— TRZECH POLSKICH ŻOŁNIERZY USŁYSZAŁO ZARZUTY PROKURATORSKIE ZA ODDANIE STRZAŁÓW OSTRZEGAWCZYCH W STRONĘ NAPIERAJĄCYCH NA GRANICĘ MIGRANTÓW – PODAŁ ONET.

— POLSCY ŻOŁNIERZE ZAKUCI W KAJDANKI NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ. W WOJSKU WRZE – MARCIN WYRWAŁ W ONECIE: “Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających uchodźców. Prokuratura oskarżyła dwóch o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. W wojsku wrze. Oficerowie mówią o zhańbieniu munduru i poniżeniu godności żołnierskiej”.

— TRZECH ŻOŁNIERZY WYPROWADZONO W KAJDANKACH JAK BANDYTÓW – DALEJ W TEKŚCIE WYRWAŁA W ONECIE: “— Trzech chłopaków z kompanii wyprowadzono w kajdankach jak bandytów. Wobec dwóch z nich ruszyły postępowania, zostali zawieszeni. Wyszli z aresztu tylko dlatego, że w batalionie zrobiliśmy zrzutkę, żeby im prawnika załatwić, bo dowódca nie był zainteresowany, aby im w jakikolwiek sposób pomóc. Żołnierze nie są prawnie chronieni przez przełożonych. Przecież w jednostkach są radcy prawni, ale oni żołnierzom nie pomagają. Dlatego morale leży — mówi polski żołnierz, obserwator tych wydarzeń”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polscy-zolnierze-zakuci-w-kajdanki-na-bialoruskiej-granicy-w-wojsku-wrze/kv2w39q,79cfc278

— BRUDZIŃSKI: ROBILI USTAWKI PRZED KAMERAMI. W TYM SAMYM CZASIE „BODNAROWCY” W KAJDANKACH WYPROWADZALI Z KOSZAR POLSKICH ŻOŁNIERZY – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/06/06/

— WTEDY WBIJALI NOŻE W PLECY OBROŃCÓW GRANIC I ROBIĄ TO NADAL – MICHAŁ KARNOWSKI: “Zatrzymanie i oskarżenie przez prokuraturę dwóch żołnierzy, którzy wobec coraz bardziej agresywnych napastników na wschodniej granicy oddali strzały ostrzegawcze o  o „przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób”, zszokowało opinię publiczną. Jest to bowiem oczywisty akt zdrady obrońców polskich granic. Kolejny, po medialnych i celebryckich przedwyborczych wyczynach koalicjantów Tuska i jego samego. Wtedy wbijali noże w plecy obrońców granic i robią to nadal”.

— KOSINIAK JAKBY WCIĄŻ BYŁ ZEWNĘTRZNYM KOMENTATOREM, JAKBY JEGO ZADANIEM BYŁO RECENZOWANIE INNYCH! – DALEJ KARNOWSKI: “Jakby wciąż był zewnętrznym komentatorem, jakby jego zadaniem było recenzowanie innych! Nie pamięta, że za to wszystko, w tym za Żandarmerię Wojskową, on już odpowiada? Gdzie natychmiastowe dymisje? Podejrzewam, że niektórzy ludzie nominowani przez obecny rząd na kluczowe stanowiska w rzeczywistości prezentują linię przedwyborczą KO, Trzeciej Drogi i Lewicy – granicy bronić nie chcą, napastników uważają za „biednych migrantów”, żołnierzy za „morderców”, zakupy zbrojeniowe za zbędny wydatek. I  działają zgodnie z tymi wytycznymi”.

— TO NIE KOALICJA RZĄDZĄCA ALE BEZUSTANNY ANTYPISOWSKI WIEC. TA WŁADZA O POLSKĘ NIE DBA I TRAGICZNE SKUTKI TEJ POSTAWY BĘDĄ WYCHODZIŁY NA JAW CORAZ CZĘŚCIEJ – KONKLUZJA KARNOWSKIEGO:
https://wpolityce.pl/polityka/694375-wtedy-wbijali-noze-w-plecy-obroncow-granic-i-robia-to-nadal

— JERZY SZAFRANOWICZ, „WYMARZONY” KANDYDAT NA WICEMINISTRA ZDROWIA, DOJEŻDŻA DO PRACY PORSCHE, ALE CHYBA CUDZYM, BO Z OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH WYNIKA, ŻE NIE MA ŻADNEGO SAMOCHODU ANI JAKIEGOKOLWIEK MAJĄTKU RUCHOMEGO WARTEGO WIĘCEJ NIŻ 10 TYS. ZŁ. – JUDYTA WATOŁA W GW: https://wyborcza.pl/7,75398,31034898,kandydat-na-wiceministra-jezdzi-cudzym-porsche-przejrzelismy.html

— LEWICA WALCZY O ŻYCIE – GAZETA.PL O SONDAŻU CBOS Z LEWICĄ NA OSTATNIM MIEJSCU: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,31034915,wybory-do-parlamentu-europejskiego-najnowszy-sondaz-cbos-pis.html

— BIEDROŃ ROZMIENIŁ WIZERUNEK NADZIEI POLSKIEJ LEWICY NIE NA DROBNE, ALE NA WYSOKIE WYNAGRODZENIE W EURO – PIOTR ŚMIŁOWICZ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Sporo można by też napisać o postawie Roberta Biedronia, który rozmienił wizerunek nadziei polskiej lewicy nie na drobne, ale na wysokie wynagrodzenie w euro, z podobnych względów załatwiając miejsce na liście do Parlamentu Europejskiego swojemu życiowemu partnerowi, obecnemu wiceministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Śmiszkowi. Tu zresztą można przypomnieć słynną deklarację Biedronia sprzed eurowyborów w 2019 r., kiedy to na antenie TVN24 obiecał, że w razie wygranej zrzeknie się mandatu, żeby móc walczyć o Sejm w kolejnych wyborach. Nigdy tego przyrzeczenia nie dotrzymał”.

— Z POWODU ICH MARZENIA O KARIERZE W BRUKSELI KOMISJE ŚLEDCZE NA GWAŁT MUSZĄ KOŃCZYĆ PRACĘ – DALEJ ŚMIŁOWICZ: “Niewykluczone, że podobne motywy, choć być może nie tylko one, skłoniły do kandydowania do PE takich wpływowych polityków PO i członków rządu Donalda Tuska, jak Borys Budka czy Marcin Kierwiński. A także znanych „tropicieli” przekrętów PiS, obecnie zaś szefów dwóch komisji śledczych: Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę. Z powodu ich marzenia o karierze w Brukseli komisje na gwałt muszą kończyć pracę.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/ucieczka-do-europy-po-co-tak-naprawde-nasi-politycy-walcza-o-mandat-w-brukseli-187258?

— MIZERNA FREKWENCJA NA WIECU DONALDA TUSKA – MAŁGORZATA GAŁCZYŃSKA W ONECIE: “— Koalicjanci się podzielili, premii za to nie będzie — mówi Onetowi dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka. Zdaniem ekspertki frekwencja w wyborach europejskich raczej nie zaskoczy na plus, bo wyborcy są po prostu zmęczeni. Politycy nie potrafią im wytłumaczyć, po co są te wybory, a one mogą być kluczowe. Kiepska frekwencja na wiecu Donalda Tuska w rocznicę wyborów 4 czerwca dowodzi, że Polacy mogą mieć dość wielkiej polityki — przynajmniej na jakiś czas”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/mizerna-frekwencja-na-wiecu-donalda-tuska-kampania-jest-po-prostu-beznadziejna/djev4s1,79cfc278

— AKTYWIŚCI KLIMATYCZNI ZATRZYMANIU NA WIECU TUSKA. POWÓD? ZAGROŻENIE TERRORYSTYCZNE – OKO.PRESS:
https://oko.press/na-zywo/na-zywo-relacja/aktywisci-klimatyczni-zatrzymaniu-na-wiecu-tuska-powod-zagrozenie-terrorystyczne

— W DEBACIE TVP DZIENNIKARKI POPROSIŁY O POŻEGNANIE PO ANGIELSKU…: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,31035615,awantura-podczas-debaty-wyborczej-w-tvp-beata-szydlo-oburzona.html

— JEŚLI TUSK PRZENIÓSŁ CAŁĄ POLITYKĘ NA TEREN SZEROKO POJĘTEGO BEZPIECZEŃSTWA, TO O CO TAK NAPRAWDĘ GRA, SKORO JEDNAK NIE O WYBORY PREZYDENCKIE, DLA KTÓRYCH TEN TEMAT BĘDZIE NAJWAŻNIEJSZY? – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Jeśli Tusk przeniósł całą politykę na teren szeroko pojętego bezpieczeństwa, to o co tak naprawdę gra, skoro jednak nie o wybory prezydenckie, dla których ten temat będzie najważniejszy? Dla premiera w zasadzie nie istnieją już kwestie stu konkretów, kwoty wolnej od podatku, aborcji czy naprawy praworządności, bo ważniejsza jest strefa buforowa, co nawet PiS popchnęło do cynicznego przyjęcia roli obrońcy przedsiębiorców z obszaru przygranicznego. Czy chodzi o poważną układankę w strukturach europejskich, w której Polska może mieć swój udział? Czy – po odesłaniu do Brukseli tych, którzy „oddali” Tuskowi partię – szykuje się nowe otwarcie na krajowej scenie?”

— CZY TUSK GRA NA INNEGO KANDYDATA PREZYDENCKIEGO ZE SWOJEGO OBOZU NIŻ RAFAŁ TRZASKOWSKI? – DALEJ SZUBARTOWICZ: “Czy Tusk gra na innego kandydata prezydenckiego ze swojego obozu niż Rafał Trzaskowski? Sikorski ma wszelkie predyspozycje, by ubiegać się o taki urząd, a także o każde stanowisko międzynarodowe, ale taka kandydatura nie byłaby z wielu względów oczywista i obecnie może być rozpatrywana jedynie jako hipoteza bez związku nawet z plotkami”.

— TRZASKOWSKI SKŁADA HOŁD POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ I NIE PRZODUJE JUŻ W RANKINGACH POLITYCZNEJ POPULARNOŚCI. CZY WCIĄŻ JEST NA SZLAKU DO PAŁACU PREZYDENCKIEGO? – DALEJ SZUBARTOWICZ: “Rola prezydenta Warszawy staje się jednak w tym kontekście zagadkowa. Jest wymieniany jako stabilny kandydat KO, a jednocześnie coraz silniej przechyla się w lewą stronę sceny politycznej. Jest bliżej wielkomiejskiej młodzieży, oddaje się klimatowi campusowemu, wprowadza do gry niezrozumiały nie tylko w elektoracie prawicowym, ale po części także w centrowym zakaz eksponowania symboli religijnych w stołecznych urzędach, składa hołd poprawności politycznej i nie przoduje już w rankingach politycznej popularności. Czy wciąż jest na szlaku do Pałacu Prezydenckiego?”
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-o-co-gra-tusk,nId,7551274

— PRZEPROSINY Z PEGASUSEM. CZY SŁUŻBY ZNOWU BĘDĄ Z NIEGO KORZYSTAĆ? – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Postęp technologiczny zmusza państwo do przeproszenia się z Pegasusem. Na szczęście tym razem system ma działać w przejrzystych ramach, a służby mają być lepiej nadzorowane przez sędziów, by nadużycia przy wykorzystywaniu tych wrażliwych urządzeń zostały ograniczone do minimum”.

— PIETRYGA O SŁABYM OGNIWIE SĘDZIOWSKIM: “W kontekście afery Pegasusa słabym ogniwem okazali się sędziowie, w 99 proc. przypadków akceptujący wnioski o podsłuchy zgłaszane przez służby. Dotąd było tak, że sędziowie, odrywani od obowiązków na dyżury w sekcji tajnej, musieli pisać uzasadnienia wyłącznie w sytuacji, gdy odrzucali wnioski o inwigilację. I wydaje się, że zwyczajnie woleli unikać tego przykrego obowiązku. Teraz zaś będą musieli pisać uzasadnienia w każdej sytuacji, co zmusi ich do dokładniejszej analizy wniosków przedkładanych przez służby”.
https://www.rp.pl/opinie-prawne/art40559581-tomasz-pietryga-przeprosiny-z-pegasusem-czy-sluzby-znowu-beda-z-niego-korzystac

— W POLSCE ISTNIEJE SZEROKIE POLE DO POPISU DLA HIPOKRYZJI DEMOKRATYCZNEJ – BEN STANLEY W KULTURZE LIBERALNEJ: “Wyrażając swoje zniecierpliwienie względem działań rządu, niektórzy z jego zwolenników (tak zwani „silni razem”) sugerują pewną tolerancję – jeśli nie wręcz zachętę – dla idei naginania zasad w celu szybszego osiągnięcia rezultatów. Jednocześnie, w niektórych kręgach obecnej opozycji można dostrzec nową, dość niespodziewaną troskę o pryncypialne stosowanie rządów prawa. W Polsce istnieje zatem szerokie pole do popisu dla hipokryzji demokratycznej”.

— DEMOKRATYCZNA HIPOKRYZJA JEST PROBLEMEM, Z KTÓRYM POLSKA DEMOKRACJA BĘDZIE MUSIAŁA SIĘ MIERZYĆ, PRZYNAJMNIEJ TAK DŁUGO, JAK POLARYZACJA BĘDZIE UTRZYMYWAĆ SIĘ NA WYSOKIM POZIOMIE – DALEJ STANLEY: “Podobnie, zwolennicy PiS-u są bardziej niż rok temu skłonni odrzucić pogląd, że rząd powinien móc naginać prawo wyborcze na swoją korzyść lub że rząd powinien móc ignorować parlament, jeśli utrudnia to jego pracę. Z drugiej strony, wyborcy KO są bardziej skłonni do zajęcia przeciwnego stanowiska w obu tych przypadkach. Nie należy wyolbrzymiać skali tych zmian. Wielu wyborców wyrażało spójne poglądy przed wyborami i po nich, a średnie zmiany nie przekraczają 0,5 w skali od 1 do 5. Istnieją jednak dowody na to, że postawy prezentowane przez znaczące mniejszości w różnych elektoratach są wystarczająco elastyczne, aby zmieniać się w przewidywalnych kierunkach po zmianie rządu. Sugeruje to, że demokratyczna hipokryzja jest problemem, z którym polska demokracja będzie musiała się mierzyć, przynajmniej tak długo, jak polaryzacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/06/04/czym-grozi-demokracja-hipokrytow/

— URODZINY: Tadeusz Cymański, Joanna Staniszkis, Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, Krzysztof Turowski, Tadeusz Arłukowicz.