— POLSKA ICH NIE WIDZI – NA JEDYNCE GW: “Młode Afrykanki trzymają się zapory na granicy i wołają o pomoc. Polska ich nie widzi. Od tygodni pracownicy organizacji pozarządowych starają się monitorować bezpieczeństwo dziewcząt. Choć patrzą na nie nieustannie, wiedzą o nich niewiele. Według psycholożki większość dziewczyn jest nieletnia. – Mówią nam swoje daty urodzenia. Przesyłały też na alarmowe linie zdjęcia dokumentów, które to potwierdzają. Wyglądają bardzo młodo – podkreśla. Aktywiści przyznają, że pewności co do wieku migrantek nie ma, ale dopóki nie zostanie on jednoznacznie ustalony, nie można mówić, że dziewczyny kłamią”.
https://wyborcza.pl/7,75399,31005271,mlode-somalijki-trzymaja-sie-zapory-na-granicy-i-wolaja-o-pomoc.html

— GÓRALE RADYKALIZUJĄ SIĘ? TŁUMY NA SPOTKANIU Z GRZEGORZEM BRAUNEM, O AUTOGRAF NA GAŚNICY PROSIŁY NAWET DZIECI – PIOTR STARMACH W GW: “Wizyta Grzegorza Brauna w Nowym Targu, Rabce-Zdroju, Czarnym Dunajcu czy Zakopanem przyciągnęła ponad tysiąc mieszkańców Podhala. Na podpis parlamentarzysty na przyniesionych przez siebie gaśnicach, górale czekali w kolejce nawet kilkadziesiąt minut. W samym Nowym Targu w spotkaniu z liderem Konfederacji wzięło udział ponad czterysta osób. Żaden inny parlamentarzysta w ostatnich latach nie przyciągnął takich tłumów”.
https://zakopane.wyborcza.pl/zakopane/7,179294,31013538,podhale-tlumy-na-spotkaniu-z-grzegorzem-braunem-o-autograf.html

— MASTALEREK O WSPARCIU SZYDŁO DLA KURSKIEGO Z EMOTKĄ MDŁOŚCI: „OBRZYDLIWE” – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/29

— NA SZCZYCIE NIEZMIENNIE PANUJE ŚCISŁY REMIS. KOALICJA OBYWATELSKA ORAZ PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ MOGĄ LICZYĆ NA 34,1 PROC. GŁOSÓW. OBA UGRUPOWANIA NIEZNACZNIE ZYSKAŁY W PORÓWNANIU Z PROGNOZĄ NA POCZĄTKU MAJA. WIĘKSZE WAHANIA DOTYCZĄ KOLEJNYCH FORMACJI – PROGNOZA PERSA W ONECIE – KTÓRĄ OPISUJE MATEUSZ BAŁUKA: “Na szczycie niezmiennie panuje ścisły remis. Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość mogą liczyć na 34,1 proc. głosów. Oba ugrupowania nieznacznie zyskały w porównaniu z prognozą na początku maja. Większe wahania dotyczą kolejnych formacji. Prognozowany wynik Trzeciej Drogi to 11 proc. poparcia. To mniej o 1,3 pp. w porównaniu do analizy z 10 maja. Trzecie miejsce koalicji Polski 2050 i PSL wydaje się zagrożone, biorąc pod uwagę fakt, że do dwucyfrowego wyniku zbliża się Konfederacja. W tej chwili jej spodziewany wynik to 9,5 proc. Do europarlamentu swoich ludzi wprowadzi jeszcze Lewica z poparciem 7 proc. Przewidywana frekwencja to 41,3 proc. (+0,8 pp.). Daniel Pers zaznacza, że prognoza nie uwzględnia potencjalnego wpływu afery taśmowej z udziałem ziobrystów na poparcie dla partii”.

— PODZIAŁ MANDATÓW W PROGNOZIE PERSA: “Obecnie słupki przekładają się na podział mandatów: KO — 19, PiS — 19, Trzecia Droga — 6, Konfederacja — 5, Lewica — 4. W porównaniu do poprzedniej prognozy układ nie uległ zmianie. Waży się to, komu konkretnie przypadną miejsca w Brukseli. Sensacyjnych rozstrzygnięć nie brakuje”.

— KURSKI MOŻE PRZEGRAĆ Z KOC – PERS O ZAGROŻONYCH JEDYNKACH PIS: “Na liście zagrożonych jest m.in. Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, Jacek Kurski czy Ryszard Czarnecki. Warszawa: Małgorzata Gosiewska (nr 1) może przegrać walkę o mandat z Tobiaszem Bocheńskim (nr 2)
Lubelskie: Mariusz Kamiński (nr 1) może przegrać walkę o mandat z Jackiem Saryuszem-Wolskim (nr 2)
Dolny Śląsk: Anna Zalewska (nr 1) może przegrać walkę o mandat z Beatą Kempą (nr 2), a nawet Michałem Dworczykiem (nr 3)
Warmia, Mazury i Podlasie: Maciej Wąsik (nr 1) może przegrać walkę o mandat z Karolem Karskim (nr 2)
Mazowsze: Jacek Kurski (nr 2) może przegrać walkę o mandat z Marią Koc (nr 3)
Wielkopolska: walka o mandat toczy się między Wojciechem Kolarskim (nr 1), Ryszardem Czarneckim (nr 2), a Marleną Maląg (nr 3)
To nie wszystko. Pers Election prognozuje „morderczy bój” w PiS o zdobycie drugiego mandatu w jednym z trzech okręgów”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/rekordowo-nieobliczalne-wybory-plejada-politykow-pis-moze-zostac-na-lodzie/h6qfgzz,79cfc278

— IPSOS DLA KRYTYKI POLITYCZNEJ – PUBLIKUJE PRZEMYSŁAW SADURA W TYGODNIKU POLITYKA: “Jak rozłożą się głosy tych, którzy pójdą do urn? Co trzeci (32 proc.) wyborca chce oddać głos na Koalicję Obywatelską i wygląda na to, że tym razem uda jej się zatriumfować nad partią Jarosława Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość ma o 3 pkt proc. zwolenników mniej. Trzecia Droga i Konfederacja walczą o miejsce na podium z poparciem na poziomie 10 proc. Mimo najbardziej proeuropejskiej agendy Nowa Lewica może liczyć jedynie na 7 proc. głosów. Gdyby na wybory poszły wyłącznie osoby zdecydowane, to hierarchia byłaby podobna, choć przewaga KO (37 proc.) i PiS (33 proc.) nad pozostałymi ugrupowaniami byłaby większa – obaj liderzy otrzymaliby łącznie aż 70 proc. głosów”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2257821,1,badania-przedwyborcze-co-pokazaly-widac-paradoks-mozliwe-zaskoczenia-i-silna-partie-kanapa.read

— IBRIS DLA „RZECZPOSPOLITEJ”: KO NIEZNACZNIE PRZED PIS: Firma IBRiS przeprowadziła badanie w dniach 23-24 maja. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32,1 proc. głosów. PiS na drugim miejscu zdobyłoby 30,3 proc. głosów. Na dalszych miejscach:
Trzecia Droga – 12,7 proc.,
Lewica – 8,9 proc.,
Konfederacja – 7 proc.
9,3 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
W badaniu nie widać jeszcze ewentualnych efektów afery z Funduszem Sprawiedliwości, która może zniechęcić część umiarkowanych wyborców PiS do głosowania.
https://oko.press/na-zywo/na-zywo-relacja/ibris-dla-rzeczpospolitej-ko-nieznacznie-przed-pis

— UNITED SURVEYS DLA WP: PRZEWAGA PARTII TUSKA: Odpowiadając respondenci najczęściej wskazali na Koalicję Obywatelską, która mogłaby liczyć na 32,4 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 30,8 proc. Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 11,7 proc., która tym samym wyprzedziła Trzecią Drogę – na nią zagłosować chce 10,8 proc. badanych.
https://wiadomosci.wp.pl/nowy-sondaz-pis-depcze-ko-po-pietach-zacieta-walka-o-zwyciestwo-7032407657114368a

— W BADANIU IPSOS DLA TVP LEKKO PROWADZI PIS: W sondażu zrealizowanym przez pracownię Ipsos w dniach 22-25 maja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 30 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 29 proc., a Konfederacja – 13 proc. Kolejne miejsca zajęły: Trzecia Droga – 9 proc., Lewica – 8 proc. i Bezpartyjni – 1 proc. Inny komitet wybrało 1 proc. ankietowanych, a 9 proc. respondentów nie ma zdania. Opcja polexitu uzyskała zerowe poparcie.
https://wyborcza.pl/7,75398,31013745,nowy-sondaz-przed-wyborami-do-europarlamentu-pis-i-po-dzieli.html

— W CBOS REMIS: “Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w trzeciej dekadzie maja wówczas najwyższy wynik uzyskałyby KO i PiS (po 30 proc.). W porównaniu do poprzedniego badania PiS zyskał dwa punkty procentowe poparcia, a KO utrzymała swój wynik. Do Sejmu, oprócz KO i PiS, weszłyby jeszcze trzy ugrupowania, z których każde uzyskało podobny wynik wyborczy. Zarówno Trzecia Droga, jak i Konfederacja oraz Lewica uzyskują po 9 proc. wskazań”.
https://www.rp.pl/polityka/art40491331-nowy-sondaz-cbos-pis-i-ko-na-remis-trzecia-droga-lewica-i-konfederacja-tez

— RAFAŁ TRZASKOWSKI SPADA NA 5-TE M-CE W SONDAŻU ZAUFANIA IBRIS DLA ONETU, NA PIERWSZE WRACA DUDA, MOCNĄ POZYCJĘ MA TUSK: “Andrzej Duda po raz ostatni był liderem rankingu zaufania we wrześniu ub.r. W maju otwiera go z wynikiem 44,1 proc. zaufania (24,9 proc. zdecydowanie, 21,4 proc. raczej). To więcej o 1,9 pp. w porównaniu z kwietniowym pomiarem. Negatywne zdanie o prezydencie ma 38,1 proc. (-7,2 pp.), a neutralne 15,2 proc. (+9,5 pp.). Donald Tusk zajmuje drugie miejsce z wynikiem 43,7 proc. zaufania (20 proc. zdecydowanie, 23,7 proc. raczej). To mniej o 1,3 pp. niż miesiąc wcześniej. Premierowi nie ufa 48,9 proc. badanych (-0,1 pp.), a obojętnie wypowiada się o nim 7 proc. (+1,3 pp.). Szymon Hołownia znajduje się na ostatnim stopniu podium z 43 proc. pozytywnych wskazań (12,9 proc. zdecydowanie ufa, 30,1 proc. raczej ufa). To mniej o 1,5 pp. w porównaniu do kwietnia. Marszałek Sejmu jest negatywnie oceniany przez 38 proc. uczestników sondażu (-7,6 pp.), a pozostaje obojętny dla 14,2 proc. osób (+4,6 pp.). Na czwartym miejscu plasuje się Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremierowi i ministrowi obrony ufa w tym miesiącu 40,1 proc. (-1,4 pp.). Za nim znajduje się Rafał Trzaskowski, który zdobył zaufanie 35,7 proc. badanych (-7,7 pp.). Tak duży spadek zaufania prawdopodobnie ma związek z kontrowersyjną decyzją prezydenta Warszawy o usuwaniu krzyży z miejskich urzędów. To jego najgorszy wynik od czerwca ub.r.”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/sondaz-zaufania-donald-tusk-traci-fotel-lidera-rafal-trzaskowski-poza-czolowka/h5q7z1m,79cfc278

— MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI OPUBLIKOWAŁO WYBORCZĄ MAPĘ PRZEPŁYWÓW FINANSOWYCH Z FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/dotacje-z-funduszu-sprawiedliwosci-a-geografia-wyborcza

— PATRIOTYCZNA „WILLA PLUS”. LISTA NIERUCHOMOŚCI DLA 45 ORGANIZACJI NARODOWO-KATOLICKICH – PIOTR PACEWICZ W OKO.PRESS: “Jedna z prawicowych fundacji dostała kasę na centrum konferencyjno-szkoleniowe, ale zakupiła 35-metrowe mieszkanie. Prezes innej kupował nieruchomość od siebie samego. Ujawniamy tajemnice Funduszu Patriotycznego. Może śmiało konkurować z „willą plus”.
https://oko.press/patriotyczna-willa-plus-lista-nieruchomosci

— GAWRYLUK BĘDZIE MIAŁA ROZMYWAĆ ELEKTORAT KANDYDATÓW RZĄDZĄCEJ TERAZ KOALICJI I GO ROZMYJE. TEN SCENARIUSZ JUŻ JEST GOTOWY I PODEJMĄ GO CI, CO ZAWSZE. TA PRZEWIDYWALNOŚĆ ŚWIATA POLITYKI I MEDIÓW STAJE SIĘ KURIOZALNA – MARIUSZ JANICKI, PIERWSZY ZASTĘPCA REDAKTORA NACZELNEGO W NAJNOWSZYM NUMERZE TYGODNIKA POLITYKA: “W zasadzie wszyscy zdawali sobie sprawę, że Andrzej Duda jako kandydat na prezydenta to wabik Kaczyńskiego na miejskie liberalne środowiska, politycy prawicy mówili o tym wprost. Nie przeszkodziło to w popieraniu go przez licznych przedstawicieli tych kręgów, także w 2020 r. Wiedzieli, że PiS chce ich skusić i podjęli tę grę – z przekory, „dla beki”, z ciekawości. Tyle że dla promotorów Dudy motywacje nie miały znaczenia, każda była równie dobra. A potem działa już inny, dobrze rozpoznany mechanizm psychologii społecznej: trzymanie się pierwszego wyboru, uzasadnianie go nawet wbrew nowym faktom. Jeśli w 2025 r. w wyborach wystartuje dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk, o czym coraz głośniej, to można być pewnym, że znowu pojawią się głosy zachwytu, że to nowa świeża twarz, w dodatku kobieta, ponad podziałami, idealna kandydatka, która pogodzi Polaków. I będzie się to działo przy pełnej świadomości, o jaki polityczno-biznesowy projekt chodzi, że w niczym nie zaszkodzi to kandydatowi PiS, bo wyborcy posłuchają Kaczyńskiego. Gawryluk będzie miała rozmywać elektorat kandydatów rządzącej teraz koalicji i go rozmyje. Ten scenariusz już jest gotowy i podejmą go ci, co zawsze. Ta przewidywalność świata polityki i mediów staje się kuriozalna”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2257825,1,tak-manipuluja-pis-i-kaczynski-na-zimno-modelowo-czytelnie-czy-wyborcy-dadza-sie-zwiesc.read

— OBAJTEK POZORUJE DOSTĘPNOŚĆ W POLSCE – WOJCIECH CZUCHNOWSKI, ANNA GORCZYCA W GW: “- Są ludzie na czujkach, którzy pilnują, czy np. policjanci się nie zbliżają. Gdyby tak się zdarzyło, Obajtek się wtedy ulatnia – mówi nasz informator. (…) Według źródeł „Wyborczej” Daniel Obajtek na noce nie zostaje w Polsce, tylko nocuje na Słowacji lub na Węgrzech (Podkarpackie graniczy ze Słowacją). Wjeżdża w obstawie złożonej z byłych agentów służb, nie ma przy sobie telefonu, by nie można go było namierzyć po sygnale, na dłuższe wywiady lubi umawiać się w Wiedniu”.
https://wyborcza.pl/7,75398,31012186,uciekajacy-obajtek-jak-byly-prezes-orlenu-pozoruje-dostepnosc.html

— PAN ROMANOWSKI – CHOCIAŻ POSĄDZAŁ MORAWIECKIEGO JUNIORA O ZWIĄZKI Z BERLINEM – ZDOBYŁ W NIEMCZECH GRUNTOWNE WYKSZTAŁCENIE – JAROSŁAW KUISZ W INTERII: “A przy okazji nagrań pana Mraza wygląda na to, że wydawanie pieniędzy z naszych podatków odbywało poza jakimkolwiek trybem. A pieniądz publiczny płynął wartko. Dalej, że wzajemny poziom zaufania pomiędzy politykami był zerowy. W istocie, jak widać, polityków nie łączyła żadna „Wielka Sprawa”. Oskarżenia o agenturalność można było skierować tak pod adresem Donalda Tuska, jak i Mateusza Morawieckiego. Wszystko jedno. Słowa i czyny i tak rozchodziły się w różne strony. Bombastycznym słowom towarzyszyły zachowania moralnie wątpliwe. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że pan Romanowski – chociaż posądzał Morawieckiego juniora o związki z Berlinem – zdobył w Niemczech gruntowne wykształcenie. Co więcej, sam należy do „Opus Dei” (sic!). Gdy dobrze się nad tym zastanowić, to aż strach pomyśleć, czego dowiemy się z następnych nagrań”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-50-godzin-nagran-czyli-kto-jest-niemieckim-agentem,nId,7539138

— ZNACZNIE GORZEJ WYGLĄDA REALIZACJA INNYCH DEKLARACJI, JAKIE PADŁY Z UST RZĄDZĄCEJ KOALICJI. JEDNYM ZE SZTANDAROWYCH POSTULATÓW KOALICJI OBYWATELSKIEJ (W RAMACH 100 KONKRETÓW) MIAŁO BYĆ ZNIESIENIE LIMITÓW NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA – MARTA MARKIEWICZ W GAZETA.PL: “Znacznie gorzej wygląda natomiast realizacja innych deklaracji, jakie padły z ust rządzącej koalicji. Jednym ze sztandarowych postulatów Koalicji Obywatelskiej (w ramach 100 konkretów) miało być zniesienie limitów Narodowego Funduszu Zdrowia w leczeniu szpitalnym – tak by kolejki, w jakich oczekują pacjenci na konsultacje i zabiegi, uległy skróceniu. Niestety najnowsze dane Fundacji WatchHealthCare pokazujące los polskich pacjentek oczekujących na świadczenia nie napawa optymizmem. Na podstawie analizy 80 świadczeń gwarantowanych i kolejek do nich – średni czas oczekiwania Polek w kolejce do lekarza specjalisty wyniósł 5,9 miesiąca, natomiast w przypadku całej populacji – bez uwzględnienia specyfiki świadczeń udzielanych kobietom i mężczyznom – czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty wyniósł 3,7 miesiąca”.
https://jedennewsdziennie.pl/article/256

— URODZINY: Maciej Łętowski, Krzysztof Wolfram, Igor Chalupec, Wojciech Dardas.