— SAWICKI: WIDZĘ MOŻLIWOŚĆ, ŻE KOSINIAK-KAMYSZ MOŻE ZOSTAĆ PREMIEREM – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/06/14/

— WYBORCY KO I PIS NADAL BARDZO MOCNO ZA WSPIERANIEM UKRAINY – WITOLD GŁOWACKI O BADANIU IPSOS DLA OKO.PRESS: “Pierwsze, co rzuca się w oczy to fakt, że opinie wyborców Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej w kwestii wspierania przez Zachód Ukrainy są bardzo zbieżne – zupełnie w poprzek głównej osi polaryzacji polskiej sceny politycznej. Oba elektoraty nadal bardzo jednoznacznie (PiS – 77 proc., KO – 74 proc.) opowiadają się za udzielaniem Ukrainie bezwarunkowego wsparcia. W obu jednak nastąpił pewien wzrost odsetka (w PiS z 6 do 12 proc., w KO z 11 do 15 proc.) osób uważających, że czas już na porozumienie pokojowe, nawet niekorzystne dla Ukrainy. W obu elektoratach wzrósł też nieznacznie odsetek osób bez jednoznacznego zdania na ten temat. O ile w 2022 roku było ich po 3 procent, o tyle teraz jest ich 10 proc. w elektoracie KO i 11 proc. w elektoracie PiS”.

— ZNACZNIE DALEJ IDĄCE OSŁABIENIE POPARCIA DLA BEZWARUNKOWEGO WSPIERANIA UKRAINY OBSERWUJEMY NATOMIAST WŚRÓD WYBORCÓW DWÓCH MNIEJSZYCH FORMACJI KOALICJI RZĄDZĄCEJ – DALEJ GŁOWACKI W OKU: “O ile w 2022 roku opowiadało się za bezwarunkowym wspieraniem Ukrainy aż 86 procent wyborców Lewicy i 85 procent wyborców Polski 2050 i 80 procent wyborców PSL (Trzecia Droga jeszcze nie istniała), o tyle dziś takie samo zdanie ma jedynie 65 procent wyborców Lewicy i 58 procent wyborców Trzeciej Drogi. To spadki o ponad 20 punktów procentowych – a więc z całą pewnością istotne”.
https://oko.press/wyborcy-ko-i-pis-nadal-bardzo-mocno-za-wspieraniem-ukrainy-ale-widac-zmiany-sondaz

— JEŚLI KANDYDATURA VON DER LEYEN UPADNIE, DO GRY MOGĄ WRÓCIĆ RADOSŁAW SIKORSKI CZY NAWET DONALD TUSK, KTÓRY MA W EUROPIE OPINIĘ KOGOŚ, KTO URATOWAŁ LIBERALNĄ DEMOKRACJĘ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Jeśli kandydatura Niemki zostanie zawetowana, całą pulę można ułożyć od nowa. I wtedy na przykład możliwe byłoby stanowisko wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa dla Sikorskiego. Mogłaby też wtedy wrócić propozycja objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej, najbardziej prestiżowego stanowiska w Unii, przez samego Tuska. Wygrana jego Koalicji Obywatelskiej w wyborach europejskich w Polsce, najlepszy procentowo wynik z tych osiągniętych w UE przez partie mainstreamowe, opinia tego, kto uratował liberalną demokrację w Polsce i całej Unii dają mu silny mandat do tego, by powalczyć o najwyższą stawkę”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40621691-michal-szuldrzynski-tusk-i-sikorski-w-grze-o-najwyzsze-stanowiska-w-ue-jesli-ktos-wywroci-stolik

— NIECH SIĘ JESZCZE POKŁÓCĄ O ROTACYJNEGO MARSZAŁKA SEJMU. AWS-IZACJA KOALICJI TUSKA NA WŁASNE ŻYCZENIE – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Trzecia Droga już kłóci się wewnętrznie i może dojść do rozdzielenia PSL i Polski 2050. Mówi o tym publicznie choćby Joanna Mucha. Niczemu to nie służy i nie pcha do przodu obu formacji, tylko wzmacnia PiS, który zyskuje potwierdzenie o kłótniach w obozie władzy. Odgraża się również Lewica, która ustami Roberta Biedronia zapowiada spotkanie liderów koalicji 15 października dotyczące nowych priorytetów. A Adrian Zandberg zapowiada, że nie będzie się już gryzł w język dla dobra koalicji. W to graj PiS-owi. Niech się jeszcze pokłócą o rotacyjnego marszałka Sejmu. AWS-izacja koalicji Tuska na własne życzenie”.

— KO ZYSKAŁA DZIĘKI GŁOSOM TRZECIEJ DROGI, PODOBNIE CZĘŚCIOWO LEWICA. NIE JEST DOBRĄ TAKTYKĄ KANIBALIZACJA WŁASNYCH WYBORCÓW I OSŁABIENIE PARTNERÓW – DALEJ NIZINKIEWICZ W RZ: “KO zyskała dzięki głosom Trzeciej Drogi, podobnie częściowo Lewica. Nie jest dobrą taktyką kanibalizacja własnych wyborców i osłabienie partnerów. TD miła pozyskiwać nowych wyborców, odbijać częściowo KO i PiS. Wydaje się, że o tym zapomniała. Każde wybory rządzą się swoimi prawami. Przykładanie obecnego poparcia i podziału mandatów do wyborów parlamentarnych to psychologiczny medialny terror, któremu ulegają junior partnerzy KO. Gdy negatywny przekaz zacznie przykrywać dowody współpracy i sprawczości, to rzeczywiście koalicja 15 października długo razem nie porządzi”.

— W POJEDYNKĘ PARTIA TUSKA RZĄDZIĆ NIE DA RADY – KONKLUZJA NIZINKIEWICZA: “Wzajemne waśnie wykrwawią koalicję przed 2027 rokiem. Mimo zwycięstwa KO, wynik wyborczy powinien być sygnałem ostrzegawczym dla rządu Tuska. W pojedynkę jego partia rządzić nie da rady”.
https://www.rp.pl/polityka/art40621531-podzialy-w-trzeciej-drodze-i-na-lewicy-nowa-taktyka-pis-ma-zmobilizowac-wyborcow

— KO TAKŻE JEST ZAKŁADNICZKĄ MNIEJSZYCH PARTII, BO BEZ NICH RZĄDZIĆ NIE JEST W STANIE. W TYM KLINCZU MNIEJSI PARTNERZY, ŚWIADOMI SPADKU SWOICH NOTOWAŃ, MOGĄ ZACZĄĆ GRAĆ BARDZIEJ ZDECYDOWANIE NA SIEBIE – MAŁGORZATA GAŁCZYŃSKA W ONECIE: “Jednak, co oczywiste, KO także jest zakładniczką mniejszych partii, bo bez nich rządzić nie jest w stanie. W tym klinczu mniejsi partnerzy, świadomi spadku swoich notowań, mogą zacząć grać bardziej zdecydowanie na siebie, mniej licząc się z interesem rządu, który współtworzą. Przykład takiej taktyki, nie pierwszy zresztą, widać było w czwartek w Sejmie, gdzie doszło do ostrej różnicy zdań między TD i KO a Lewicą, a szło o niedziele handlowe. Ich przywrócenia — dwa razy w miesiącu, za wyższą płacę — chce TD, a KO pomysł popiera. Lewica mówi stanowcze „nie”, przekonując, że jej żywotnym interesem jest dbanie o dobro pracowników”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/idzie-sprawdzian-dla-koalicji-rzadzacej-pis-moze-hukiem-wrocic-do-wladzy/v8mwpe3,79cfc278

— SZYDŁO WYPADŁA Z GRY – SE CYTUJE POLITYKÓW PIS: “- Trwają badania politologiczno-socjologiczne, które by doprowadziły do wyłonienia kandydata. W zależności od sytuacji i okoliczności rozpatrywane są różne osoby. Pracują nad tym specjaliści. Późną jesienią lub wczesną zimą ogłosimy kandydata – informuje były minister edukacji. Od innego polityka z władz PiS słyszymy, że pierwsze wnioski wyciągać można na podstawie wyborów do Parlamentu Europejskiego. – Beata Szydło w zasadzie wypadła z gry po tym jak uzyskała wynik niemal dwa razy gorszy niż pięć lat temu. Ze świetnej strony pokazali się za to Tobiasz Bocheński, czy Waldemar Buda – mówi nasz rozmówca”.
https://polityka.se.pl/wiadomosci/prezes-szuka-kandydata-na-prezydenta-aa-48Gf-GbGk-k6CJ.html

— OSTRY SPÓR W PIS. BEATA SZYDŁO POSTAWIŁA SIĘ JAROSŁAWOWI KACZYŃSKIEMU – KAMILA BARANOWSKA I JAKUB SZCZEPAŃSKI W INTERII: “Jarosław Kaczyński chce, by marszałkiem województwa małopolskiego został poseł Łukasz Kmita. Uważa, że jego wybór blokują ludzie Beaty Szydło. Między prezesem a byłą premier miało dojść niedawno do mocnej wymiany zdań w tej sprawie. (…) Problem polega na tym, że prezes PiS odbiera sytuację bardzo osobiście. Ba, problem widzi jako bunt przeciwko własnym decyzjom. – Właśnie takie stanowisko przekazał Beacie Szydło. Miał powiedzieć, że oczekuje, że w poniedziałek sprawa zostanie ostatecznie rozwiązana i że ona to załatwi – relacjonuje nasze źródło z Nowogrodzkiej.Z informacji Interii wynika, że Jarosław Kaczyński potraktował sprawę na tyle poważnie, że zdecydował się na rozmowę z Beatą Szydło w cztery oczy”.
https://wydarzenia.interia.pl/tylko-w-interii/news-ostry-spor-w-pis-beata-szydlo-postawila-sie-jaroslawowi-kacz,nId,7572337

— PARTIE DEMOKRATYCZNE W CORAZ WIĘKSZYM STOPNIU ŻYWIĄ SIĘ GŁOSAMI ODCHODZĄCYCH POKOLEŃ – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “Po eurowyborach emocje są mieszane. PO triumfuje. PiS trzyma się mocno. Mniejsi koalicjanci słabną. Konfederacja rośnie. Frekwencja spada. Młodzi demokraci wybierają absencję. Partie demokratyczne w coraz większym stopniu żywią się głosami odchodzących pokoleń”.

— NIE TAK WYOBRAŻALIŚMY SOBIE REAKCJĘ SPOŁECZEŃSTWA NA PROCES DEMOKRATYZACJI, KIEDY W PAŹDZIERNIKU MŁODZI PIERWSZY RAZ GŁOSOWALI MASOWO I PÓŹNĄ NOCĄ STALI W KOLEJKACH DO URN – DALEJ ŻAKOWSKI W GW: “Nie tak wyobrażaliśmy sobie reakcję społeczeństwa na proces demokratyzacji, kiedy w październiku młodzi pierwszy raz głosowali masowo i późną nocą stali w kolejkach do urn. Gdzie oni się podziali ze swoim entuzjazmem i determinacją? I dlaczego tym razem ich tak dramatycznie zabrakło nie tylko przy urnach wyborczych, ale też na przedwyborczym wiecu Tuska, choć rok temu nareszcie dość licznie się objawili na marszu miliona serc?”

— DEMOKRACI BEZTROSKO SKŁADALI WYBORCZE OBIETNICE, TAK JAKBY MIELI W PLECAKACH CZARODZIEJSKIE RÓŻDŻKI – PISZE DALEJ ŻAKOWSKI W GW: “Oczywiście, młodzi bardziej się przywiązują do wyborczych obietnic, a demokratom niewiele z nich udało się dowieźć, poza najważniejszą, czyli odsunięciem PiS. Każdy widzi trudności, z którymi koalicja się zmaga. Ale nikt nie może być nimi zaskoczony. Przecież było wiadomo, że PiS zaminuje państwo. A demokraci beztrosko składali wyborcze obietnice, tak jakby mieli w plecakach czarodziejskie różdżki lub jakby nie istnieli Duda, Manowska, Przyłębska etc. Mniej doświadczeni przez życie i politykę silniej przeżywają takie rozczarowania i prędzej przestają ufać, gdy ktoś ich zawiedzie”.

— POLITYKA BEZ MARZEŃ NIEWIELU ZAPROWADZI DO URN – KONKLUZJA ŻAKOWSKIEGO: “Tymczasem Tusk na słowo „wizja” dostaje wysypki, a większość demokratów tężeje i ma pot na czole, gdy tematem staje się cokolwiek poza bieżącym zarządzaniem, obroną status quo albo rozliczeniami. Emerytom może takie ścibolenie wystarczać. A młodych odpycha. Polityka bez marzeń niewielu zaprowadzi do urn. Chcecie, by z wami poszli – nauczcie się marzyć i dzielić się marzeniami”.
https://wyborcza.pl/7,75968,31055962,po-wyborach-europejskich-wiecej-marzen.html

— LEWICA POD PROGIEM WYBORCZYM OZNACZA POWRÓT DO WŁADZY JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO. TYM RAZEM W KOALICJI Z KONFEDERACJĄ – ARKADIUSZ GRUSZCZYŃSKI W GW: “Nie wiem natomiast, czy konieczna jest zmiana liderów. Czarzasty jest powszechnie komplementowany wśród posłów i posłanek, dba o dobre relacje ze wszystkimi koalicjantami, spaja lewicową rodzinę. Być może powinien ogłosić dwie decyzje: że marszałkinią Sejmu po Szymonie Hołowni zostanie któraś z parlamentarzystek lewicy, chociażby Wanda Nowicka, czyli zasłużona działaczka na rzecz praw kobiet, a następnie wytypuje mocną kandydatkę na prezydentkę Polski. Jedno jest pewne: bez silnej lewicy, która będzie częścią polskiego parlamentu, nie da się budować demokratycznego państwa prawa. Lewica pod progiem wyborczym oznacza powrót do władzy Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem w koalicji z Konfederacją”.
https://wyborcza.pl/7,75968,31053779,upadek-lewicy-powinien-martwic-liberalow.html

— URODZINY: Jarosław Obremski, Katarzyna Ramotowska, Karol Gac, Joanna Augustynowska.