— W PARTII RAZEM POJAWIAJĄ SIĘ GŁOSY O OPUSZCZENIU KLUBU LEWICY – PRZEKAZAŁA POSŁANKA TEJ FORMACJI MARCELINA ZAWISZA. JAK DODAŁA, „TO NIE JEST KOMPLETNIE WYKLUCZONE”. WICESZEFOWA KLUBU LEWICY PRZEKAZAŁA RÓWNIEŻ, ŻE TEMAT TEN PORUSZONY ZOSTANIE JUŻ W NIEDZIELĘ NA RADZIE KRAJOWEJ UGRUPOWANIA – INTERIA:
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-rozlam-w-lewicy-na-horyzoncie-nie-mozna-tego-wykluczyc,nId,7590603

— CZY PODZIELONA LEWICA DOWIEZIE LEWICOWY PROGRAM? – AGNIESZKA WIŚNIEWSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “W powietrzu wisi pytanie, czy na Lewicy dojdzie do rozwodu. Można też – idąc za słowami Adriana Zandberga – zapytać, czy podzielona Lewica szybciej zrealizuje lewicowy program? Albo czy Lewica połączona, ale będąca poza rządem lepiej dowiezie lewicowe postulaty, przepchnie więcej lewicowych ustaw albo lewicowych poprawek do ustaw?”

— JEDNO JEST PEWNE – ŻADNEGO PROGRAMU NIE ZREALIZUJĄ I ŻADNEJ USTAWY NIE PRZEFORSUJĄ POLITYCY I POLITYCZKI, KTÓRYCH NIE MA W PARLAMENCIE – DALEJ WIŚNIEWSKA W KP: “Jedno jest pewne – żadnego programu nie zrealizują i żadnej ustawy nie przeforsują politycy i polityczki, których nie ma w parlamencie. Lewica pozaparlamentarna może tworzyć ruchy społeczne, organizacje pozarządowe, think tanki. Może generować ferment intelektualny, podrzucać pomysły i rozwiązania, wspierać pisanie ustaw, ale ostatecznie za tymi ustawami guzik na „tak” lub „nie” naciska się na Wiejskiej. I tam silna lewica jest nam potrzebna”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/czy-podzielona-lewica-dowiezie-lewicowy-program/

— TĘ REALISTYCZNĄ POLITYKĘ WS. GRANICY TUSK ŁĄCZYŁ I ŁĄCZY ZE ZWALCZANIEM WSZELKIEGO RASIZMU I KSENOFOBII – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Linia Tuska była niezmienna, począwszy od kryzysu migracyjnego w 2015 r.: szczelne granice i powstrzymanie napływu migrantów za wszelką cenę. Ale, i to musi wybrzmieć, gdy po stronie liberalno-lewicowej narasta krytyka premiera za „Tarczę Wschód” i za regulacje mające wzmocnić mundurowych i służby na granicy, że tę realistyczną politykę Tusk łączył i łączy ze zwalczaniem wszelkiego rasizmu i ksenofobii. PiS wykorzystuje zaognianą przez białoruskie służby sytuację na granicy w podobny sposób, co przy każdej odsłonie kryzysu migracyjnego od 9 lat: rozsyła w sieci rasistowski spot, który z każdego obywatela o innym niż biała kolorze skóry robi przestępcę. Szczuje na obcokrajowców, z których wielu mieszka i pracuje w Polsce dzięki temu, że rząd Mateusza Morawieckiego poluzował politykę wizową dla mieszkańców Azji i Afryki”.

— TO, ŻE PO WYEMITOWAŁA TEN SPOT W KAMPANII, TO SKANDAL – DALEJ WIELOWIEYSKA W GW: “Gwoli sprawiedliwości, w podobny skandaliczny ton uderzał przedwyborczy spot PO z września 2023 r. Jeśli chodzi o treść, zgodny z prawdą – rząd PiS w poszukiwaniu taniej siły roboczej zaprosił rzeszę obywateli państw afrykańskich, azjatyckich i bliskowschodnich, a co najmniej kilkaset wiz sprzedano za łapówki. Ale oprawa, zdjęcia migrantów, muzyka, ton lektora miały wywołać grozę i lęk przed ludźmi o ciemnym kolorze skóry. To, że PO wyemitowała ten spot w kampanii, to skandal”.

— ODPOWIEDŹ TUSKA MOGŁABY BYĆ TAKA: GDYBY NIE MOJA STRATEGIA, PIS RZĄDZIŁBY DALEJ I BYŁOBY JESZCZE GORZEJ. BO NASTROJE SPOŁECZNE SĄ JEDNOZNACZNE – TWIERDZI DALEJ WIELOWIEYSKA.

— TUSK UWAŻA, ŻE WŁAŚNIE POWSTRZYMANIE FALI MIGRANTÓW SPRZYJA ZWALCZANIU RASISTOWSKIEJ RETORYKI – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Strategia Tuska jest obliczona właśnie na łagodzenie tych potencjalnie groźnych toksycznych emocji. Tusk uważa, że właśnie powstrzymanie fali migrantów sprzyja zwalczaniu rasistowskiej retoryki, natomiast niekontrolowany napływ nieuchronnie rasizm wzmocni, bo pewnych procesów społecznych, takich jak niechęć i lek przed obcymi, nie da się kontrolować”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31073187,tusk-i-migranci-warto-przypomniec-co-mowil-kilka-lat-temu.html

— NA GRANICY BIAŁORUSKIEJ ZWYCIĘŻA MYŚLENIE ZIOBRY – MARCIN MATCZAK W GW: “Ale to za mało – chcemy, żeby żołnierze mogli używać tej broni niezgodnie z zasadami i żeby nie ponosili za to odpowiedzialności. Zwycięża więc propagandowo Zbigniew Ziobro, który od lat po szeryfowsku zachęcał Polaków, by zmienić zasady obrony koniecznej. (…) My, Polacy, uznajemy dyplomację za słabość. Uwielbiamy prężyć muskuły, mówić, że nie oddamy ani guzika i wspominać husarię. We wnętrzu polskiej duszy kpimy sobie z Geremka i jego fajki, a szanujemy Dudę i Błaszczaka, gdy paradują w bluzach polowych. Choć to ten pierwszy, wprowadzając nas do NATO, zrobił milion razy więcej dla bezpieczeństwa Polski, niż jakiekolwiek poligonowe pajacowanie. Oceniamy po pozorach, mylą nam się karły z gigantami. (…) Przemoc jest bronią ludzi słabych, a nasza fascynacja przemocą tylko potwierdza naszą słabość”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31069646,uznalismy-to-co-sie-dzieje-na-granicy-za-wojne-zeby-stworzyc.html

— KACZYŃSKI WYMYŚLA LEPSZEGO DUDĘ – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Kandydatem PiS na prezydenta ma być ktoś strawny dla wyborców Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena, ale i otwierający tę partię na centrum. Kojarzony z pisowskim środowiskiem, niekoniecznie jednak z jego rządami. Wymyślenie kogoś takiego wymaga cudu”.

— CZY DA SIĘ NIESPEŁNIONE OBIETNICE PRZYKRYĆ HASŁEM: ROZLICZYĆ ŁAJDAKÓW I ZŁODZIEI Z PIS? MOŻNA W TO WĄTPIĆ – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Do tego dojdzie niezadowolenie z powodu rosnących cen energii, też po części do powiązania z klimatyczną polityką Unii. Dojdą też niespełnione obietnice „krajowe” – 20-procentowe podwyżki dla budżetówki są niemożliwe, a to tylko jeden przykład niewykonalności sztandarowych obietnic nowej władzy. Czy da się to przykryć hasłem: rozliczyć łajdaków i złodziei z PiS? Można w to wątpić”.

— PADAJĄ I NAZWISKA: BYŁEGO MINISTRA ROZWOJU PIOTRA NOWAKA, POSŁA I BYŁEGO WOJEWODY ZACHODNIOPOMORSKIEGO ZBIGNIEWA BOGUCKIEGO – DALEJ ZAREMBA: “Były wojewoda mazowiecki zdawał się być pogrążony porażką w Warszawie w starciu z Rafałem Trzaskowskim. Ale kiedy zdobył mandat, startując z drugiego miejsca na liście w eurowyborach, skądinąd także w Warszawie, wrócił do gry. Padają i inne nazwiska: byłego ministra rozwoju Piotra Nowaka, posła i byłego wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego czy nawet unikającego partyjnych konotacji prezesa IPN Karola Nawrockiego. Kryteriami są zdolności do gładkiego wypowiadania się, pewien typ medialnej sprawności, przy równoczesnym trzymaniu się pryncypiów”.

— OSTATNIE WYBORY POWINNY DOSTARCZAĆ KACZYŃSKIEMU WIEDZY, ŻE ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, A JEGO DYREKTYWY NIEKONIECZNIE SĄ TRAKTOWANE JAKO WYROCZNIA – PISZE DALEJ PIOTR ZAREMBA: “Ostatnie wybory powinny dostarczać Kaczyńskiemu wiedzy, że świat się zmienia, a jego dyrektywy niekoniecznie są traktowane jako wyrocznia, nawet przez wiernych generalnej linii wyborców. Pouczający jest tu przykład upierania się na Mazowszu przy kandydaturze Jacka Kurskiego, osobiście zachwalanego przez prezesa na wyborczych wiecach. Tylko dlaczego aż tylu kandydatów z dalszych miejsc przeskoczyło byłego prezesa TVP? Bo nawet dla zwolenników PiS propaganda telewizji Kurskiego była paździerzem? A może i ze względu na ostentacyjny cynizm tej postaci, wykazany chociażby przy okazji powtórnego, bardzo ostentacyjnego ślubu po stwierdzeniu nieważności poprzedniego związku sakramentalnego?”

— TAKI KONIEC PARTII ZIOBRY UMOCNI ZAPEWNE OPÓR KONFEDERACJI PRZED WIĄZANIEM SIĘ NADMIERNIE Z PIS. MAJĄCY DOBRĄ OPINIĘ U WIELU WYBORCÓW PRAWICY KRZYSZTOF BOSAK JESZCZE MOCNIEJ UWIERZY WÓWCZAS W SWOJĄ SZCZĘŚLIWĄ GWIAZDĘ – JESZCZE ZAREMBA W RZ: “Za sukces można by uznać zapowiadane wchłonięcie przez PiS Suwerennej Polski. Różnice między nią a PiS w opozycji się zatarły, a choroba Zbigniewa Ziobry przyśpiesza ten proces. Zarazem oznacza to jeszcze mocniejsze wzięcie na swoje barki sprawek tego środowiska, które zmieniło Ministerstwo Sprawiedliwości w narzędzie wspierania swoich interesów. No i jeszcze jedno: taki koniec partii Ziobry umocni zapewne opór Konfederacji przed wiązaniem się nadmiernie z PiS. Mający dobrą opinię u wielu wyborców prawicy Krzysztof Bosak jeszcze mocniej uwierzy wówczas w swoją szczęśliwą gwiazdę”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art40673711-kaczynski-wymysla-lepszego-dude

— RZĄD ODPUSZCZA EKOLOGIĘ? NARRACJA PRAWICY WYGRYWA, A NA KOALICJĘ CZEKAJĄ PUŁAPKI – MARCEL WANDAS W OKO.PRESS: “Rząd nie radzi sobie z przekonaniem wyborców do znaczenia polityki klimatycznej, a na jej krytykowaniu rośnie prawica. Koalicja stoi więc w rozkroku lub kapituluje przed antyekologiczną demagogią. Przy takiej postawie rządzących kolejnym problemem może być dla nich dyrektywa budynkowa”.

— MIMO WSZYSTKO NIE MOŻNA SIĘ DZIWIĆ, ŻE DYREKTYWA BUDZI LĘKI. RZĄD NA RAZIE NIE ROBI Z KOLEI WYSTARCZAJĄCO WIELE, BY JE USPOKOIĆ – DALEJ WANDAS W OKU: “Mimo wszystko nie można się dziwić, że dyrektywa budzi lęki. Rząd na razie nie robi z kolei wystarczająco wiele, by je uspokoić. O plany wokół nowych regulacji zapytaliśmy odpowiadające za ich wdrażanie ministerstwo rozwoju. Dowiedzieliśmy się między innymi, że akcja informacyjna jest dopiero planowana, a szczegółowa strategia dotycząca budynkowej rewolucji będzie znana do końca roku. Trochę wiadomo jej finansowaniu. Termomodernizacja budynków będzie wspierana między innymi antysmogowymi programami Czyste Powietrze i Stop Smog czy Fundusz Termomodernizacji. Wspomogą nas przede wszystkim środki z KPO”.

— MOŻLIWE, ŻE SZYMON HOŁOWNIA EKOLOGICZNE AMBICJE MUSIAŁ POWŚCIĄGNĄĆ W KOALICJI Z POLSKIM STRONNICTWEM LUDOWYM – PISZE WANDAS: “Nie tylko Donald Tusk wychodzi przy tym na hamulcowego. Pisaliśmy już o trudnościach kontrolowanego przez Polskę 2050 resortu klimatu, w którym trudno dostrzec dążenie do rewolucyjnych zmian. Możliwe, że Szymon Hołownia ekologiczne ambicje musiał powściągnąć w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym. W duecie z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem podkreśla, że walka o klimat zda się na nic, jeśli w niedalekiej przyszłości Polska zmierzy się w walce zbrojnej z agresorami ze wschodu”.
https://oko.press/dyrektywa-budynkowa-ekologia-rzad-prawica

— „NIEJAKI RYMKIEWICZ” PRZYLGNIE TERAZ DO NAZWISKA BARBARY NOWACKIEJ. MOŻLIWE, ŻE ZA KILKA LAT OBECNA SZEFOWA MEN BĘDZIE PAMIĘTANA GŁÓWNIE Z TEGO AROGANCKIEGO POPISU – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Kiedy to przeczytałem po raz pierwszy na jakimś portalu, byłem przekonany, że to fejk. Ale kiedy powtarzały to media coraz bardziej miarodajne, zrozumiałem, że to wierny zapis słów ważnej postaci tego rządu. Która odpowiada za edukację młodych Polaków. (…) „Niejaki Rymkiewicz” przylgnie teraz do jej nazwiska. Możliwe, że za kilka lat będzie pamiętana głównie z tego aroganckiego popisu. A może też nadejść taki moment, że o niej kompletnie zapomną. Wierzę, że będą wtedy istnieli ludzie czytający, choćby z czystej ciekawości, Jarosława Marka Rymkiewicza”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-barbarzyncy-juz-tu-sa-nowacka-o-rymkiewiczu-zaremba-o-nowack,nId,7588410

— URODZINY: Henryk Woźniakowski, Adam Szostkiewicz, Elżbieta Rafalska, Andrzej Machowski, Kazimiera Szczuka, Magdalena Rigamonti, Ireneusz Krzemiński. NIEDZIELA: Sławomir Rybicki, Paulina Chorążewska-Matwiejczuk.