— BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ W RADIU ZET O ŚMIERCI NIEMCOWA: Został zamordowany opozycjonista, można powiedzieć – w przedpokoju prezydenta, w przedpokoju Kremla. Są dwie wersje: że albo mamy do czynienia z nadgorliwcami, którzy chcą usuwać Putinowi kłody spod nóg, albo mamy do czynienia z klasycznym politycznym morderstwem, co jest dużo bardziej niepokojące, żeby pokazać: zobaczcie, nie ma świętych krów. Pytanie, czy śmierć Niemcowa oznacza “oczyszczenie podwórka” przed jeszcze ostrzejszą polityką wewnętrzną Kremla. To jest najbardziej niepokojące w tej całej historii.

— SIENKIEWICZ O PUBLIKACJI “GW”: To bardzo niezwykła konstrukcja, pełna insynuacji i pomówień. Bardzo proszę na przedstawienie dowodów w mojej sprawie – jeśli ich nie ma, to oczekuję przeprosin. Bo dowodami nie są szeptanki na mieście, na zasadzie: “jedna baba drugiej babie”.

— SIENKIEWICZ DALEJ: Rozumiem, że za czasów mojego szefowania MSW mogłem wielu osobom przeszkadzać. Ale komu przeszkadzam jako analityk? Najpierw materiał w jednym z tygodników, teraz publikacja gazety. Widzę jednak, że nawet jako analityk budzę obawy pewnych środowisk, o których nie mam zielonego pojęcia.

— O WPADKACH PBK: Nie wiem, na czym mają polegać wpadki prezydenta, nie rozumiem tej wrzawy. Pomyłki w słowie zdarzają się wszystkim. Bronisław Komorowski jest bardzo czynnym politykiem, ma czasem kilkadziesiąt wystąpień dziennie. Łatwo się pomylić. Nie rozumiem tej histerii wokół słów prezydenta.

— O ANDRZEJU DUDZIE: Mam wątpliwości, czy to kandydat na prezydenta. To raczej kandydat do przebicia szklanego sufitu PiS. Wszyscy liderzy wystawili kandydatów zastępczych. Nikt nie chciał się narazić na spektakularną klęskę, stąd wysyp często egzotycznych kandydatów.

— MAREK OPIOŁA W SEDNIE SPRAWY RADIA PLUS O SIENKIEWICZU: Jeśli informacje zawarte w artykule są prawdziwe, to pokazuje działania jak z przeszłości. Ręczne sterowanie policją, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego… Jeśli tam jest domniemanie, że się inwigiluje szefów służb, to jest to bardzo niebezpieczne (…). Partię rządzącą bardzo zabolało, że publikacja ukazała się akurat w “Gazecie Wyborczej”. Widać, że trwa tam walka buldogów pod dywanem [w PO].

mast

— MARCIN MASTALEREK W GOŚCIU PORANKA TVP INFO: To Donald Tusk mówił o Władimirze Putinie, że „to nasz człowiek w Moskwie”. To już było po śmierci Politkowskiej. Liderzy PO wykazywali się – najłagodniej rzecz ujmując – skrajną naiwnością wobec Władimira Putina. Politycy PO powinni przeprosić za to skrajne naiwniactwo.

— O SONDAŻACH: Zmiany są ogromne, bo jeszcze miesiąc temu przykleiłem sobie na tablice w biurze sondaż, według którego Andrzej Duda miał 12 proc., a prezydent Komorowski – 60. Miesiąc temu przekonywano nas, że Bronisław Komorowski nie musi robić kampanii, bo wygra w I turze (…). Prezydent realizuje strategię pychy. Pamiętamy, jak lekceważąco odnosił się prezydent Komorowski do innych kandydatów. A pycha kroczy przed upadkiem.

— O TOMASZU NAŁĘCZU: Chciałbym zaapelować do Pałacu Prezydenckiego: nie wycofujcie Tomasza Nałęcza, niech chodzi jak najczęściej do mediów, bardzo dobrze pracuje na korzyść Andrzeja Dudy.

— O WYJEŹDZIE DUDY DO LONDYNU: Andrzej Duda 7 marca poleci tanimi liniami lotniczymi do Londynu, spotka się z emigrantami i stamtąd odpowie panu prezydentowi.

— O „NEWSWEEKU”: Przestałem oglądać kabarety, od kiedy kupuję co tydzień Newsweek. Tygodnik dostarcza mi dużo śmiechu.

— MARCIN KIERWIŃSKI W SYGNAŁACH DNIA PR1 O ART. „GW” O SIENKIEWICZU: Oświadczenia służb nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że nie mieliśmy do czynienia z tego typu procederem. Ale w każdym demokratycznym państwie prawa są procedury kontrolne, jak choćby sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych, która zbiera się w tym tygodniu i ona na pewno zajmie się tą sprawą. Zwrócę uwagę na jedną rzecz, że w artykule „Gazety Wyborczej” autor powołuje się na dokumenty, ale ich nie przedstawia. Musi budzić pewne zastanowienie, jeżeli występuje w nim służba kontrwywiadu wojskowego, która z założenia nie zajmuje się cywilami. Premier Ewa Kopacz przeczytała oświadczenia służb w tej sprawie i ufa im. To oświadczenia proste do zweryfikowania.

— JACEK SASIN W TV REPUBLIKA O PBK: Różnica pomiędzy Komorowskim a Dudą to pięć lat, które prezydent miał na realizację swojego programu. Tak naprawdę nic w tych sprawach nie zrobił. Nie ma poważnej polityki prorodzinnej i dopiero teraz budzi się, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dziwne są te oskarżenia o plagiat. Rodzina czy bezpieczeństwo to dziś podstawowe problemy społeczne.

— O POMNIKU SMOLEŃSKIM: Pod adresem PiS padały oskarżenia o grę trumnami. To PiS oskarżano o wykorzystywanie tragedii do celów politycznych. Tymczasem w ten sposób zachowuje się władza. Prezydent zwrócił się tylko do części rodzin. Po katastrofie utworzono komitet powstania pomnika. Miał to być pomnik światła, który byłby pewną wizytówką stolicy. Obecnie władza planuje postawić kolejną bryłę.

LESZEKmiller

— LESZEK MILLER W JNJ TVN24: Nie jestem parasolem Magdaleny Ogórek, ani jej mentorem. Zapewniam pana, że to złe języki [że Miller odgradza Ogórek od mediów]. Pani doktor jest osobą samodzielną i niewymagającą opieki. Magdalena Ogórek nie milczy. Proszę pozwolić jej robić kampanię tak, jak uważa to za właściwe. To są jej suwerenne decyzje i trzeba to uszanować. Są kandydaci, którzy uważają, że im częściej będą występować w mediach, tym lepiej. Są tacy, do których należy pani Ogórek, którzy są w tej sprawie bardziej wstrzemięźliwi.

— O AGENCJI AP, KTÓRA NAPISAŁA, ŻE OGÓREK JEST JAK “BARBIE”: To próba strywializowania tej kandydatury. Jak się wychodzi na arenę wyborów prezydenckich czy parlamentarnych, to trzeba się spodziewać rozmaitych razów.

— O SŁOWACH RYSZARDA KALISZA, ŻE KAMPANIA OGÓREK TO “TRAGIFARSA”: Warto być zabawnym, ale nie warto być śmiesznym.

— O TEZIE KACZYŃSKIEGO, IŻ OGÓREK BĘDZIE MIAŁA 8-10 PROC. W WYBORACH: Jarosław Kaczyński ma ciekawe analizy i wiele z nich jest trafnych. Jeśli w tej sprawie się nie myli, to dobrze. Chociaż ja uważam, że pani dr Ogórek będzie miała wyższe poparcie.

— O EW. POPARCIU ZE STRONY KWAŚNIEWSKIEGO: Nie będę nikogo namawiał. Poparcie musi wynikać z serca i umysłu. Kwaśniewski nie jest małym chłopcem, któremu można coś nakazać. Zrobi to, co uzna za właściwe.

— O SOBIE: Nie jestem prorosyjski, nie jestem proamerykański, jestem propolski.

— PAWEŁ KOWAL W POLSKIM RADIU RDC O ŚMIERCI NIEMCOWA: Można się zastanawiać kto pociągnął za spust, ale polityczna odpowiedzialność za śmierć Borysa Niemcowa jest jasna. Coś się stało takiego, że pierwszy krok do terroru – także wobec przeciwników politycznych – został dokonany. A która z frakcji to zrobiła, to i tak my się tego pewnie nigdy nie dowiemy. Wszelkie przypadki, opowiadania o prywatnych motywach, trzeba włożyć między bajki. Wszyscy Rosjanie mieli zobaczyć, jaką cenę płaci się za krytykę Kremla. Tego rodzaju głośne mordy polityczne powodują istotną zmianę w polityce wewnętrznej. I to będzie zaostrzenie kursu wobec opozycji i Zachodu.

— Pogrzeb Niemcowa powinien być demonstracją solidarności z opozycją rosyjską.

Fot. Radio Zet, TVN24, TVP Info