— NADCHODZĄ PODWYŻKI CEN ENERGII! MORAWIECKI: „ZA DWA TYGODNIE CZEKA NAS PRAWDZIWY SZOK”: 
https://wpolityce.pl/polityka/695501-nadchodza-podwyzki-morawiecki-czeka-nas-prawdziwy-szok

— POLKI ROZCZAROWANE KOALICJĄ OBYWATELSKĄ. „ROBI TO SAMO, CO PIS” – MILENA OSZCZEPALIŃSKA NA CZOŁÓWCE ONETU: “- Czuję się oszukana. Donald Tusk po objęciu władzy zachowuje się, jakby zapomniał, co obiecywał wyborczyniom — mówi 32-letnia Weronika, która w październiku głosowała na Koalicję Obywatelską. — Myślałam, że to będzie trochę inna Polska – dodaje 47-letnia Bożena. Ona również zawiodła się na obecnym rządzie, który wydaje się powielać schematy działania poprzedników. W niedzielnych wyborach do europarlamentu nie brały udziału, bo nie będą „wybierać mniejszego zła”.
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/polki-rozczarowane-koalicja-obywatelska-robi-to-samo-co-pis/b704xwb,2b83378a

— TUSK SKORZYSTA Z OKAZJI. WPŁYWY KOALICJANTÓW W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA ZOSTANĄ MOCNO OGRANICZONE – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Wynik Trzeciej Drogi i Lewicy będzie pretekstem do odchudzenia rządu. Zmiany kadrowe nie będą spektakularne i nie dotyczą ministrów. Ale Tusk może się pozbyć niektórych wiceministrów. Jednak najbardziej bolesne będzie co innego: nastąpi korekta nominacji w wielu innych instytucjach zależnych od rządu i spółkach skarbu państwa, gdzie wpływy mniejszych koalicjantów zostaną mocno ograniczone. To też może wywołać wrzenie w samej Lewicy, bo aktyw straci trochę stanowisk”.

— MNIEJSI KOALICJANCI BĘDĄ SIĘ BARDZIEJ AWANTUROWAĆ W SPRAWIE REALIZACJI ICH POSTULATÓW PROGRAMOWYCH – DALEJ  WIELOWIEYSKA W GW: “Z drugiej strony mniejsi koalicjanci będą się bardziej awanturować w sprawie realizacji ich postulatów programowych. To z kolei może podnieść napięcie w koalicji i poszukiwanie kompromisu w sprawach gospodarczych czy światopoglądowych, np. w kwestii związków partnerskich, może być poważnie utrudnione”.

— A ŻE KO WYSFOROWAŁA SIĘ – NIEZNACZNIE – PRZED PIS? TO WYNIK BŁĘDÓW SAMEGO PREZESA ZWIĄZANYCH Z UKŁADANIEM LIST – PISZE W GW WIELOWIEYSKA: “A że KO wysforowała się – nieznacznie – przed PiS? To wynik błędów samego prezesa związanych z układaniem list. Kandydaci otwarcie zwalczali się nawzajem. Czegoś takiego nie było widać na listach KO i zasadniczo na listach Koalicji 15 Października. Poza tym KO rękami posła Romana Giertycha z powodzeniem przeprowadziła operację „Demaskowanie Funduszu Sprawiedliwości”. Nic tak nie działa na wyobraźnię jak nagrania rozmów cynicznych polityków wykorzystujących publiczne pieniądze”.

— MASTALEREK NIE JEST W ZBYT DOBREJ FORMIE – TWIERDZI WIELOWIEYSKA W GW: “To także osobista porażka szefa gabinetu prezydenta Marcina Mastalerka, który pomagał w tej kampanii. Sieć obiegł filmik z Mastalerkiem na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Nie jest w zbyt dobrej formie. Jego wrogowie w PiS z satysfakcją zauważają, że chwalił się kampanijną skutecznością, krytykował Nowogrodzką za złą strategię i fatalne decyzje personalne przy układaniu list. A teraz sam przegrał. Przed wyborami europejskimi snuł opowieść, jak ważną postacią w obozie prawicy jest Andrzej Duda i że bez jego zaangażowania w jakąkolwiek kampanię PiS ma mniejsze szanse na dobry wynik”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31055267,tusk-skorzysta-z-okazji-wplywy-koalicjantow-w-spolkach-skarbu.html

— PLATFORMA DOSTAŁA SWOJE WYMARZONE PIERWSZE MIEJSCE, TERAZ CZAS NA RATOWANIE MIEJSCA CZWARTEGO, PIĄTEGO I CAŁEJ KOALICJI – MARIUSZ JANICKI NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “A już niedługo ruszy prezydencka kampania. Zwycięstwo Platformy daje jej niezłą pozycję przed prezydencką elekcją, ale słabość koalicyjnych partnerów może się odbijać na batalii o Pałac. Partii Tuska, ktokolwiek byłby jej kandydatem (Tusk, mówiąc o tych wyborach w powyborczym przemówieniu, odwrócił się w kierunku Rafała Trzaskowskiego, ale to oczywiście niczego jeszcze nie przesądza), nie wystarczy ten dobry wynik z ostatnich wyborów. Środowisk prodemokratycznych nie stać zatem na utratę żadnego z dotychczasowych zwolenników i pozyskiwanie nowych, bo same przepływy mogą nie zapewnić sukcesu. Platforma dostała swoje wymarzone pierwsze miejsce, teraz czas na ratowanie miejsca czwartego, piątego i całej koalicji”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2259225,1,sukces-tuska-klopot-koalicji-demokratow-nie-stac-na-utrate-zadnego-zwolennika.read

— PRZYWÓDZTWO KOALICJI OBYWATELSKIEJ UWIERZYŁO W PIS-OWSKĄ FORMUŁĘ, ŻE WYBORY SIĘ WYGRYWA DZIĘKI ROZDAWNICTWU I MOBILIZACJI NIENAWISTNIKÓW. DOTARLIŚMY DO ŚCIANY, SPALONO JUŻ WSZYSTKO, CO SIĘ DA – MACIEJ STRZEMBOSZ W RZ: “Dotarliśmy do ściany, spalono już wszystko, co się da, absurdalność zarzutów obu stron za chwilę zacznie Polaków po prostu śmieszyć. Pojawi się potrzeba nowego podziału, nowych identyfikacji, nowego sposobu na organizację życia wspólnoty. I pewne zarysy tego podziału zaczynają już się pojawiać. Jest to podział na tych, którzy wierzą w Polskę i Polaków, i tych, którzy uważają, że bez jakiegoś kagańca się nie obejdzie. Ten podział jest o tyle odświeżający, że w obecnym systemie politycznym wszystkie partie w Polaków i Polskę nie wierzą niezależnie od deklaracji. To zaś wytwarza potrzebę zbudowania reprezentacji politycznej tych, którzy uważają, że mimo wszystko jesteśmy perspektywicznym krajem i przedsiębiorczymi ludźmi, których jedynym ograniczeniem jest niewydolny system organizacji państwa przeżartego przez chorobę partyjniactwa i politycznej payoli (nielegalna praktyka płacenia lub inny sposób łapówkarstwa ze strony wytwórni płytowych w amerykańskim przemyśle muzycznym – red.) oraz brak wiary elit, że Polacy potrafią poradzić sobie sami”.

— WYDAWAĆ BY SIĘ MOGŁO, ŻE TEMAT ZOSTAŁ SPALONY, ALE TERAZ PAŁECZKĘ PRZEJĄŁ DONALD TUSK ORAZ JEGO PARTIA I ŚLADEM POPRZEDNIKÓW PĘDZĄ DO ZAGŁADY – DALEJ MACIEJ STRZEMBOSZ W RZ: “Wszyscy pamiętamy zagrożenia dla demokracji, jakie stwarzała władza PiS, wprowadzanie systemu państwowej kleptokracji, niszczenie niezależnych instytucji demokratycznych. Rzecz w tym, że dziś doszliśmy do ściany z obu stron. W debacie POPiS-u został już tylko do rozegrania ostateczny argument: kim są zdrajcy i pachołki Rosji. Zabawę zaczął słabnący PiS z propagandowym serialem dokumentalnym „Reset” i próbą wyeliminowania liderów opozycji przez sejmową komisję ds. wpływów rosyjskich, która wedle pierwotnego projektu miała być sądem kapturowym, w którym najbardziej absurdalne oskarżenie przegłosowane przez sejmową większość miało eliminować z życia politycznego na wiele lat. Paradoksalnie te zamiary zmobilizowały opozycję i przyczyniły się do porażki PiS w wyborach 15 października 2023 r. Wydawać by się mogło, że temat został spalony, ale teraz pałeczkę przejął Donald Tusk oraz jego partia i śladem poprzedników pędzą do zagłady”.

— UŚMIECHNIĘTA POLSKA W SZYBKIM TEMPIE ZMIERZA DO KARYKATURY – DALEJ MACIEJ STRZEMBOSZ W RZ: “Sądząc z posunięć rządu, sukces gospodarczy wydaje się im bardziej pochodną dobrych relacji z Unią Europejską niż wiarą w możliwości rozwojowe kraju, któremu przewodzą. Najgorsze zaś jest to, że przywództwo Koalicji najwyraźniej uwierzyło w PiS-owską formułę, że wybory się wygrywa dzięki rozdawnictwu i mobilizacji nienawistników. Uśmiechnięta Polska w szybkim tempie zmierza do karykatury”.

— CZAS NA: ROZWÓJ BEZ POPIS-U – KONKLUZJA MACIEJA STRZEMBOSZA: “Kto będzie posłańcem wielkiej zmiany? Nie wiem i sam jestem ciekawy. Przez wiele lat ideologicznych wojen POPiS-u Polska sukcesu, optymizmu i zapału była gdzieś ukryta między leniami a nienawistnikami, jak rzeka podziemna z pieśni Jacka Kaczmarskiego. Czuję, że nadchodzi moment, gdy wybije na powierzchnię i zmiecie niedowiarków, minimalistów i oportunistów, dla których polityka, to posady i walka z przeciwnikami, a nie budowanie nowej Polski. Czas na nową wersję bon motu Wołodii Bukowskiego: „Jeśli nie wierzysz w Polskę i Polaków – zmiataj z polskiej polityki”. Czas na rozwój bez kompleksów, na wizję, strategię i odważne planowanie naszej przyszłości. Czas na: Rozwój bez POPiS-u”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art40622321-czas-na-rozwoj-polski-w-ue-bez-popis-u

— ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, UNIA – TAKŻE. JEST ONA POLSCE Z WIELU WZGLĘDÓW NADAL POTRZEBNA, ALE TO NIE ZNACZY, ŻE NIE WARTO DYSKUTOWAĆ NAD JEJ PRZYSZŁOŚCIĄ – PIOTR ZAREMBA W RZ: “A jednak polscy rolnicy mają być, zgodnie z logiką autora „GW”, dozgonnie wdzięczni za dotacje – i to ma wystarczyć. Tymczasem oni, owszem, myślą o pieniądzach, ale już o innych, tych, których nie zarobią w przyszłości. Świat się zmienia, Unia – także. Jest ona Polsce z wielu względów nadal potrzebna, ale to nie znaczy, że nie warto dyskutować nad jej przyszłością. Politycy prawicy są tu bardziej posłańcami złych nowin i reprezentantami realnych interesów niż kreatorami spisku. Dopóki proeuropejskie elity tego nie zrozumieją, będą błądzić we mgle”.

— STYK MEDIÓW Z POLITYKĄ JEST W POLSCE TAKI, ŻE NIKT NIE JEST W STANIE TUSKA Z TYCH NIELOGICZNOŚCI, A CZASEM OCZYWISTYCH NIEPRAWD, ODPYTAĆ – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Zapewniał, że Polska będzie „profitentem paktu migracyjnego” (który dopiero co, czysto werbalnie, odrzucał) i nie zostanie zmuszona do przyjęcia jednego migranta. Prawie natychmiast zaprzeczył temu dobrze poinformowany europejski polityk, bo premier Francji. Ale styk mediów z polityką jest w Polsce taki, że nikt nie jest w stanie Tuska z tych nielogiczności, a czasem oczywistych nieprawd, odpytać. A specyfika wyborów do europarlamentu, gdy do urn idą żelazne elektoraty, gotowe łyknąć wszystko, co mówią liderzy, dały mu w nagrodę wiatr w żagle. Choć nie tak przemożny, jak pokazywał exit poll”.

— TAKIE PSEUDOTWARDZIELSTWO, NAWET GDY BRAK SKRUPUŁÓW GÓRUJE NAD REALNYMI UMIEJĘTNOŚCIAMI, JEST DZIŚ NAGRADZANE, JOŃSKI ZAJĄŁ MIEJSCE TAKICH KOMPETENTNYCH LUDZI JAK JERZY BUZEK CZY JAN OLBRYCHT – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Niewątpliwie Szczerba i szef innej komisji śledczej Dariusz Joński zdobyli mandaty dzięki swoim rolom sejmowych inkwizytorów. Podeptali przy okazji wszystkie standardy przesłuchiwania przed komisją, ustanowione w roku 2006 przez Trybunał Konstytucyjny. Ale takie pseudotwardzielstwo, nawet gdy brak skrupułów góruje nad realnymi umiejętnościami, jest dziś nagradzane. Joński, który kilkanaście lat temu twierdził, że powstanie warszawskie wybuchło w roku 1988, wszedł do elitarnego grona 21 europarlamentarzystów Tuska – zajmując miejsce takich kompetentnych ludzi jak Jerzy Buzek czy Jan Olbrycht”.

— WYBORY PREZYDENCKIE MOGŁYBY BYĆ OKAZJĄ DO ODWRÓCENIA TEGO WRAŻENIA. STANIE SIĘ TAK POD WARUNKIEM, ŻE SAM PIS PRZESTANIE BYĆ TOWARZYSTWEM WZAJEMNEJ ADORACJI, A W JESZCZE WIĘKSZYM STOPNIU ADORACJI PREZESA – TWIERDZI ZAREMBA W RZ: “Przyszłoroczne wybory prezydenckie mogłyby być okazją do odwrócenia tego wrażenia. Stanie się tak pod warunkiem, że sam PiS przestanie być towarzystwem wzajemnej adoracji, a w jeszcze większym stopniu adoracji Prezesa. Liczba błędów szefa partii popełnionych przy układaniu list została obnażona wyborczymi buntami przeciw wielu „jedynkom” na listach. Gdy Jacek Kurski został wyprzedzony na Mazowszu przez aż czworo kolegów z dalszych miejsc, można było odnieść wrażenie, że prawicowi wyborcy lepiej rozumieją świat niż rekomendujący ulubieńców Kaczyński”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art40622361-jaka-polityke-donald-tusk-zamierza-prowadzic-w-unii-europejskiej

— WIELU LUDZI ZACZYNA INTERESOWAĆ, KIEDY BĘDZIE CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY, ELEKTROWNIA ATOMOWA, INWESTYCJE KLUCZOWE DLA PRZYSZŁOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA. LUDZIE ZACZYNAJĄ MYŚLEĆ – KURCZĘ, MY NAPRAWDĘ MOŻEMY BYĆ JEDNĄ Z WAŻNIEJSZYCH GOSPODAREK ŚWIATA – JAKUB ŻULCZYK W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM WYSOCKIM W GAZETA.PL: “Paradoksalnie, właśnie teraz, gdy mamy wojnę za najbliższą granicą i Rosja znowu stała się agresorem, gdy to co nam tłuczono od dzieciństwa w szkole znów przybrało na jakiejś tam realności, czuję w przestrzeni publicznej, że dużo ludzi, zwłaszcza w moim pokoleniu, zaczyna myśleć kategoriami jutra, rozwoju, przyszłości. Że mają dosyć tej politycznej rąbaniny, nieustannego boksu, teatru rozliczania i wojny polsko-polskiej.  Wielu ludzi zaczyna interesować, kiedy będzie Centralny Port Komunikacyjny, elektrownia atomowa, inwestycje kluczowe dla przyszłości i bezpieczeństwa państwa. Ludzie zaczynają myśleć – kurczę, my naprawdę możemy być jedną z ważniejszych gospodarek świata. Brednie, że jesteśmy jakimś nieważnym kraikiem, petem do zgaszenia w popielniczce, które niedawno prezentował w rozmowie z tobą chociażby niejaki Mościcki, przestają ich przekonywać”.

— POWIEDZ NIEMCOWI CZY FRANCUZOWI CO TO JEST BLIK ALBO ŻE PIT MOŻNA ROZLICZYĆ W POLSCE PRZEZ INTERNET KLIKNIĘCIEM MYSZKI, TO NIE BĘDZIE ROZUMIAŁ, CO DO NIEGO MÓWISZ – DALEJ ŻULCZYK U WYSOCKIEGO W GAZETA.PL: “Mechanizmy, o których powiedziałem wcześniej (zbiorowa trauma), wytworzyły też w naszym społeczeństwie pewne cechy, które są bardzo pozytywne. My jesteśmy bardzo szybcy, bardzo zaradni, bardzo kreatywni. Polski biznes, i ten mniejszy, i większy, bardzo szybko reaguje na trendy. Jesteśmy strasznie do przodu technologicznie, informatycznie. Powiedz Niemcowi czy Francuzowi co to jest Blik albo że PIT można rozliczyć w Polsce przez internet kliknięciem myszki, to nie będzie rozumiał, co do niego mówisz”.

— WIĘKSZOŚĆ MEDIÓW JEST EKSTREMALNIE NIEOBIEKTYWNA. NIC DZIWNEGO, ŻE GDY POJAWIA SIĘ NP. TAKI KANAŁ ZERO, KTÓRY OBIEKTYWNY BYĆ JAKOŚ TAM PRÓBUJE, CHOCIAŻ Z WYRAŹNYM CENTROPRAWICOWO-LIBERALNYM SKRĘTEM, TO LUDZIE NAGLE PRZYSYSAJĄ SIĘ DO TAKIEGO MEDIUM JAK ZGUBIONY NA PUSTYNI DO NAGLE ZNALEZIONEGO JEZIORKA – MÓWI ŻULCZYK WYSOCKIEMU W GAZETA.PL: “Od mediów i przestrzeni publicznej można zwariować i mówię to w sensie dosłownym – skrajna polaryzacja co wrażliwszych ludzi po prostu demoluje psychicznie. Poza tym większość mediów jest ekstremalnie nieobiektywna. Nic dziwnego, że gdy pojawia się np. taki Kanał Zero, który obiektywny być jakoś tam próbuje, chociaż z wyraźnym centroprawicowo-liberalnym skrętem, to ludzie nagle przysysają się do takiego medium jak zgubiony na pustyni do nagle znalezionego jeziorka. Z drugiej strony, medium, które próbuje ustawiać debaty z różnych stron politycznego okopu ludziom zdemolowanym emocjonalnie przez polaryzację zwyczajnie nie mieści się w głowie, i zarzucają mu jakąś kryptowspółpracę np. z PiS-em, bo są przyzwyczajeni, że większość mediów z taką czy inną partią współpracuje po prostu jawnie”.
https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,189996,31054083,jakub-zulczyk-jada-do-brukseli-zgarniac-pol-banki-podstawy.html

— PIERWSZE WYNIKI BADANIA EXIT POLL POKAZYWAŁY INNY OBRAZ, I SĄDZIMY, ŻE ZROBIONO TO SPECJALNIE. CHODZIŁO O TO, ŻEBY TO BYŁ WIECZÓR DONALDA TUSKA – JAROSŁAW KACZYŃSKI DLA WPOLITYCE.PL: “Punkt wyjścia do dalszej ofensywy jest dobry, sądzimy, że rzeczywistość będzie nam sprzyjała, z optymizmem patrzymy na wybory prezydenckie. Oczywiście, lepiej byłoby uzyskać 1 punkt procentowy więcej i wygrać, ale biorąc pod uwagę sprawę Funduszu Sprawiedliwości, i tak udało nam się osiągnąć świetny wynik. Sprawa Funduszu polega na dzieleniu środków publicznych, a to robią przecież także politycy PO. Ale media przedstawiały to inaczej. W każdym razem, przy tej radykalnej nierównowadze medialnej, którą mamy, ten prawie remisowy wynik jest wynikiem dobrym. Pierwsze wyniki badania exit poll pokazywały inny obraz, i sądzimy, że zrobiono to specjalnie. Chodziło o to, żeby to był wieczór Donalda Tuska, który tak się cieszył, że niemalże miał łzy w oczach”.

— W PRZYSZŁYM ROKU JEST KONGRES PARTII, I ZOBACZYMY, JAK SPRAWY SIĘ POTOCZĄ – DALEJ KACZYŃSKI NA WPOLITYCE: “Jeśli nastąpiły zmiany w stosunku do układu list, to były rzeczy związane nie tyle z młodością czy względną młodością, ale z innymi czynnikami. One miały wysoce konkretny charakter. Nie jest to więc moment, by przeprowadzać jakieś wielkie rewolucje. Poza tym w przyszłym roku jest kongres partii, i zobaczymy, jak sprawy się potoczą. Chcę podkreślić, że jedyna osoba, która miała realne problemy z poparciem, i mogła się nie dostać, a która rzeczywiście była mocno przeze mnie popierana, jednak weszła. Traktuję to jako sukces”.

— O SZYLDZIE, O NAZWIE, BĘDZIEMY ROZMAWIALI PO EWENTUALNYM ZJEDNOCZENIU – DALEJ KACZYŃSKI: “Utrzymywanie takiej sytuacji jak obecnie, w której jedna mała partia jest afiliowana przy drugiej, dużej, i korzysta z jej siły, to niedobre rozwiązanie. Podkreślam, że sam Zbigniew Ziobro wielokrotnie mówił mi, że jeden mój znak, i oni wchodzą do PiS-u. Ale wtedy to się łączyło z wieloma konfliktami na poziomie wojewódzkim. Teraz takiej sytuacji nie będzie. O szyldzie, o nazwie, będziemy rozmawiali po ewentualnym zjednoczeniu”.
https://wpolityce.pl/polityka/695505-prezes-pis-o-bledzie-exit-poll-zrobiono-to-specjalnie

— GIERTYCH POZYWA MEDIA. CZY TAKA BĘDZIE PRAKTYKA POSŁÓW KO? – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Roman Giertych nie działa w próżni. Jego krucjata przeciw mediom nieposłusznym władzy odwróci się przeciwko tej władzy. Poseł KO wkraczając na wojenną ścieżkę z dziennikarzami tylko zaszkodzi tym, którym chce pomóc. Dziennikarze nie mogą być bezkarni, ale próba zastraszania ich lub zaszczucia to najgorszy sposób w dojściu do prawdy. Bywa, że cienka granica dzieli obrońcę od oprawcy”.
https://www.rp.pl/polityka/art40634061-jacek-nizinkiewicz-giertych-pozywa-media-czy-taka-bedzie-praktyka-poslow-ko

— ZBIGNIEW ZIOBRO PRZESZEDŁ KOLEJNĄ OPERACJĘ: https://wpolityce.pl/polityka/695471-zbigniew-ziobro-przeszedl-kolejna-operacje

— URODZINY: Piotr Duda. NIEDZIELA: Witold Gadomski, Marian Piłka.