— PIS WZMACNIA PRZEKAZ O SZACUNKU DLA OPOZYCJI – piszemy w cowieczornym komentarzu dnia 300 dla gazeta.pl: Jarosław Kaczyński wzmacnia przekaz o szacunku dla opozycji w wypadku wygrania wyborów przez PiS i mówi: „nie idziemy po odwet”. Obiecuje wprowadzenie pakietu demokratycznego, który blokowali marszałkowie Sejmu z PO. Pakiet zakładałby m.in. wprowadzenie na wzór brytyjskiego parlamentu „godziny pytań”.

— TUSK DEMOBILIZUJE WYBORCÓW PO – Platformie z kolei nie pomogą w mobilizacji słowa Donalda Tuska o zrozumiałym znużeniu rządami PO. To też z pewnością szansa dla Ryszarda Petru, który na happeningu kruszył dziś partyjny beton.

— NIC LEPSZEGO NIŻ NOWACKA NIE MOGŁO SPOTKAĆ LEWICY – Barbara Nowacka pokazała, że jest najlepszym, co mogło spotkać lewicę – osłabioną serią wyborczych porażek i ośmioma zmarnowanymi ideowo latami. Jeżeli Nowacka lewicy nie pomoże, to znaczy, że nic nie mogło jej pomóc.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,147565,19040161,wyborylive-skrot-dnia-mocne-wejscie-kaczynskiego-do-kampanii.html

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
MB dla TVN: PiS w kampanii robi najwięcej, żeby przekonać do siebie wyborców
Kaczyński: Polska będzie wyspą wolności
Kaczyński z przekazem dla przedsiębiorców: Razem ruszymy do przodu
Nowacka wykorzystuje słowa Tuska: My też jesteśmy zmęczeni PO. Proponujemy alternatywę: Lewicę
Kaczyński: Zapominamy o urazach. Idziemy do przodu. Wzmocnimy pozycję opozycji, wprowadzimy pakiet demokratyczny
Szydło: W kontekście 8 lat złych rządów PO-PSL, debata nie będzie aż tak wielkim wyzwaniem
Tusk w Polsat News: Rozumiem znużenie Platformą i tych, którzy chcą zmiany
Kaczyński: Ci, którzy mówią, że chcemy z UE wychodzić, po prostu łgają
Kaczyński: Śmiano się z biliona. To nie bilion. To bilion czterysta miliardów
Kaczyński: My nie idziemy po odwet
Nowacka spotkała się z głodującymi pielęgniarkami w Rybniku
“Dumna, bogata Polska” – Wipler prezentuje liczący 40 stron program partii KORWiN
https://300polityka.pl/live/2015/10/17/

— LEWICA Z EFEKTOWNĄ KONWENCJĄ, ALE BEZ PRZEŁOMU: Miało być widowiskowo technicznie – i rzeczywiście było. Konwencja w Katowicach była pod tym względem najbardziej efektownym tego typu wydarzeniem w kampanii parlamentarnej lewicy. Da to znakomity rezultat w sobotnich wieczornych programach informacyjnych, ale jeśli ta konwencja miała być przełomem – który pozwoli lewicy na spokojne myślenie o dwucyfrowym wyniku – to czegoś ewidentnie zabrakło. https://300polityka.pl/news/2015/10/17/lewica-z-efektowna-konwencja-ale-bez-przelomu-w-kampanii/

— SCENA ZABÓJSTWA MORŚWINA – JEDEN Z LEPSZYCH SPOTÓW INDYWIDUALNYCH TEJ KAMPANII https://300polityka.pl/news/2015/10/16/scena-zabojstwa-morswina-pierwszy-sensacyjny-spot-wyborczy/

*****

WIADOMOŚCI TVP

— OBRAZ KAMPANII – zapowiedź: Dwie konwencje, dwa spoty i setki spotkań w całej Polsce. Tak wyglądała ostatnia kampanijna sobota. Co mówili politycy? Jedni obiecywali Polskę równych szans. Inni realną zmianę. A kolejni symbolicznie kruszyli zabetonowaną scenę polityczną. A co i komu może pomóc w osiągnięciu dobrego wyniku za tydzień?

— KAMIL DZIUBKA ZACZYNA MATERIAŁ OD OBRAZKÓW Z EVENTU PETRU: Tak miały paść polityczne mury przed 25 października. Ale żeby tak się stało, Ryszard Petru i Nowoczesna muszą znaleźć się w Sejmie.

— RYSZARD PETRU: Pierwszy mur to taki, że mamy w nim parlamentarzystów zabetonowanych w nim od 30 lat.

— DZIUBKA: Spór Nowoczesnej z Lewicą jest jednym z najbardziej wyrazistych w tej kampanii. Barbara Nowacka obiecywała dziś Polskę równych szans.

— FRAGMENT PRZEMÓWIENIA NOWACKIEJ O CÓRCE PEK.

— KAMIL DZIUBKA: Szefowa rządu nie opuszczała dziś stolicy, otworzyła turniej o Puchar Premiera. Premier Kopacz myślami była pewnie już na poniedziałkowym spotkaniu w TVP z Beatą Szydło. Szydło też ograniczyła swoją aktywność do minimum. PiS przygotowało specjalny spot. PO nie pozostała dłużna. A wczoraj kandydaturę do Senatu Biereckiego poparł Jarosław Kaczyński. A dziś prezes kolejny dzień z rządu wziął na siebie ciężar prowadzenia kampanii PiS. Mówił o potrzebie zdobycia przez PiS samodzielnej większości w parlemencie. Janusz Piechociński zapowiedział, że do dwupartyjnej koalicji z PiS nie wejdzie. Ludowcy balansują na granicy progu wyborczego, choć tak było zawsze, a PSL znalazło się ostatecznie w ławach sejmowych.

— STRATEGIA RUCHU – zapowiedź: Wszystkie sondaże, poza wieloma różnicami, wyraźnie wskazują jedno – ugrupowanie Pawła Kukiza będzie wśród tych, które wejdą do przyszłego Sejmu. Pytanie tylko z jak wielkim poparciem i z iloma mandatami? Bo w porównaniu z majowymi wyborami prezydenckimi zaufanie społeczne do Pawła Kukiza wyraźnie stopniało. Inna kwestia – to z jakim składem i z jakim programem idzie do wyborów.

— MARCIN SZEWCZAK: W czasie wyborów prezydenckich Paweł Kukiz czuł się jak zwycięzca, od tej chwili nastąpiła jego ofensywa. I choć gdzieś po drodze stopniało nie tylko dwudziesto-procentowe poparcie, ale i grono współpracowników, Paweł Kukiz nie zmienił kursu.

— KUKIZ: Chcemy uratować Polskę przed spadkiem w przepaść.

— SZEWCZAK: Zdaniem ekspertów obietnice Kukiza nie są zgodne z rzeczywistością.

— WYPOWIEDŹ RADOSŁAWA MARKOWSKIEGO.

— SZEWCZAK: Kukiz mówi, że generalnie jest przeciwko każdej partii. A innym razem, że nie wyklucza poparcia dla PiS. Muzyk za to konsekwentnie mówi nie o programie, ale o strategii. Ta składa się z trzech filarów. Demokracja, bogactwo, bezpieczeństwo. Ruch Kukiza zapowiada reformy, które mają przyciągnąć młodych. Pytanie, czy antysystemowe hasła wytrzymają próbę progu wyborczego.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZA 8 DNI WYBORY – zapowiedź Joanny Wrześniewskiej-Sieger: To ostatni weekend przed wyborami. Politycy wykorzystali go maksymalnie. Mimo, że w poniedziałek czeka je ostre starcie, publicznie pojawiły się premier Ewa Kopacz i Beata Szydło. Pani premier na finale turnieju Orlika, a kandydatka PiS-u na premiera na spotkaniu z repatriantami. Lider Nowoczesnej kruszył partyjny beton, a Barbara Nowacka zapewniała, że lewica skończy z wyzyskiem.

— BEATA LUBECKA: Na tydzień przed wyborami politycy zrobią wiele, by trafić na czołówki serwisów informacyjnych. Zwłaszcza, jeśli dopiero aspirują, by znaleźć się w Sejmie. Lider Nowoczesnej rozbijał symbolicznie – i tu cytat – stary układ.

— LUBECKA DALEJ: Barbara Nowacka na partyjnej konwencji przekonywała, że kto jak kto, ale Zjednoczona Lewica po przejściach wie, jak rządzić.

— EWA KOPACZ: Namawiam wszystkich tych, którzy chcieliby głosować na lewicę, na Nowoczesną, żeby zagłosowali na Platformę, bo tylko oni są w stanie zatrzymać PiS.

— LUBECKA: Najnowszy sondaż CBOS-u pokazuje, że w Sejmie mogą znaleźć się tylko 4 partie. Ale wśród nich Zjednoczonej Lewicy może zabraknąć.

— LESZEK MILLER: CBOS to ta pracownia, który myli się najczęściej.

— LUBECKA: Aktualna pani premier w stroju nieformalnym otwierała finał turnieju o Puchar Premiera. Orlikami Platforma chwali się, kiedy tylko może. A przed poniedziałkowym pojedynkiem Ewy Kopacz i Beaty Szydło PiS przedstawiło spot pod hasłem “Czego Ewa Kopacz nie powie”. PO nie pozostała dłużna. W swoim spocie przypomniała o SKOK-ach. Grzegorz Bierecki, który zawiesił swoje członkostwo w klubie PiS, wczoraj rekomendowany przez prezesa. A dzisiaj prezentacja spotu.

— LUBECKA DALEJ: Prezes PiS też nie odpuszcza w końcówce kampanii. M.in. promował kandydatów warszawskiej listy PiS. Na 2 dni przed debatą publicznie pojawiła się także kandydatka PiS-u na premiera. Beata Szydło spotkała się z repatriantami ze Wschodu. Obiecała im uchwalenie ustawy, która umożliwi im powroty do kraju. KORWiN-iści nieustannie przekonują do zmiany ustroju.

— KONWENCJA PSL – zapowiedź Wrześniewskiej-Sieger: Tydzień przed wyborami do parlamentu ludowcy na konwencji w Warszawie z łezką w oku wspominali wybory samorządowe. I nie tylko wspominali, bo to właśnie lokalnymi władzami zamierzają się przede wszystkim zająć w kolejnej kadencji. Z sondaży nie wynika jednak, by za tydzień powtórzyli sukces z wyborów samorządowych.

— DOMINIKA DŁUGOSZ: Nie, to nie archiwalny materiał sprzed roku. To także nie nasz błąd. To ludowcy idą do Sejmu z kampanią samorządową. To 5 punktów, o które PSL będzie walczył w tej kadencji. Zagwarantowanie w Konstytucji kadencyjności samorządów, jasny podział zadań samorządowych i rządowych, uporządkowanie finansów samorządów i ich udział w podatku VAT, stworzenie podstaw prawnych i współpracy wspólnot samorządowych, zwiększenie roli rad osiedli i rad sołeckich.

— DŁUGOSZ: Średnia ze wszystkich badań w tym tygodniu daje ludowcom niewiele ponad 5 pkt. A niektóre nawet sporo mniej. PSL-owi głosy na wsi podbiera PiS i ostatnio robi to bardzo skutecznie, punktując ludowców, choćby za nierówne dopłaty do rolnictwa.

— DŁUGOSZ DALEJ: W następnym Sejmie może być aż za dużo. I na to liczy PSL, że znowu będzie komuś potrzebny do koalicji. Może tym razem PiS-owi.

— DŁUGOSZ: Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi PSL zagrywa swoją najlepszą kartą – samorządem – licząc na to, że zdarzy się cud. Tak, jak krok temu. Ale tym razem nadzieja raczej jest płonna.

*****

FAKTY TVN

— OSTRY KURS – zapowiedź: Ostatni weekend kampanii i walka o każdy głos – Ewa Kopacz z piłkarzami, Beata Szydło z repatriantami, Ryszard Petru burzy mur, Barbara Nowacka zaprasza na jasną stronę mocy, a Jarosław Kaczyński do uczciwej Polski, której przypilnuje Mariusz Kamiński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówi otwarcie: koalicje się nie sprawdziły, więc czas na mocny rząd. Wytycza ostry kurs i ostre granice. Także w Unii, bo znów powraca temat chorób i imigrantów.

— DARIUSZ PROSIECKI: Jarosław Kaczyński nie tylko reklamował kandydatów. To był wykład o tym, jak będzie wyglądała Polska po wyborach. Jeśli ten cel zostanie osiągnięty [samodzielne rządy], w Polsce – według prezesa PiS – sporo się zmieni. Kaczyński mówił m.in. o planowanej reformie władzy i sądownictwa, o miliardach złotych, które pojawią się w polskiej gospodarce, o dotacjach na dzieci i UE, w której Polska pod rządami PiS chce być, ale nie bezwarunkowo.

— PROSIECKI DALEJ: Wystąpienie szefa PiS brzmiało jak expose przyszłego szefa rządu, choć zgodnie z deklaracjami, to Beata Szydło ma zostać premierem. Kandydatka dziś spotykała się z repatriantami ze Wschodu, ale zarówno ona, jak i Ewa Kopacz, nie były zbyt dziś aktywne. Najwyraźniej ten weekend to czas na przygotowanie się do poniedziałkowego telewizyjnego starcia obu pań.

— PROSIECKI: Beata Szydło będzie starała się przekonać, że to ona powinna zająć miejsce Ewy Kopacz. Z sondażu dla Faktów wynika, że prawie połowa pytanych uważa, że urzędująca premier byłaby lepszym szefem rządu, niż Beata Szydło, choć warto zauważyć, że w ciągu tygodnia poparcie dla PEK spadło aż o 5 pkt. proc.

— PROSIECKI DALEJ: Na razie Polacy bardzo dobrze oceniają zaangażowanie PiS-u w kampanię. 38% badanych uważa, że ta partia zrobiła najwięcej. Kampanię PO wyróżnia co 4. ankietowany.

— PLAN DLA LEWICY – zapowiedź Werner: Liderka Zjednoczonej Lewicy zaprasza na jasną stronę mocy – stawia na pracę, płacę i na Śląsk. Na konwencji wyborczej w Katowicach Barbara Nowacka kusiła związkowców, a wyborców przekonywała – i do siebie, i do planu. A ci, których w kampanii zepchnęła w cień przekonywali, że to pomysł nie na jedne wybory, tylko na długie lata.

— ARLETA ZALEWSKA: To miała być największa konwencja Zjednoczonej Lewicy w tej kampanii. Zanim na scenie pojawiła się jej liderka, przed sceną brylowali odsunięci w tej kampanii na drugi plan Leszek Miller i Janusz Palikot.

— ZALEWSKA DALEJ: Ale to Barbara Nowacka ma być nową twarzą lewicy, której pierwszy raz w historii może grozić kadencja poza Sejmem. A to najważniejsze punkty programu: wyższe pensje, minimum 15 zł za godzinę, darmowe leki dla emerytów, przywrócenie najwyższej stawki podatkowej dla najbogatszych i rozwiązanie spraw światopoglądowych, m.in. legalizacja związków partnerskich.

— DARIUSZ JOŃSKI: Jeśli oni nie chcą PO-PiS-u, tej całej kłótni od 10 lat, mogą zagłosować na Zjednoczoną Lewicę. I to chcemy im pokazać.

— ZALEWSKA DALEJ: W ostatnim sondażu dla TVN Zjednoczona Lewica uzyskała 10% poparcia. Ale dla nich najważniejsze jest to, że odkąd ruszyli czerwonym busem w Polskę, w sondażach nie spadają poniżej wyborczego progu.

— BARBARA NOWACKA: Obejrzałam dzisiaj spot PiS-u i Platformy. One nie są o Polsce. One są o PiS-ie i o Platformie. My będziemy pokazywać, że Polska może być inna i powinna być inna.

— JANUSZ PALIKOT: Nie nazywam się Janusz Palikot, jeżeli to się rozpadnie. Może pani to zapisać. To weksel, który wystawiam jako Janusz Palikot, że to się nie rozpadnie.

— LESZEK MILLER: Chyba że stało by się coś, co wykluczam, mianowicie, że Zjednoczona Lewica nie wejdzie do Sejmu. Ale to wykluczam.

— ZALEWSKA: Właśnie zaczyna się ostatni tydzień walki o lewicy o być albo nie być w Sejmie. Plan Barbary Nowackiej jest prosty: jeździć po Polsce i przekonywać, że tym razem to wiarygodna oferta.