— „OSOBY DECYDUJĄCE O SYTUACJI PRAWNEJ ŻOŁNIERZY MUSZĄ BYĆ BEZ ZARZUTU”. TUSK OGŁASZA ODWOŁANIE PROKURATORA JANECZKA, „SZCZYT BEZCZELNOŚCI”. BŁASZCZAK O DECYZJI TUSKA – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/06/07/

— KOALICJA OBYWATELSKA Z PRZEWAGĄ PRZED GŁOSOWANIEM W EUROWYBORACH WEDŁUG SONDAŻU IPSOS DLA OKO.PRESS I TOK FM: “Na czele znajduje się Koalicja Obywatelska (wyniki mogą nie sumować się do 100 ze względu na zaokrąglenia):
Koalicja Obywatelska – 33 proc.
PiS – 29 proc.
Konfederacja – 11 proc.
Trzecia Droga – 10 proc.
Lewica – 7 proc.
Bezpartyjni Samorządowcy – 2 proc.
Polexit – 1 proc.
Trudno powiedzieć – 7 proc.”

— KO NOKAUTUJE PIS I WYRAŹNIE PROWADZI. CZY ZMIENI TO SYTUACJA NA GRANICY? – PISZE W OKU MICHAŁ DANIELEWSKI: “Tylko w znikomym stopniu obejmuje emocje związane z wczorajszymi wydarzeniami wokół granicy z Białorusią: to po pierwsze, śmierć żołnierza Mateusza Sitka, zranionego 28 maja przez migranta, a po drugie, ujawnione przez Onet zatrzymanie żołnierzy, którzy w marcu 2024 oddali strzały w starciu z migrantami. Oba te fakty stały się pierwszoplanowymi tematami ostatnich godzin kampanii i wpisują się w konsekwentnie antymigrancką narrację PiS i Konfederacji, co sprawia, że ostatecznie mogą wpłynąć na poprawę notowań tych dwóch formacji”.

— ISTOTNY ODSETEK WSKAZAŃ NA ROZCZAROWANIE WIDZIMY TEŻ W ELEKTORACIE TRZECIEJ DROGI, RELATYWNIE MAŁO JEST NADZIEI I POCZUCIA OBOWIĄZKU, CO POTWIERDZA, ŻE FORMACJA NIE JEST W NAJLEPSZEJ FORMIE – DALEJ DANIELEWSKI W OKU: “Wyborcy Konfederacji cechują się wyższym wskaźnikiem zmęczenia i rozczarowanie i najniższym poziomem nadziei, co razem może działać demobilizująco. Istotny odsetek wskazań na rozczarowanie widzimy też w elektoracie Trzeciej Drogi, relatywnie mało jest nadziei i poczucia obowiązku, co potwierdza, że formacja nie jest w najlepszej formie. TD i konfederaci najczęściej wybierają też „nic szczególnego”, co nie zachęci ich do pójścia na wybory. Zaskakująco podobne do siebie są elektoraty KO i Lewicy, oba najbardziej obowiązkowe i najmniej rozczarowane oraz pełne nadziei. Elektorat KO rzadziej niż Lewicy wskazuje na „nic szczególnego”.

— NIE BĘDZIE ZASKOCZENIEM JEŚLI LEWICA STOCZY ZACIĘTĄ WALKĘ Z PROGIEM WYBORCZYM – DALEJ DANIELEWSKI: “Zawieszając i tak nijaką kampanię, dobrowolnie oddała jedyny atut, który ją wyróżnia spośród innych partii, czyli konsekwentne opowiadanie się za prawami człowieka, w tym prawami migrantów. To hazardowe zagranie, a w hazardzie zazwyczaj jest tak, że hazardzista przegrywa z kasynem”.
https://oko.press/sondaz-koalicja-obywatelska-nokautuje-pis

— W OSTATNIM PRZEDWYBORCZYM SONDAŻU „WYBORCZEJ” KOALICJA OBYWATELSKA NIEZNACZNIE WYPRZEDZA PIS – AGNIESZKA KUBLIK I ANDRZEJ MACHOWSKI W GW: “W naszym sondażu przeprowadzonym cztery dni przed wyborami prowadzi Koalicja Obywatelska – 32,1 proc. przed PiS – 29,8 proc. Taką samą kolejność odnotowaliśmy w sondażu przeprowadzonym w dniach 13-14 maja, tyle że teraz notowania KO wzrosły o 1,4 pkt proc., a PiS o 0,6 pkt proc., co oznacza, że przewaga KO na PiS wzrosła z 1,5 do 2,3 pkt proc.”

— NA TRZECIM MIEJSCU JEST KONFEDERACJA – 9 PROC. (SPADEK O 0,7 PKT PROC.), DALEJ TRZECIA DROGA – 8,9 PROC. (WZROST O 0,4 PKT PROC.) I LEWICA – 7,7 PROC. (WZROST O 1,3 PKT PROC.). Te różnice są niewielkie, ale jeśli spojrzeć na wyniki wszystkich partii tworzących Koalicję 15 Października, to jej notowania w ciągu ostatnich trzech tygodni wzrosły o 3,1 pkt proc. przy praktycznie niezmienionych notowaniach PiS i Konfederacji łącznie. Ten przyrost głosów na KO, TD i Lewicę to efekt spadku liczby niezdecydowanych: z 12,9 proc. w połowie maja do 8,9 proc. teraz” – dalej w GW.

— 20:19 MANDATÓW – DALEJ MACHOWSKI I KUBLIK W GW: “Gdyby w niedzielnych wyborach poparcie dla partii było takie jak w naszym sondażu, to KO zdobyłaby 20 mandatów, Trzecia Droga – 5, Lewica – 4; tym samym Koalicja 15 Października zdobyłaby 29 mandatów (o 1 więcej niż dawał jej sondaż z połowy maja), PiS przypadłoby 19 mandatów, a Konfederacji – 5 (łącznie 24 mandaty – o 1 mniej niż poprzednio)”.
https://wyborcza.pl/7,75398,31037965,sondaz-wyborczej-koalicja-obywatelska-przed-pis.html

— Z NAJNOWSZEGO SONDAŻU PRACOWNI OPINIA24 NA ZLECENIE „FAKTÓW” TVN I TVN24 WYNIKA, ŻE 34 PROCENT ANKIETOWANYCH ZAMIERZA GŁOSOWAĆ W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO NA KOALICJĘ OBYWATELSKĄ. PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ UZYSKAŁOBY 32 PROCENT POPARCIA. NA PODIUM ZNALAZŁA SIĘ TEŻ KONFEDERACJA.
https://tvn24.pl/polska/wybory-do-parlamentu-europejskiego-najnowszy-sondaz-przewaga-ko-nad-pis-st7950496

— MIELONY NIEUSTANNIE PRZEZ PRAWICĘ PRZEKAZ, UTRWALA SKOJARZENIE TRZASKOWSKIEGO Z ZARZUTEM ATAKU NA KRZYŻ, BYĆ MOŻE JUŻ BĘDZIE MUSIAŁ NIEŚĆ – NOMEN OMEN – KRZYŻ WIZERUNKU POLITYKA ATAKUJĄCEGO KRZYŻ – MICHAŁ WOJTCZUK W GW: “Niemniej jednak mielony nieustannie przez prawicę przekaz, utrwala skojarzenie Trzaskowskiego z zarzutem ataku na krzyż, tak samo, jak w 2020 r. z prezydentem Warszawy sklejono awarię kolektora ściekowego do Czajki. Różnica jest tylko taka, że dziś w tej akcji nie bierze udziału państwowy aparat medialny, na który PiS utracił wpływ. To może być jedna z najtrwalszych konsekwencji wydarzeń polskiej polityki z czasu kampanii do Parlamentu Europejskiego. Trzaskowski być może już będzie musiał nieść – nomen omen – krzyż wizerunku polityka atakującego krzyż”.

— WYGLĄDA TO TAK, JAKBY TRZASKOWSKI ZOSTAŁ POPROSZONY PRZEZ PARTIĘ O TO, ŻEBY ZROBIŁ KROK WSTECZ I PRZECZEKAŁ TĘ KAMPANIĘ WYBORCZĄ – DALEJ WOJTCZUK W GW: “Być może dlatego prezydent Warszawy w ostatnich dniach praktycznie zniknął z polityki. Wycofał się do drugiego szeregu, nie uczestniczy w kampanii wyborczej żadnego z kandydatów do Parlamentu Europejskiego, nie udziela wywiadów. Wygląda to tak, jakby został poproszony przez partię o to, żeby zrobił krok wstecz i przeczekał tę kampanię wyborczą”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,31030624,letnia-kampania-przed-wyborami-do-parlamentu-europejskiego.html

— CHOĆ PARTIA TUSKA W OSTATNICH LATACH PRZESUWA SIĘ NA LEWO, AKURAT BYŁA TO WYJĄTKOWO PRAWICOWA KAMPANIA WYBORCZA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Kwestie humanitarne zeszły na plan dalszy, gdzieś pojawiały się w wypowiedziach polityków Lewicy czy Polski 2050 Szymona Hołowni, ale dominowała narracja o bezpieczeństwie polskiej granicy. I choć partia Donalda Tuska w ostatnich latach przesuwa się na lewo, akurat była to wyjątkowo prawicowa kampania wyborcza, skupiona wokół kwestii wojska, bezpieczeństwa, siły”.

— MOŻNA BYŁO ODNIEŚĆ WRAŻENIE, ŻE TUSK ZARZUCAŁ PIS, ŻE NIE BYŁ DOŚĆ PRAWICOWY – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Tusk, nawet krytykując PiS, odwoływał się do prawicowego imaginarium – zarzucając, że partia Jarosława Kaczyńskiego tak naprawdę osłabiała bezpieczeństwo Polski, wchodziła w sojusze z przyjaciółmi Putina (jak Viktor Orbán), rozbijała jedność Unii Europejskiej czy wreszcie, że to za rządów PiS migracja z Azji biła rekordy. Można było odnieść wrażenie, że Tusk zarzucał PiS, że nie był dość prawicowy”.

— JEŚLI PLATFORMIE UDA SIĘ WYPRZEDZIĆ PIS – CO JESZCZE NIE JEST PRZESĄDZONE – TO NIE DLATEGO, ŻE ROBIŁA TAK ŚWIETNĄ KAMPANIĘ WYBORCZĄ, ALE DLATEGO, ŻE ZJEDNOCZONEJ PRAWICY ZASZKODZIŁY KOLEJNE UJAWNIONE AFERY – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI W RZ.
https://www.rp.pl/komentarze/art40569741-michal-szuldrzynski-rosja-i-bialorus-czy-obajtek-i-fundusz-sprawiedliwosci-co-zdominowalo-kampanie

— ŚMIERĆ ŻOŁNIERZA POWINNA POSTAWIĆ GRANICĘ POLARYZACJI – ESTERA FLIEGER W RZ: “Latami politycy karmili polaryzacyjnego potwora. Wyłazi – gargantuiczny, potężny, obślizgły, kłapiący zębami i wymachujący rosnącymi łapskami. Kryzys na granicy trwa już trzeci rok. O wiele łatwiej byłoby sobie z nim radzić, gdyby politycy wypracowali jedną spójną politykę, kontynuowaną przez kolejne obozy, zamiast przerzucać się coraz to bardziej absurdalnymi oskarżeniami o to, kto jest czyim agentem. O wiele łatwiej byłoby też wyjaśnić to, co wydarzyło się przy granicy, gdyby nie nadmiarowa patologiczna polaryzacja. Jeśli ostatni incydent nie będzie dzwonem bijącym na trwogę, to co obudzi polskich polityków?”
https://www.rp.pl/publicystyka/art40570061-estera-flieger-donald-tusk-czuje-gniew-smierc-zolnierza-powinna-postawic-granice-polaryzacji

— PYTANIE, CZY TUSK STARA SIĘ TĘ PRZEWAGĘ PIELĘGNOWAĆ, CZY RACZEJ STARA SIĘ DOPROWADZIĆ DO STANU, W KTÓRYM ONI NIE BĘDĄ MU POTRZEBNI – PROF. JAROSŁAW FLIS W ROZMOWIE Z AGATĄ KONDZIŃSKĄ W GW: “Tak, teraz jest pytanie, co jest ważniejsze na torowisku. O tym, kto będzie premierem, zadecydowały proporcje pomiędzy Trzecią Drogą a Konfederacją. Gdyby Konfederacja miała 14 proc., a Trzecia Droga 7, to prawdopodobnie mielibyśmy teraz premiera Morawieckiego. Na razie wielką przewagą Donalda Tuska jest to, że klub PSL, Hołownia i Lewica wolą tworzyć rząd z nim niż z Morawieckim. Pytanie, czy Tusk stara się tę przewagę pielęgnować, czy raczej stara się doprowadzić do stanu, w którym oni nie będą mu potrzebni”.

— GDYBY PRZELICZYĆ OSTATNIE SONDAŻE PARLAMENTARNE, TO PIS MA 20 MANDATÓW MNIEJ. ICH WYBORCY UCIEKAJĄ DO KONFEDERACJI – DALEJ FLIS W GW: “Gdyby przeliczyć ostatnie sondaże parlamentarne, to PiS ma 20 mandatów mniej. Ich wyborcy uciekają do Konfederacji. Ona jest tu głównym beneficjentem. Wynik KO byłby podobny, wyborcy PiS nie przejdą od razu na ich stronę. Ale też wykonuje niewiele gestów, by ich przyciągnąć, jedynie takie, by ich zniechęcić do PiS. Na razie będą uciekać do Konfederacji. Słabnie w tej partii część, która kiedyś byłaby prawym skrzydłem PO, wzmacnia się ta, która jest bliższa PiS”.

— TERAZ MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE BENEFICJENTEM TYCH WSZYSTKICH AFER BĘDZIE WŁAŚNIE KONFEDERACJA, ZŁAPIE KOLEJNY ODDECH I JAKOŚ SIĘ ZACZNIE NA TEJ SCENIE POLITYCZNEJ STABILIZOWAĆ – JESZCZE PROF. FLIS U KONDZIŃSKIEJ.
https://wyborcza.pl/7,75398,31036261,prof-flis-dla-wyborczej-politycy-sa-jak-krowy-jak-sie-ich.html

— NIEZADOWOLENI Z TUSKA MAJĄ WYBÓR W OBOZIE DEMOKRATYCZNYM – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “W październiku demokraci głosowali na odsunięcie PiS. Nie miało wielkiego znaczenia, która demokratyczna lista i który demokratyczny kandydat otrzyma nasz głos. Teraz jest inaczej. Liczy się nie tylko, którą wybierzemy listę, ale też przy którym kandydacie postawimy krzyżyk. To wymaga trochę większego namysłu i lepszej orientacji, ale każdemu demokracie pozwala głosować zgodnie z własnym sumieniem. Bo na każdej demokratycznej liście można znaleźć osoby mające odwagę otwarcie i jednoznacznie sprzeciwiać się temu, co w polityce obecnego rządu razi i demobilizuje demokratycznych wyborców. Kto poszuka, ten znajdzie. To nawet najbardziej rozczarowanych pozbawia pretekstu, żeby nie głosować”.
https://wyborcza.pl/7,75968,31036391,eurowybory-niezadowoleni-z-tuska-maja-wybor-w-obozie-demokratycznym.html

— ŻEROWANIE PRZEZ PO-PIS NA ŚMIERCI ŻOŁNIERZA TO JUŻ CZYSTY NIHILIZM, NAPRAWDĘ ŹLE MA SIĘ KRAJ – GRZEGORZ SROCZYŃSKI W GAZETA.PL: “Ta okropna kampania wyborcza kończy się jeszcze paskudniej, niż zaczynała, dwie główne partie nie znają umiaru w opowiadaniu o sobie świństw. Premier Morawiecki chwilowo wysunął się na prowadzenie, bowiem ogłosił: „Prokurator Bodnar ma krew na rękach” (chodzi o zmarłego żołnierza z granicy). Z kolei zatrzymanie trzech żołnierzy za strzały w stronę grupy imigrantów (dwóch z nich usłyszało zarzuty) to – w zależności od partyjnej afiliacji – „prowokacja prokuratora od Ziobry” (narracja polityków PO dla elektoratu PO) versus „aresztowali ich bodnarowcy” (bajeczka polityków PiS dla elektoratu PiS). Były minister Sienkiewicz o sprawie trzech żołnierzy: „Gdybym się bawił w spiskowe teorie, to bym powiedział, że mamy do czynienia z jakimś podziemnym państwem PiS-owskim”. Polaryzacja dosłownie pożera kraj na naszych oczach, czyni państwo polskie głuchym, ślepym i niereformowalnym, ponieważ wszystko służy spychaniu odpowiedzialności na politycznego wroga, a nic już nie służy wyjaśnieniu czegokolwiek i naprawieniu”.

— STAWKA JEST W GRUNCIE RZECZY CZYSTO SYMBOLICZNA: KACZYŃSKI CHCE DOBIEGNĄĆ DO METY PIERWSZY, ŻEBY W PARTYJNYCH SZEREGACH NIE SZEMRALI, ŻE TRZEBA GO WRESZCIE ROZLICZYĆ Z UTRATY WŁADZY, BŁĘDÓW I WYPACZEŃ, A TUSK CHCE MIJANKI Z PODOBNEGO POWODU, BO WTEDY JEGO GENIUSZ SIĘ POTWIERDZI, A KOALICJANCI JUŻ NAPRAWDĘ BĘDĄ MOGLI MU SKOCZYĆ – DALEJ SROCZYŃSKI: “Stawka jest w gruncie rzeczy czysto symboliczna: Kaczyński chce dobiegnąć do mety pierwszy, żeby w partyjnych szeregach nie szemrali, że trzeba go wreszcie rozliczyć z utraty władzy, błędów i wypaczeń, a Tusk chce mijanki z podobnego powodu, bo wtedy jego geniusz się potwierdzi, a koalicjanci już naprawdę będą mogli mu skoczyć. O nic więcej nie chodzi. O zwartość partyjnych szeregów i pozycję dwóch liderów. Jeśli publicyści niezłomni, różne wzmożone ciotki-klotki i rozmaite sieriozne redakcje po obu stronach barykady próbują wam wmówić, że to o Polskę w tych wyborach chodzi, samą demokrację oraz inne precjoza, śmiejcie się z tego w kułak. Prenumerować wesołe rzeczy można, wierzyć – niekoniecznie”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,31038797,nurkujemy-w-szambie-polska-polityka-gra-buczy-i-pachnie-komentarz.html

— WIZERUNKOWY GRANAT WYBUCHA W RĘKACH RZĄDU. „PIS ZYSKAŁO AMUNICJĘ” – JAKUB MAJMUREK W ONECIE: “Sytuacja na granicy wyrasta pomału na najpoważniejszy wizerunkowy kryzys rządu koalicji 15 października. Problematyczne były już ujawnione w środę przez Onet informacje o zatrzymaniu w marcu przez żandarmerię i postawieniu prokuratorskich zarzutów żołnierzom, którzy oddali strzały ostrzegawcze w kierunku migrantów, nielegalnie próbujących przekroczyć granicę z Białorusią. Problem nabrzmiał, gdy w czwartek okazało się, że żołnierz zraniony niedawno nożem przez próbującego przekroczyć granicę migranta zmarł w szpitalu. Opozycja z PiS zyskała wymarzoną amunicję do ataku na rząd: żołnierze giną na granicy, a gdy próbują się bronić przed agresywnymi migrantami, spotykają ich za to prokuratorskie zarzuty. Cała sprawa jest szczególnie politycznie bolesna dla dwóch rządzących partii: PSL, które odpowiada za resort obrony, oraz Platformy Obywatelskiej, która europejską kampanię zbudowała niemal wyłącznie na temacie bezpieczeństwa”.
https://www.onet.pl/informacje/newsweek/wizerunkowy-granat-wybucha-w-rekach-rzadu-pis-zyskal-wymarzona-amunicje/z2hrvb6,452ad802

— TO NIE PRZYWÓDZTWO, TO OBRZYDLIWE ZRZUCANIE WŁASNYCH WIN NA INNYCH I SZUKANIE KOZŁÓW OFIARNYCH – MICHAŁ KARNOWSKI: “o nie przywództwo, to obrzydliwe zrzucanie własnych win na innych i szukanie kozłów ofiarnych. Nadszarpnięte zaufanie żołnierzy do rządzących jeszcze osłabnie. Jedynym sposobem wyjścia z tego kryzysu były i są dymisje osób realnie odpowiedzialnych za sponiewieranie obrońców granic, za wprowadzeni do struktur państwa myślenia bodnarowskiego. Niestety, Polska nie ma dziś rządu polskiego, Polska jest zarządzana z zewnątrz, przez ludzi, którzy jako jedyny cel widzą rozwalenie naszego państwa. Żulik z petem po brudnej robocie – tak się sfotografował na zakończenie urzędowania pułkownik Sienkiewicz”.
https://wpolityce.pl/polityka/694548-to-nie-przywodztwo-to-zrzucanie-wlasnych-win-na-innych

— W SOBOTĘ PIĄTA ŚMIERCI ANDRZEJA GODLEWSKIEGO.

— W SOBOTĘ ROCZNICA REFERENDUM: — 21 LAT TEMU zakończyło się dwudniowe referendum europejskie. Frekwencja wyniosła 58,85%, a 77,45% głosujących opowiedziało się za wejściem Polski do Unii Europejskiej. Przeciwnikami byli Liga Polskich Rodzin Romana Giertycha, Unia Polityki Realnej oraz Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej.

— URODZINY: Robert Tyszkiewicz, Lidia Staroń, Leszek Moczulski, Jan Rzymełka, Wojciech Lamentowicz. SOBOTA: Norman Davies, Arkadiusz Franas. NIEDZIELA: Irena Lipowicz.