— DUDA: W SPRAWACH BEZPIECZEŃSTWA MAM TAKIE SAMO STANOWISKO, JAK RZĄD – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/07/08/

— CBOS: BADANIE POKAZUJE, ŻE WSZYSTKIE PARTIE, POZA KONFEDERACJĄ, TRACĄ POPARCIE – GAZETA.PL: “Ostatnie miejsce na podium zajmuje Konfederacja, na którą głosować chce 14 proc. respondentów. To wzrost o 3 pkt proc. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu, do Sejmu weszłyby jeszcze dwa ugrupowania: Trzecia Droga z wynikiem 10 proc. oraz Lewica, którą popiera 8 proc. badanych. Obie partie zaliczyły stratę po 1 pkt proc. Natomiast odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrało 10 proc. ankietowanych”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,31121967,spada-poparcie-dla-ko-i-pis-rosnie-dla-konfederacji-nowy-sondaz.html

— CENĄ ZA NIEDOPUSZCZENIE DO WŁADZY WE FRANCJI PRAWICOWEGO POPULIZMU MARINE LE PEN OKAZAŁO SIĘ ZWYCIĘSTWO JEANA-LUCA MÉLENCHONA, LEWICOWEGO POPULISTY, KTÓRY NIENAWIDZI AMERYKI, NATO I PODZIWIA PUTINA. NIE MAMY SIĘ Z CZEGO CIESZYĆ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ.

— MELENCHON TO ANTYSEMITA. W DODATKU JAKO ANTYKAPITALISTA NIENAWIDZI AMERYKI, FASCYNOWAŁ SIĘ FIDELEM CASTRO – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Emocją, która spajała NFL było poparcie dla Palestyny i niechęć do Izraela przekraczająca granice antysemityzmu. Francuski intelektualista Alain Finkielkraut kilka dni temu ostrzegał na łamach „Rzeczpospoltiej”, że Melenchon to antysemita. W dodatku jako antykapitalista nienawidzi Ameryki, fascynował się Fidelem Castro czy Hugonem Chavezem. Wpływowy serwis Politico nazwał go „charyzmatycznym dyktatorem”.

— WŁADZA WE FRANCJI NIE WPADŁA W RĘCE PROROSYJSKIEJ LE PEN, ALE WYGRAŁ SOJUSZ, W KTÓRYM PIERWSZE SKRZYPCE GRA NAWET BARDZIEJ PROPUTINOWSKI MÉLENCHON – KONKLUZJA SZUŁDRZYŃSKIEGO: “Nie rozumiem też, dlaczego Donald Tusk uznał, że po tych wyborach zapanowało w Moskwie rozczarowanie. Władza we Francji nie wpadła w ręce prorosyjskiej Le Pen, ale wygrał sojusz, w którym pierwsze skrzypce gra nawet bardziej proputinowski Mélenchon”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40778831-michal-szuldrzynski-macron-ratuje-skore-dopuszczajac-do-wladzy-lewicowy-prorosyjski-populizm

— PROTEST MEDIÓW BYT NAWET GLUPSZY NIZ PROTEST ROLNIKÓW, BO ROLNICY ZABIEGALI, A PRZYNAJMNIEJ UDAWALI, ŻE ZABIEGAJĄ O WSPARCIE SPOŁECZEŃSTWA – TOMASZ LIS W NEWSLETTERZE: “Poniewaz duzo jest ostatnio o prawach autorskich, i ten tekst jest trochę a propos tego, to uczciwie informuje, że jego tytut jest parafraza tytutu wiersza Mirona Białoszewskiego, do którego wspaniałą pieśń śpiewała cudowna Ewa Demarczyk. Kilka dni temu mielismy jeden z najśmieszniejszych protestów ostatniego czasu, nawet glupszy od protestu rolników sprzed kilku miesięcy. Media zarzucają politykom, że chcą je zabić i zwracają się do tychże o pomoc i wsparcie. To normalna praktyka. Jak człowiekowi wchodzą do domu włamywacze, to zwykle prosi się ich o pomoc w przeprowadzce, a przynajmniej zrobieniu porządków (to drugie zwykle włamywacze chętnie robią). Protest mediów byt nawet glupszy niz protest rolników, bo rolnicy zabiegali, a przynajmniej udawali, że zabiegają o wsparcie społeczeństwa. Media zaś, rejestrując błyskawicznie ogromny sceptycyzm z jakim publika przyjęła ich apel, zaczęły w obywateli -odbiorców uderzać, co wydaje się taktyka wybitnie niemądra, zeby nie powiedziec straceńcza. Nasze medialne primadonny zaczęły opluwać publiczność w operze za to, że ta, zamiast się zachwycać i klaskać, syczy, śmieje się, głośno drwi i gwiżdże. Publika kwestionuje boskość i wyjątkowość primadonn? Jakim prawem?”

— MEDIA W POLSCE SZCZERZE UZNAJĄ SIĘ SAME ZA CENTRUM WSZECHŚWIATA. I RZECZYWIŚCIE SA CENTRUM. NIESTETY WYŁĄCZNIE SWOJEGO ŚWIATA – DALEJ TOMASZ LIS: “konsternacja mediów była autentyczna i nieudawana. Wzięła się stąd, że media w Polsce szczerze uznają się same za centrum wszechświata. I rzeczywiście sa centrum. Niestety wyłącznie swojego świata. Czwartkowe starcie było tylko kolejnym epizodem w niewypowiedzianej wojnie między mediami a obywatelami. Tym razem reakcja publiki na protest była wybitnie alergiczna, bo oto organizatorzy protestu zwracali się o wsparcie do tych, którymi od lat ostentacyjnie pomiatają, którymi gardzą, których mają za nic, których opluwają i obrażają. Ludzie widza i wiedza, ze media ich ignoruja i swietnie sie bawia we własnym towarzystwie, bez udziału pogardzanej przez siebie gawiedzi, więc gdy nadarzyła się okazja, pokazali mediom gest Kozakiewicza, albo gorzej, środkowy palec. Odpowiedz mediów była taka jak zawsze – oburz, foch, dąsy i grymasy”.
https://x.com/CezaryKucharski/status/1809895476650496204

— PRZEJAW KRÓTKOWZROCZNEJ PAZERNOŚCI, KTÓRA ODBIJE SIĘ MEDIOM CZKAWKĄ – ANDRZEJ RZOŃCA NA TWITTERZE: “Porównywanie braku zgody na to, żeby media były zasilane przez BigTechy kwotą, którą te pierwsze zażądają, o ile wesprze ich w żądaniach urząd, do próby podporządkowania sobie mediów przez PiS uważam za przejaw krótkowzrocznej pazerności, która odbije się mediom czkawką”.

— POWIERZENIE JAKIEMUKOLWIEK URZĘDOWI WŁADZY DECYDOWANIA, CZY KWOTY ŻĄDANE PRZEZ MEDIA OD BIGTECHÓW SĄ SŁUSZNE, JESZCZE BARDZIE UZALEŻNI MEDIA OD RZĄDZĄCYCH – DALEJ RZOŃCA: “Powierzenie jakiemukolwiek urzędowi władzy decydowania, czy kwoty żądane przez media od BigTechów są słuszne, jeszcze bardziej uzależni media od rządzących, którzy i bez tego mogą na nie wpływać przez reklamy (albo ich brak) spółek Skarbu Państwa”.

— REGULACJE, KTÓRE WPROWADZA, NIE POWINNY UMOŻLIWIAĆ NEGATYWNEGO REGULACYJNEGO ARBITRAŻU. GENERALNIE, POWINNY BYĆ ONE WPROWADZANE NIE WCZEŚNIEJ I BYĆ NIE OSTRZEJSZE NIŻ GDZIE INDZIEJ – DALEJ PROF. RZOŃCA: “Polska powinna tworzyć wokół siebie pozytywny klimat i przyciągać inwestycje, także BigTechów. Regulacje, które wprowadza, nie powinny umożliwiać negatywnego regulacyjnego arbitrażu. Generalnie, powinny być one wprowadzane nie wcześniej i być nie ostrzejsze niż gdzie indziej”.
https://x.com/andrzej_rzonca/status/1809910249731584112

— PO NOWEMU IDZIE STARE. DLACZEGO RZĄD DONALDA TUSKA PRZESTAŁ SŁUCHAĆ OBYWATELI? – IRENEUSZ KRZEMIŃSKI W RZ: “Nie wiemy wciąż, jaką wizja polskiej szkoły, nauki czy służby zdrowia ma nowy rząd. A co z polityczną korupcją w sposobie zarządzania spółkami Skarbu Państwa? Nie wiemy wreszcie, czy politycy zamierzają informować obywateli o swych zamierzeniach, wysłuchać ich głosu i dowiedzieć się, czego sami obywatele pragną”

— DLACZEGO JAKIEŚ OSOBY OBEJMUJĄ TERAZ KLUCZOWE STANOWISKA, WEDLE REKOMENDACJI PARTYJNYCH, JAK SIĘ MOŻNA ZORIENTOWAĆ? – DALEJ KRZEMIŃSKI W RZ: “Warto przypomnieć, że to jeden z najdonioślejszych problemów również politycznych – czyli sposobu sprawowania władzy przez wybranych reprezentantów. Przed kilku laty Rada Gospodarcza przy premierze Donaldzie Tusku zaproponowała rozwiązanie opierające się na najlepiej ocenianym projekcie norweskim. System, którzy stworzyli Norwegowie nie wyklucza polityków, ale czyni ich tylko jednymi z organizujących proces wyboru zarządzających narodowym majątkiem. Do tego czy też innych pomysłów można wrócić i zaproponować projekt czy projekty, by znowu obywatele mogli zabrać głos. Ale nic się takiego nie dzieje…”
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40775441-ireneusz-krzeminski-po-nowemu-idzie-stare-dlaczego-rzad-donalda-tuska-przestal-sluchac-obywateli

— URODZINY: Mirosława Stachowiak-Różecka, Mirosław Drzewiecki, Stanisław Koziej, Jerzy Kopaczewski, Paweł Pudłowski.