— PÓŁROCZE RZĄDU TUSKA. Dziś mija 6 miesięcy od 13 grudnia.

— NASTROJE POGROMOWE WOBEC MIGRANTÓW NA GRANICY – PROF. WOJCIECH SADURSKI W GW: “Dawniej majaczące na obrzeżach opinie parafaszystowskie wchodzą do głównego nurtu, a tematem do dyskusji nie jest „czy”, ale „jak” strzelać do uchodźców. „Chcącym nie dzieje się krzywda” – słyszymy coraz częściej o cierpieniach i śmierci ludzi drogi. Bandyta cudzoziemiec, który zamordował polskiego żołnierza, staje się emblematyczny dla wszystkich uchodźców, „szturmujących” polską granicę. Ich rozpaczliwa próba ucieczki od wojny i głodu staje się „agresją”, a sytuacja zdefiniowana jest już powszechnie jako „wojna”. Co się z nami stało?”
https://wyborcza.pl/7,75968,31054118,jak-uchodzcy-stali-sie-nachodzcami-czyli-nastroje-pogromowe.html

— TERAZ TRZEBA WIĘC PRZYSPIESZYĆ KONGRES, KTÓRY BYŁ ZAPLANOWANY NA PRZYSZŁY ROK I WYBRAĆ NOWEGO PREZESA. MOŻE WŁADEK PAWLAK LEPIEJ BY SIĘ SPRAWDZIŁ? – LUDOWIEC Z MAZOWSZA CYTOWANY PRZEZ KRYSTYNĘ NASZKOWSKĄ W GW: “- Ludzie są naprawdę wściekli! – mówi mi działacz z mazowieckiego. – Trzeba będzie rozliczyć kierownictwo, nie tylko prezesa, ale też jego dwór, który szczelnie go odizolował od terenu. Kosiniak jest niezłym prezesem i lubianym, ale to w końcu jego wina, że tak źle wypadaliśmy. Ostrzegaliśmy, że Hołownią trzeba się rozstać, ale nie słuchał. Teraz trzeba więc przyspieszyć kongres, który był zaplanowany na przyszły rok i wybrać nowego prezesa.
Kogo? – pytam.
– Może Władek Pawlak lepiej by się sprawdził?
– Zobaczymy, ale my tu, na Mazowszu, uważamy, że Pawlak byłby dobry. Jest mądry, to doświadczony polityk, wie, co dobre dla nas, a co PSL-owi szkodzi. Sytuacja jest groźna, bo coraz więcej ludzi jest zniechęconych do Stronnictwa. Musimy się ratować, bo jeśli będziemy do parlamentu szli znowu razem, to może się okazać, że progu 8 proc. nie przekroczymy”.

— NIEWĄTPLIWIE WYBORY OSŁABIŁY ZARÓWNO KOSINIAKA, JAK I HOŁOWNIĘ. POKAZAŁY, ŻE KRÓL MOŻE NIE JEST NAGI, ALE JEST NA PEWNO SKĄPO ODZIANY – DALEJ NASZKOWSKA W GW: “Jest oczywiste, że bez posłów Trzeciej Drogi nie ma rządu Tuska. To wie Tusk, Kosiniak i Hołownia. Dlatego na szczeblu rządowym raczej nic się nie zmieni. Ale niewątpliwie wybory osłabiły zarówno Kosiniaka, jak i Hołownię. Pokazały, że król może nie jest nagi, ale jest na pewno skąpo odziany”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31055698,to-wszystko-przez-wladka-i-jego-upor-by-nie-isc-z-po-rozgoryczenie.html

— TUSK OBIECAŁ ZAKOŃCZYĆ WOJNĘ POLSKO-POLSKĄ DZIEŃ PO WYBORACH. ALE JEGO WPISY W SERWISIE X POKAZUJĄ COŚ ZUPEŁNIE INNEGO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Donald Tusk i jego aktywność na X – narodowa wspólnota czy narodowa polaryzacja? Premier Tusk obiecał zakończyć wojnę polsko-polską dzień po wyborach. Ale jego wpisy w serwisie X pokazują coś zupełnie innego. Jaki jest bilans narodowego pojednania pół roku po zaprzysiężeniu rządu?”
https://www.rp.pl/komentarze/art40612501-michal-szuldrzynski-donald-tusk-i-jego-aktywnosc-na-x-narodowa-wspolnota-czy-narodowa-polaryzacja

— TYLKO POŁOWA WYBORCÓW TRZECIEJ DROGI I LEWICY ZADOWOLONA Z RZĄDU TUSKA – IPSOS DLA OKO.PRESS OPISUJE MICHAŁ DANIELEWSKI: “Rząd Donalda Tuska staje się coraz bardziej gabinetem Koalicji Obywatelskiej i jej wyborców, a coraz mniej rządem pozostałych dwóch partii tworzących większość sejmową. Tylko wyborcy KO czują w ogromnej większości satysfakcję z działań rządu, w przypadku Trzeciej Drogi to samo czuje mniej niż połowa badanych, w przypadku Lewicy – tylko nieco ponad połowa.

— PREMIER JEST KREOWANY PRZEZ SWOJE OTOCZENIE NA OSOBĘ, KTÓRA W PRAKTYCE JEDNOOSOBOWO RZĄDZI PARTIĄ I PAŃSTWEM – DALEJ DANIELEWSKI W OKU: “Premier jest kreowany przez swoje otoczenie na osobę, która w praktyce jednoosobowo rządzi partią i państwem. Przewodzi walce z populizmem w całej Unii Europejskiej, walczy z Rosją, Białorusią, PiS-em, złodziejami, migrantami, a do tego last but not least z koalicyjnymi partnerami, którzy, co za pech, niestety nie są tak doskonali jak on”.

— ALBO POKAŻĄ SWOIM WYBORCOM, ŻE POTRAFIĄ W RZĄDZIE REALIZOWAĆ RÓWNIEŻ SWOJĄ POLITYKĘ I SWOJE POSTULATY, ALBO W DŁUŻSZYM OKRESIE CZEKA ICH MARGINALIZACJA – PISZE DANIELEWSKI: “Wniosek z tych liczb dla obojga mniejszych koalicyjnych partnerów jest banalny: albo pokażą swoim wyborcom, że potrafią w rządzie realizować również swoją politykę i swoje postulaty, albo w dłuższym okresie czeka ich marginalizacja i dalsze sondażowe spadki. Część ich wyborców zwyczajnie przerzuci swój głos na KO, w myśl zasady, która bardzo dobrze sprawdza się w polityce, a została sformułowana dawno temu w reklamie proszku Dosia: skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać. Część zaś ucieknie w wyborczą absencję”.

— DOBRE HUMORY WYBORCÓW PIS I KONFEDERACJI – O BADANIU IPSOS DALEJ PISZE W OKU MICHAŁ DANIELEWSKI: “Nastroje wyborców obu partii opozycyjnych są dość podobne. Choć satysfakcję z działań swoich wybrańców wyraża więcej wyborców Konfederacji (85 proc.), niż PiS (75 proc.), to w grupie zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego 42 proc. badanych czuje z działań Prawa i Sprawiedliwości pełną satysfakcję, a w przypadku Konfederacji to tylko 28 proc.”
https://oko.press/sondaz-klopot-w-koalicji-wyborcy-trzeciej-drogi-i-lewicy-rozczarowani

— W KULUARACH ZACZĘŁA KILKA DNI TEMU KRĄŻYĆ PLOTKA O TYM, ŻE DONALD TUSK SAM MOŻE SIĘ WŁĄCZYĆ DO WALKI O FUNKCJĘ SZEFA KE – KAMIL DZIUBKA W ONECIE: “Premier rozpoczyna grę o ważne stanowiska dla Polski w Brukseli. Z informacji Onetu wynika, że w grę wchodzi nawet funkcja wiceszefa Komisji Europejskiej dla naszego kraju. Co ciekawe, w kuluarach zaczęła kilka dni temu krążyć plotka o tym, że Donald Tusk sam może się włączyć do walki o funkcję szefa KE, jednak nasi rozmówcy z jego otoczenia kategorycznie temu zaprzeczają. Nie wiadomo również, czy o stanowisko w komisji będzie się bić Radosław Sikorski, bo w obozie władzy coraz głośniej mówi się o jego prezydenckich ambicjach”.

— JAK SŁYSZYMY, OPCJA JAKIEJŚ FORMY PRAWYBORÓW NIE JEST TERAZ WYKLUCZONA – DALEJ DZIUBKA W ONECIE: “Jak słyszymy, opcja jakiejś formy prawyborów nie jest teraz wykluczona. Gdyby Sikorski zdecydował się podążyć za prezydenckimi ambicjami i zrezygnował z walki o fotel w Komisji Europejskiej, pozostaje pytanie o innych kandydatów do KE”.

— I TU POJAWIA SIĘ NAZWISKO PIOTRA SERAFINA – DALEJ DZIUBKA W ONECIE: “I tu pojawia się nazwisko Piotra Serafina, który w latach 2014-2019 był szefem gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej, w latach 2012-2014, zajmował stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 1999 – 2010 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-rozpoczyna-wielka-unijna-gre-w-tle-sensacyjny-scenariusz/rjwss0p,79cfc278

— ZANDBERG: NIE BĘDĘ SIĘ JUŻ GRYZŁ W JĘZYK DLA DOBRA KOALICJI – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/06/13

— WIDZIAŁEM Z BLISKA WZRUSZENIE TUSKA I JEGO ZACHWYT ZWYCIĘSTWEM. JAK SIĘ DZIŚ OKAZAŁO, BARDZO NIEWIELKIM, BY NIE POWIEDZIEĆ — ZNIKOMYM. CIEKAWE, JAK DŁUGO BĘDĄ SIĘ FETOWAĆ, A KIEDY ZACZNĄ SIĘ MARTWIĆ SPADAJĄCYM POPARCIEM U MŁODYCH – BART STASZEWSKI W ROZMOWIE Z DAWIDEM DUDKO W ONECIE: “Dziś mam w sobie wielki wku**. Jak pamiętasz, Dawid, cały czas pracuję jako dokumentalista. Byłem z kamerą na wieczorze wyborczym Koalicji i widziałem z bliska wzruszenie Tuska i jego zachwyt zwycięstwem. Jak się dziś okazało, bardzo niewielkim, by nie powiedzieć — znikomym. Ciekawe, jak długo będą się fetować, a kiedy zaczną się martwić spadającym poparciem u młodych”.

— POLITYCY LEWICY DECYDUJĄ SIĘ WYJECHAĆ DO BRUKSELI, KIEDY NAJWAŻNIEJSZE POSTULATY, Z KTÓRYMI SZLI DO POLITYKI, NIE TYLKO NIE ZOSTAŁY ZREALIZOWANE, ALE NAWET NIE TRAFIŁY NA MÓWNICĘ – DALEJ STASZEWSKI U DUDKO: “Dlaczego wielu otwartych gejów nie kandydowało z list Lewicy, tylko Koalicji Obywatelskiej? Może uciekli, bo ten okręt tonie. Inna sprawa, że politycy Lewicy decydują się wyjechać do Brukseli, kiedy najważniejsze postulaty, z którymi szli do polityki, nie tylko nie zostały zrealizowane, ale nawet nie trafiły na mównicę sejmową”.
https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/bart-staszewski-moze-po-tych-wyborach-trzeba-znowu-wyjsc-na-ulice-wywiad/jn0r7qv,681c1dfa

— GRA O ZWIĄZKI PARTNERSKIE. POROZUMIENIE SCHRÖDINGERA, LITANIA OBIETNIC I NIEWYKORZYSTANE SZANSE – ANTON AMBROZIAK W OKO.PRESS: “Dziś politycy PSL, którym nie po drodze ze związkami partnerskimi, nie mają nad sobą karzącej ręki wyborców i wyborczyń. I choć Trzecia Droga w wyborach europejskich dostała żółtą kartkę, trudno określić, czy ma to związek z blokowaniem równościowych projektów i rozczarowaniem konserwatywnym kursem w kwestii praw kobiet i osób LGBT. Być może wpisuje się w szersze procesy społeczno-polityczne: wyczerpanie formuły projektu Hołowni i Kosiniaka-Kamysza, spadek mobilizacji elektoratów oraz powolne wchłanianie mniejszych koalicjantów przez ugrupowanie Tuska”.

— BYĆ MOŻE TO OSTATNI SEZON PARADOWANIA, W KTÓRYM MOGĄ LICZYĆ NA SKROMNE BRAWA – DALEJ AMBROZIAK W OKU: “My, w Polsce, zostaliśmy z jałową dyskusją o związkach partnerskich, w które mało kto wierzy i z których (prawie) nikt się nie ucieszy. A politycy Lewicy objeżdżają marsze równości, obiecując społeczności LGBT+, że już za kilka chwil, ich prawa będą w Polsce choć w części respektowane. I być może to ostatni sezon paradowania, w którym mogą liczyć na skromne brawa”.
https://oko.press/gra-o-zwiazki-partnerskie-litania-obietnic-niewykorzystane-szanse

— TUSKOWI JEST TEŻ NA RĘKĘ SŁABA LEWICA. A WIĘC I GNIEW WYBORCÓW LEWICY OBARCZAJĄCYCH JĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ZA BRAK RÓWNOŚCI W POLSCE – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Jednak Tuskowi jest też na rękę słaba Lewica. A więc i gniew wyborców Lewicy obarczających ją odpowiedzialnością za brak równości w Polsce. Gdyby naprawdę był zdeterminowany, to załatwiłby z koalicjantem sprawę ustawy o związkach partnerskich. W ostateczności można by przecież policzyć, ile osób z PSL-u musiałoby utknąć w windzie podczas głosowania, żeby ustawa przeszła. Argumenty, by dobrze liczyć, na pewno by się znalazły. Można by też poddać ustawę pod głosowanie, nawet gdyby miała nie przejść – byłaby to deklaracja woli. Jednak Tusk zdeterminowany ewidentnie nie jest. Z rozgoryczeniem elektoratu, dla którego równość to jeden z najważniejszych tematów, musi mierzyć się więc partia, która ma taki elektorat, czyli Lewica. Ta nie ustaje w wysiłkach, ale pozbawiona wsparcia wciąż „prawie finalizuje” pracę”.

— W POLSCE NIE PANUJE TAKI KLIMAT, JAKIEGO MOŻNA BYŁO SIĘ SPODZIEWAĆ, SŁUCHAJĄC PŁOMIENNYCH PRZEMÓWIEŃ PODCZAS UBIEGŁOROCZNYCH MARSZÓW 4 CZERWCA CZY MILIONA SERC. POLSKA NIE JEST UŚMIECHNIĘTA – DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “W Polsce nie panuje taki klimat, jakiego można było się spodziewać, słuchając płomiennych przemówień podczas ubiegłorocznych marszów 4 czerwca czy miliona serc. Polska nie jest uśmiechnięta. Częściowo tłumaczą to okoliczności „czasów przedwojennych”, ale nie usprawiedliwiają wszystkiego. Bo główną motywacją polityków są przecież kolejne wybory i to im podporządkowują swoje priorytety. A równość i wiele innych społecznych tematów, jak się okazuje wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do nich nie należy”.

— ZNIECHĘCENIE I ZAWÓD GŁÓWNYMI SIŁAMI SPRAWIA, ŻE LUDZIE SIĘ WYCOFUJĄ ALBO ZWRACAJĄ KU OUTSIDEROM. TAKIM, JAK KONFEDERACJA – KONKLUZJA SKRZYDŁOWSKIEJ-KALUKIN W KL: “Zniechęcenie i zawód głównymi siłami sprawia, że ludzie się wycofują albo zwracają ku outsiderom. Takim, jak Konfederacja, która w przeciwieństwie do Lewicy w ostatnich wyborach odniosła sukces. Oczywiście nie jest przesądzone, że jest to sukces trwały, a już na pewno, że tak by wyglądały proporcje wyników wyborczych do parlamentu. Jednak jest to znak, że obywateli kusi oferta spoza niosącego zawód mainstreamu. A przecież Konfederacja też obiecuje wolność, chociaż rozumie ją inaczej niż Lewica, KO czy Trzecia Droga”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/06/13/skrzydlowska-kalukin-rownosc-nie-jest-wewnetrzna-sprawa-lewicy/

— LEWICOWCY BARDZIEJ PRZEKONUJĄCO BRONIĄ LIBERALNYCH POSTULATÓW EKONOMICZNYCH KOALICJANTÓW NIŻ WŁASNYCH, JAKBY TE LEWICOWE KTOŚ IM TYLKO PRZYPIĄŁ I MUSZĄ O NICH MÓWIĆ Z OBOWIĄZKU – PIOTR WÓJCIK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Lewicowcy bardziej przekonująco bronią liberalnych postulatów ekonomicznych koalicjantów niż własnych, jakby te lewicowe ktoś im tylko przypiął i muszą o nich mówić z obowiązku. Mówiąc o hasłach prosocjalnych, często brzmią, jakby recytowali wierszyk na lekcji polskiego. No, bardzo ładnie się nauczyłeś, Areczku, gratulacje, mocna trójeczka. Między innymi właśnie dlatego Konfederacja wygrywa z lewą stroną. Konfiarze opowiadają niewyobrażalne wręcz bzdury, ale są do nich przekonani, to ich postulaty, wierzą w nie, widać to na oko. Nie wstydzą się ich, a dobrego humoru nie psują im nawet kompromitujące czasem wpadki”.

— POLSCY LEWICOWCY WYWODZĄ SIĘ ZE ŚRODOWISK LIBERALNYCH. LIBERAŁOWIE TO ICH NATURALNE ŚRODOWISKO, ZARÓWNO TOWARZYSKIE, JAK I ZAWODOWE – DALEJ WÓJCIK W KRYTYCE: “Polscy lewicowcy wywodzą się ze środowisk liberalnych. Liberałowie to ich naturalne środowisko, zarówno towarzyskie, jak i zawodowe. Są regularnie otoczeni przez liberałów, więc mówią ich językiem i dostosowują przekaz do akceptowanego przez nich poziomu. Lewicowi komentatorzy chodzą do zaprzyjaźnionych liberalnych mediów, politycy Lewicy blisko współpracują z politykami liberalnymi, a zaangażowany elektorat lewicy nieustannie styka się z liberałami w pracy. Mało kto lubi mieć poczucie odrzucenia przez większość albo łatkę dziwaka/outsidera, więc pokornie pacyfikują samych siebie. Celowo wybijają część zębów własnej narracji politycznej, żeby jakoś się zmieścić w dominującym liberalnym kanonie”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/dlaczego-lewica-sie-wstydzi/

— LEWICA TRACI SWOJE BASTIONY – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Lewica traci swoje bastiony. W niedzielę najbardziej zdumiewające było to, co stało się w województwie śląskim. W październiku dało ono lewicy dwóch senatorów i czterech posłów. W okręgu sosnowieckim miała najlepszy wynik w kraju, 21,6 proc. To w śląskim ma swoje miasta prezydenckie: Częstochowę, Będzin, Dąbrowę Górniczą. W przedwyborczych kalkulacjach wydawało się, że śląskie po Warszawie i wielkopolskim będzie trzecim pewnym okręgiem – z tym zrozumieniem w ramach koalicyjnego podziału miejsc na listach przypadł on Lewicy Razem”.

— MOŻNA ZARYZYKOWAĆ TEZĘ, ŻE WSPÓLNE RZĄDY KOALICJĄ OBYWATELSKĄ I BRAK WIELKICH SUKCESÓW W FORSOWANIU WŁASNYCH POSTULATÓW SĄ DLA LEWICY PROBLEMEM – DALEJ MAJMUREK W KP: “Biorąc pod uwagę ogólny wynik Lewicy, można zaryzykować tezę, że wspólne rządy Koalicją Obywatelską i brak wielkich sukcesów w forsowaniu własnych postulatów są dla niej problemem. Ale nie widać też z wyników, by Razem mogło liczyć na jakąkolwiek wyborczą premię za decyzję o niewejściu do rządu i osadzeniu się w roli jego recenzenta”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/anatomia-kleski-dlaczego-lewica-zostala-zdemolowana-w-eurowyborach/

— MINISTER MARCIN MASTALEREK (MMM?) UJAWNIŁ, ŻE JEST BEZKONFLIKTOWY: “- Jestem bezkonfliktowym człowiekiem, wszyscy mnie znają, staram się współpracować z każdym – zapewnił prezydencki minister”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/zapowiedz-zmian-w-kancelarii-prezydenta-moge-powiedziec-tylko-tyle/x6567q7,79cfc278

— 22 LAT TEMU zarejestrowano Prawo i Sprawiedliwość.

— 20 LAT TEMU po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego, w których zwyciężyła Platforma Obywatelska.

— 10 LAT TEMU wybuchła afera podsłuchowa. Nagrań dokonywano od lipca 2013 do czerwca 2014 w kilku warszawskich restauracjach, a wśród kilkudziesięciu podsłuchiwanych byli m.in. urzędujący i byli ministrowie, biznesmeni oraz prezesi NBP i NIK.

— URODZINY: Janusz Lewandowski, Antoni Szymański, Andrzej Morozowski (kończy 67 lat).