— JOANNA WNUK-NAZAROWA KOŃCZY DZIŚ 75 LAT.

— W „FILHARMONII DWÓJKI” JUŻ DZIŚ (28.05) O GODZ. 19.30 BĘDZIEMY MIELI OKAZJĘ POSŁUCHAĆ KONCERTU Z FILHARMONII ŚLĄSKIEJ Z OKAZJI GALI URODZINOWEJ JOANNY WNUK-NAZAROWEJ.

— ROK TEMU WNUK-NAZAROWA OTRZYMAŁA ORDER ORŁA BIAŁEGO: “- Nie ukrywam, że na wieść o tym zadrżało moje serce i umysł, a przez wiele dni nie mogłam dojść do siebie – powiedziała. Przypomniała, że była świadkiem, gdy Order Orła Białego otrzymali jej „mistrzowie, a później wielcy przyjaciele – Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar”. – A sześć lat temu również mój mistrz i przewodnik duchowy, jasno świecąca latarnia krakowskiego zespołu do spraw interpretacji i analizy muzyki – prof. Mieczysław Tomaszewski – zaznaczyła. Zadedykowała otrzymane odznaczenie swojemu ojcu, krakowskiemu pisarzowi Włodzimierzowi Wnukowi, przypominając podczas uroczystości jego wojenne losy. – Dla mojego ojca życie nie było wartością jako taką. Życie miało wartość na tyle, na ile poświęciłeś się drugim, na ile poświęciłeś ideom, w które wierzyłeś  – powiedziała”.

— BEREK: CZĘŚĆ AKTYWNOŚCI WYBORCZEJ BYŁA WSPIERANA PRZEZ ROZWIĄZANIA FINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/28/

— ROSYJSKA ARMIA NIE JEST WYPOSAŻONA, BY WALCZYĆ W TERENIE SKAŻONYM RADIOAKTYWNIE. DLATEGO NIE POWINNIŚMY SIĘ SAMI ZASTRASZAĆ ROSYJSKIMI GROŹBAMI – ROZMOWA Z RADOSŁAWEM SIKORSKIM, MINISTREM SPRAW ZAGRANICZNYCH- BARTOSZ WIELIŃSKI, TONIA MASTROBUONI, GLORIA RODRIGUEZ-PINA: “Broń jądrowa to ostatnia karta, jaka Putin ma w ręce. Ale pamiętajmy, że rosyjska armia nie jest wyposażona, by walczyć w terenie skażonym radioaktywnie. Groźba użycia broni jądrowej niesie ze sobą wiele tego typu skomplikowanych implikacji. Dlatego nie powinniśmy się sami zastraszać rosyjskimi groźbami”.

— POWINNIŚMY UODPORNIĆ NASZ SYSTEM POLITYCZNY ORAZ OPINIĘ PUBLICZNĄ NA ROSYJSKIE MANIPULACJE – MÓWI SIKORSKI DZIENNIKARZOM PRASY EUROPEJSKIEJ – W TYM GW: “Tak więc Rosjanie działają wszędzie, również w Polsce. Dlatego powinniśmy uodpornić nasz system polityczny oraz opinię publiczną na rosyjskie manipulacje. Putin prowadzi wojnę przeciwko nam od 2011 r., od czasów wielkich protestów w Moskwie i Petersburgu przeciwko jego powrotowi na urząd prezydenta Rosji, które według niego były inspirowane przez Zachód”.

— MÓWIĄ, ŻE NIENAWIDZĄ PUTINA, ALE ICH PROGRAM JEST PODOBNY. W ZWIĄZANEJ Z PIS PRASIE POJAWIAŁY SIĘ ZRESZTĄ PUBLIKACJE, ŻE PUTIN MA OFERTĘ DLA EUROPEJSKICH TRADYCJONALISTÓW – DALEJ SIKORSKI: “Z pewnością w sensie ideologicznym. Wystarczy zapoznać się z ich propagandą: antyeuropejską, wymierzoną w mniejszości, z kultem polskiej wersji maczyzmu. Wystarczy spojrzeć na wykorzystywanie publicznych mediów przez partię, na jedność partii i Kościoła. To wszystko cechy putinizmu. Mówią, że nienawidzą Putina, ale ich program jest podobny. W związanej z PiS prasie pojawiały się zresztą publikacje, że Putin ma ofertę dla europejskich tradycjonalistów, która jest antyzachodnia, antypostępowa, kontestuje współczesny świat. Ci ludzie dali się Putinowi nabrać, bo on z tradycjonalizmu uczynił broń. W każdym kraju co najmniej jedna trzecia społeczeństwa jest podatna na autorytarne idee i odczuwa nostalgię za tradycyjną przeszłością. Rosjanie zdali sobie z tego sprawę i skupiają się na tych wyborcach. W Polsce odbiorcami tych idei są PiS i Konfederacja”.

— ROSJA I BIAŁORUŚ SŁUSZNIE ZAKŁADAJĄ, ŻE JEŚLI NIE BĘDZIEMY W STANIE KONTROLOWAĆ GRANICY, SKRAJNA PRAWICA ZATRIUMFUJE W WYBORACH W NASZYCH KRAJACH – DALEJ SIKORSKI: “Plan jest prosty. Rosja i Białoruś słusznie zakładają, że jeśli nie będziemy w stanie kontrolować granicy, skrajna prawica zatriumfuje w wyborach w naszych krajach i w wyborach europejskich. A to rozsadzi Unię”.

— POTRAFIMY ROZRÓŻNIAĆ MIĘDZY PRAWDZIWYMI UCHODŹCAMI A LUDŹMI, KTÓRYCH NA NASZĄ GRANICĘ PRZYPROWADZIŁO ROSYJSKIE GRU – MÓWI SIKORSKI: “Proszę też pamiętać, że spośród krajów UE to Polska przyjęła najwięcej uchodźców wojennych. Grozi nam kolejna fala uchodźców, gdyby Putinowi udało się zniszczyć ukraińską sieć energetyczną. Potrafimy więc rozróżniać między prawdziwymi uchodźcami, ukraińskimi kobietami i dziećmi, a ludźmi, których na naszą granicę przyprowadziło rosyjskie GRU”.

— NIE POWINNIŚMY WYKLUCZAĆ ŻADNEJ OPCJI. NIECH PUTIN ZGADUJE, CO ZROBIMY – mówi Sikorski.

— SIANIE CHAOSU, PODWAŻANIE ZAUFANIA – TO ROSYJSKI MODEL BIZNESOWY – DALEJ SIKORSKI: “Oczywiście, że tak. Mieszali w naszych wyborach od 2014 r. Mieszali w wyborach w USA, w referendum w sprawie brexitu. Robią to dalej i będą robić wszystko, co nas wytrąca z równowagi, frustruje. Będą starać się dostarczać naszym społeczeństwom argumenty, że demokracja nie działa, a społeczeństwu rosyjskiemu, że nie jesteśmy od Rosji w niczym lepsi. Sianie chaosu, podważanie zaufania – to rosyjski model biznesowy”.

— JEDNOMYŚLNOŚĆ ZLIKWIDOWAŁBYM TYLKO W JEDNEJ DZIEDZINIE: W GŁOSOWANIACH NAD NAKŁADANIEM SANKCJI – DALEJ SIKORSKI: “Jednomyślność zlikwidowałbym tylko w jednej dziedzinie: w głosowaniach nad nakładaniem sankcji. Sytuacja, gdy jedno państwo jest w stanie zatrzymać lub spowolnić nałożenie sankcji, nie jest dobra”.

— POLSKA Z PUNKTU WIDZENIA BEZPIECZEŃSTWA NIEMIEC WOBEC ROSJI JEST NICZYM MINA PRZECIWCZOŁGOWA – DALEJ FRAGMENT ROZMOWY Z SIKORSKIM: “Dystans od Rosji ma znaczenie. Polska z punktu widzenia bezpieczeństwa Niemiec wobec Rosji jest niczym mina przeciwczołgowa. Ale rosyjskie czołgi Niemcom nie zagrożą.
– Dlaczego?
– Bo ich silniki nie spełniają unijnych norm. Jeśli przekroczą polską granicę, zatrzyma je nasza drogówka”.
https://wyborcza.pl/7,75399,31007725,radoslaw-sikorski-dla-europejskich-gazet-polska-z-punktu-widzenia.html

— PREZYDENT LITWY CHCE BYĆ JAK JAROSŁAW KACZYŃSKI – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: “Litewscy konserwatyści są wraz z PO w Europejskiej Partii Ludowej i chcą tam być jak najbardziej w głównym nurcie. Gitanas Nausėda zaś to taki PiS w wersji light. Czasem pokazuje nawet, że jest mu blisko do PiS, zwłaszcza Andrzeja Dudy. Zaskoczył PO, mówiąc kilka tygodni temu, że to prezydent Duda przekonał Donalda Trumpa do odblokowania przez amerykańskich republikanów militarnej pomocy dla Ukrainy. Niektórzy uważają, że chciałby być jak Jarosław Kaczyński, ale nie ma swojej partii, a poparcie ciuła jako pozapartyjny przywódca różnorodnego obozu antylandsbergisistów. Teraz nadal partii mieć zapewne nie będzie, ale jego możliwości jeszcze wzrosną”.
https://www.rp.pl/publicystyka/art40465141-jerzy-haszczynski-prezydent-litwy-chce-byc-jak-jaroslaw-kaczynski

— DZIŚ MOŻNA ODNIEŚĆ WRAŻENIE, ŻE PROKURATOREM JEST TEN, KTO MA ZAPEWNIONĄ DOBRĄ OBSŁUGĘ MEDIALNĄ I ZDOBYWA WIELE LAJKÓW – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Może rząd powinien zintensyfikować prace nad rozdziałem funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości i powierzyć tę pierwszą funkcję Romanowi Giertychowi. Przynajmniej nikt nie będzie miał wątpliwości, kto ściga i oskarża podejrzanych. Dziś można odnieść wrażenie, że prokuratorem jest ten, kto ma zapewnioną dobrą obsługę medialną i zdobywa wiele lajków”.
https://www.rp.pl/opinie-prawne/art40470781-tomasz-pietryga-nadprokurator-roman-giertych-czy-prokuratura-bedzie-juz-zawsze-milczec

— TYM, CO ŁĄCZY EPOKI MNIEJ SPOKOJNE, JEST POCZUCIE UTRATY, NIEKONTROLOWANA ŻAŁOBA PO ŚWIECIE, KTÓRY NIEODWOŁALNIE ODCHODZI, WRAZ ZE SWOIMI SPOSOBAMI ZACHOWANIA, KOMUNIKACJI, ŹRÓDŁAMI TOŻSAMOŚCI, ZWIĄZKAMI RODZINNYMI I PRZYJACIELSKIMI – KAROLINA WIGURA W KULTURZE LIBERALNEJ: “Jednak skąd ten kryzys? Skąd odróżnicowanie i stres? W modnej ostatnio chińskiej powieści sci-fi czytamy o świecie, w którym następują po sobie epoki stabilności i chaosu. Podobnie jak w tym świecie, w naszym również występują po sobie czasy bardziej i mniej spokojne. Tym, co łączy epoki mniej spokojne, jest poczucie utraty, niekontrolowana żałoba po świecie, który nieodwołalnie odchodzi, wraz ze swoimi sposobami zachowania, komunikacji, źródłami tożsamości, związkami rodzinnymi i przyjacielskimi. Czy to usprawiedliwia przemoc? Z pewnością nie. Jednak z całą pewnością uświadamia, że w naszych szybko zmieniających się, spolaryzowanych i pełnych stresu społeczeństwach potrzebujemy pilnie przestrzeni, w których panuje wolność wypowiadania opinii bez obaw, że zostanie się usuniętym, „scancellowanym”, w którym takie przestrzenie się chroni w imię nowej odsłony millowskiej debaty publicznej. W przeciwnym razie czeka nas sterroryzowanie przemocą, a przy tym śmierć akademii i śmierć debaty publicznej jako takiej”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/05/28/epoka-chaosu-czyli-zaloba-po-swiecie-ktory-odchodzi/

— STRONA LIBERALNA MA NOTORYCZNY PROBLEM Z AUTOIDENTYFIKACJĄ. BYŁO WIADOMO, ŻE IDZIE DO WYBORÓW, ŻEBY ZATRZYMAĆ AUTOKRATYZACJĘ KRAJU PRZEZ PIS, PRZYWRÓCIĆ BEZPIECZEŃSTWO KOBIET I PRAWORZĄDNOŚĆ, A TAKŻE ROZLICZYĆ DOTYCHCZASOWĄ WŁADZĘ. I LUDZIE W REKORDOWEJ LICZBIE POSZLI DO GŁOSOWANIA. ALE JAKIE SĄ CELE OFENSYWNE? – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Strona liberalna ma notoryczny problem z autoidentyfikacją. Było wiadomo, że idzie do wyborów, żeby zatrzymać autokratyzację kraju przez PiS, przywrócić bezpieczeństwo kobiet i praworządność, a także rozliczyć dotychczasową władzę. I ludzie w rekordowej liczbie poszli do głosowania. Ale jakie są cele ofensywne? Pierwszym składnikiem tego pytania jest kwestia, czy strona liberalna w ogóle wyobraża sobie, że wolno jej mieć cele ofensywne. Bo gdy tylko Rafał Trzaskowski uczynił drobną rzecz, wprowadził zarządzenie, którego konsekwencją będzie wycofanie symboli religijnych z urzędów publicznych w Warszawie, to zaraz podniósł się szereg głosów, czy to nie za bardzo drażni konserwatystów. Nieważne, że jest to działanie w małej skali, zdroworozsądkowe i zgodne z zapowiedziami wyborczymi koalicji rządzącej – największa obawa jest taka: co na to powie prawica. Liberałowie zbyt często żyją w terrorze przed opinią konserwatystów. Ale appeasement na dłuższą metę nie działa”.

— STRONA LIBERALNA POPEŁNI POTĘŻNY BŁĄD, JEŚLI ODDA ETOS PAŃSTWOWY PRAWICY – WSZYSTKO JEDNO Z POWODÓW IDEOLOGICZNYCH CZY ZANIEDBANIA. NIE MA STABILNEJ WOLNOŚCI BEZ SILNEGO I SPRAWNEGO PAŃSTWA – DALEJ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Strona liberalna popełni potężny błąd, jeśli odda etos państwowy prawicy – wszystko jedno z powodów ideologicznych czy zaniedbania. Nie ma stabilnej wolności bez silnego i sprawnego państwa. Do tego żyjemy w czasach, w których szereg globalnych i lokalnych kryzysów wymusza zwiększony wysiłek konceptualny i organizacyjny na gruncie państwa. Jeśli nie ułoży się tego w jasną i przekonującą strategię polityczną, która będzie wyrazem liberalno-demokratycznej woli mocy, to liberałowie zaczną stopniowo przegrywać na rzecz sił, które w praktyce niszczą państwo, ale w retoryce będą wyśpiewywać polityczne pieśni bardziej zgodne z duchem czasów”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/05/27/sawczuk-strona-liberalna-popelni-potezny-blad-jesli-odda-etos-panstwowy-prawicy/

— URODZINY: Joanna Wnuk-Nazarowa, Jacek Weksler, Krzysztof Lisek, Bożena Sławiak.