi – bo nie on będzie tę decyzję podejmował.

— O KOMISJI ŚLEDCZEJ: Na pewno trzeba wiele spraw wyjaśnić. W Sejmie działa komisja finansów, bada sprawę SKOK-ów. Niepokojących informacji jest bardzo dużo, na pewno trzeba to wyjaśnić. Tylko z powodu dwóch SKOK-ów, które upadły, wypłaciliśmy ponad 3 miliardy złotych z funduszu.

— JANUSZ PALIKOT W SYGNAŁACH DNIA POLSKIEGO RADIA: Prezydent nie może być strażnikiem żyrandola, powinien mieć ambicje. (…) Lech Kaczyński miał odwagę zawetować niektóre moje projekty z Komisji Przyjazne Państwo i wymusić na rządzie Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka inne prawo budowlane niż to, które ja przedstawiłem.

NAPIERALSKI

— GRZEGORZ NAPIERALSKI W GOŚCIU PORANKA TVP INFO: Przyjdę przed sąd partyjny, do moich kolegów i koleżanek, którzy specjalnie w ten dzień przyjechali do Warszawy. Chcę spojrzeć im prosto w oczy i powiedzieć, że popełniono bardzo rażące błędy w związku z moim zawieszeniem. Sąd jest zwołany nielegalnie. Nie wiem, za co zostałem 9 stycznia zawieszony – bezpodstawnie. Doszło do nieprawidłowości, błędów statutowych, politycznych, które Leszek Miller wziął na swoje barki i szkodzi SLD.

— NA PYTANIE, KTO CHCE GO WYRZUCIĆ: Leszek Miller i ta najgorsza grupa wokół niego.

— O POTRZEBIE ZMIAN W SLD: Chciałem rozmawiać o zmianie liderów, o poważniej zmianie struktury. Być może mnie także należałoby wymienić? Nie mówię jedynie o przewodniczącym partii, mówię o szerszej formule. Widzę bardzo wielu młodych ludzi, którzy sprostali by temu zadaniu. Więcej wiarygodności, autentyzmu, woli walki – taki byłby efekt.

— NAPIERALSKI PODAJE PRZYKŁADOWE NAZWISKA: Kazimierz Karolczak, Marek Balt…

— O KAMPANII MAGDALENY OGÓREK: Ona nie idzie, jak powinna iść. W tej kampanii jest wiele błędów.

— NA PYTANIE, CZY ZAGŁOSUJE NA OGÓREK: Na szczęście wybory są tajne.

— „NIE MOGŁEM POPRZEĆ OGÓREK”: Nie mogłem poprzeć Ogórek, ani być przeciwko niej, bo nie jestem członkiem zarządu krajowego. Koledzy chyba o tym zapomnieli.

— O MAILACH OD ZAWIEDZIONYCH Z SLD: Dostaję maile, ludzie są zdegustowani tym, co widzą w SLD. Moje odejście z partii będzie oznaczało kłopoty w strukturach. Już odbieram głosy poparcia od działaczy.

— O TYM, CZY “PRZYTULI SIĘ DO PO” I CZY ZBUDUJE NOWĄ FORMACJĘ: Słyszałem już o tych pomysłach. Czas na nową, nowoczesną, formację polityczną z udziałem nowych ludzi, również z udziałem SLD.

jar

— ADAM JARUBAS W POLITYCE PRZY KAWIE: O mało nie wszedłem do telewizora, takie były emocje. Czasem górują one nad rozsądkiem. Adam Jarubas pokazał, że jest z milionami Polaków w takich chwilach. [O memach] To dzisiaj buduje moją rozpoznawalność.

— O POLSCE “RADYKALNEJ I RACJONALNEJ”: Nie godzę się na takie podziały, które suflują Polakom kandydaci. Polska nie jest jedna, nie jest ani solidarna, ani liberalna, ani radykalna. Ja chcę szukać pracy na rzecz wspólnoty, jeśli mam szukać jakichś przymiotników, to chcę Polski “normalnej”.

— O POLARYZACJI PO-PIS: Te partie w jakimś sensie dogadali się ws. tej polaryzacji. [Na pytanie, czy PO i PiS są w zmowie] W jakimś sensie tak. Ja proponuję koniec wojny polsko-polskiej.

— O KOMPETENCJACH PREZYDENTA: Mój program to pewna wizja. Trzeba pamiętać o tym, że prezydent nie jest premierem, o czym zdaje się zapominać jeden z moich kontrkandydatów, ani nie jest członkiem komisji kodyfikacyjnej, o czym nie pamięta moja kontrkandydatka. Ja nie chcę się licytować z innymi kandydatami, bo są tacy kandydaci, których będzie mi trudno przelicytować. Zwłaszcza Ci, którzy są z partii opozycyjnych.

— O SMOLEŃSKU: Wrak i czarne skrzynki powinny już być dawno w Polsce. Nie powinniśmy przejmować się, czy drażnimy Rosjan w tej sprawie. Zaufanie Rosji było zdecydowanie na wyrost, można było zrobić zdecydowanie więcej.

Fot. Radio Zet, TVP Info, TVN24, TVP